Skocz do zawartości
IGNORED

nie kumam ! (akustyka)


mihau

Rekomendowane odpowiedzi

bartsx - v6 blok, srednie rozwarcie. Ale tylko 4 tłoki - gdzie dwa pozostale ? Fajny stolik, ciekawy pokój. Mroczny troche ;-) A jak wiadomo klimat pokoju wplywa na odbiór muzyki (nie dzwięków !! muzyki. I nikt mi nie udowodni ze nie ;)

 

Co do adaptacji akustycznych niedewastujacych wystroju, a przynajmniej jakoś "grajacych" estetycznie :

 

1) materiał na scianach. gładź i farba lateksowa - źle, tynk strukturalny - lepiej, nierównomierna sciana z kamienia lub takich specjalnych silnie fakturowanych płyt (ostatnio widziałem u kogoś takie jak z cietych plastró kamienia o roznicach glebokości faktury po kilka cm) - lepiej ?

 

2) false celing -> jak w studiach odsłuchowych profesjonalnych -> ustroje podwieszone pod sufitem ale niewidoczne po oddzielone od studia lekkim sufitem ze specjalnej tkaniny lub plyt

 

3) pułapki basowe wbudowane w strukture pokoju kamuflowane półkami na książki - też to widziałem (o dziwo nawet na tym forum)

 

4) same regały na książki i ich ustawienie

 

5) proporcje pokoju (zloty podział wg kilku teorii)

 

pomysłow i tematów moze być duzo. Jedyny problem to dywersyjne wizyty tych co im Audio Note nawet w kiblu dobrze zagra ;-)

 

mihau

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ciesze sie ze sie komus podoba moja koncepcja pokoju .

co do wytlumienia to to wcale nie jest tak mocno wytlumione jak pisal stempur. bez wytlumienia bylo tragicznie nie dalo sie sluchac poglos jak w kosciele dzwiek dlugo wygasal i robil sie jazgot i balagan. w sumie wytlumilem tylko tyl glosnikow i odbicie na suficie przy pomocy stozkowej gabki 7cm. kanapy wicej odbijaja niz pochlaniaj a raczej rozpraszaja. wszstko w fazie testow. postaram sie zrobic lepsze fotki jak zakoncze calosc.

>>mihau -- z szescioma tlokami wygladalo kulawo ...a silnik tylko jeden mam :))

 

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mihau,

 

poruszyłeś ciekawy temat i w swoim pierwszym poście tego wątku moim zdaniem całkiem trafnie opisałeś sytuację. Ludzie zużywają dużo czasu, energii i pieniędzy na sprawy mało istotne, marginalne, często nawet będące poza progiem postrzegania, natomiast zaniedbują rzeczy ważne. Podobnie jak Ty uważam, że akustyka pomieszczenia oraz kolumny wraz z ich poprawnym ustawieniem mają fundamentalny wpływ na brzmienie całego systemu. Tego co zepsujemy akustyką i kolumnami niczym już potem nie naprawimy niezależnie od ceny.

 

Dlaczego więc ludzie tak ignorują to, co ważne? Sądzę, że powód jest dość banalny. Akustyki nie można zapakować w kartonik, nie można na niej nadrukować zacnego loga, nie można położyć na półce sklepowej, a więc nie można jej sprzedać. W kolorowych pisemkach też lepiej o akustyce nie pisać, bo po pierwsze każdy z nas ma inne pomieszczenie, a po drugie gdyby rozpatrzyć konkretne przypadki, to okaże się, że w większości przypadków są same problemy, a po co czytelnika dołować? Ładnie to ująłeś: "rzeźnia" :-) Tak często wyglądają pokoje. W tej sytuacji najłatwiej temat przemilczeć a klientów przekierować na inne tematy z kabelkami na czele. W ogóle zauważyłem dziwną prawidłowość: im ktoś więcej uwagi przywiązuje do kabli, tym zazwyczaj większe ma zaniedbania w dziedzinie akustyki. :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edward - dokładnie tak jest.

 

I masz racje co do akustyki jako produktu - jest znacznei trudniejszy niż kabel (choć tu chyle głowe przed animatorami tego hype'u, szczególnie tymi od sieciówek ;) genialni, prymitywnie, ale genialni.

