Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka pomieszczenia - wyjaśnienia ?


xklonik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przejrzałem archiwum, ale narazie o akustyce była mowa tylko przy zagadnieniach stereo..

Ze strony www.av.com.pl ściągnąłem 2 wypracowania na temat akustyk pomieszczenia. Jak już gdzieś napisałem, przygotowuję się do budowy pokoju dedykowanego do kina.

Mam pomieszczenie o wymiarach 7x5m. Sufit będzie nieregularny ze względu na budowę dachu - dwuspadowy z krokiewką łączącą (spłaszczone "A" - gdzie sufit pomieszczenia będzie tym, co ma "A" pod poziomą kreską ;) ) i w najniższym miejscu - czyli przy ścianach - będzie 2,3m a w najwyższym (tam gdzie "A" ma kreskę) jakieś 30-40cm więcej.

We wspomnianych opracowaniach napisano o "idealnych" wymiarach pomieszczenia, gdzie wymiary mają wobec siebie zależność:

1 x 1,14 x 1,39

1 x 1,28 x 1,54

1 x 1,6 x 2,33

i dalej o warunku R. Walkera:

1,1 x (S/W) < (D/W) < 4,5 x (S/W) -4

 

Jakoś niebardzo to rozumiem :/ Póki jestem na etapie projektowania pomieszczenia, chciałbym możliwie najwięcej zyskać już teraz - sztucznie zmniejszając pomieszczenie lub zmieniając jego kształt. Na pewno wiem, że w części tylnej pomieszczenia zbuduję z profili łuk "na gadżety", który trochę zakłóci "prostopadłościenność" pomieszczenia. Może jednak, oprócz tego zabiegu, wypadałoby np. skrócić pomieszczenie o jakieś 20 czy 50 cm sztuczną ścianką z waty i regipsu..

Jeśli ktoś rozumie te zależności, proszę o ewentualne objaśnienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo jest opisów , recenzji itd. o akustyce w google. Poszukaj ,a na pewno znajdziesz cos ciekawego dla siebie. Nie tylko do stereo ale rowniez do kina 5.1 czy nawet 7.1.

 

Sam jak budowalem swoje kino czytalem wszystko co tylko znalazlem. Aktualnie to co mam w moim pomieszczeniu to jest tak aby było (szybko i tanio). Jak wroce juz na stale do polski to zmienie troche w nim. Pewnie rozniez i sprzet.

 

Podstawa to pulapki basowe minimum na kazdy róg pokoju. Zbudowalem je na oko. Na to nie ma jednej reguly tak samo jak i na wymiar kina.

Bass trap -cztery deski , filc i welna mineralna (twardosc min. 50kg/m3) jest tania i dosc skuteczna. Mozesz oczywiscie zainwestowac w twardsza wełne.

 

Wszystko w zaleznosci ile masz kasy. Dobrym rozwiazaniem sa sufity podwieszane. Ladnie wygladają czarne z halogenami. Widzalem zamontowane w sklepie. Idealnie do kina. Zwłaszcza jak masz projektor. Wazne zeby pomieszczenie bylo ciemne. Chociaz na czas projekcji.

 

Material na sciany moze byc naprawde ze wszystkiego. Panele, gąbka akustyczna, styropian (ja akurat mam styropian akustyczny gucha baba) moze byc kazdy styropian aby nie kłasc na płasko.

 

Podłoga najlepiej z długiego wlosia. Moze wykładzina gruba.

 

O glosnikach sie nie wypowiadam bo nie zadales takiego pytania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu nie kombinował ze "złotymi wymiarami".

Można znaleźć bardzo wiele kombinacji złotych proporcji,

co moim zdaniem dowodzi tylko tego,

że tak naprawdę nie ma ideałów w tym względzie.

Moim zdaniem o wiele ważniejsze jest wykończenie tego wnętrza i rozmieszczenie mebli (czyt. sprzętu itd)

5 na 7 metrów to nie jest stadion dziesięciolecia, żebyś musiał palować

i budować ściany.

Mnie się wydawało kiedyś, że mniejsze pomieszczenie lepsze.

Kojarzyłem tak, bo fajny był dźwięk w jednym ze sklepów - malutka klita.

Ale to było na etapie TV 21" CRT. Projekcja wielkoformatowa to inna bajka.

Zresztą z dźwiękiem jest podobnie - potrzebuje przestrzeni, żeby się rozhuśtać.

