Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  802 członków

Dynaudio Klub
IGNORED

Klub miłośników Dynaudio


wube

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, xajas napisał:

Jesli masz ddrc, to przeciez masz mozliwosc „zmiekczenia“ tej „twardosci gornej srednicy“
Jak wyglada przebieg twoich Target Curve (pokaz screeshot).

 

IMG_3530.jpg

Dlatego ja od 10 lat gram głównie z dobrym DAC z kompa + odpowiednie dodatki DSP do foobara...  Inaczej nie da się słuchać tego męczącego cyfrowego syfu... to co większość ludu próbuje osiągnąć wymieniając 10-tki kabli, kolumn, wzmacniaczy,  to jest czyste szaleństwo... Można sobie wszystko wyregulować w parę minut (jak już się ogarnie wszystkie funkcje i wie co przestawiać) - co się chce i jak się chce, te wszystkie miękkości, twardości, krzykliwości na średnicy czy wysokich, do wyboru do koloru... jak również zakresy dynamiki, harmoniczne, symulacje różnych lamp, nawet emulacja gramofonu jest i działa... Można sobie zrobić kolumny a'la Dynaudio z JBL ;) 

Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, shiver07 napisał:

Dokładnie nie da się tego słuchać czy na 12m czy na 28m. Od nich dwa razy lepiej zagrały monitor Audio Bronze 1 które testowałem i które są dwa razy tańsze. Nie wiem co miał konstruktor na uwadze strojąc je w ten sposób. Cała zwrotnica jest do przeróbki. To miał być mój wstęp do świata Dynaudio i niestety cały czar prysł. Nie wiem czy warto iść w wyższe serie pomijając już serie evoke i S40. Nie rozumiem recenzji na temat Emit z wynikiem 5 gwiazdek. Dla mnie to niedorzeczne.

Emity potrafią dobrze zagrać, miałem 20-stki...na jednym wzmacniaczu tak średnio grały ale na drugim bardzo dobrze... Choć nadal to nie szczyt ideału, nawet jak na niską cenę. MA Bronze 1 to zupełnie inny typ grania, Dynaudio zawsze grały miękko i "muskularnie" w monitorach, gęsto (choć Emity nie aż tak jak stare Audience), basem i nie tylko wypełniały całe pomieszczenie, taka ściana dźwięku. Te malutkie monitorki MA grają lekko, szybko, rytmicznie, jednak nie mają niższego basu prawie nic - stąd pewnie taki efekt. Góra też jest innego typu, szybka, krystaliczna, nie można tych kolumn w ogóle porównać. Może wolisz inny styl grania po prostu.

Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, xajas napisał:

 


W jakim „szerokim“ zakresie?

Przeciez nie chodzi o to, by przetlumic srednice i wysokie, a zachowac dlugie poglosy w dolnym zakresie. Wazny jest rownomierny czas poglosow w calym zakresie. Czy patrzyles/kontrolowales, jak to u ciebie wyglada, czy robisz to „w ciemno na pale“?

 

Ja akurat lubię przetłumiony pokój (a konkretnie zakres średnio-wysokotonowy, czyli od 500Hz w górę - basu i tak nie dam rady przetłumić). Wiem, że ludziom się to nie podoba, wiem, że są standardy, ale każdy "robi pod siebie" 😉

Edytowane przez baran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, don111 napisał:

Emity potrafią dobrze zagrać, miałem 20-stki...na jednym wzmacniaczu tak średnio grały ale na drugim bardzo dobrze... Choć nadal to nie szczyt ideału, nawet jak na niską cenę. MA Bronze 1 to zupełnie inny typ grania, Dynaudio zawsze grały miękko i "muskularnie" w monitorach, gęsto (choć Emity nie aż tak jak stare Audience), basem i nie tylko wypełniały całe pomieszczenie, taka ściana dźwięku. Te malutkie monitorki MA grają lekko, szybko, rytmicznie, jednak nie mają niższego basu prawie nic - stąd pewnie taki efekt. Góra też jest innego typu, szybka, krystaliczna, nie można tych kolumn w ogóle porównać. Może wolisz inny styl grania po prostu.

