Jump to content
Sign in to follow this  
Audio-Video

Czy nowy Arcam zaskakuje brzmieniem?

Recommended Posts

Wśród wszystkich marek audiofilskich, są takie, które szanujemy przede wszystkim za wzmacniacze, a inne za odtwarzacze. Jeśli ktoś nam mówi o McIntoshu, Krellu, albo, w niższych pułapach cenowych, o NADzie, w pierwszej chwili myślimy, że mowa o wzmacniaczach.

 

Jeśli szukamy z kolei dobrego odtwarzacza, najprawdopodobniej trudno będzie przejść obojętnie koło takich marek jak Marantz albo Arcam. Czasem zdarza się, że niektóre opinie są krzywdzące, bo przecież specjaliści od dyskofonów potrafią czasem zrobić znakomity wzmacniacz i vice versa. Tak czy inaczej, brytyjski Arcam wyrobił sobie znakomitą opinię właśnie za sprawą odtwarzaczy. Kilka z nich zostało bardzo dobrze przez nas ocenionych, do dziś pamiętamy jak zaskoczył nas swym brzmieniem CD73, choć od czasu jego recenzji minęło już chyba 5 lat. Dlatego, gdy tylko nowy dyskofon z serii FMJ trafił w nasze ręce, postanowiliśmy jak najszybciej podzielić się wrażeniami z jego odsłuchu.

 

CD37 jest jednym z nowoczesnych odtwarzaczy hybrydowych, tj. takich które możemy karmić zarówno tradycyjnymi krążkami CD, jak i SACD. Został pozbawiony wyjść wielokanałowych, bo przecież prawdziwemu audiofilowi wystarcza stereo. Na tylnej ściance mamy standardowy zestaw gniazd, do których przyzwyczaił nas Arcam - dwie pary wyjść analogowych (dzięki drugiej parze podłączenie wzmacniacza słuchawkowego będzie łatwiejsze), dwa wyjścia cyfrowe i dwa gniazda typu mini-jack przeznaczone do połączeń systemowych (komunikacja między urządzeniami sygnałów odbieranych z pilota i jednoczesne budzenie całego systemu). Metalowa ścianka frontowa ma charakterystyczny dla marki jasnoszary kolor i zielony wyświetlacz o wysokim kontraście. Alfanumeryczne znaki, pojawiające się w przypadku krążków SACD, są czytelne z daleka. Szuflada po lewej stronie, standardowe przyciski po prawej nie wnoszą nic nowego do tradycyjnej funkcjonalności odtwarzaczy Arcama. Szkoda tylko, że zabrakło na przedniej ściance przycisku umożliwiającego wybranie warstwy czytanej z płyt SACD. Funkcja ta nie jest też łatwo dostępna z pilota (swoją drogą o mało wyszukanej estetyce i ergonomii) - ukryto ją pod nazwą "subt." wywołującą napisy w odtwarzaczach DVD. Odtwarzacz za ponad 4 000 złotych mógłby dostać specyficzny sterownik zamiast uniwersalnego modelu.

 

W odtwarzaczu zadbano o zredukowanie do minimum wpływu zakłóceń elektromagnetycznych na jakość sygnału (technologie Mask of Silence i Stealth Mat). Antyrezonansowa obudowa, dwa transformatory - osobne dla obwodów audio i sekcji cyfrowej, wysokiej jakości wzmacniacze operacyjne (OPA2134) i kondensatory Wimy w sekcji wyjściowej, ilustrują zaawansowanie techniczne tego odtwarzacza.

 

Dystrybutorem sprzętu jest Audio Center.

Cena: 4690 zł

 

Dane techniczne:

Zniekształcenia harmoniczne: 0,002%

Stosunek sygnał szum: 109 dB

Przetwornik c/a: Wolfson 8741 DAC

Wymiary: 430 x 290 x 85 mm

 

Tekst: Roch Młodecki, Zdjęcia: Arcam, Filip Kulpa

 

Więcej na http://av.com.pl/index.php?art=626

 

Artykuł pochodzi z Audio-Video, wydanie 7-8/2008.

post-20326-100009454 1216285196_thumb.jpg

post-20326-100009455 1216285196_thumb.jpg

post-20326-100009456 1216285196_thumb.jpg

Share this post


Link to post
xavian

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.