Moja sugestia - nie zmniejszaj. Zrób tylko tyle mniejsze to pomieszczenie,

na ile wymagać będą wełny, profile, czyli ustrojstwa wygłuszająco-pochłaniające.

Być może puste wydaje Ci się ogromne - ale jak to wystroisz w te meble co wrzucałeś foty,

zmniejszy się diametralnie. Pamiętaj, że ciemny wystrój dodatkowo to wszystko zmniejszy optycznie.

A jeśli nie masz tam okna - bo już nie pamiętam w tej chwili, to wrażenie wielkości zniknie zupełnie.

Na koniec jedna uwaga. Nie wiem czy jestem jedynym na tym forum,

ale uparcie w tej kwestii obstaję przy swoim - styropian jest jednym z najgorszych materiałów do kina domowego. Gorszy jest tylko goły beton. Owszem - posiada funkcje bariery dźwiękowej,

ale będzie się ona realizowała jedynie względem innych pomieszczeń.

Zresztą styropian nie jest materiałem do wnętrz. Stosuje się go w formule zamkniętej (między ścianami) albo na zewnątrz.

Tam gdzie będziesz tego odsłuchiwał styropian odbije w Twoją stronę każdego śmiecia,

jakiego wydobędziesz z kolumn. A sens takiego ubierania pokoju w wełny polega nie tylko na odcięciu od świata, żeby świat nie zwariował. Twoje starania mają mieć na celu przede wszystkim pochłonięcie wszystkich niekorzystycznych zjawisk akustycznych, do czystego odsłuchu.

Dlatego nie gniewajcie się, te steropianowe wykrajanki nie tylko źle wyglądają, ale akustycznie nic nie wnoszą. Śmieć w nie wlatuje i owszem jakoś tam łamie się, dzieli się na kilka,

ale śmiecia przez to nie jest mniej. Skoś rogi byle czym, i nie daj się zbajerować kolcami z opakowań po jajkach. Zrób to estetycznie, bez cyrków. Efekt zaskoczy Cię już podczas budowania.

 

życzę sukcesów

czytaj rady, podglądaj,

ale miej swój rozum

 

pozdrawiam

maniek74

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja mam wyciety styropian. Nie odbija wysokich i srednich czestotliwosci.

Brak pogłosu!

To jak to wytłumaczysz?

 

Co do sąsiadów to akurat ja ich nie mam. A dom mieszkalny mam 20m dalej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daleki jestem od jajecznych wytłaczanek, a styropian to będzie sobie pod dachem leżał, żeby faktycznie ocieplić i zatrzymać "hałas" w obrębie budynku, a nie w pomieszczeniu odsłuchowym.. :)

co do pomieszczenia - to nie ja dawałem fotki mebli, ale poniekąd i tak się ku nim skłaniam - tyle, że max 3-5 miejsc siedzących.. płaskie ściany chcę zaprofilować jak Maniek, z kolei oświetlenie mogę spokojnie robić krótko przy suficie, bo będzie do niego swobodny dostęp od drugiej strony (od strony dachu, więc tak, jakby był sufit podwieszany).. okna są 2 na jednej ścianie i tak pozostanie, tyle że znikną za jakimiś kotarami (tego jeszcze nie wymyśliłem).. kolor ciemny granat i bordo powinny załatwić wymagania zaciemnienia.. :)

chodziło mi właśnie głównie o to, czy na etapie projektowania tego pomieszczenia nie ograniczyć czymś ścian - żeby zbliżyć się do tych "preferowanych" długości - jeśli jednak piszecie, że nie ma to za wielkiego sensu - odpuszczę.. o tym, że pomieszczenie się skurczy wiem doskonale, ale gotów byłem poświęcić tych parę cm dla uzyskania bardziej optymalnych warunków odsłuchowych..

o głośnikach narazie nie piszę, bo i nie ma o czym - sprzęt i tak do czasu przygotowania pomieszczenia (czas i pieniądze) przejdzie gruntowna przebudowę - narazie domowo mam Jamo PJ 6000, które wymieniam właśnie na Jamo E7 (eisa 2004 ?).. w późniejszym czasie może coś wykombinuję droższego, ale jeśli sobie poradzą na akceptowalnym przeze mnie poziomie, to je zostawię..

zastanawia mnie jeszcze ekran - liczyć sobie kasę na kupny ramkowy, czy kombinować z użyciem ściany ? nie jestem do końca przekonany, czy będę się pchał na siłę w fullHD - mam tv 46" i narazie z tego fullHD nie korzystam niemal wcale.. amplituner Onkyo 705 + DV405 narazie dają sobie radę i daleki jestem od ich wymiany..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

styropian to najtanszy produkt jesli chodzi o pozbycie sie poglosu w pokoju. A wieszcie mi ,ze skuteczne i to bardzo. Przynajmniej w moim pomieszczeniu. Chodzilo mi jakosc/cena i to mi wyszło.

