Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  802 członków

Dynaudio Klub
IGNORED

Klub miłośników Dynaudio


wube

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Whyduck napisał:

Mi się średnio podobało. Zbyt jasno gra taki system na górze. Octave to dość rozdzielcze i chłodne w przekazie urządzenia jak na lampowce. 

Octave chyba robi różne modele i pewnie maja odmienny charakter. Są tez końcówki mocy i to dopiero otwiera możliwości jeśli chodzi o preamp. Dochodzą jeszcze różne lampy, kable, źródła... Nawet w rodzinie KT różnice mogą być spore. Więcej słodyczy, to 845, GM70 itd. To już sprawa gustu, komu, co pasuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Octave chyba robi różne modele i pewnie maja odmienny charakter. Są tez końcówki mocy i to dopiero otwiera możliwości jeśli chodzi o preamp. Dochodzą jeszcze różne lampy, kable, źródła... Nawet w rodzinie KT różnice mogą być spore. Więcej słodyczy, to 845, GM70 itd. To już sprawa gustu, komu, co pasuje


Według mnie s40 potrzebują ciemniejszej elektroniki bo mają rozjaśnioną górę pasma.

Na miejscu Adama nie pchał bym się w special 40 do 12m2 tylko poczekał aż dynaudio wyprodukuje kolumnę gabarytów focusa 110 maksymalnie, z esotarem na pokładzie :) albo.... zapolował bym na Electe amator mk I


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Whyduck napisał:

Według mnie s40 potrzebują ciemniejszej elektroniki bo mają rozjaśnioną górę pasma.

Na miejscu Adama nie pchał bym się w special 40 do 12m2 tylko poczekał aż dynaudio wyprodukuje kolumnę gabarytów focusa 110 maksymalnie, z esotarem na pokładzie ? albo.... zapolował bym na Electe amator mk I emoji16.png

Hehe ? Sprawdzić jednak zawsze może. Jak faktycznie się uduszę, to kurduple wie gdzie sprzedają ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe  Sprawdzić jednak zawsze może. Jak faktycznie się uduszę, to kurduple wie gdzie sprzedają


To od razu special 25 niech kupuje. W razie czego esotary przekręci do x14, Grzegorz bądź Rambo zwrotnice dorobią i będzie hajend. A pudła od s25 zostaną na później jak się Adaś większego lokum dorobi :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Roxi napisał:

To masz kupić, a nie jakieś popierdółki ełoke ?

 

 

 

Octave V110SE, z lampami KT150, jest moc, jest kontrola, jest neutralnie.To zagra wspaniałe z tym gramofonem. Analogowe granie.

Może kiedyś taki stanie u mnie, płyty czekają w szafce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Whyduck napisał:

To od razu special 25 niech kupuje. 

Ja z ciekawości grałem na s25 w 12 m2 i wcale tak źle nie było. Każdy ma inna tolerancje na bas i każdy pokój inny. Lepiej sprawdzić niż zakładać, że się nie da. To, że najlepiej dla nich 18-28 m2, to wiadomo. Chyba, że Adaś koniecznie chce grać na kurduplach. Jeszcze ważne na ile elektronika głośniki za pysk trzyma ?

Edytowane przez Roxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z ciekawości grałem na s25 w 12 m2 i wcale tak źle nie było. Każdy ma inna tolerancje na bas i każdy pokój inny. Lepiej sprawdzić niż zakładać, że się nie da. To, że najlepiej dla nich 18-28 m2, to wiadomo. Chyba, że Adaś koniecznie chce grać na kurduplach. Jeszcze ważne na ile elektronika głośniki za pysk trzyma 


Coraz większą mam ochotę by je kupić jak czytam takie posty :)
Z góry zakładałem,ze moje 21m2 to będzie dla nich za mało. Niektórzy pisali, ze w takim metrażu ledwo co Contoury 1.4 z dźwiękiem zmieścili więc pomyślałem, że 25-tki będzie jeszcze trudniej upchnąć.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Whyduck napisał:

Coraz większą mam ochotę by je kupić jak czytam takie posty ?
Z góry zakładałem,ze moje 21m2 to będzie dla nich za mało. Niektórzy pisali, ze w takim metrażu ledwo co Contoury 1.4 z dźwiękiem zmieścili więc pomyślałem, że 25-tki będzie jeszcze trudniej upchnąć.

Może tak być, a nie musi wcale ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Special 25 w 12m2 (no może 14m2, nie liczę skosów). Pokój podłużny, kolumny na krótszej ścianie, pośrodku biurko (to mój gabinet, w którym pracuję), daleko za mną ściana skos. Nie ma problemu z basem, wręcz ten skos i umiejscowienie punktu odsłuchu „zżera” bas. Mam nadzieję kiedyś zrobić adaptację... albo poczekam, aż syn pójdzie na swoje i zwolni większy pokój ? 

