Skocz do zawartości
IGNORED

Rezonans pomieszczenia odsłuchowego


louk

Rekomendowane odpowiedzi

wiesz to temat rzeka,ja swoje kolumny ustawialem 3 miesiace az w koncu po milimetrze przesuwania osiagnalem to co chcialem.Ciezka sprawa takie doradzanie na odległosc.Chciałbym sie tez odniesc do kolegi co to Ci doradzał,zebys nie słuchał kogos kto kategorycznie coś Ci proponuje.Kolego,jak cie jara podbicie wyzszego basu to fajnie.Mnie podbicie szczególnie wyzszego basu a'la rotel męczy na maksa i nie widze w tym nic przyjemnego.Przyjemny dzwiek według mnie zaznaczam to naturalny,pełny czysty,otwarty z oddechem,hektarami przestrzeni bez podbić,loudnesów,podkolorowań czy zmulonej przesłodzonej srednicy i góry.To mój dzwięk.I nie polecam nigdy na siłe czegoś takiego nikomu.Każdy ma swój ulubiony dzwiek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> louk

 

watoliną. bardzo skuteczny materiał. poprawa była znaczna. zmniejszyły się podbarwienia i poprawiła kontrola.

 

19 metrów, to wcale nie jest tak dużo. poza tym monitory prawie zawsze sprawdzają się lepiej w przypadku problemów z akustyką. dlatego doradzam wypróbowanie monitorów. możesz być zaskoczony kontrolą, jeśli je dobrze dobierzesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopie,zrozumialem bardzo dobrze.Podoba ci sie podbity bas.To pewnie piekne uczucie.A co do forum to wiesz,nigdy nie zastanawiałem sie nad jego problemami.Mam inne przyjemniejsze zajęcia.PZDR!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już nie wiem jak to w końcu jest z tymi walcami z wełny mineralnej w rogach. W wielu postach

>na tym forum było to

>

>opisywane jako podstawowy sposób walki z modami własnymi pomieszczenia. Oczywiście natknąłem sie też

>na opisy ustrojów,

 

Witam ,najlepszym sposobem pozbycia sie rezonansów w niskich częstotliwości jest pułapka hermholza.Z praktyki wiem ,że nie zawsze najlepsze efekty uzyskuje się w samych narożnikach .W moim pomieszczeniu musiałem zastosować 8 pułapek .Jedną pułapka skutecznie nie zlikwiduje się dużego rezonansu .Jeżeli pułapka w środku jest pusta ma największą skuteczność ale działa wąskopasmowo.Jeżeli zestroimy ja dokładnie na 66hz to zachodzi zjawisko uwypuklenia częstotliwości poniżej i powyżej tej częstotliwości dokładnie to wygląda jak strojenie bass reflex.Można ją wytłumić delikatnie ale jej efektywność drastycznie spada natomiast rozszerza się pasmo.U mnie przy rezonansie 46hz zastosowałem 4szt to pozwoliło mi praktycznie uzyskać liniową charakterystykę w tym zakresie.Nawet jeżeli kolumny zostaną ustawione na węższej ścianie to znowu pojawi się inny rezonans. Dla uzyskania dobrej przestrzeni i stereofoni najważniejsza jest symetria pomieszczenia fizyczna i akustyczna.W zasadzie z niskim rezonansem jest najmniejszy problem ,myślę o zakresie do 90-100hz .Natomiast dużo zabawy jest z zakresem 140-200hz teraz jestem w trakcie walki z tym zakresem .Tak wyglądają pułapki u mnie.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę musze powalczyć żeby było dobrze.Pomieszczenie ma około 40m^ niby fajnie ale duże pomieszczenia nie są łatwe w adaptacji akustycznej.Kolumny nie są aktualne teraz mam duże.Pułapki są naprawdę łatwe do zrobienia koszt jednej sztuki to około 150-200zł wykończone korkiem który też ma właściwości akustyczne no i kształt.W porównaniu z gotowymi spora różnica.Jedna gotowa to wydatek około 1tyś biorąc pod uwagę ilość można pójść z torbami a jedna pułapka naprawdę nic nie załatwi.

 

Pz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja widzialem u innych pulapki basowe calkiem inne.Jakieś po rogach pokoju mieli poustawiane cwiecrwalki z otworami cos ala bas refleks.Jak to ma sie do twoich pulapek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

digi58, 7 Sie 2008, 21:12

 

Pułapki są

>naprawdę łatwe do zrobienia koszt jednej sztuki to około 150-200zł wykończone korkiem który też ma

>właściwości akustyczne no i kształt.

 

Możesz przybliżyć?

Piszesz wykończone korkiem, a z czego sama rura? czy może być np PCV?

Czy masz jakieś wzory dla pojemności pułapki dla danego rezonansu? Jak też ustalić średnicę otworu do komory pułapki oraz ewentulanie jak głęboko do komory pułapki ma wchodzić rura, jeśli to ma znaczenie.