 

Sek w tym ze zalozeniem forum nie jest dyskusja o produktach, (choc zwykle do niej zbiega) ale o efekcie ich zastosowania.

 

Nie ma co kruszyć kopii Nie wyrosłem jak widać z idealistycznego podejścia do takich serwisów mimo 10 letniego z nimi doswiadczenia ;-)

 

over and out ;)

 

mihau

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po spacerku stwierdzilem ze musze jednak w tym temacie dodac swoje 3 grosze o tym czego naprawdnie nie moge pojac choc sie staram. No wiec chodzi mi o wiare sporej liczby ludzi w " "lepiej" wiecej, mocniej, drozej" jesli cos nie jest "lepsze" to jest gorsze a wiec nie warte uwagi. Jesli ktos zle opisal kabelki cordiala za 7zl majac system w pokoju 40m2 to jest to syf i trzeba omijac nawet nie sprawdzajac w pokoju 8m2 i tu jest wlasnie cala paranoja. Wiecej, mocniej i drozej wcale nie znaczy lepiej ale ludzie czytaja gazetki ausiofilskie i sluchaja madrzacych sie kolegow i bedac pod ta presja chca byc poprostu lepsi. Szlag mnie trafia jak czytam debilizmy w stylu wstaw dynaudio do 5m2 to sa super kolumny i naprawde warto powalczyc z basem" - tylko po jaka cholere wlasciwie juz na wstepie zakladac ze cos jest super tylko trzeba powalczyc? I tak wlasnie powstaja babole polegajace na dazeniu do doskonalosci dla innych, a nie siebie samego i swoihc warunkow lokalowych. W tym wypadku smieszy mnie ped do doskonalosci super wzmacniacze nie przeznaczone na dane pomieszczenie i odwieczny belkot ZE TO SIE POPRAWI ADAPTACJA AKUSTYCZNA. Wiec w debilnym pedzie do "perfekcji" wraz z oltarzykiem kablarsko-sprzetowo-kondycjonerowym rosnie oblepienie scian i zasmiecenie naroznikow. Sory ale jesli ktos skopie juz cos na samym poczatku to chocby jajka znosil i tysiac opakowan po nich przylepial do scian a potem to malowal w pisanki niewiele zdziala. Dobrze to pojecie czysto wzgledne - zalezy od sluchajacego, jego pomieszczenia, sprzetu i muzyki jakiej slucha, a co istotniejsze samych realizacji. Takich czubow z owczym pedem mam naiwna nadzieje nie jest wielu na tym forum ale i tak mnie to irytuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, piszesz troche jakby sie z nie tej choinki urwał - sorry :)

Wiekszosc ludzi na tym forum nie stac na dedykowany pokoj do audio, wiec robia co moga w tym co maja, ktory ma sluzyc jednoczesnie za pokoj tzw stołowy.

Nie zapominaj, ze ludzie mają dzieci, zony i to często one rónież mają duzo do powiedzenia w temacie zagospodarowania domu. Jeżeli masz inaczej można Ci tylko zazdrościć... albo współczuć - zależy od punktu widzenia.

Pozatym zdanie w którym piszesz "Pseudoporady "dywanikowe" (przecietny dywan killuje wysokie i wysoka srednice, basowi i niskiej srednicy nie robiac" ma sens, którego nie zauwazasz !!!!

W wiekszości blokowisk lub domów urządzonych przestrzennie a'la Ikea głównymn problemem są połacie pustych ścian, powodujących gigantyczny pogłos w pomieszczeniu i podbicie przełomu góry i środka. Dlatego dywan jest tak uniwersalnym wytrychem.