Edytowane przez krzysiek

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Roxi said:

Wtedy by usłyszał ja gra Dynaudio ?

Potwierdzam. 

Miałem Contour 1.1 później F110. Te pierwsze grały fenomenalnie w metrażu około 11m2. Z czasem zmieniłem je na F110 z ciekawości ale to już nie to. Z F110 dostajemy więcej basu i doszły od razu problemy bo było go po prostu za dużo. Dodatkowo bardzo wrażliwe konstrukcjie przy ustawieniu zwłaszcza jeżeli chodzi o zakres niskich częstotliwości. Średnica jak i góra w F110 nawet się nie umywa do tego co dostajemy w Contour 1.1.

Jak dla mnie contour 1.1 to genialny głośnik. I bardzo miło go wspominam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Roxi napisał:

 Chyba, że Adaś koniecznie chce grać na kurduplach. ?

Hah,

Roxi zbierałbyś szczękę z podłogi albo kasę ? na te "kurduple" jak byś usłyszał G. Michaela w utworach Patience, Trough czy Safe. Przepiękna artykulacja, plastyka wokalu i to powietrze z X14. A jak już jestem przy G.M. to facet miał chyba  piękniejszy głos od Seala (cały czas waham się, którego bardziej wolę ? jako artystę). Niesamowity talent a takie smutne życie i jego koniec...

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff ? dobrze ze napisałeś że jako artystę, oczywiście nic nie mam przeciw, w sumie kto bogatemu zabroni HAHA. 

Daj lepiej znać ja evkoki dostaniesz. 

Z ciekawostek jutro próbuję pierwsze monitory, niestety to nie dynaudio. 

Edytowane przez dedal75

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne perełki Diy na seas-ach. Daj nr tel na pm to Ci prześlę ?

Zaczynam szukać chce przetestować jak sprawdzą się monitory u mnie, dodam pierwsze w karierze ?

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek z S16Hz pisał tu o tych głośnikach (Contour 1.1) wiele razy ale w natłoku komercji i marketingu pchanego Nam usilnie przez branże audio zanika niestety.

Midwoofer w 1.1 jest bardzo dobrym głośnikiem, stosowanym od 20 lat jako najlepszy sredniotonowiec po md76 do dzis nawet w najdrozszych i najlepszych Dyniach.

1.1 mają oczywiscie dobrą obudowe, jak to przystało na serie Contour, świetne głośniki, podmienić troche plastikowych kondensatorów i rezystorów w zwrotnicy i mamy TOPOWY monitor do niedużych pomieszczeń. Myśle że można by je spokojnie, poza efektywnoscią i drivem jaki produkują S25 postawić tam gdzie S25 są za duże. Co nie znaczy ze np Najmiejsze Evoki nie bedą też dobre. 

Tego nie wiem bo ich nie znam ale konstrukcja ciekawa

Grzesiek z S16Hz pisał tu o tych głośnikach (Contour 1.1) wiele razy ale w natłoku komercji i marketingu pchanego Nam usilnie przez branże audio zanika niestety.

Midwoofer w 1.1 jest bardzo dobrym głośnikiem, stosowanym od 20 lat jako najlepszy sredniotonowiec po md76 do dzis nawet w najdrozszych i najlepszych Dyniach.

1.1 mają oczywiscie dobrą obudowe, jak to przystało na serie Contour, świetne głośniki, podmienić troche plastikowych kondensatorów i rezystorów w zwrotnicy i mamy TOPOWY monitor do niedużych pomieszczeń. Myśle że można by je spokojnie, poza efektywnoscią i drivem jaki produkują S25 postawić tam gdzie S25 są za duże. Co nie znaczy ze np Najmiejsze Evoki nie bedą też dobre. 

Tego nie wiem bo ich nie znam ale konstrukcja ciekawa

Pamietam jak sie ta seria pojawiła na rynku w 1998 roku. Gdyby nie ograniczenia na dynamice, to cała reszta ich grania to wstęp do Hi-end.

2 godziny temu, Whyduck napisał:

A robił ktoś porównanie Contoura 1.3 bądź 1.3mk2 z Focusami 160?

Ja osobiście nie, ale moj serdeczny przyjaciel miał tą przyjemność. 

Seria Focus to w zasadzie usprawniona poprzednia generecja Contourów w tamtym czasie. Focusy 160 to taka nowsza, lepsza wersja 1.3.