Jesli nie zalezy ci na materiale 100zl w ta czy w ta. To lepiej zainwestowac w cos ładniejszego, przyjemniejszego. A co do skutecznosci to nie bede sie wypowiadal bo ja urzytkuje tylko jeden material i sprawdza sie doskonale. Jedynie moge zarzucic bass-trapom. Oczywiscie pełnią swoją funkcje jak najbardziej ale nie w kazdym momencie filmu. Najczesciej podczas glosnych wybóchów itp. jest dobrze ale nie perfekcyjnie. Mysle ,ze wina lezy:- w malej ilosci pulapek basowych(tylko 4szt.) -mniejsza gestosc welny, - duzego pomieszczenia. Prawdopodobnie winę ponoszą te wszystkie czynniki.

Filmy oglada sie z przyjemnoscią. A te szczegóły są do wyeleminowania w przyszlosci.

Z taka przyjemnoscia na pewno nie ogladalem w zwykłym pokoju. Sprzet został bez zmian.

 

Oczywiscie polecam inaczej zagospodarowac twoje pomieszczenie do kina. Pomyslów jest wiele. Nie bede podpowiadal bo pewnie i tak masz juz cos w planach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomnialem napisac pare słow o ekranie. Mialem juz ich pare. Firmowe i nie firmowe. Ze sciany zóltej, bialej i szare. No troche bylo tego badziewia.

Ekrany rozwijane falduja sie - nie polecam. Chyba ,ze te powyzej 1tys. zl to nie wiem.

Ramowe są drogie - o jakosci sie nie wypowiadam. Natomiast bedzie problem jesli bedziesz chcial ogladac film o kilka cm mniejszy lub wiekszy. Tego problemu nie bedzie jesli wyswietlisz film na scianie. Ramke wykonasz powiedzmy czarna obojetnie z czego. Ramka jest za grosze wiec mozesz miec ich kilka.

Sciana gładka, prosta, biała. Do tego odpowiednia farba i masz tanio i na długo. Życ nie umierac.

Farba matowa super mat dulux z takim psem - 5litrów kosztuje cos kolo 40zl dokladnie nie pamietam. Jest gesta i super wydajna! dobrze kryje!!!

Albo zebys sie lepiej poczół to mozesz kupic specjalna farbe do ekranów duzo drozszą. Jesli pomieszczenie bedzie ciemnie to nie trzeba jej malować na szaro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o widzisz, odn. ekranów to cenna informacja.. gdzieś ktoś polecał jakiejś firmy na A - koszt ok. 1600 PLN.. ale za 1600 to ja 5 ścian takich zrobię - pytanie tylko, czy tak samo efektownych.. :)

tutaj tak naprawde nie chodzi o pieniądze - mam gdzie mieszkać, a pomieszczenie dostosowuję z nadbudówki nad garażami - można powiedzieć, że mam gołe ściany i mogę je sobie dowolnie dopasować.. dobrze jest mieć ten powiedzmy 1000zł na inne rzeczy, niż ekran.. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na podobnym etapie co ty i byc moze na sciany bede klad specjalna tapete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

BYc moze panele drewniane z welna za nimi.

Na scianie na ktorej bedzie ekran bedzie prawodpodobnie gruby material. Ale to jeszcze nie postanowione

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I find your lack of faith disturbing...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są jeszcze jakies tapety japonskie. Zapomnialem dokladnie jak sie nazywaja. Rozgladalem sie za nimi. Jak zobaczylem cene to zrezygnowalem. Mysle ,ze panele beda ladniejsze i efektywniejsze.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ściany i podłogę polecam panele wykładzinowe desso z serii lita

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

na ściany i sufit z kolei panel Herakustik

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

... żeby był jakiś porządek i sens tego wszystkiego nieznanego i tajemniczego, stworzył człowiek bogów, osadził ich w miejscach niedostępnych i ich mocom oddał swój los ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To ciekawa propozycja. matee-czy ty u siebie masz takie rozwiazanie? Jesli nie to czy widziales u kogos?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I find your lack of faith disturbing...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.