Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  718 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niniejszym zakładam Klub miłośników Rotela i Rotelowej szkoły brzmienia :D

 

Przyznam się, że już od jakiegoś czasu nosiło mnie z założeniem takiego tematu ;) Przez ostatni okres czasu słuchałem różnych klocków i jak do tej pory żadne nie podeszły mi tak jak Rotelowe. Co ciekawe, Rotelowa szkoła dźwięku na pewno nie jest neutralna w audiofilskim tego słowa znaczeniu. Rotel jest na moje ucho zrobiony pod konkretną muzykę, jaką ? Poczytajcie sobie moje "o mnie" ;P To co mi się wyjątkowo spodobało, a czego nie dają klocki których do tej pory słuchałem to swoista bezpośredniość dźwięku. Mój ulubiony instrument, gitara elektryczna wychodzi wspaniale, słychać każde pociągnięcie struny twardo i dobitnie, no i ten swoisty koncertowy wykop na basie ;) To jest taki w moim mniemaniu wesoły, skoczny, bardzo dynamiczny dźwięk zapraszający na scenę by zagrać razem z muzykami. Góra często krytykowana za swoją ostrość i suchość na moich kolumnach wychodzi bardzo fajnie, mocno, szczegółowo i z charakterem, aż inne wzmaki wydają mi się tu zmulone ;P Tak więc Rotel gra nie neutralnie ale raczej naturalnie, stara się oddać dokładnie nie tylko przekaz z płyty, ale również jej specyficzny (rockowy) charakter i klimat.

 

Poprzez Rotelową szkołę brzmienia rozumiem cechy urządzeń opisane powyżej, czyli raczej tych z serii 8xx, 9xx. Ponoć nowe klocki Rotela, po rozpoczęciu współpracy z B&W grają już zupełnie inaczej, łagodniej, chyba by wpasować się w raczej ostrzejszą stylistykę B&W. Mimo wszystko zapraszam wszystkich użytkowników Rotela do wpisywania się. Sam jestem ciekaw czym dokładniej różnią się urządzenia starsze od nowszych. Tak więc napiszcie z czym użytkujecie swoje Rotelki, ja obecnie jestem na etapie doboru odtwarzacza CD. No i może ktoś wie jaki sprzęt wyższej klasy zagra jak szkoła Rotela, tzn. lepiej ale z cechami które ona posiada :) A czy może znacie jakieś Hi-Endowe konstrukcje tej firmy ? Też dobrze by było poznać te konstrukcje :)

 

 

 

 

Teraz troszkę historii o Rotelu w telegraficznym skrócie (żeby ludzie się nie upierali że Rotel jest z Japonii ;P):

 

W 1950 r. niejaki Bob Technikawa założył w North Reading , Massachusetts (stan USA) firmę Roland. Zajmowała się ona... dystrybucją telewizorów Sylvaniia na Daleki Wschód. Przez ten czas produkcja Rolanda idzie z Japonii. W 1969 r. powstaje kolejna fabryka na Tajwanie. Dopiero w 1999 r. następuje przeniesienie całej produkcji (już oczywiście Rotela) z Tajwanu do Chin.

 

Dokładnie nazwa Rotel pojawia się w 1971 r. Jest ona połączeniem nazwy Roland i Martel (amerykańskiego dystrybutora), a jej pełna nazwa brzmiała: Rotel of America Inc. Wtedy właśnie narodziła się koncepcja zerwania z produkcją sprzętu powszechnego użytku i przekształcenie Rotela w specjalistyczną markę ekskluzywnego sprzętu Hi-Fi. Gdy w 1979 r. nastąpiło zerwaniu umowy przez dotychczasowego dystrybutora powstaje koncepcja wejścia firmy na rynek europejski (głównie brytyjski). Przeniesiono z USA do Anglii laboratoria badawcze. Mike Bartlett to najważniejsza postać w dziejach Rotela. Razem z Tonym Millsem (specjalistą od obwodów) oraz sprowadzonym z Japonii Y. Sudą, tworzą najznamienitsze urządzenia w dziejach tej firmy, z RA-820B na czele. Wzmacniacz RA-820B jest jakoby protoplastą wszystkich późniejszych urządzeń Rotela. Można powiedzieć że był to złoty okres w dziejach tej firmy.

 

Większość pracowników Rotela z podstawowego składu Rolanda pracuje w nim do tej pory. Jest to małym ewenementem, niektórzy pracownicy mają po 20 lat stażu.