Będę jeszcze testował tak szybko im nie odpuszczę najwyżej je dojadę hehe takie to fajne hobby jest. Później może się pobawię w ingerencję w zwrotnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, xajas napisał:

Jesli masz ddrc, to przeciez masz mozliwosc „zmiekczenia“ tej „twardosci gornej srednicy“
Jak wyglada przebieg twoich Target Curve (pokaz screeshot).

 

IMG_3530.jpg

Nie wiedziałem jak zrobić screena mam zdjęcia 2 kanaly...kurde plik jest za duży nie chce przejsc,mogę wysłać na priva Jak przejdzie... ogólnie Jak sobie ustaqie basik żeby był idealny to uderzenia perkusji mają taki trzask w którym jest spora agresja nawet nie wiem jaka to częstotliwość jest ale wiem że w dużym stopniu to wina realizacji np Voyage Voyage desireless, tunnel of love d straits,czy kind of magic Queena,queen ogolnie ma złe nagrana perkusje wali po uszach w wielu utworach nie wszystkich, to samo jest na słuchawkach tylko troszkę mniej się rzuca w uszy gubi się w innych dźwiękachi... ogolnie też wydaje mi się że radio internetowe ma lepszą jakość niż deezer i problem jest wtedy mniejszy...

Ogólnie ja mam zakres korekcji ustawiony o 30hz do 170hz, resztę zostawiam w spokoju bo oprócz trzasków w przykładowych utworach wszystki dobre realizację grają bardzo dobrze i nie chce tego psuć.

Edytowane przez Svawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez masz mozliwosc generowania i przelanczania roznych setupow, wiec nie rozumiem wypowiedzi o „psuciu“.
Na pewno by wyprobowal/porownal korekcje w szerszym zakresie i nie ograniczal sie do „doktryny“ korygowania tylko basu.
Dopiero po wyprobowaniu wielu roznych setupow mozesz stwierdzic czy to cos psuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.06.2021 o 20:12, izapat napisał:

Moim zdaniem Dynaudio oprócz tego , że dobrze stroi zwrotnice , to nie wydaje kasy na nie potrzebne , drogie elementy zwrotnicy . Przykładem jest Proac , który wkłada te same elementy zwrotnicy do tańszych modeli jak i droższych. Ważne żeby zwrotnica była odpowiednio dobrze zestrojona. DALI wszędzie wkłada średniej jakości kondensatory itp , ale grają zacnie.

Nie bronię zawzięcie Dyniek , ba Atc scm 20sl biją je na głowę ( dla mnie) ale w kwestii ceny Dynaudio od najtańszych modeli , są bardzo dobre.

Tak to prawda. Można przyjrzeć się np. kolumnom na przetwornikach Scan Speak gdzie tyle ile producentów tyle różnych prezentacji dźwiękowych. Jeszcze bardzo ważna jest sama konstrukcja skrzynki kolumnowej, grubość, usztywnienie, wygłuszenie, wielkość itd.,itd. 
Dynaudio S40 podzielone zdania są o tym modelu. Ja odsłuchiwałem je z Octave V70SE i tak, wzmacniacz dla mnie super, kolumny fajne ale razem jak to grało to wogóle mi sie nie spodobało. Tylko dynamika i moc z Octave. Bas twardy i szybki. Żadnej barwy dźwięku nie było według mnie i osoba siedząca obok mnie takie samo zdanie miała. Z tego wszystkiego to co mi się najbardziej spodobało to wysokie tony z tego Esotara czy co tam siedzi. Fajnie wybrzmiewało. Chciałem je wcześniej zorganizować na odsłuch do siebie jak jeszcze miałem Luxmana ale przez tą całą chorą sytuacje z pseudopandemią nie udało mi się. Wciąż wracam do tego i zadaje sobie pytanie. Jaki charakter brzmienia oferują S40 bo w sieci pisze zupełnie co innego niż ja słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marek K. napisał:

