Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  802 członków

Dynaudio Klub
IGNORED

Klub miłośników Dynaudio


wube
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Roxi napisał:

Stwierdzenie, że wszystkie Dynki grają dobrze niestety nie mogę się zgodzić. Gram teraz na x44 i z perspektywy czasu wracając do różnych recenzji, to jedynie sensowną i szczerą zamieścił pan Wojciech Pacuła twierdząc, że brak im rozdzielczości i plastyki. Ja od siebie dodam wykastrowane wysokie tony i słabą średnicę w tym modelu. Całkowicie charakter tej kolumny zmienił upgread zwrotnicy, który pokazał najlepsze cechy Dynaudio. Są piękne wysokie tony, wspaniała średnica i dodatkowo zejście dzięki 2x20 CM. To wszystko za umiarkowaną kwotę, bo to w końcu niska linia. Kolumny codziennie dają mi dużo satysfakcji jak słucham muzyki. Dynaudio nie mógł ich tak zestroić fabrycznie, bo nie wiem kto by im kupił Contorur czy nawet wyższe serie gdyby dostał taki dźwięk za tą kasę. Bez modyfikacji dźwięk jest natarczywy i wykastrowany, a inne recenzje mijają się z rzeczywistością jak to zazwyczaj bywa zresztą w tych sponsorowanych bełkotach ?

Dokładnie tak, modyfikacja excite zawsze miała sens. W moim przypadku x16 "zaczely grać" po wymianie elementów zwrotnicy na nowe. Zostałeś przy oryginalnym schemacie?

Edytowane przez EMiL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, EMiL napisał:

Dokładnie tak, modyfikacja excite zawsze miała sens. W moim przypadku x16 "zaczely grać" po wymianie elementów zwrotnicy na nowe. Zostałeś przy oryginalnym schemacie?

Całkiem nowy projekt, nowa zwrotnica, inne podziały i bardzo dobre komponenty ?  Grają wspaniale. Dźwięk jak z kolumn innej ligi cenowej ? Powiem szczerze, że za bardzo nie ma się do czego przyczepić. Dynaudio ma tą swoją sygnaturę na basie jakiej nie ma papier, ale mam daczka który pazurem to niweluje i efekt końcowy jest bardzo dobry. Nie widzę najmniejszego sensu zakupu wyższego modelu, bo przy odrobine pomyślunku można mieć za małe pieniądze dźwięk kompletny, a było ostatnio u mnie kilku kolegów i wszystkim dźwięk bardzo się podoba. W szczegóły techniczne już nie wnikam, a co do projektów modyfikacji trzeba szukać w necie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roxi, Rambo

 Nie pracujecie jeszcze w Danii ? Tam świetnie płacą. Jak pokażecie inżynierom w Dynaudio gdzie i jakie błędy robią w strojeniu i jak wybitnie mogą grać ich kolumny zapewne zostaniecie naczelnymi inżynierami i ambasadorami marki za gruby szmal. W Dynaudio się nie znają a internetowi dłubaczo- lutowacze mają wybitną wiedzę w zakresie zwrotnic Dynaudio.  Niesłychane.

 Tak Emil - wymiana elementów w zwrotnicy jakże genialnych i wyrafinowanych X16 na Duelundy i Mundorfy to genialny pomysł. Na pewno teraz te kolumny to grają że hej.

Edytowane przez babatular

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, rambo54 napisał:

Pisałem to wiele razy.

Modyfikacje zwrotnic w Dynaudio wynosi ich styl grania bardzo wysoko.

 

Tak jak dużej części kolumn różnych marek. Tam zawsze są oszczędności, w przypadku dynaudio mamy dobry przetwornik więc efekt podwójny na plus. 

