Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  802 członków

Dynaudio Klub
IGNORED

Klub miłośników Dynaudio


wube

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, m4tech napisał:

jak się nie ma potencjometrów, zawsze można w zwrotnicy pogrzebać, efekt podobny, ale za to audiofilskość nie ucierpiała ? 

Grym pogrzebał, pogrzebał i przybyło góry - więc musiał dołożyć rezystor !!!!! , przylepił 2mm papę i przybyło średnicy i ubyło basu !!!!,   a sumarycznie to wszystko spowodowało zmianę w przesterzni i barwy - mimo że pisze tylko o ilości góry,środka i basu

naprawdę  jaja na całego

I to jest ta poprawka po Dynaudio

 

Roxi, MrSalleri - nie rozśmieszajcie mnie

Edytowane przez babatular

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, don111 napisał:

Czyli zupełnie inny styl grania, ale chyba nie każdy gatunek muzyki wypada na  nich lepiej niż na F380 ? 

Kwestia gustu, przy czym linia https://www.jblsynthesis.com/  to zupełnie co innego z czym się kojarzy JBL ale to nie miejsce na pisanie o nich tutaj. Wracając do F380 to na prawdę świetne kolumny, które dały mi dwa lata przyjemności słuchania muzyki i nie mogę się nadziwić, że mam taki problem z ich sprzedażą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Roxi napisał:

Lolek, dziękuję za zaproszenie. Nie mam takich założeń, że kupuje takie lub inne serie jeśli sobie oczywiście mogę na to pozwolić. Gdzieś się jednak kończy moja zdolność do oceny czy coś jest lepsze i więcej tam słychać i gdzieś jest zlokalizowany mój punkt adaptacyjny, który mnie satysfakcjonuje w jego odbiorze jeśli chodzi o sam dźwięk. Można oczywiście nastawić się na nowości lub produkty wykończone luksusowo i wtedy oczekiwania są inne. 

Aktualnie czekam na odsłuch odgród i być może to będą moje kolumny docelowe. Są one jeszcze w fazie ostatnich testów i pomiarów. Elektronika i pomieszczenie mnie nie ogranicza ? Wracając do modyfikowanych Excite, to piszę o tym, bo jest to stosunkowo łatwy sposób wskoczenia na wysoki level dźwiękowy tanim kosztem. Jak ktoś ma już słuch wyrobiony i punkt odniesienia, to doskonale się orientuje, że ponad pewien level już jest trudno przeskoczyć ?

Niestety im wyżej tym drożej, ale i tak powiem Ci, że najgorzej jest z kablami, tutaj ceny poszły do góry i to jest mały problem , bo ja wszystko kupuje od kabli, listwę, stolik, elektronikę , a skończywszy na kolumnach.. szał kasy trzeba wydać, ale życie.. Dla mnie są różnice pomiędzy poszczególnymi seriami, ale wiadomo, że ceny zawsze będą nieadekwatne do tego co słyszymy na plus.. ale jak sie kupi to radość jest.. 

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lolek126 napisał:

Niestety im wyżej tym drożej, ale i tak powiem Ci, że najgorzej jest z kablami, tutaj ceny poszły do góry i to jest mały problem , bo ja wszystko kupuje od kabli, listwę, stolik, elektronikę , a skończywszy na kolumnach.. szał kasy trzeba wydać, ale życie.. Dla mnie są różnice pomiędzy poszczególnymi seriami, ale wiadomo, że ceny zawsze będą nieadekwatne do tego co słyszymy na plus.. ale jak sie kupi to radość jest.. 

Odpuść sobie kable tzn. kup po prostu wystarczająco dobre ( porządna konfekcja, materiał, przekrój), a zaoszczędzone pieniądze wydaj na lepsze kolumny i na pewno zyskasz lepsze brzmienie niż z tańszego zestawu z absurdalnie drogimi kablami. No chyba, że "kto bogatemu zabroni" i masz na wszystko takie jakie zechcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiofan może wołasz za nie zbyt dużo? Tak zerkam od jakiegoś czasu na ceny używek i widzę ciekawą zależność , że używki takich producentów jak Audio Academy, RLS czy S16hz bardzo ładnie trzymają ceny a Dynki DM, Emit, Excite lecą z cenami wybitnie mocno. Nawet jakieś Paradigmy czy inne Dali lepiej trzymają cenę niż w/w Dynki. Weź teraz kup nowe Evoke czy  Contour a potem sprzedaj za chociaż 40% ceny za którą kupiłeś, to będzie "sukces". Nie kumam w czym te Dynki są gorsze od ww producentów, że tak kiepsko jest z ich odsprzedażą. 

