Jump to content
IGNORED

Smarowanie łożyska w gramofonie

T-Bolt
 Share

Recommended Posts

>>>przemek696

U mnie przy obrotach 33 pomiar dał 18sek.

Czyli warto dać dwie trzy krople oleju aby zmniejszyć tarcie celem lepszej ochrony łożyska.

Smarów i olejów nie należy mieszać z sobą gdyż efekt finalny może być przypadkowy i nie koniecznie dobry np. szybsze starzenie mieszaniny lub wręcz jej silna degradacja!

• 1 month later...

Witam wieczorową porą,

Zamierzam zalać łożysko talerza samochodowym olejem Mobil 1. Czy to dobry pomysł? Próbował ktoś z Was? Czego użyć do wypłukania łożyska z poprzedniego oleju? Mam benzynę, taką jak do zapalniczek. Nada się?

Z góry dzięki za odpowiedzialne porady,

Pozdro,

Yul

Zamierzam zalać łożysko talerza samochodowym olejem Mobil 1.

Yul, jak pisałem wyżej niektórzy producenci stosują olej przekładniowy (EP80), ze względu na inną lepkość w porównaniu z olejem silnikowym. Ja sam nie próbowałem, bo mój talerz bez paska po zakręceniu palcem kręci się grubo ponad minutę, więc chyba nie potrzebuje smarowania? :)

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Witam,,,ja także użyłem do usunięcia resztek oleju kawałek ręcznika papierowego nasączonego benzyną do zapalniczek(ekstrakcyjną),a potem na sucho,no i do smarowania łożyska używam od pewnego czasu oleju przekładniowego,wiem ,on jest trochę gęściejszy,talerz na tym oleju kręci się bardzo płynnie ,miękko,łożysko w Projekcie expressionie nie jest jakoś super precyzyjne(nie ma oczywiście luzów),dla tego uznałem że tak będzie ok ,pozdrawiam

Yul

Niczym, było suche :-) Kręci się teraz ok 2,5 min.

Używałem tego oleju również do smarowania wnętrza silnika - słychać go było z odległości ok 1m. Teraz trzeba przyłożyć ucho do plinty :-)

Acha, no u mnie jest w łożysku stary olej. Powlewał się pewnie pod tę kulkę ceramiczną i diabli wiedzą gdzie jeszcze. Muszę porządnie wypłukać. Czy ta benzyna do zapalniczek się nada, nie wiesz czasem?

Magazyn Ci już odpowiedział :-)

Magazyn, dzięki. Jak czasu nie braknie, to w weekend wykręcę to łożysko, spróbuję je wyczyścić z użyciem benzyny i zastosować nowy olej.

Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś konstruktywne uwagi, to proszę się nie krępować.

Pozdro,

Yul

Edited by Yul

Magazyn, dzięki. Jak czasu nie braknie, to w weekend wykręcę to łożysko, spróbuję je wyczyścić z użyciem benzyny i zastosować nowy olej.

Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś konstruktywne uwagi, to proszę się nie krępować.

Pozdro,

Yul

ups,przepraszam ,byłem na chwilę trzy wątki niżej,"wkładki gramofonowe-fizyka"jest tam archiwalny film z SONDY ,wróciły wspomnienia polecam!!!,,,>>>Yul,odnośnie tego oleju,to wydaje mi się że nie będziesz musiał wykręcać tego łożyska,możesz użyć tak że z powodzeniem patyczków do czyszczenia uszu,kilka sztuk,no i benzyna czysta ekstrakcyjna,wyczyścisz bez problemu,nawet możesz delikatne zalać tą benzyną, i osuszać (czyścić) do sucha tymi patyczkami, a na koniec olejek,ten syntetyk silnikowy myślę że nada się znakomicie i spełni swoje zadanie jak trzeba,pozdrawiam

• 2 years later...
  • 1 year later...

Mam w pracy olej osiowy do panewek, całe beczki. Muszę zobaczyc jaka to nazwa. Wydaje mi się ze byłby dobry. W domu uzywam go do piły spalinowej .