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baba, nikt nie mówi, że w Dynaudio się nie znają tylko, że Emit m20 ma grać na poziomie większości konkurencji za 2,5 - 3 kzł a Excite X18 na poziomie konkurencji za 4-5 kzł (i tak właśnie grają) mając zamontowane głośniczki takie same jak w droższych seriach. Sam do niedawna miałem takie podejście do modyfikacji Dynek jak Ty, czekałem czy Kolega Roxi po dłuższym osłuchaniu z modowanymi X44 nie stwierdzi, że jednak wyżej tego co dała fabryka się nie podskoczy. No i jednak Daniel zdania nie zmienił i nadal uważa, że X44 warto było modyfikować. Co prawda cały czas mam wątpliwość co do jego opisu krzykliwości średnicy w X44, nie wiem czy to po  prostu nie jest idealnie równy środek i tylko pomieszczenie dokłada swoje od siebie ale to już temat na odrębną dyskusję. Podobny efekt obserwuje przy moich X14 i też nie wiem czy ta średnica jest po prostu idealnie równa czy jednak jest tam podniesiona górna średnica, która potrafi męczyć słuch. Do porównania mam monitorki PMC 20.21 i bardziej skłaniałbym się do wniosków, że to jednak w X14 środek jest równiejszy a w PMC górna średnica jest lekko obniżona ale bez posłuchania jednych i drugich w przygotowanym akustycznie pomieszczeniu nigdy nie będę w 100% pewny, gdzie leży prawda ?

Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, babatular, to nie jest zły kolega ? Lubi sobie pobić pianę i podgrzać dyskusję. Przerabialiśmy to już 100 razy i nie widzę sensu powtarzanie tego samego. Jak wiadomo na forum jest wielu ekspertów, którzy opierają się na teorii, opiniach i samoświadomości, a nie odsłuchu. Jak widać babatular zalicza się do tego szanownego grona, który wie wszystko bez odsłuchu. Można tylko wyrobić sobie zdanie na temat innych jego wypowiedzi... Ja powiem tak, to nie jest progres, to jest całkowicie inna liga, ten dźwięk jest celowo zdegradowany w celach pozycjonowania produktu w cenniku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Roxi napisał:

Adam, babatular, to nie jest zły kolega ? Lubi sobie pobić pianę i podgrzać dyskusję. Przerabialiśmy to już 100 razy i nie widzę sensu powtarzanie tego samego. Jak wiadomo na forum jest wielu ekspertów, którzy opierają się na teorii, opiniach i samoświadomości, a nie odsłuchu. Jak widać babatular zalicza się do tego szanownego grona, który wie wszystko bez odsłuchu. Można tylko wyrobić sobie zdanie na temat innych jego wypowiedzi... Ja powiem tak, to nie jest progres, to jest całkowicie inna liga, ten dźwięk jest celowo zdegradowany w celach pozycjonowania produktu w cenniku ?

hahaha, he he he, hahaha

dobre, naprawdę dobre

W Dynaudio celowo psują brzmienie, a polscy mistrzowie lutownicy ich muszą poprawiać. 

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanko do mich przedmówców posiadaczy  excite czy stwierdzenie o wykastrowanym dźwięku, podbitej górnej średnicy itp. nastąpiło  po różnych konfiguracjach klocków, kabli, akustyki czy pierwsze podpięcie i wniosek że to nie gra i trzeba modyfikować?? Od razu zaznaczam że nie mam nic do modyfikacji. Fakt  możliwości podniesienia jakości za niewielkie pieniądze mi pasuje i może w przyszłości bym się zdecydował ale jak na razie czerpie  radość  z oryginalnych x34.

Wydaje mi się  obserwując forum że wyższe serie dynków mają prawo wymagać, być kapryśne na elektronikę jaką je napędzamy. Poszukiwania odpowiednich partnerów zajmuje dużo czasu i dużo kosztuje co jest usprawiedliwiane że są takie wymagające i trzeba się przyłożyć. Natomiast excite już nie mają prawa być wymagające. To że mniej prądu potrzebują nie znaczy że nie trzeba im także dopasować towarzystwa. Z moich doświadczeń mogą zagrać sucho, za ostro, bez emocji a tak że przeciwnie pozytywnie z odpowiednim spasowanie reszty klocków.

Po prostu może zwolennicy starej szkoły brzmienia dynaudio nie akceptują nowej otwartej i stąd poszukiwanie w excite starego jest bezskuteczne. Gusta są różne ale skoro firma idzie w pewnym sensie w kierunku zmiany charakteru otwarcia coś w tym jest.

Pozycjonowanie produktu excite rzecz oczywista. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Martin.1 napisał:

Mam pytanko do mich przedmówców posiadaczy  excite czy stwierdzenie o wykastrowanym dźwięku, podbitej górnej średnicy itp. nastąpiło  po różnych konfiguracjach klocków, kabli, akustyki czy pierwsze podpięcie i wniosek że to nie gra i trzeba modyfikować??