Tak to prawda. Można przyjrzeć się np. kolumnom na przetwornikach Scan Speak gdzie tyle ile producentów tyle różnych prezentacji dźwiękowych. Jeszcze bardzo ważna jest sama konstrukcja skrzynki kolumnowej, grubość, usztywnienie, wygłuszenie, wielkość itd.,itd. 
Dynaudio S40 podzielone zdania są o tym modelu. Ja odsłuchiwałem je z Octave V70SE i tak, wzmacniacz dla mnie super, kolumny fajne ale razem jak to grało to wogóle mi sie nie spodobało. Tylko dynamika i moc z Octave. Bas twardy i szybki. Żadnej barwy dźwięku nie było według mnie i osoba siedząca obok mnie takie samo zdanie miała. Z tego wszystkiego to co mi się najbardziej spodobało to wysokie tony z tego Esotara czy co tam siedzi. Fajnie wybrzmiewało. Chciałem je wcześniej zorganizować na odsłuch do siebie jak jeszcze miałem Luxmana ale przez tą całą chorą sytuacje z pseudopandemią nie udało mi się. Wciąż wracam do tego i zadaje sobie pytanie. Jaki charakter brzmienia oferują S40 bo w sieci pisze zupełnie co innego niż ja słyszałem.

Może słuchałeś nie wygrzanych egzemplarzy. S40 zaczynają dopiero grać podobno po 300 godzinach grania non stop. 

 

Dlatego niektórzy ludzie sprzedają je nie czekając to całkowitego wygrzania. Niektórym zajmuje to z pół roku zanim zaczną grać tak jak powinny. Trzeba cierpliwości tak to już jest w świecie audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marek K. napisał:

Dynaudio S40 podzielone zdania są o tym modelu. Ja odsłuchiwałem je z Octave V70SE i tak, wzmacniacz dla mnie super, kolumny fajne ale razem jak to grało to wogóle mi sie nie spodobało. Tylko dynamika i moc z Octave. Bas twardy i szybki. Żadnej barwy dźwięku nie było według mnie i osoba siedząca obok mnie takie samo zdanie miała. Z tego wszystkiego to co mi się najbardziej spodobało to wysokie tony z tego Esotara czy co tam siedzi.

A mówią, że Octave to idealna lampa bo ma to "coś" w swoim graniu, że chce się tego słuchać a do tego bardzo dobry jakościowo dół i otwartą górę. Z Twojego opisu wychodzi mi, że grało to blisko  neutralności (bez przesadnego ocieplenia, które dla mnie ujednolica i oszukuje barwy) , ja nazywam to graniem odcieniami szarości 🙂 i jeżeli tylko dźwięk nie jest "ściśnięty" to dla mnie chyba ideał 🙂

Już nie mogę się doczekać co pokażą moje Dyniaczki z piecem Trigon Exxceed. Czy będzie to granie podobne do lampy Octave czy zupełnie coś innego. 

 

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, shiver07 napisał:

Może słuchałeś nie wygrzanych egzemplarzy. S40 zaczynają dopiero grać podobno po 300 godzinach grania non stop. 

 

Dlatego niektórzy ludzie sprzedają je nie czekając to całkowitego wygrzania. Niektórym zajmuje to z pół roku zanim zaczną grać tak jak powinny. Trzeba cierpliwości tak to już jest w świecie audio.

Faktycznie był to nowy zestaw razem z wzmacniaczem. Jakoś specjalnie nigdy nie zaobserwowałem różnicy zachodzącej zmiany dźwięku w tym sprzęcie co w domu miałem. Raz tylko kiedyś wziąłem stare paczki (nie Dynaudio) i grały lepiej niż nowe ale były to stare kolumny.