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Adam 38 napisał:

Audiofan może wołasz za nie zbyt dużo?

Nowe 27 tys. ja chcę 10,9 tys. czyli 40% za stan "sklepowy" to dużo? To co powiesz o cenie drugiej identycznej pary też wystawionej za 17,9 tys. reklamowanej jako okazja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Twoje rozgoryczenie ale na naszym podwórku niestety trzeba się cztery razy zastanowić nad kupnem nowych Dynek bo jak najdzie ochota na zmiany to będzie jak w Twoim przypadku i to, że stan igła nic nie pomoże. Może to ceny wyjściowe są mocniej niż u konkurencji zawyżone?

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Adam 38 napisał:

Rozumiem Twoje rozgoryczenie ale na naszym podwórku niestety trzeba się cztery razy zastanowić nad kupnem nowych Dynek bo jak najdzie ochota na zmiany to będzie jak w Twoim przypadku i to, że stan igła nic nie pomoże. Może to ceny wyjściowe są mocniej niż u konkurencji zawyżone?

Na szczęście jestem drugim właścicielem i kosztowały mnie 15,5 tys. więc moja strata nie jest dramatyczna o ile dostanę tę dychę minimum, a może zostawię i ktoś z rodziny ucieszy się z prezentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To duże paczki, według mnie zagrają w pomieszczeniu przynajmniej 25m2 z dobrą akustyką. Ludzie którzy mają duże salony i audio to ich konik kupują jednak wyższe modele niż seria Focus. Ja nie odważyłbym się ich wstawić do swych 20m2, choć akustyka jest Ok to F260 to maksymalna kolumna jaka tam może grać. Nie obniżaj ceny jak nie musisz mieć tych pieniędzy, znajdzie się amator i zapłaci te 10-11 tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, audiofan01 napisał:

Odpuść sobie kable tzn. kup po prostu wystarczająco dobre ( porządna konfekcja, materiał, przekrój), a zaoszczędzone pieniądze wydaj na lepsze kolumny i na pewno zyskasz lepsze brzmienie niż z tańszego zestawu z absurdalnie drogimi kablami. No chyba, że "kto bogatemu zabroni" i masz na wszystko takie jakie zechcesz.

Lepszych kolumn już nie kupię w stosunku do tych o których myślę, bo musiałyby być również i większe , a to nie wchodzi w rachubę z pokoju 25m nie zrobię 40  ? niestety.. oczywiście zawsze da się zrobić  inny dźwięk w porównywalnej kasie, pytanie czy to jest lepszy/gorszy dźwięk czy również dobry, tylko jest inny..i tu już jest kwestia preferencji i tego czego się słucha. 

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adam 38 napisał:

używki takich producentów jak Audio Academy, RLS czy S16hz bardzo ładnie trzymają ceny a Dynki DM, Emit, Excite lecą z cenami wybitnie mocno

 hifishark, 

Wziąłem takie pierwszy lepszy model Dynaudio Excite 38... średnia cena w Europie to 1800€, 

nowe to cena to obecnie 8000zł -12.000zł

 

więc to jest ta wybitnie mocno spadająca wartość Dynaudio? ? 

 

 S16Hz... Canto Grand Signature, cena u producenta - 11.000zł

aktualna oferta na Tablicy to 3.900zł,  czy to chcesz nazwać ładnym trzymaniem ceny S16Hz??? ? 

 

wiem, wiem teraz jest model NEW, ale chyba ten stary jak był nowy też pewnie kosztował ósemkę

 

tak czy inaczej osobiście nie kupuje tej teorii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Adam 38 napisał:

Tak zerkam od jakiegoś czasu na ceny używek i widzę ciekawą zależność , że używki takich producentów jak Audio Academy, RLS czy S16hz bardzo ładnie trzymają ceny a Dynki DM, Emit, Excite lecą z cenami wybitnie mocno. Nawet jakieś Paradigmy czy inne Dali lepiej trzymają cenę niż w/w Dynki

Ja się również, z twoimi odczuciami nie zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miesięczne X18 po 3kzl i nie schodzą łatwo, X14 jeszcze większa strata..., X44 i X34 to samo. Nawet Evoke 30 zobaczcie za ile wiszą. No i Focusy Kolegi, która nie są tu  wyjątkiem a przecież to bardzo udany model Dyniaczków. Niestety 60% ceny leci na dzień dobry. 

1 godzinę temu, m4tech napisał:

S16Hz... Canto Grand Signature, cena u producenta - 11.000zł

Nie sprawdzałem ale skoro tak piszesz to widać było ostatnio spore podniesienie ceny, no to już faktycznie będzie to samo co z Dynkami. Tu mnie z tą ceną za nowe zastrzeliłeś... Mimo nieukrywanej sympatii grubo.