Ja mogę Powiedzieć Ci jedynie jak było i jest u mnie, a nie co Ty masz robić. Początkowo myślałem, że to kwestia tego, że kolumny są nowe. 3,4 LE na początku jak miałem nowe też były "ekspansywne" a później złagodniały. W zasadzie brakowało mi w nich tylko niskiego basu. X44 jak sam Pacuła napisał, nawet po wygrzaniu nie są rozdzielcze i brak im wyrafinowania. Dodatkowo mają w sobie taką natarczywość, która przy dłuższym słuchaniu jest męcząca. Jeśli mowa o wokalach, to firmowo są małe, nieangażujące. Po wymianie zwrotnicy jest wszystko to do czego nas przyzwyczaiło Dynaudio. Esotec gra w zachwycający i otwarty sposób, wokal angażujący, nie ma już mowy o jakiejś natarczywości. Kolumny super grają nawet starą muzykę z lat 70'tych, słabych realizacji. Jaki można osiągnąć efekt z innych modeli, to nie wiem. W x44, to całkiem inna kolumna po modyfikacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Roxi napisał:

Ja mogę Powiedzieć Ci jedynie jak było i jest u mnie, a nie co Ty masz robić. Początkowo myślałem, że to kwestia tego, że kolumny są nowe. 3,4 LE na początku jak miałem nowe też były "ekspansywne" a później złagodniały. W zasadzie brakowało mi w nich tylko niskiego basu. X44 jak sam Pacuła napisał, nawet po wygrzaniu nie są rozdzielcze i brak im wyrafinowania. Dodatkowo mają w sobie taką natarczywość, która przy dłuższym słuchaniu jest męcząca. Jeśli mowa o wokalach, to firmowo są małe, nieangażujące. Po wymianie zwrotnicy jest wszystko to do czego nas przyzwyczaiło Dynaudio. Esotec gra w zachwycający i otwarty sposób, wokal angażujący, nie ma już mowy o jakiejś natarczywości. Kolumny super grają nawet starą muzykę z lat 70'tych, słabych realizacji. Jaki można osiągnąć efekt z innych modeli, to nie wiem. W x44, to całkiem inna kolumna po modyfikacji. 

A z czym one grają ? obecnie i przed modyfikacją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana okablowania, a nawet inny wzmacniacz nie był w stanie zniwelować natarczywości i chropowatości. Na innej zwrotnicy nawet z tranzystorem dźwięk jest gładki, płynny i otwarty. Kable głośnikowe, sygnałowe czy zmiana źrodła marginalny już miały wpływ w stosunku do zmian w zwrotnicy ?

1 minutę temu, Martin.1 napisał:

A z czym one grają ? obecnie i przed modyfikacją ?

Zestaw firmowy Electrocompaniet. Mam też zestaw lampowy na 845 i EL34 i efekt identyczny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Roxi napisał:

Zmiana okablowania, a nawet inny wzmacniacz nie był w stanie zniwelować natarczywości i chropowatości. Na innej zwrotnicy nawet z tranzystorem dźwięk jest gładki, płynny i otwarty. Kable głośnikowe, sygnałowe czy zmiana źrodła marginalny już miały wpływ w stosunku do zmian w zwrotnicy ?

Zestaw firmowy Electrocompaniet. Mam też zestaw lampowy na 845 i EL34 i efekt identyczny ?

ok rozumiem, ja mi się znudzi obecne brzmienie to może się pokuszę o moda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, NIEZNAJOMY napisał:

A możesz zdradzić jak wygląda koszt modyfikacji zwrotnic w X44??

Nie chcę wchodzić w koszty czy mówić o wykonawcy, aby znowu nie było, że kogoś promuję i budzić niezdrowe emocje. Rambo, Emil i wielu innych fachowców również robią takie modyfikacje, to oni się może wypowiedzą ile kosztują nowe zwrotnice. Dla mnie ta modyfikacja, to najlepiej wydane pieniądze na audio best ever ? Mam już to kilka miesięcy i zadowolenie nie słabnie... Odpuściłem sobie całkowicie zmianę na wyższy model, bo teraz te grają super ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, babatular napisał:

wymiana elementów w zwrotnicy jakże genialnych i wyrafinowanych X16 na Duelundy i Mundorfy to genialny pomysł. Na pewno teraz te kolumny to grają że hej.