4 minuty temu, Adam 38 napisał:

A mówią, że Octave to idealna lampa bo ma to "coś" w swoim graniu, że chce się tego słuchać a do tego bardzo dobry jakościowo dół i otwartą górę. Z Twojego opisu wychodzi mi, że grało to blisko  neutralności (bez przesadnego ocieplenia, które dla mnie ujednolica i oszukuje barwy) , ja nazywam to graniem odcieniami szarości 🙂 i jeżeli tylko dźwięk nie jest "ściśnięty" to dla mnie chyba ideał 🙂

Już nie mogę się doczekać co pokażą moje Dyniaczki z piecem Trigon Exxceed. Czy będzie to granie podobne do lampy Octave czy zupełnie coś innego. 

 

Dokładnie, bardzo neutralnie. W tym samym czasie byłem posiadaczem Hegla H360 i poszukiwałem następcy ale odpuściłem. Nie grało to jak lampa tylko jak tranzystor. Szybko, mocno, twardo i dynamicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adam 38 napisał:

Już nie mogę się doczekać co pokażą moje Dyniaczki z piecem Trigon Exxceed. Czy będzie to granie podobne do lampy Octave czy zupełnie coś innego. 

Kupiłeś czy wypożyczasz? 

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marcinmarcin napisał:

Kupiłeś czy wypożyczasz? 

Testy.

Kompletnie nie wiem czego mogę się po tej maszynce spodziewać. Rozmawiałem z osobami, które go słuchały i wszystkim się podobał ale każdy opisał brzmienie odmiennie, często o 180 stopni, jedyny wspólny mianownik tych opinii to świetna dynamika. Dzisiaj ma być 🙂

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Marek K. napisał:

Tak to prawda. Można przyjrzeć się np. kolumnom na przetwornikach Scan Speak gdzie tyle ile producentów tyle różnych prezentacji dźwiękowych. Jeszcze bardzo ważna jest sama konstrukcja skrzynki kolumnowej, grubość, usztywnienie, wygłuszenie, wielkość itd.,itd. 
Dynaudio S40 podzielone zdania są o tym modelu. Ja odsłuchiwałem je z Octave V70SE i tak, wzmacniacz dla mnie super, kolumny fajne ale razem jak to grało to wogóle mi sie nie spodobało. Tylko dynamika i moc z Octave. Bas twardy i szybki. Żadnej barwy dźwięku nie było według mnie i osoba siedząca obok mnie takie samo zdanie miała. Z tego wszystkiego to co mi się najbardziej spodobało to wysokie tony z tego Esotara czy co tam siedzi. Fajnie wybrzmiewało. Chciałem je wcześniej zorganizować na odsłuch do siebie jak jeszcze miałem Luxmana ale przez tą całą chorą sytuacje z pseudopandemią nie udało mi się. Wciąż wracam do tego i zadaje sobie pytanie. Jaki charakter brzmienia oferują S40 bo w sieci pisze zupełnie co innego niż ja słyszałem.

Octave posiadam i słuchałem  z S40. Rzeczywiście, bas jest twardy , średnica ładnie napowietrzona i delikatne wysokie.

Mi się to granie podobało , jednak bas mocno się wzbudzał w wyższym zakresie i zdecydowałem się na contour 20i , chociaż barwa była nie co lepsza w S40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, izapat napisał:

Octave posiadam i słuchałem  z S40. Rzeczywiście, bas jest twardy , średnica ładnie napowietrzona i delikatne wysokie.

Mi się to granie podobało , jednak bas mocno się wzbudzał w wyższym zakresie i zdecydowałem się na contour 20i , chociaż barwa była nie co lepsza w S40.