 

Z czasem główną bazę badawczo projektową przeniesiono do Tokio, w Anglii zostawiając ocenę układów i selekcję części. Najważniejszą postacią w tej bazie badawczo projektowej jest inżynier Nakajiama. Szefem sekcji odpowiedzialnej za projekty przedwzmacniaczy, wzmacniaczy, tunerów i sekcji analogowej w odtwarzaczach CD jest Pan Takamiya. Jeszcze inna ekipa zajmuje się układami cyfrowymi.

 

Brytyjska oddział Rotela, którego zadaniem jest ocena układów, to przede wszystkim Bob Burrn i Trevor Cook. Tych dwóch Panów zajmowało się porównywaniem wszelkich aspektów brzmienia i dostrajaniem urządzeń (tak to działa również do dziś).

 

Dawna kwatera główna Rotel of America w North Reading to obecnie kompleks w którym mieści się ponoć jeden z najdoskonalszych pokoi odsłuchowych w przemyśle audio (200W monobloki RHB napędzające ślimaki B&W). Najważniejszymi postaciami tego oddziału są Tim Wayatt (spec od spraw technicznych), Joe Laliberti (szef serwisu). W Stanach wdrażana jest także większość projektów urządzeń przeznaczonych do kina domowego.

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisuję sie do Klubu, jeżeli można.

 

U mnie przygoda z Rotelem zaczęła się od przedwzmacniacza 792 i końcówki mocy 981. Następnie uzupełniłem zestaw odtwarzaczem 791. Jednak dopiero gry dokupiłem drugi odtwarzacz - 965BX w wersji Limited Edition "Discrete" do systemu słuchawkowego - ten dopiero mnie oczarował.

Na końcu dokupiłem tuner 950BX za rekordową cenę jaką kiedykolwiek zapłaciłem za sprzęt hi-fi (2,20 funta) :-)

 

Pozdrawiam!

kvist.

post-18476-100008809 1217358145_thumb.jpg

post-18476-100008810 1217358145_thumb.jpg

post-18476-100008811 1217358145_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się dopisuję jako były właściciel Rotela RA-840 BX2 - brzmienie dynamiczne, spężyste, analityczne, kupiłem już na wpół sprawnego (przedwzmacniacz gramofonowy wymagał naprawy), potem komuś pożyczyłem i uległ poważnej awarii. Kiedyś jednak jak finanse pozwolą powrócę do Rotela. Niestety zdjęcie z netu niskiej jakości, bardzo trudno znaleźć w necie zdjęcia tego wzmacniacza.

post-14681-100008777 1217408840_thumb.jpg

<><

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisuje sie jako byly miłosnik rotela.Posiadacz wzmaków 931,972,940 i cedeków 971 i 965.Oprócz cedeka 965 wszystko inne okazało sie porazką.Tak chwalony w pismach hifi bas okazał sie bumowata,podbitą w wyzszym przedziale kluchą i rozjasnonym przejesciem wyzszej srednicy z sopranem.Po przetestowaniu kilku klocków cieszyłem sie ze to wszystko pogoniłem.Ale rozumiem ludzi ktorym sie taki dzwiek podoba....O gustach sie nie dyskutuje.Pozdrawiam fanów "rotelowskiej"szkoły dzwieku!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A posiada ktoś może informacje w którym roku wchodziły na rynek jakie wzmacniacze? Jakoś nie mogę się tego doszukać, a to byłaby przydatna informacja ;)

 

Jakie modele były tymi najwyższymi z danej serii? Im wyższe oznaczenie tym wyższy model prawda? Taka na przykład 970tka to był raczej niższy model czy jak?

 

Zdaje się że ten wątek wyrósł z tematu o wzmacniaczu do rocka, a ja takiej właśnie muzyki słucham (w większości) i mógłbym rozważyć kupno jakiegoś lepszego wzmacniacza, tyle że tak jeszcze niewiele wiem o tych rotelach wszystkich ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->piotrek

 

Tu masz manuale w pdf-ach do staszych Roteli:

http://www.rotel.com/UK/Support/ManualsArchived.htm

 

Co do roczników poszczególnych modeli (bo tam wyżej nie znajdziesz), na szybko wyszukałem coś takiego:

http://cgim.audiogon.com/cgi-bin/bb.pl?rotel&1&listmodls&3&4&&

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Micke 13, 6 Sie 2008, 21:24

>Co do roczników poszczególnych modeli (bo tam wyżej nie znajdziesz), na szybko wyszukałem coś

>takiego:

>http://cgim.audiogon.com/cgi-bin/bb.pl?rotel&1&listmodls&3&4&&

 

wielkie dzięki o coś takiego mi mniej więcej chodziło ;) przyda się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Micke 13, 10 Sie 2008, 22:36

 

>Bardzo ładne, tu jest stronka z klasykami Rotela i nie tylko:

>

>http://www.hifi-studio.de/hifi-klassiker/rotel.htm

>http://www.hifi-studio.de/hifi-klassiker/rotel_2000.htm

 

 

Nigdzie nie moge znalezc danych na temat mojego, a troszke szukalem, pod tymi linkami (i wyzej tez) takze nic nie ma.