 

PZDR

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

captainspaulding, 8 Sie 2008, 11:10

 

>ja widzialem u innych pulapki basowe calkiem inne.Jakieś po rogach pokoju mieli poustawiane

>cwiecrwalki z otworami cos ala bas refleks.Jak to ma sie do twoich pulapek?

 

Co do kształtów nie jest to tak bardzo istotne, ja mam np właśnie w formie pustych ćwierćwalców w rogach pokoju (4sound). W tym przypadku konstukcja pełni podwójną rolę: rezonatora na konkretne częstotliwości oraz jako ćwierćwalec rozprasza wzbudzenia najbardziej pojawiające się właśnie w rogach pokoju. Digi widzę ma oddzielnie ćwierćwalce w rogach i oddzielnie pułapki w formie rur.

 

co do wymiarów otworu długości rurki tam wchodzącej i przestrzeni komory to chyba ten wzór na dole stroony w wiki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-14814-100008368 1218192432_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,co do obliczania takich pułapek jest dużo wzorów w sieci.Najlepiej zastosować taką objętość żeby rura miała około 6-10cm długości średnica otworu to też 10cm.Zależy też to od częstotliwości w przedziale od 40-90hz taki rozmiar jest ok .Oczywiście trzeba przeliczyć odowiednią pojemność.Obliczyć to można programami które są w sieci ale i tak trzeba to dokładnie dostroić przy wyrażnie określonym rezonansie nawet 0,5hz słychać .Najlepszym sposobem jest oczywiście strojenie generatorem.Pułapki wykonane są z grubej rury szalunkowej zamknięte z jednej i z drugiej strony a potem wykończone korkiem.

 

Co do kształtów nie jest to tak bardzo istotne, ja mam np właśnie w formie pustych ćwierćwalców w

>rogach pokoju (4sound). W tym przypadku konstukcja pełni podwójną rolę: rezonatora na konkretne

>częstotliwości oraz jako ćwierćwalec rozprasza wzbudzenia najbardziej pojawiające się właśnie w

>rogach pokoju

 

masz racje kształt pułapek basowych nie ma praktycznie znaczenia.

Robiłem próby z pułapkami w narożnikach w tym miejscu działają też ale skutkiem ubocznym jest pojawienie się innych rezonansów .Dlatego w narożnikach zastosowałem elementy miękkie .

 

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>W zasadzie z niskim rezonansem jest najmniejszy problem ,myślę o zakresie do

>90-100hz .Natomiast dużo zabawy jest z zakresem 140-200hz teraz jestem w trakcie walki z tym

>zakresem

 

Chciałbym potwierdzić. U mnie gdzieś do 110 Hz jest płasko jak naleśnik już za pierwszym strzałem (tzn. po wykonaniu adaptacji wg projektu). Natomiast mam problem z zakresem ok. 120 - 160 Hz. To jest rezonans sufit-podłoga w typowym pomieszczeniu mieszkalnym. W tej chwili, po pewnych poprawkach mam tylko jedno miejsce w reżyserce, w którym mogę pracować. Tzn. charakterystyka jest akceptowalna. Poprawienie sytuacji wymaga jeszcze dość dużego zamieszania na suficie, więc czekam na przypływ środków ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>digi58

czym zaślepiałeś te rury szalunkowe, rozumiem, że otwór z tunelem jest na górze? Z czego robiłeś tunel? Masz może jakieś namiary w sieci na instrukcje opisujące jak zrobić takie rezonatory? Znalazłem coś takiego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ale to chyba z innego materiału (z czego są rury szalunkowe?) i bez otworu.

 

>jurek87

podstawowy rezonans podłoga sufit, to dla 2,60m, czyli standardu budowlanego, nie jest w zakresie powyżej 100Hz ale dokładnie 66Hz. Zauważ, że do obliczeń bierzemy połowę długości fali. 132Hz to może być druga harmoniczna.

 

 

U mnie niestety przygięcie kolumn do środka, nic nie dało w temacie basu a jedynie osłabiło górę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcz raz link:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

louk, 16 Sie 2008, 00:01

 

Mam bliźniaczo podobny pokój,prawie takie samo ustawienie kolumn względem słuchacza i...identyczny problem.

Mój problem zanikł dosyć nieoczekiwanie,kiedy zbliżała się pierwsza rocznica urodzin córki na sufit powędrowało kilkanaście balonów wypełnionych azotem,wszelkie rezonanse jak ręką odjął.Myślę,że w suficie należałoby upatrywać przyczyny takich właśnie anomalii akustycznych.

Baloniki wisiały jeszcze długo..ku uciesze mojej i córki.