Więc może trochę dystansu do tych swoich prawd, po prostu sprzęt wymienić jest łatwiej niż żone :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkiej plyty i m2 z rodzina w niej nie da sie sensownie zaadoptowac akustycznie, tych problemow nie znaja chocy posiadacze wydzielonych pokojow do audio w domkach z litego drewna tym samym wydzielilbym temat na 3 oddzielne watki by nie irytowac ludzi:

1 projektowanie i etapy budowy wydzielonego pomieszczenia odsluchowego

2 prowizoryczna adaptacja systemow audio do pomieszczen dziennych

3 wstawianie krella do burdela gdzie z zachwytu piac bedzie kumpli kapela

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mihau, 14 Kwi 2008, 18:01

 

>Edward - dokładnie tak jest.

a skąd niby wiesz jak jest?:) może powineneś wejść zatem na forum prorocy.pl?:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie problemów z akustyką w domowych pomieszczeniach do odsłuchu można zasadniczo podzielić na dwie grupy:

1. Adaptacja profesjonalna - pomiary ciśnienia akustycznego w poszczególnych częściach pokoju, eliminacja silnych rezonansów (pułapki basowe itp.), podwieszane sufity, dublowane ściany, nawet podniesiona podłoga, brak równoległych ścian... i do tego przeróżne rozpraszacze i absorbery.

 

2. Adaptacja (właśnie jaka ?) nieprofesjonalna, amatorska - czyli przede wszystkim ograniczamy echo, w bardzo niewielkim stopniu redukujemy fale stojące.

W pierwszą metodę chyba nikt nie wątpi. Druga pewnie dla wielu wydaję się mało skuteczna i "nie warta zachodu".

 

Mam apel. Proponuję krótki test podczas najbliższych odsłuchów. Mianowicie, w miejscach najsilniejszych odbić należy zawiesić jakiś koc, lekki dywan. Jako, że to tylko na chwilę więc nie ważne jak to wygląda na ścianie. Jeżli obawiacie się reakcji ze strony domowników to wybierzcie moment kiedy nikogo nie będzie.

Zmiana brzmienia będzie ogromna.

 

Dla wyjaśnienia rysunek, które miejsca mam na myśli, mówiąc o najsilniejszych odbiciach.

Jeżeli ktoś się odważy i zrobi to o czym piszę, to proszę o komentarze. Przede wszystkim mój apel kieruję do doświadczonych audiofili, którzy mają bardzo wyczulony słuch i zmiany w dźwięku słyszą natychmiast.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barni ;-) dobry glos. sek w tym ze ja nie glosilem zadnych prawd.

 

Ja po prostu zadalem serie pytan ;) W zyciu zawodowym od 10 lat specjalizuje sie w zadawniu pytan wiec jakos tak wychodzi. Unikam twardych tez, wole trudne pytania. Jak widac dziala ;) Twarde tezy zachowuje na tematy na ktorych znam sie cholernie dobrze.

 

Ale co do Twojej wypowiedzi jeszcze -> nie wiem czy zazdroscic - ten pokoj to wynik nie tylko negocjacji z zona ale tez praktyczne rozwiazanie dajce korzysci innym w domu. Uzywamy go oboje, oboje sluchamy muzyki, oboje pracujemy. Baa nawet moj syn aktywnie z niego korzysta a w razie 3 wojny swiatowej mozna nawet w nim spac. Jezeli ktos mi czegos ma wspolczuc to chyba braku wiekszego pokoju ;) I bardzie dedykowanego. Lub jakis pustelnik faktu ze wogole przywiazuje wage do rzeczy materialnych i doczesnych ;)

 

Co do dywanika - rzeczywiscie mozesz miec racje ! i to chodzilo zeby takie informacje sie pojawialy z jakims wsparciem a nie tylko "glazura ??? chociaz se dywanik poloz" ;-)

 

peace ;)

 

mihau

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozef - super ! o to chodzi.

 

dobrze ze to dodales : >Oczywiście ten schemat odbić to spore uproszczenie. bo juz sie balem ;)

 

generalnie dzwiek to fala wiec kat padania=kat odbicia. Przydaje sie lusterko (na oko naprawde to drudno zrobic, a liczyc sie nikomu nie bedzie chcialo pewnie.