Znacie jeszcze jakies strony z nimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> guitarmen

A nie myślałeś żeby najpierw wymienić kolumny ? Co Ty tam masz, Altony ? Do Rotela, co za profanacja ! ;P

 

Weź kiedyś te klocki pod pachę do jakiegoś salonu i posłuchaj z Paradigmami. Jak nie dadzą rady ich napędzić to niech Ci sprzedawca podłączy coś wysokoefektywnego, będziesz przynajmniej wiedział jak te Rotele rzeczywiście grają ;)

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeeej no, mam Sansui, Altonow jako podstawek uzywam.

 

Prosze mnie nie obrazac;)

A Sansui sprzedaje, mam plan cos zrobic na szerokopasmowcach.

Nie mam mozliwosci posluchania Paradignow, ba, nawet ich nie zobacze, bo nie ma zadnego powazniejszego zalonu:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście daleki jestem od obrażania kogokolwiek i jeśli to tak zabrzmiało to się strofuję :) Nie słuchałem nigdy żadnych Sansui, ale niektóre klasyczne vintage grają ponoć b. dobrze. Widzę po wpisie w /o mnie/ że jesteś fanem takich klasyków. Warto ich szukać na rynku wtórnym, kiedyś mój kolega kupił Luxmana L-410 za około 450zł. Oczywiście, podejście do brzmienia jest zupełni inne niż u Rotela, ale klasa zbliżona.

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię jakiegoś fajnego taniego Rotelka, chce sprawdzić po wielu pozytywnych ocenach jak to cudo sprawuję się dźwiękowo:-) Moc powiedzmy od 40 W w górę, jak są jakieś propozycje to proszę na PW

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie dot. Rotela RCD 991, ktoś miał z nim styczność? Mam okazję kupić w dobrej cenie(ok 1700) ale się trochę obawiam bo wiek już odpowiedni - myślę że ok 8-9 lat. Chodzi mi o awaryjność tego modelu; mechanikę, laser.... (podobno szuflada czasami się sama zamyka!).Opinie w sieci miał bardzo dobre ale latka lecą, jak się ma do współczesnych odtwarzaczy np. silna chińska konkurencja. Sam mam RCD 961 i nie narzekam ale mam apetyt na coś lepszego. Mojego Rotela mogę też wymienić na 971 za niewielką dopłatą - podobno też dobry, warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to kiedyś pisałem, CDki Rotela były dobre przed nastaniem ery chińskich DACów ;P Nie wiem jak 991 ale 971 raczej sobie odpuść. Nie jest to zły CDk ale np. taki DAC Zhaolu (ok. 900zł), którego notabene właśnie sobie słucham, z dobrze dobranym transportem za 200zł, zostawia 971 daleko w tyle. W dodatku niedawno miała miejsce premiera poprawionego Stelmacha, chyba lepiej iść tym kierunku. Bawienie się zintegrowanymi CDkami w przedziale budżetowym to strata czasu.

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

991 to chyba zupełnie inna bajka. mechanika sony - podobno nienajlepsza ale tania. Zobacz na opis w opiniach piotrka608 - chyba się znęcał dłużej nad mechaniką. Kości to z tego co pamiętam PCM63 - bardzo dobre kostki - jedne z najlepszych pewnie. Gra to spokojnym dźwiekiem i zrównoważonym dźwiekiem. Dla niektórych nieco za wolno ale klasowo. Mam Daca na tych samych kostkach i tu nie doskakuje chińska konkurencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dartal, znam Rotele 961, 971, 975 i 991. Najlepszy jest 991, ale gra też zupełnie inaczej niż reszta.

971 też jest na DACach PCM63, ale ma skromniejszą budowę, zasilanie i analogówkę. Gra szybkim, troszkę "niegrzecznym" dźwiękiem w stylu starszych DACów Stelmacha. Jest sporo lepszy od 961 i nadaje się do tuningu.

Co do chińskich DACów, to mają duży potencjał. Trzeba jednak w nich trochę pokopać żeby go wydobyć. a to są śmiesznie tanie, dlatego warto. Sam mam chińskiego DACa, a posiadanego kiedyś Meridiana sprzedałem, bo... chińczyk po dłubnięciu jest dużo lepszy. Wpadnij, posłuchaj, ja też mieszkam niedaleko od Andrzeja Stelmacha, więc zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.