Tak też mi kiedyś polecano ze sklepów audio (S40 lepsza barwa). To było parę lat wstecz więc mam już za sobą odsłuch z Octave. Bardziej w ostatnim czasie skupiałem się na kolumnach do mojego Luxmana L590AXII. Tak jak wspominałem wcześniej ze względu na tą sytuację z pandemią nie doszło do odsłuchu S40. 
Więc to wszystko spowodowało, że postanowiłem pozbyć się dosłownie wszystkiego co tylko miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marek K. napisał:

Tak też mi kiedyś polecano ze sklepów audio (S40 lepsza barwa). To było parę lat wstecz więc mam już za sobą odsłuch z Octave. Bardziej w ostatnim czasie skupiałem się na kolumnach do mojego Luxmana L590AXII. Tak jak wspominałem wcześniej ze względu na tą sytuację z pandemią nie doszło do odsłuchu S40. 
Więc to wszystko spowodowało, że postanowiłem pozbyć się dosłownie wszystkiego co tylko miałem.

S40 bym nie skreślał z listy, bo to bardzo dobry głośnik. Nie słuchał bym się osób , które twierdzą , że w/g pomiarów , to złe kolumny.

One potrzebują większego pomieszczenia.

Edytowane przez izapat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Klecha86 napisał:

S40 patrząc pod kątem zwrotnicy,  jej jakość to straszna bieda aż wstyd, że to wydanie specjalne! 

A później opinie, są wymagające potrzebują pożądny piec  🙂

 

Jeśli kiedykolwiek , ktoś montował zwrotnice DIY , to wie , że umiejętność strojenia jest najważniejsza a nie sama jakość podzespołów .

Oczywiście są różnice między kondami i rezystorami. Np. wymieniając rezystor z cermentowego na supress bez indukcyjny , zmienimy brzmienie, ale zmienimy wtedy zamiar strojenia zwrotnicy przez producenta , który chyba głupi nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, izapat napisał:

supress

Ten rezystor to akurat złe porównanie;-)  niekiedy cementowe może okazać się właśnie lepszy  😉 . Producent jest bardzo mądry te zwrotnice są robione specjalnie  🙂

Edytowane przez Klecha86

...............................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Klecha86 napisał:

Ten rezystor to akurat złe porównanie;-)  niekiedy cementowe może okazać się właśnie lepszy  😉 . Producent jest bardzo mądry te zwrotnice są robione specjalnie  🙂

Uważnie przeczytaj co napisałem. Nie mówie , że gorzej , ale inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, izapat napisał:

Jeśli kiedykolwiek , ktoś montował zwrotnice DIY , to wie , że umiejętność strojenia jest najważniejsza a nie sama jakość podzespołów .

Oczywiście są różnice między kondami i rezystorami. Np. wymieniając rezystor z cermentowego na supress bez indukcyjny , zmienimy brzmienie, ale zmienimy wtedy zamiar strojenia zwrotnicy przez producenta , który chyba głupi nie jest.

Strojenie jest najważniejsze i oczywiście sam pomysł na kolumny a więc i na zwrotnice. Elementy w b. dużym zakresie zmieniają brzmienie, ostatnie szlify zwrotnicy uzależnione są od zastosowanych elementów i niestety dobrych elementów nie można zastąpić nawet genialnym schematem. Tyle z praktyki;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, EMiL napisał:

Strojenie jest najważniejsze i oczywiście sam pomysł na kolumny a więc i na zwrotnice. Elementy w b. dużym zakresie zmieniają brzmienie, ostatnie szlify zwrotnicy uzależnione są od zastosowanych elementów i niestety dobrych elementów nie można zastąpić nawet genialnym schematem. Tyle z praktyki;)

Dobre elementy zawsze są mile widziane. Również praktykuje. Ale spójrzmy na konstrukcje Proac , czy Harbeth . Nie ma w tych zwrotnicach nic wyszukanego.

7 minut temu, Klecha86 napisał:

Wszystko w temacie  🙂 .

To chyba nie robiłeś zwrotnic. I tu nie chodzi o jakość , tylko zamysł konstruktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, izapat napisał:

Dobre elementy zawsze są mile widziane. Również praktykuje. Ale spójrzmy na konstrukcje Proac , czy Harbeth . Nie ma w tych zwrotnicach nic wyszukanego.

To nie są firmy, które w cenie swoich produktów maja budżety na dobre elementy zwrotnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 32

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.