 

mihau

Ps: cholera juz mialem nie pisac w tym watku ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozef - ja to wlasnie robie ;) Niestety nie jestem zlotoustym w kwestii audiofilstwa co juz pisalem ale slysze wieksze roznice niz przy niektorych kombinacjach sprzetowych. ba !!! moja zona, zasadniczo nastwiona neutralnie ale nie zaangazowana uzlyszala roznice i mi sama o tym powiedziala (przy ktores z "spiewajacych babeczek" wypalila - "o matko - ona chodzi po scenie - wczesniej tego nie slyszalam". Oczywiscie bylo slychac ale teraz lepiej, upozadkowalo sie cos w dzwieku.

 

Ale co ja pisze - to oczywste i doskonale o tym wiecie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mihau - a ja myslę, że wątek się jednak rozwinie :)

Mam nadzieję, że mój apel, jak i Twoja wypowiedź zachęcą audiofili do tego nawet bardzo prostego zagospodarowania ścian bocznych, czy nawet tylko tylnej. Jak mówiłem taki koc to tylko na próbę, żeby się przekonać, że naprawdę watro coś w tym kierunku robić.

 

Efekty są zaskakujące (pozytywnie). Chyba nie muszę pisać, co się zmienia ? Mówiąc najkrócej jest to zmiana tak korzystna, że potem można nie chcieć powrócić to poprzednich warunków akustycznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mihau, 13 Kwi 2008, 22:56

"w polsce welne minerlan w tej frmie mozna kupic tylko w hurtowniach i to niewielu. zwykle sa plyty twarde lub miekka w rulonie"

 

W LeroyMerlin na Ursusie (Wawa) widziałem nieduże paczki (ok 0.6 m3) wełny mineralnej w arkuszach, różne grubości, z tego co pamiętam to twardość w sam raz (dość miękkie, chyba nawet miały napisane coś o izolacji akustycznej). Skoro tam mają, warto poszukać w innych hipermarketach budowlanych (chociaż fakt że zwykle mają w belach).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

mihau

 

Masz rację. Większość tutaj to są technofile, a nie audiofile (sam taki jestem, więc wiem co mówię, tylko trochę mniej, poza tym z tym walczę... :)) których podniecają elektroniczne zabawki, kabelki itd. A akustyka ?!? bieganie z z jakimiś ustrojami, dywanikami, to jest dobre dla kobiet, prawdziwi mężczyźni zajmują się konkretami: transport, DAC, zegar cyfrowy itd, Niedługo transport podzielą na następne 3 części... :))

I zauważ, że na zdjęciach audiofilskich pokoi najczęściej nie ma w ogóle pokazanych płyt, albo stoi 10 płyt testowych opartych o monoblock. Ostatnio byłem w sklepie hi-end, w sali odsłuchowej mieli tylko jedną !!! normalną płytę, reszta jakieś dema "audiofilskie". Audiofile słuchają sprzętu, a nie muzyki.

Co do dywanu, to nie masz racji, kolumny są tak robione, że najlepiej sluchać z wysokotonowym skierowanym prosto w uszy, więc co kasujesz dywanem to tylko niepożądane odbicia. Oczywiście z przegłuszeniem pokoju też trzeba uważać.

 

Niektórzy piszą o echu w pokoju, echo się pojawia gdy między ścianami jest >10m, a tak mamy do czynienia z pogłosem.

 

bartsx

Fajny masz pokój do rozpraszania dziwek ;))) Działa ? :)))

 

pozdro

Paweł

 

Czekam na rozszarpanie przez "prawdziwych" audiofilów, ciekawe czy są to też "prawdziwi" Polacy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Niektórzy piszą o echu w pokoju, echo się pojawia gdy między ścianami jest >10m, a tak mamy do

>czynienia z pogłosem.

 

Trafna uwaga :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->jozefkania

No i ja tak mniej więcej mam zawieszone ustroje jak na Twoim rysunku. I też ostatnio wywaliłem te przyczepione na ścianie za kolumnami, na rysunku tam też nic nie ma i u mnie się to właśnie sprawdza. Jak się sprawuje całość adaptacji ? Potwierdzam, jest o wiele lepiej ! :) Przy okazji jeszcze dopiszę, że mam pożyczonego od przesympatycznego forumowicza Seby CDka Denona 1420. Narzekałem na niego sporo, bo siał ostrą górą i wyższą średnicą. Po rozłożeniu na powrót dywanu, nieprzyjemne przypadłości jak ręką odjął.

