Skocz do zawartości
IGNORED

Kto z was pamieta lipiec 1983r i....


fan64

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich a zwlaszcza starszych milosnikow audio.Czy pamietacie ten lipcowy wieczor kiedy to po raz pierwszy nadano w PR muzyke z plyty CD.Przy okazji maly konkurs , jaka to byla plyta?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pamiętam audycję pt. "Prosto z igły" bodajże i tam po raz pierwszy puszczono płytę CD Madonny. Prowadzący zastanawiali się jak będzie teraz nazywać się ich audycja. Ale to chyba nie był 1983 a raczej ok. 1985.

W II PR wykorzystywali wtedy sprzętu Studer Revox.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

minidsp SHD Studio; Nordost Thor; DAC Musetec MH-DA005; Octave V80; Dynaudio C1; 2xREL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rochu, 28 Lip 2008, 00:25

 

>Program II, Wieczór płytowy Szachowskiego i Electric Lady Land Hendrixa.

>To było bodaj pierwsze odtworzenie płyty CD na antenie PR

 

Może tez był w studio i Szachowski ale na 100% pamietam Wojciecha Manna a jezeli chodzi o CD nie był to Hendrix.

Oczywiście głowy sobie za to uciac nie dam. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24.07.1983 r.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

z powyzzego linku:

 

"1983.07.24 Prezentacja płyty kompaktowej i odtwarzacza laserowego; odtworzono fragmenty różnych płyt, m.in. Roxy Music - "Avalon" Historyczna audycja, bez dwóch zdań. W niej Wojciech Mann wygłosił m.in. wiekopomne słowa (cytuję z pamięci): "Więc ja mogę posmarować tę płytę marmoladą, a potem wytrzeć, i ona będzie grała tak jak przedtem?" "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam te fragmenty płyty Roxy Music (miałem nagrane na kasecie), jesli mnie pamieć nie myli dwa razy im sie odtwarzacz zawiesił. Były jeszcze jakies inne fragmenty płyt i bodaj jeden kawałek Henia był.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

łezka się w oku kręci...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego pamietac nie moge :) ale co do smarowania plyty dzemem to sie usmiechnalem, ze jeszcze nie znalazl sie nikt kto by odpowiedzial, iz oczywiscie nie mozna tego robic, bo sie zerojedynki poprzestawiaja, bedzie gorszy odczyt i przede wszystkim TO SLYCHAC!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plyta cd to najwieksza rewolucja nosnikowa w dziejach audio.Pamietam jak pod koniec lat 80 tych sluchalem pierwszy raz kompaktu(Jakis wysoki model technicsa)i bylem zafascynowany brakiem szumów i głosnościa dzwieku.A teraz co?Smieciowe mp3,twardziele,flashe i inne potworki.mam nadzieje ze bluray audio nadejdzie a wraz z nim dobre odtwarzacze nie kosztujace fortuny....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Oj zakrecila sie... To byly piekne czasy i ludzie inni. Jeszcze ten Bucks Fizz - If you can't stand the heat... Pierwszy raz cdeka uslyszalem w 1986 roku. To byl jakis tuningowany Lloyd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt konsumenckie cd było rewolucją ( choc nie zapominamy ze PCM powstał w 1974 r.) w porównaniu z deckiem . Sam kupiłem pierwsze cd Uhera pod koniec 1988 r. Fascynacja pozostała do dziś . w 4Q kolejny model...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam sami siebie zachwalali że nikt przed nimi jeszcze tego nie robił.

 

nie pamiętam czy fragment "Are You Going With Me?" z "Travels" Pat Metheny Group był czołówką już pierwszej audycji (a może z inna audycją pomyliłem)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak "San Lorenzo" z "białego albumu" PMG i było chyba od początku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i był Klub Stereo z którego sie nagrywało całe płyty ( z podziałem na strony kasety )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość _harry

(Konto usunięte)

resztaki wspomnien z tego okresu:

- do wieczoru plytowego redaktorzy zapraszali wlascicieli "kolekcji" plyt CD wraz z ich sprzetem. kolekcje czesto liczyly sobie np. 15-17 pozycji to juz bylo cos !

sprzet czesto nie chcial wystartowac, plyty sie wieszaly. pamietam opis dzialan jednego z wlascicieli CD ktory przygotowal w domu stolik z plyty granitowej zawieszony luzno na sprezynach - co chronilo przed przeskakiwaniem lasera. a gosciu mieszkal w wiezowcu z wielkiej plyty blisko tunelu srednicowego w w-wie.

 

trudno sobie to dzis uzmyslowic ale bylo tez popularne dzielenie (zmiana kolejnosci utworow) plyt tak aby zmiescila sie gladko na kasecie 2x45 minut (nadawanie z przerwa na zmiane strony kasety). to byl dopiero odjazd !!!

czesto przed prezentacja plyty puszczano fragment w celu dostrojenia poziomu nagrywania !

 

gdzie te czasy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tez pokazuje w jak chorej rzeczywistosci był ten nasz karaj i jakiego skoku dokonalismy..niestety przyszły znacznie gorsze czasy gdzie wiekszosci ludzi wystarcza mp3,flace,wma,wavy i inne shity które gdy sie słucha to sie krew z uszu puszcza..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak Szachowski, a przy okazji i słuchacze, mieli kłopot z powolnym procesorem Studera, bo nigdy nie było wiadomo kiedy toto zacznie odtwarzać nagranie. Wszyscy byli zachwyceni ciszą między utworami, brakiem szumów i trzasków oraz brumu. Pamiętam jak w jednej z audycji porównano charakterystyczne zniekształcenia dźwięku zapisanego na magnetofonie studyjnym, odtworzonego z gramofonu i CD. Dla wkładki gramofonowej pokazano jeszcze kompresję dźwięku połączoną z lekkim charkotem w momencie fortepianowego forte lub przeskok na sąsiednią ścieżkę. Jakiś czas później Szachowski musiał tłumaczyć się, że typowo analogowy przeskok ścieżki pochodził nie z gramofonu, a z Cdka. W tym czasie wiele osób wywalało kopy szelakowych i winylowych płyt na śmietnik. :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wszelki wypadek gdyby płyta nie zgrała lub były problemy z jej dostarczeniem zapowiadano płyty rezerwowe.

 

Prawa autorskie? kto by się tym przejmował?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jeszcze, że trochę później około 1986 r. w tygodniku "Na Przełaj" drukowano tytułu płyt i czasami nawet rozpiskę poszczególnych utworów dla tych audycji PR II, nie tylko "wieczoru płytowego" ale też "muzyki młodych" - jednego z nielicznych źródeł hard rocka i metalu w tych czasach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby zdążyć na "muzykę młodych" w poniedziałek o 15.10 na "dwójce" to skracałem sobie czasem zajęcia w liceum o kilka lekcji, mam nadzieję, że wyszło mi to w dłuższej perspektywie tylko na dobre:-)

Inna sprawa: Marek Gaszyński i trash metal - to było zestawienie:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

I teraz oglądam ten odcinek Sondy o nowinkach technicznych 1983, za pomocą medium wówczas nieistniejącego, na komputerze lepszym od tychm, które wówczas kierowały wyrzutniami rakiet balistycznych, na monitorze, który nie tylko jakością obrazu, ale nawet rozmiarami mógłby zaimponować ówczesnym telewizorom, kolory się przewalają, ruszają się jakieś animacje u góry ekranu, a pod spodem okienka z Sondą mam napis: Doda bez majtek. Śmiesznie się porobiło poniekąd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.