1.3 były dość długo produkowane i Focus 140 a potem 160 je jakby zastąpił. Potem zrobił to model C 1.4 itd itd itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Whyduck napisał:

 


Coraz większą mam ochotę by je kupić jak czytam takie posty ?
Z góry zakładałem,ze moje 21m2 to będzie dla nich za mało. Niektórzy pisali, ze w takim metrażu ledwo co Contoury 1.4 z dźwiękiem zmieścili więc pomyślałem, że 25-tki będzie jeszcze trudniej upchnąć.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

To kupuj. Mój tata ma na sprzedaż właśnie s25:P Zapraszam na odsłuch w 21m2 haha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jednak Evoke 10 nie będzie mi dane wypożyczyć...

Trzeci dzień i żadnej odpowiedzi na e-mail wysłany na wszystkie możliwe adresy Nautilusa. Albo się wszyscy pochorowali i są na zwolnieniu albo już nie wysyłają Evoke 10 za kaucją lub wszystkie zostały wykupione.

Co robić Koledzy, dzwonić jeszcze raz do Wa-wy czy dać na luz bo nic z tego wypożyczenia nie będzie?  

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jednak Evoke 10 nie będzie mi dane wypożyczyć...
Trzeci dzień i żadnej odpowiedzi na e-mail wysłany na wszystkie możliwe adresy Nautilusa. Albo się wszyscy pochorowali i są na zwolnieniu albo już nie wysyłają Evoke 10 za kaucją lub wszystkie zostały wykupione.
Co robić Koledzy, dzwonić jeszcze raz do Wa-wy czy dać na luz bo nic z tego wypożyczenia nie będzie?  


Wybieraj numer i dzwoń zamiast się czaić. Skoro wyrazili zgodę na wypożyczenie to trzeba cisnąć. Może mają natłok pracy plus jakieś wyjazdy do klientów w Polskę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adam 38 napisał:

Trzeci dzień i żadnej odpowiedzi na e-mail wysłany na wszystkie możliwe adresy Nautilusa.

To jest właśnie coś, za co trudno nie docenić Grzegorza Rogali. On zawsze odbiera telefon i odpisuje. Jak mu coś nie odpowiada, to mówi wprost. Jak się umawia, to zawsze się z tego wywiązuje. Cześć osób zachowuje się niepoważnie. Nie odpisuje, nie odbiera tel itd. Ludzie nadal nie rozumieją, że inne osoby czytają forum i obserwują w jaki sposób rozwiązuje się problemy klientów, a każda dodatkowa recenzja wzmacnia sprzedaż. Im więcej ich jest tym lepiej, nawet jak jakiś procent jest negatywny. Tymczasem cześć handlowców woli uciąć kontakt lub udawać, że nie ma tematu.

A gdzie kupowałeś poprzednio kolumny Dynaudio? Specjalnie ich nie motywujesz informując o liczbie innych odsłuchów, ale z drugiej strony dystrybutor ma okazje zaprezentować, że pomimo problemów szanuje klienta nawet na entry level i wybrednego. To zawsze budzi szacunek i sympatie zamiast wypinać się na kogoś. Możesz zadzwonić do innych sklepów. Może komuś bardziej zależeć niż etatowemu sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie coś, za co trudno nie docenić Grzegorza Rogali. On zawsze odbiera telefon i odpisuje. Jak mu coś nie odpowiada, to mówi wprost. Jak się umawia, to zawsze się z tego wywiązuje. Cześć osób zachowuje się niepoważnie. Nie odpisuje, nie odbiera tel itd. Ludzie nadal nie rozumieją, że inne osoby czytają forum i obserwują w jaki sposób rozwiązuje się problemy klientów, a każda dodatkowa recenzja wzmacnia sprzedaż. Im więcej ich jest tym lepiej, nawet jak jakiś procent jest negatywny. Tymczasem cześć handlowców woli uciąć kontakt lub udawać, że nie ma tematu.
A gdzie kupowałeś poprzednio kolumny Dynaudio? Specjalnie ich nie motywujesz informując o liczbie innych odsłuchów, ale z drugiej strony dystrybutor ma okazje zaprezentować, że pomimo problemów szanuje klienta nawet na entry level i wybrednego. To zawsze budzi szacunek i sympatie zamiast wypinać się na kogoś. Możesz zadzwonić do innych sklepów. Może komuś bardziej zależeć niż etatowemu sprzedawcy.


Może się doczytali ile Adaś wzmacniaczy testował i dali sobie spokój. Nie mniej jednak skoro powiedziało się A trzeba powiedzieć i B, wyrazili zgodę na wypożyczenie to powinni się z tego wywiązać.