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, m4tech napisał:

ktualna oferta na Tablicy to 3.900zł,  czy to chcesz nazwać ładnym trzymaniem ceny S16Hz??? ? 

Dodaj uczciwie jak już przeglądasz ogłoszenie , że obite więc z tysiak minimum zleciał w dół jak dla mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Adam 38 napisał:

Nie sprawdzałem ale skoro tak piszesz to widać było ostatnio spore podniesienie ceny, no to już faktycznie będzie to samo co z Dynkami. Tu mnie z tą ceną za nowe zastrzeliłeś... Mimo nieukrywanej sympatii grubo.

Szczerze też właśnie wbiłem się w szok jak zobaczyłem ceny prosto od naszego polskiego producenta 

1 minutę temu, Silver_85 napisał:

Dodaj uczciwie jak już przeglądasz ogłoszenie , że obite więc z tysiak minimum zleciał w dół jak dla mnie. 

wziąłem pierwsze lepsze, przecież nie będę statystyk całego internetu robił ?  tak czy inaczej patrz to co powyżej

Myślę że wyprzedzili Dynaudio przynajmniej w cenach ?

Ethos Arctico Signature - 199.000 PLN/para
Ethos Arctico - 149.000 PLN/para
Ethos Ultimo Signature - 69.900 PLN/para
Ethos Ultimo - 49.900 PLN/para

Arcada 3,5 Signature - 39,900 PLN/para
Arcada 3,5 - 34,900 PLN/para
Arcada 2,5 Signature - 29,900 PLN/para
Arcada 2,5 - 24,900 PLN/para

Minas Anor IV Signature - 15,900 PLN/para
Minas Anor IV - 10,900 PLN/para

Canto Grand NEW Signature -10990 PLN/para
Canto Grand NEW Premium - 8590 PLN/para
Canto Grand NEW - 6590 PLN/para

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa to trochę inaczej. Są modele np. Confidence w Dynaudio lub Arcade w S16 które nie są sprzedawane w głębokich promocjach. Pewnie są to najlepsze konstrukcje na których firmy zarabiają. Inne modele na które są udzielane rabaty 30% albo nawet 50% aby się ich pozbyć w sklepach cena dramatycznie spada i jak ktoś kupił cennikowo lub z małym rabatem, to jest ugotowany... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, m4tech napisał:

wziąłem pierwsze lepsze, przecież nie będę statystyk całego internetu robił ?  tak czy inaczej patrz to co powyżej

A widziałeś Contour 20 roczne na allegro z standami  od rogoza ponad 3k za 13500 ? Czyli kolumny za jakieś 11k ? A poza allegro 10k. Nie ma co się prześcigać nie znamy cen zakupu. Zawsze na sprzedaży się traci.  

Akurat uważam , że audiofan01 wycenił Swoje kolumny dobrze i myślę , że w końcu zejdą.  Na minus tu działa , że serii Focus już nie ma. Tak to myślę , że już by poszły. Dynaudio wbrew pozorom nie jest u nas tak popularne w śród powiedzmy początkujących . Klub ma dużo wpisów , ale tu dużo audiofilów. Jakby to były Monitor Audio czy Dali już by były sprzedane. 

Edytowane przez Silver_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Silver_85 napisał:

A widziałeś Contour 20 roczne na allegro z standami  od rogoza ponad 3k za 13500 Czyli kolumny za jakieś 11k

standy daje się praktycznie gratis do takich kolumn w odsprzedaży, za wysoko wyceniasz, używka może 1500 góra

Edytowane przez m4tech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co można porównywać to czyste cenniki, rabaty wszędzie są większe lub mniejsze. Osoba która mi odsprzedała C20 miała jako stały klient 30%, szacuje że ten starszy Pan od którego kupiłem je stracił na nich może 10-20%. Obecnie średnia cena w Niemczech to 4000€ używka, więc więcej niż ja zapłaciłem pół roku temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny też kupuje się na jakiś czas. 3-7 lat. To trudno na tym zarabiać jeśli nie jest się handlarzem. Audiofan płacze, ale te kolumny były chyba niesprzedawalny na starcie. Dlatego mało kto chce to kupić w przeciwieństwie do 260. Duże i trudne do wysterowania. To, że to jakoś gra ze wszystkim, to oczywiste ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale takim tokiem rozumowania iść to wychodziłoby, że wszyscy powinni mieć małe monitory lub nie za duże podłogówki, a powiedzmy sobie szczerze, jeśli ktoś kupi kolumny typu Confidensy itp od różnych Producentów to jak ktoś będzie chciał sprzedać po kilku czy  latach to raczej nie będzie celował w użytkowników na AS ... bo dalej to będą kolumny bardzo drogie jak na realia RP.