Mała anegdotka do tego ;) Dziś taka marna była pogoda, że cały dzień się spać chciało. Swoim zwyczajem, wrzuciłem wieczorkiem Katie Melue do CDka (bo tak fajnie usypia) a tu zonk, nic z tego. Tak fantastycznie grało że nie dość że oczy wyłupiłem, to jeszcze szczęka się nie zamykała ;P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze moje uwagi i przemyślenia co do ustawienia kolumn ;)

 

Ja jak skieruje wysokotonówki prosto na miejsce odsłuchu, mam dźwięk zbyt mocno przywiązany do kolumn. Ponadto scena jest bardzo wypchnięta do przodu, wokale wychodzą tuż przed nosem ;) Za to odginając kolumny do zewnątrz (z miejsca gdzie siedzę widzę ich wewnętrzne ścianki), scena się cofa, też poprawia się bardzo przestrzeń, dźwięk łatwiej rozchodzi się na boki, ale za to pogarsza się lokalizacja instrumentów na scenie. Ja jednak wolę właśnie tak odgiąć kolumny, a powstałe przypadłości zrekompensować dobrze ogniskującą źródła dźwięku i rozjaśnioną elektroniką i oczywiście ustrojami ;)

 

Za przestrzeń wg mnie odpowiadają przede wszystkim kolumny i ich ustawienie w pomieszczeniu, tak więc te warunki powinny być spełnione na pierwszym miejscu. Ustroje służą głównie do wyrównania dźwięku, bo można za ich pomocą np odjąć/dodać góry, basu czy zlikwidować rezonanse zaburzające przejrzystość sceny. Oczywiście jeśli pomieszczenie będzie kompletnie gołe i zamiast pogłosu będzie tam po prostu wymienione wyżej echo, wtedy najprawdopodobniej nic nie usłyszymy i trzeba będzie pierwsze ustroje (proponuje meble) ustawiać na chybił trafił, ale oczywiście z głową ;) Po likwidacji echa można zająć się dokładniejszym strojeniem pokoju. No i oczywiście walenie ustroi gdzie popadnie również mija się z celem, zresztą sam się nie raz o tym boleśnie przekonałem :)

 

Oczywiście głośniki różnych firm mają różną koncepcję optymalnego ustawienia i warunków akustycznych jakie musi spełniać pomieszczenie. Warto podpatrzeć propozycje Audio Physica, oni np proponują ustawiać kolumny niemalże na środku pokoju (w ogniskach elipsy).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A se trzasnalem statystyke bo nie lubie tak goloslownie ;-)

 

dwa slowa (wraz z odmianami) w wyszukiwarke

 

"kable" i "akustyka"

 

wynik pojedynku (ilosc watkow oraz ilosc postow - podobne proporcje) ??

 

10:1 wygrywaja kable more or less. toz to kompletne postawienie wszystkiego na glowie ;)

 

wymiekam

papa

mihau

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Micke 13, 15 Kwi 2008, 00:11

 

A ja zaryzykuję stwierdzenie, że konstrukcje z pochyloną ścianką przednią, często chwalone za dobrą scenę, mają takie własności dzięki temu, że wysokotonówka nie jest skierowana bezpośrednio na miejsce odłuchowe.

Producenci chwalą się, że dobra scena to wynik dopracowanej integracji głośników - oczywiście to prawda.

Jednak zmiana kąta promieniowania tweetera odgrywa również ważną rolę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>10:1 wygrywaja kable more or less.

 

A to ładne! :D

W wolnej chwili dorzuć jeszcze do tej statystyki "wibrapody", "holfi", "sieciówki" i "cyfrówki" :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->jozefkania

No i właśnie wydaje mi się jest to z tych samych powodów, dla których głośniki wysokotonowe w kolumnach z prostą obudową też raczej nie kieruje się na wprost słuchacza, tylko odgina na zewnątrz.