Żyjesz w błędnym przekonaniu o sprawach, o których piszesz postu w tym wątku.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, rambo54 napisał:

Żyjesz w błędnym przekonaniu o sprawach, o których piszesz postu w tym wątku.

 

Pozdrawiam

Tak, żyję w błędnym przekonaniu. Ciekawe kiedy się chwycicie za modyfikacje marka Levinsona i Vitusa - na pewno dźwięk się otworzy, zniwelujecie ostrości i natarczywość. Ale zanim "uderzycie" w elektronikę to pochylcie się proszę nad nową seria Confidence i Contour.

Mam jedno pytanie - na czym polega ta modyfikacja - wymiana elementów na droższe czy zmiana topologii zwrotnicy ?

Edytowane przez babatular

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, babatular napisał:

Ale zanim "uderzycie" w elektronikę to pochylcie się proszę nad nową seria Confidence i Contour.

Idź i kupuj. Ładne są nowe Confidence i pewnie dobrze grają. Osobiści straciłem zainteresowanie do wydawania na każdy element systemu dziesiątek tysięcy jak mogę mieć coś za ułamek ceny. Dotyczy to wszystkiego. Źródła, kabli czy nawet kolumn. Jak ktoś jest na tyle dobry, że potrafi sprzedać dwa monitorki za 50 czy 100 tys, to brawo dla niego, ale ja już w to nie wchodzę. Różnice dźwiękowe owszem są, ale znacznie przesadzone. Branża z tego żyje, to trzeba szukać klientele i bajki opowiadać ?

14 minut temu, babatular napisał:

Mam jedno pytanie - na czym polega ta modyfikacja - wymiana elementów na droższe czy zmiana topologii zwrotnicy ?

To pierwsze już wiesz, że nie gra, a dopiero teraz pytasz na czym polega? A po co Ci Baba to wiedzieć, aby skuteczniej obśmiewać coś o czym nie masz pojęcia i czego nie słuchałeś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Roxi napisał:

Idź i kupuj. Ładne są nowe Confidence i pewnie dobrze grają. Osobiści straciłem zainteresowanie do wydawania na każdy element systemu dziesiątek tysięcy jak mogę mieć coś za ułamek ceny. Dotyczy to wszystkiego. Źródła, kabli czy nawet kolumn. Jak ktoś jest na tyle dobry, że potrafi sprzedać dwa monitorki za 50 czy 100 tys, to brawo dla niego, ale ja już w to nie wchodzę. Różnice dźwiękowe owszem są, ale znacznie przesadzone. Branża z tego żyje, to trzeba szukać klientele i bajki opowiadać ?

To pierwsze już wiesz, że nie gra, a dopiero teraz pytasz na czym polega? A po co Ci Baba to wiedzieć, aby skuteczniej obśmiewać coś o czym nie masz pojęcia i czego nie słuchałeś? 

Tak wiem to wszystko, kabelki 2 zł/mb, listwa z castoramy, do tego Denon i przerobione Excite - i mamy praktycznie to samo co Vitus okablowany Tarą z nowymi Confidencami. Po co przepłacać.

  Tak - chcę wiedzieć co tam Panowie Dłubacze wymyślili - po to żeby mieć większą polewkę.

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja dwa zdania dorzucę do tej kłótni aby ją zakończyć.

Audiofilizm to nic innego jak nałóg niestety!

Sporo już przeżyłem (ponad 50 lat) i posłuchałem i takie jest moje zdanie.

Krótko mówiąc i denaturatem  i walker-em tak samo się nawalisz choć ten od walkera nie pozwoli się nazywać alkoholikiem. I możesz przekonywać miłośnika denaturatu,że whisky jest lepsze to i tak zawsze ci powie po co przepłacać jak efekt ten sam?

W końcu i jeden i drugi się "nawali" i jest ok!

I tak na koniec jeszcze jedno.Znałem faceta,który kupił nowy motor,rozebrał silnik i szlifował cylinder (pracował na takich maszynach na co dzień więc fach znał) twierdząc oczywiście,że musi to "poprawić po fabryce" i  dzięki temu jego motor  będzie lepiej jeździł jakkolwiek to rozumiał.