10 godzin temu, Silver_85 napisał:

A widziałeś Contour 20 roczne na allegro z standami  od rogoza ponad 3k za 13500 ? Czyli kolumny za jakieś 11k ? A poza allegro 10k. Nie ma co się prześcigać nie znamy cen zakupu. Zawsze na sprzedaży się traci.  

Akurat uważam , że audiofan01 wycenił Swoje kolumny dobrze i myślę , że w końcu zejdą.  Na minus tu działa , że serii Focus już nie ma. Tak to myślę , że już by poszły. Dynaudio wbrew pozorom nie jest u nas tak popularne w śród powiedzmy początkujących . Klub ma dużo wpisów , ale tu dużo audiofilów. Jakby to były Monitor Audio czy Dali już by były sprzedane. 

Tak jak napisałeś, jest tylko jedna możliwość, że na sprzedaży nie starci się , ewentualnie będzie to mała różnica, jeśli np dzisiaj kupujemy kolumny x, a np za 2-3 lata cena ich wyjściowa wzrośnie , wtedy jest mniejsza strata.. 

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, JarlBjorn napisał:

Sugestia nie kupować dużych podłogóweķ Dynaudio, jeśli ktoś myśli o odsprzedaży. Po co? Monitory albo niewielkie podłogówki. 

W większości przypadków o wyborze pomiędzy podłogówkami, a monitorami decydują warunki lokalowe, a dokładnie wielkość pomieszczenia. Nikt nie wstawia do 40m2 małych monitorów myśląc, że co prawda nie zagrają dobrze ale sprzedać będzie łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, audiofan01 napisał:

Nikt nie wstawia do 40m2 małych monitorów myśląc, że co prawda nie zagrają dobrze ale sprzedać będzie łatwiej.

Mylisz się , mogą równie dobrze zagrać, ponieważ większe znacznie ma odległość między miejscem odsłuchu a głośnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, m4tech napisał:

Mylisz się , mogą równie dobrze zagrać, ponieważ większe znacznie ma odległość między miejscem odsłuchu a głośnikiem.

Jasne. Najlepiej więc pozostać przy słuchawkach:)

Jak ktoś lubi słuchać blisko to wystarczą mu na biurku dobre głośniki PC. Ale gdzie tak gra muzyka, czy ktoś przykłada ucho np. do kontrabasu? Potrzebna jest jakaś przestrzeń. U siebie mam ponad 3m od linii kolumn bo tak lubię i mam możliwość, więc lepiej sprawdzają się duże podłogówki lub duże monitory typu nawiększe Harbeth czy np yamaha ns5000.

 

 

Edytowane przez audiofan01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiofan01 napisał:

W większości przypadków o wyborze pomiędzy podłogówkami, a monitorami decydują warunki lokalowe, a dokładnie wielkość pomieszczenia. Nikt nie wstawia do 40m2 małych monitorów myśląc, że co prawda nie zagrają dobrze ale sprzedać będzie łatwiej.

takie samo mam zdanie..  do takiego salonu 40-50 m to już naprawdę można wkładać fajowe kolumny.. 

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest nieco złożona.

1. Dynaudio wyprodukowało wiele monitorów, które przeszły do historii, natomiast ile tych dużych podłogóweķ, poza Confidence? Audience 82, stary Contour 3.0 i 3.3, coś jeszcze? Dla przykładu, taki Contour 5.4 był imo, pomimo zastosowania Esotara, słabszy niż 3.4, słabiej zbalansowany. Nowego C60 znam.

2. Dynki ze starej szkoły,  monitory i niewielkie podłogówki,  miały na tyle przewymiarowany bas, że "obrabiają" powierzchnię większą niż wynikałoby to z ich gabarytów.  Kiedyś roześmiałem się w b. Klinice Dźwięku, gdy sprzedawca oznajmił,  że na mój ówczesny metraż 20 m2 wystarczą spokojnie maleńkie A52 i nie ma potrzeby pchać się w podłogowe Dynki, okazało się, że gość ma 100% racji, ale zrozumienie tego trochę czasu zajęło.

 

3. W związku z powyższym oraz ogólnie znanymi właściwościami D., często  ciekawsze efekty dzwiekowe, od stosowania bardzo dużych podłogóweķ można było uzyskać inwestując w lepszą elektronikę do mniejszych modeli.

 

Jeśli krajowy rynek nie jest w stanie wchłonąć tych dużych Focusów, to sugerowałbym Audiomarkt.de

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.