To prawda, wiele osób zachowuje się jak dzieci, nie odbiera, nie odpisuje, czekając aż temat się rozmyje. Dla mnie to brak szacunku i dziecinada.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Whyduck napisał:

 


To te za 12k, wciśnięte w róg na zdjęciu ? emoji16.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Niestety. Ścian nie przestawisz w bloku :) Dlatego też idą pod młotek. Narożnik nie jest tutaj problemem bo tata ma Lyngdorfa 3400 z korekcją akustyki. Gorzej jest z ustawieniem w osi odsłuchu. Tutaj z Dyniami nie ma przebacz :)

Edytowane przez szczypior88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro przedzwonię jeszcze raz, może faktycznie mają zapierdziel i nie czytali wiadomości z poczty...

Roxi masz rację, jak jutro nie wypali z Nautilusem to dryndnę do ... (wiesz do kogo, pisałem Ci na priv, że facet to miłośnik Dynek, świetnie potrafi opisać ich charakter a jeszcze lepiej dobrać pod nie klamoty) i jak powie, żebym odpuścił temat to tak zrobię.

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Roxi napisał:

To jest właśnie coś, za co trudno nie docenić Grzegorza Rogali.

Już tak nie cukruj bo Ci za dobre zwrotnice zrobi i ciężko będzie przyznać , że chłopina potrafi to zrobić lepiej niż taka potężna firma ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Silver_85 napisał:

Już tak nie cukruj bo Ci za dobre zwrotnice zrobi i ciężko będzie przyznać , że chłopina potrafi to zrobić lepiej niż taka potężna firma ? 

Jest to akurat teraz ostatnia rzecz jak warto jemu się zajmować. Bardziej chodzi o sprawdzenie ukrytej w nich „mocy”. Możesz być pewny, że szybciej nic nie napisze, niż coś niezgodnego z prawdą. Natomiast nie powiem nic złego na samo Dynaudio, bo za małe pieniądze daje dużo dobrych głośników i solidna skrzynkę. Gdzieś musiały być jednak oszczędności, bo koncern nie jest w końcu organizacja non profit ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Roxi napisał:

Natomiast nie powiem nic złego na samo Dynaudio

Nie dziwie się bo to jedno z nielicznych "korpo", które przez wiele lat trzyma poziom. Gdybym mógł mieć monitory (a te uważam za dobrze wycenione w dynkach) to sprawdzałbym u siebie stare C1, które zrobiły na mnie swojego czasu wrażenie w przeciwieństwie do Contour 20. Do nich (C1) trzeba też petardy mocy , a ja lubię lampki i nie ma dużego budżetu więc trza iść inną drogą. Czekam teraz tylko już na odsłuch Grześkowych Arcad 2,5 i kończę temat zakupów audio. 

Edytowane przez Silver_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, u mnie na chwilę obecną sprawa z Evoke 10 niestety zamknięta.

Przedzwoniłem do salonu Nautilus w Warszawie i po rozmowie z bardzo sympatycznym Panem dowiedziałem się, że jak najbardziej mogę wypożyczyć Evoke tylko muszę wiedzieć, iż została wprowadzona zasada dot. wypożyczenia sprzętu.  Chodzi o dodatkową opłatę w wysokości 3 % od wartości sprzętu (przy Evoke 10 jest to kwota 180 zł), którą ponosi wypożyczający w przypadku, gdy nie zdecyduje się na zakup kolumn. Jak sprzęt po wypożyczeniu kupujemy to te 3% są anulowane, ewentualnie jak nie kupimy Evoke 10 (czy innego wypożyczanego sprzętu) i będziemy musieli zapłacić np. te 180zł za wypożyczenie to w przypadku, gdy w ciągu pół roku dokonamy zakupu  jakiegokolwiek innego sprzętu audio w Nautilusie to ta wcześniejsza kwota 3% zostanie nam zwrócona. Tak to zrozumiałem (raczej dobrze). 

Druga bardzo ważna sprawa, Dynki Evoke potrzebują czegoś mocniejszego niż mój Cyrus 8.2DAC czy Atoll in 100 i z nimi nie ma sensu ich łączyć bo one tylko pokażą, że te wzmacniacze są kiepskie (chodzi o słabe zasilacze). Nie neguję tego, facet raczej wie co mówi. 

Porozmawialiśmy sobie miło i wobec powyższych faktów "mnie" się odechciało... chociaż kurna wcześniej w naszym Klubie kolega Arcin pisał, że mu Evoke 10 pięknie grają bodajże z Naim 5si a czy on taki mocarz przy Atoll-u 100, Cyrusie 8.2 DAC tego nie wiem, no ale w końcu to Naim i może faktycznie jest to wyższy poziom.

Ps. Zostałem bardzo serdecznie zaproszony do osobistego odwiedzenia salonu w Wa-wie i gdybym tylko nie mieszkał na drugim końcu kraju to bym skorzystał. 

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 16

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.