 

Nie ma co uogólniać bo ile konstrukcji tyle ustawień, ale ja np kiedyś czytałem o prawidłowym dogięciu, że zaczyna się najpierw z ustawieniem równoległym, na wprost do przedniej i tylnej ściany, następnie powoli słuchając uważnie efektów, dogina się kolumny kierując na miejsce odsłuchu. Zazwyczaj nie dochodzi się nigdy do momentu gdy głośniki są skierowane tak, że ich osie krzyżują się dokładnie na miejscu odsłuchu, raczej zawsze kończy gdy osie krzyżują się za głową słuchacza. Są oczywiście specjalne konstrukcje które grają dobrze bez doginania, a gdzieś spotkałem się z opinią, że w malutkich pomieszczeniach lepiej jest mocno dogiąć kolumny, osie krzyżują się przed miejscem odsłuchu (z miejsca gdzie siedzimy widzimy zewnętrzne ścianki kolumn). Do tego dochodzą jeszcze predyspozycje słuchającego, charakter elektroniki, bo jeśli np będziemy mieli mało góry wtedy niemal konieczne będzie skierowanie głośników prosto na uszy, zwłaszcza wysokotonowych też dokładnie na wysokości naszych uszu, wtedy wysokie tony docierają do nas najkrótszą drogą i co za tym idzie są wyraźniejsze.

 

Temat rzeka ale wg mnie o wiele ciekawszy niż te o kablach, przynajmniej każdy może porobić sobie takie eksperymenty u siebie nie doprowadzając rodziny do ruiny finansowej ;P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>że w malutkich pomieszczeniach lepiej jest mocno dogiąć kolumny, osie krzyżują się przed miejscem

>odsłuchu (z miejsca gdzie siedzimy widzimy zewnętrzne ścianki kolumn).

 

No tak. W małych pomieszczeniach dzięki takiemu ustawieniu ograniczamy udział fal odbitych od ścian bocznych. U mnie jednak takie ustawienie się nie sprawdziło. Nie mogłem się do niego przekonać. Scena była za mało rozciągnięta. Dźwięk był zgaszony. Teraz osie krzyżują się lekko za punktem odsłuchowym i jest bardzo dobrze. Dźwięk jest otwarty, scena dość szeroka.

 

>Temat rzeka ale wg mnie o wiele ciekawszy niż te o kablach, przynajmniej każdy może porobić sobie

>takie eksperymenty u siebie nie doprowadzając rodziny do ruiny finansowej ;P

 

Temat obszerny. Zgadzam się ciekawy. Przede wszystkim wart nagłośnienia :)

Kiedy się widzi te zdjęcia z kolumnami prawie opartymi o puste ściany albo kolumny wepchnięte w kąt za regałem, to naprawdę nie wiadomo jak to skomentować ;(

To było głównym powodem dla jakiego mihau założył ten wątek. Zatem powtarzam to, o czym się nie mówi, zapomina, bądź delikatnie mówiąc lekceważy:

 

AKUSTYKA TO PODSTAWA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->mihau

Mógłbyś powiedzieć co za materiał użyłeś, jeśli to nie tajemnica? Mam płótno malarskie ale to bardzo zbity materiał i nie wiem czy zda egzamin .Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dylemat.Zastanawiam się nad podklejeniem gąbką 2cm obrazów olejnych malowanych na płótnie.Czy taki zabieg może polepszyć akustykę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bemol, 16 Kwi 2008, 11:26

 

>Mam podobny dylemat.Zastanawiam się nad podklejeniem gąbką 2cm obrazów olejnych malowanych na

>płótnie.Czy taki zabieg może polepszyć akustykę?

 

Zerknij na schemat jaki wkleiłem powyżej. Jeżeli te obrazy będą w tych miejscach zaznaczonych na zielono to taki zabieg da słyszalną poprawę. Nawet bardzo słyszalną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mihau

Czy materiał na bannery reklamowe wg Ciebie zdałby egzamin w roli materiału pokrywającego wytłumienie ściany?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem bardzo ciekawy materiał do wygłuszenia ścian: "nieszczelna" mata z włókna szklanego na arkuszu płyty ze średniej twardości wełny mineralnej. W moim zakładzie wyciszali tym pomieszczenia. Niestety, po obrobieniu brzegów nie mam jak zrobić fotki przekroju, ale z zewnątrz mogę sfotografować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.