Wzmacniacz-Wzmacniacz-Yaqin MS-30L, lampy 6CA7 EH i Tesla., CD-Primare CD-31, Pioneer PL30LII, preamp Buphono, Kolumny-Dali Ikon 6 MKII, Kabel gł.-Tellurium Q Ultra Blue, DAC Xiang Sheng DAC-05B Staccato+LME49860

• 1 year later...

Jest wyrażnie w instrukcji Olej specjalny czyli może być tzw Nr1.

Ja do smarowania osi w Lenco używam Oleju teflonowego F1 taki jak do przerzutek rowerowych.Suchy a zarazem smarujący ew lekki zegarmistrzowski oznaczany właśnie Nr.1.

Czy pisząc olej masz na myśli smar? Bo oleju teflonowego F1 nie znalazłem, ale za to mam smar w sprayu do przerzutek.

To samo się tyczy smaru zegarmistrzowskiego, ale ten jest 4 razy droższy od smaru do przerzutek.

• 5 months later...

A co myślicie o oleju Finish Line Cross Country? Syntetyczny olej z teflonem do łańcuchów rowerowych dosyć gesty i lepki. Nada się do smarowania napędu 43 letniego Technicsa SL-1300?

Taki ojej jest stanowczo zbyt gęsty, łożysko jest polerowane do 0,07 a Technics zaleca jego smarowanie dwoma kroplami co jakieś trzy miesiące i odbywa się to bez demontażu czpienia. Olej musi być rzadki najlepiej oryginał ale w serwisach stosują olej do czyszczenia broni.

Nie tylko im ale w życiu to różnie bywa :)

Smarowanie łożyska to różnie zalecają , przy częstym użytkowaniu to około co 3mc a standardowo 6mc .

Do Technicsa wystarczy olej maszynowy ze trzy krople , pytanie w jakim stanie jest podkładka - warto wymienić na Delrin ale o to nie pytał .

4321 jak myślisz , ktoś tak często smarował tego Tech ?

Raczej nigdy ja opuścił fabrykę.

Mam pod ręką takie cudo, rozebrałem zero luzu a gniazdo to na sucho chodziło, ale i tak nie ma tragedii jest ok.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5705-0-30790200-1516299188_thumb.jpg

Hidden Content

Hidden Content

Pytałem was bo mam problem ze swoim SL-1300. Nie trzyma obrótow... poszukałem w necie i trafiłem na taki film na yt

Mam te same objawy i idąc tropem kupiłem na alledrogo "AG Kontakt PR 60ml Regeneruje Czyści Potencjometry" i szukam oleju. Oliwka do maszyn do szycia wg wcześniejszych opinii wysycha i zostaje gęsta maź. Nie znam historii gramofonu ale z zewnątrz wygląda bardzo dobrze co nie znaczy że był smarowany.

Kup preparat do czyszczenia PR może być taki jak na fotce, spryskaj potencjometry te pod talerzem i te na plincie.

Hidden Content

Hidden Content

Jak pisałem wcześniej kupiłem Kontakt PR do potencjometrów to niemiecki producent a Cleanser to polski odpowiednik tak więc ten temat powiedzmy jest opanowany.

Pozostaje kwestia oleju do napędu. Sporo użytkowników używa olejów do silników samochodowych - szczerze nie przekonuje mnie to i nie chcę wyjaśniać dlaczego to nie istotne.

Pojawiły się komentarze, że wazelinowy olej do maszyn do szycia jest nieodpowiedni a generalnie powinien to być syntetyk np. z teflonem.

Sporo szukałem i oprócz FinishLine-a znalazłem jeszcze coś takiego

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ale cena przesyłki jest delikatnie mówiąc nieadekwatna do rozmiarów, i całość wynosi prawie 40 zł za defakto dwie krople :)

Wczoraj dotarła do mnie próbka tego Finish Line-a zielonego i nie wygląda na jakiś bardzo gęsty. Pytanie jak się może zachowywać po dodaniu do mechanizmu ? Dwie krople niby niewiele ... Macie może jakieś inne opcje na taki olej w rozsądnej cenie ?

Edited by postaskis