Osobiście po fabryce bym nic nie poprawiał ale jak komuś to ma poprawić humor,dźwięk i samopoczucie .....cóż jego plac jego zabawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Roxi napisał:

Ładne są nowe Confidence i pewnie dobrze grają. Osobiści straciłem zainteresowanie do wydawania na każdy element systemu dziesiątek tysięcy jak mogę mieć coś za ułamek ceny. Dotyczy to wszystkiego. Źródła, kabli czy nawet kolumn. Jak ktoś jest na tyle dobry, że potrafi sprzedać dwa monitorki za 50 czy 100 tys, to brawo dla niego, ale ja już w to nie wchodzę. Różnice dźwiękowe owszem są, ale znacznie przesadzone. Branża z tego żyje, to trzeba szukać klientele i bajki opowiadać ?

Mi to też jakiś czas zajeło by to pojąć. Na szczęście nie popłynąłem w tak zwanym miedzy czasie z kasą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Adam 38 napisał:

Fajnie, że wyraziłeś swoje zdanie, chociaż za wiele w temacie doświadczenia z modyfikacji  paczek Dynaudio z niego nie wynika ale ok. 

Temat modyfikacji już zakończmy... NIe wiadomo tyko, kto jest kim ? Znaczy my jesteśmy od denaturatu to by wynikało chyba... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.10.2019 o 20:37, ps39 napisał:

Niestety nie, kiedyś miałem Altusy 110 ?. Ale obiecuje, że już Dynek nie zdradzę.

ja jakoś się nie mogę przywiązać do jednego Producenta .. ale jak kupię kolejne kolumny to może wtedy... czas pokaże.. 

18 godzin temu, babatular napisał:

Tak wiem to wszystko, kabelki 2 zł/mb, listwa z castoramy, do tego Denon i przerobione Excite - i mamy praktycznie to samo co Vitus okablowany Tarą z nowymi Confidencami. Po co przepłacać.

  Tak - chcę wiedzieć co tam Panowie Dłubacze wymyślili - po to żeby mieć większą polewkę.

Daj mi dokładne dane odnośnie kabli i listwy i muszę raz jeszcze sprawdzić Denona, bo może faktycznie ma co brać  np Accu czy Esoterica skoro denon ich zabije, i nad kolumnami też chyba się zastanowię skoro niższe modele potrafią zagrać jak te z górnej półki,.. ? Może i w SF czy B&W jak kupię podstawowe modele to już nie spojrzę na SF ST czy B&W 803... tylko jest pewien problem bo np jak odsłuchiwałem 804 w kontrze do 803 to na te pierwsze po odsłuchu już nie za bardzo chce mi się nawet patrzeć, a to nie są słabe kolumny i nie należą do najtańszych, ale może im tańsze kolumny od danego Producenta to tym lepiej zagrają w stosunku do tych z górnej półki. 

A na razie czekam aż przyjdą nowe olimpijki do sklepów, już pojedyncze sztuki maja w Hornie takie info wczoraj otrzymałem. od sprzedawcy z jednego ze sklepów. . 

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz radę przestawić się z Paradigm na Dynki/Sonusy? Pamiętam swoją przygodę z Paradigm i do dzisiaj twierdzę, że na niczym innym tak przyjemnie nie słuchało mi się Faithless ? 

Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam ja tam się za bardzo nie przywiązuje do rzeczy, wiec myślę, że to co kupię raz, ze będzie lepiej wykonane, dwa z lepszych materiałów  kolumny będą zrobione, a trzy dźwiękowo będzie znacząco lepiej od tego co mam. Swojego czasu myślałem nad Personami, ale cenowo już nie są tak atrakcyjne w stosunku do innych Producentów, a i dźwiękowo bardziej podobają mi się Sony, Dynki czy B&W.  Najważniejsze , aby te które wybiorę zagrały w konkretnym pomieszczeniu, bo wiesz jak to jest, serce może być np za SF, ale te nie zagrają w tym pomieszczeniu. Pocieszam się, że coś jednak musi zagrać :-), jeśli chodzi o coś lepszego niż to co mam.

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko najlepiej sprzedają się te najtańsze rzeczy, ewentualnie średnia półka i to bez względu na Producenta i to nie tylko w audio. Więc te produkty w mniejszym , albo w większym stopniu również muszą zachować odpowiedni poziom. Bo sprzedać kolumny w RP za 15-20 tyś.to nie jest pstryknięcie palcem.

Edytowane przez lolek126

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.