Teraz kombinuję co by tu na ten sufit zaaplikować aby nie wzbudzić sprzeciwu reszty domowników ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

octavarium, 16 Sie 2008, 01:14

 

to ma sens, jako że, jak napisałem podejrzana jest fala stojąca sufit podłoga. Udowodniłeś, że w Twoim wypadku tak faktycznie jest. Mam zamiar zrobić podobne doświadczenie, ale w nieco inny sposób, a mianowicie pokryć całą podłogę jakimiś rupieciami i ewentualnie przenieść do salonu i rozsunąć na maksymalny rozmiar stół z jadalni. Tylko co zrobić z tym sufitem? Daj proszę znać jak coś wykombinujesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

louk, 16 Sie 2008, 12:50

 

Koszt balonów symboliczny,można pokusić się o eksperyment czy to także zda egzamin w Twoim pokoju.

A na sufit planuję coś o nieregularnych kształtach a zarazem gustownego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

louk, 16 Sie 2008, 00:00

 

Witam

 

Zrobiłem też te pułapki z tej strony którą podajesz ale to są wyrzucone pieniądze.

Bardzo słabe działanie.

Umieszczenie otworów do góry w pułapce nie ma sensu.

Te na zdjęciu które wkleiłem mają otwory w bocznej sciance .

Pułapki które stoją z boku to w zasadzie dwie ustawione jedna na drugiej .

Wykorzystałem typowe rury od bass-reflex o śr 11cm około długość 6-10cm to już trzeba dobrać w zależności od pojemności i częstotliwości .

Rezonatory są zamknięte od góry i dołu płytą wiórowa o gr.12mm dwie warstwy oczywiście są wklejone .

Jedna warstwa ma średnice rury zewnętrzną a druga średnice wewnętrzną.

Trochę się tych kułek nawycinałem ale warto.

Jeszcze jedno pamiętaj jak masz duże podbicie jedną pułapką nic nie zrobisz.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem rury szalunkowe są robione z warstwowej impegrowanej tektury o dużej wytrzymałości.

To że są okrągłe jest ich plusem są bardzo mocne .Druga sprawa w czasie pochłaniania nawet bardzo niskich częstotliwosci 20-30hz taki rezonator nie wibruje dlatego nie potrzeba przesadzać z gruboscią scianek.Przy obliczeniach lepiej założyć sobie niższą częstotliwość zawsze można skrócić rurę .

 

 

Pz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

digi58, 16 Sie 2008, 17:01

 

dzięki, chętnie skorzystam. Chyba, że masz jakieś gotowe programy, albo linki w sieci, to nie będę zawracał Ci głowy. :) Tylko to będzie dopiero za parę tygodni, teraz nie mam możliwości zajęcia się tematem na poważnie. Odezwę się na priv. Co masz na myśli pisząc dostrojenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przedewszystkim generator komputer masz to nie ma problemu .

Pułapkę musisz dostroić dokładnie do danej częstotliwosci.

Musi to być zrobione dokładnie 0,5hz wyrażnie słychać jak jest odstrojona .

 

Pz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem mega rezonans dokładnie przy 60Hz. A że jestem leniwy strasznie, to przed zrobieniem czegoś konkretnego długo kombinuję jak tego nie robić. I wykombinowałem, że zamiast bass-trapa ustawię regały z książkami blisko siebie, tak żeby w kącie powstała komora otwarta tylko od góry. Trochę kombinowałem z częściowym zakrywaniem otworu i ostatecznie efekt jest bardzo ciekawy: ilościowo tych 60Hz jest mniej więcej tyle samo, ale zniknął sam rezonans, tzn. wybrzmiewanie jest znacznie krótsze niż wcześniej (ok. 1s).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

digi58, 16 Sie 2008, 16:50

 

Digi, te rury szalunkowe są w jednym rozmiarze, czy różne? Wszyskie takie rury są z takiego materiału, czy to zależy od producenta? Jakie Ty kupowałeś? Czym robiłeś otwory w rurach, wyżynarką?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Podłączę się do tematu.

Mam pytanie. Jak sprawdzić częstotliwości przy której powstają rezonanse ?

Czy wystarczy wygenerować sygnały z komputera w zakresie 20 do 300 Hz w odstępach powiedzmy co 5 Hz ? Jak autor wątku odkrył tę częstotliwość 66 Hz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

66Hz od sufitu? 132Hz druga harmoniczna? To chyba nie tak. Ja myślę że to będzie od scian. Też mam standardowo sufit i nic takiego u mnie nie ma jak 66Hz podbicie. Lepiej wykryj sobie wszystkie podbicia, a nie tylko jedno i potem myśl co robić. To jeden wielki kompromis, tak naprawdę ciężko coś z tym zrobić? Te ustroje nic nie dadzą. Do takiego podbicia idealne by były monitory w obudowie zamkniętej około 7 litrów i średnicy midwooferów około 6 cali. Niskiego basu niestety brak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bass reflex z tyłu. Jak wykryć wszystkie rezonanse?

Czy wzorując się na kalkulatorze ze strony:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , wygenerować proponowane przez niego częstotliwości dla mojego pomieszczenia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.