Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  716 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13

Rekomendowane odpowiedzi

Niniejszym zakładam Klub miłośników Rotela i Rotelowej szkoły brzmienia :D

 

Przyznam się, że już od jakiegoś czasu nosiło mnie z założeniem takiego tematu ;) Przez ostatni okres czasu słuchałem różnych klocków i jak do tej pory żadne nie podeszły mi tak jak Rotelowe. Co ciekawe, Rotelowa szkoła dźwięku na pewno nie jest neutralna w audiofilskim tego słowa znaczeniu. Rotel jest na moje ucho zrobiony pod konkretną muzykę, jaką ? Poczytajcie sobie moje "o mnie" ;P To co mi się wyjątkowo spodobało, a czego nie dają klocki których do tej pory słuchałem to swoista bezpośredniość dźwięku. Mój ulubiony instrument, gitara elektryczna wychodzi wspaniale, słychać każde pociągnięcie struny twardo i dobitnie, no i ten swoisty koncertowy wykop na basie ;) To jest taki w moim mniemaniu wesoły, skoczny, bardzo dynamiczny dźwięk zapraszający na scenę by zagrać razem z muzykami. Góra często krytykowana za swoją ostrość i suchość na moich kolumnach wychodzi bardzo fajnie, mocno, szczegółowo i z charakterem, aż inne wzmaki wydają mi się tu zmulone ;P Tak więc Rotel gra nie neutralnie ale raczej naturalnie, stara się oddać dokładnie nie tylko przekaz z płyty, ale również jej specyficzny (rockowy) charakter i klimat.

 

Poprzez Rotelową szkołę brzmienia rozumiem cechy urządzeń opisane powyżej, czyli raczej tych z serii 8xx, 9xx. Ponoć nowe klocki Rotela, po rozpoczęciu współpracy z B&W grają już zupełnie inaczej, łagodniej, chyba by wpasować się w raczej ostrzejszą stylistykę B&W. Mimo wszystko zapraszam wszystkich użytkowników Rotela do wpisywania się. Sam jestem ciekaw czym dokładniej różnią się urządzenia starsze od nowszych. Tak więc napiszcie z czym użytkujecie swoje Rotelki, ja obecnie jestem na etapie doboru odtwarzacza CD. No i może ktoś wie jaki sprzęt wyższej klasy zagra jak szkoła Rotela, tzn. lepiej ale z cechami które ona posiada :) A czy może znacie jakieś Hi-Endowe konstrukcje tej firmy ? Też dobrze by było poznać te konstrukcje :)

 

 

 

 

Teraz troszkę historii o Rotelu w telegraficznym skrócie (żeby ludzie się nie upierali że Rotel jest z Japonii ;P):

 

W 1950 r. niejaki Bob Technikawa założył w North Reading , Massachusetts (stan USA) firmę Roland. Zajmowała się ona... dystrybucją telewizorów Sylvaniia na Daleki Wschód. Przez ten czas produkcja Rolanda idzie z Japonii. W 1969 r. powstaje kolejna fabryka na Tajwanie. Dopiero w 1999 r. następuje przeniesienie całej produkcji (już oczywiście Rotela) z Tajwanu do Chin.

 

Dokładnie nazwa Rotel pojawia się w 1971 r. Jest ona połączeniem nazwy Roland i Martel (amerykańskiego dystrybutora), a jej pełna nazwa brzmiała: Rotel of America Inc. Wtedy właśnie narodziła się koncepcja zerwania z produkcją sprzętu powszechnego użytku i przekształcenie Rotela w specjalistyczną markę ekskluzywnego sprzętu Hi-Fi. Gdy w 1979 r. nastąpiło zerwaniu umowy przez dotychczasowego dystrybutora powstaje koncepcja wejścia firmy na rynek europejski (głównie brytyjski). Przeniesiono z USA do Anglii laboratoria badawcze. Mike Bartlett to najważniejsza postać w dziejach Rotela. Razem z Tonym Millsem (specjalistą od obwodów) oraz sprowadzonym z Japonii Y. Sudą, tworzą najznamienitsze urządzenia w dziejach tej firmy, z RA-820B na czele. Wzmacniacz RA-820B jest jakoby protoplastą wszystkich późniejszych urządzeń Rotela. Można powiedzieć że był to złoty okres w dziejach tej firmy.

 

Większość pracowników Rotela z podstawowego składu Rolanda pracuje w nim do tej pory. Jest to małym ewenementem, niektórzy pracownicy mają po 20 lat stażu.

 

Z czasem główną bazę badawczo projektową przeniesiono do Tokio, w Anglii zostawiając ocenę układów i selekcję części. Najważniejszą postacią w tej bazie badawczo projektowej jest inżynier Nakajiama. Szefem sekcji odpowiedzialnej za projekty przedwzmacniaczy, wzmacniaczy, tunerów i sekcji analogowej w odtwarzaczach CD jest Pan Takamiya. Jeszcze inna ekipa zajmuje się układami cyfrowymi.

 

Brytyjska oddział Rotela, którego zadaniem jest ocena układów, to przede wszystkim Bob Burrn i Trevor Cook. Tych dwóch Panów zajmowało się porównywaniem wszelkich aspektów brzmienia i dostrajaniem urządzeń (tak to działa również do dziś).

 

Dawna kwatera główna Rotel of America w North Reading to obecnie kompleks w którym mieści się ponoć jeden z najdoskonalszych pokoi odsłuchowych w przemyśle audio (200W monobloki RHB napędzające ślimaki B&W). Najważniejszymi postaciami tego oddziału są Tim Wayatt (spec od spraw technicznych), Joe Laliberti (szef serwisu). W Stanach wdrażana jest także większość projektów urządzeń przeznaczonych do kina domowego.

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisuję sie do Klubu, jeżeli można.

 

U mnie przygoda z Rotelem zaczęła się od przedwzmacniacza 792 i końcówki mocy 981. Następnie uzupełniłem zestaw odtwarzaczem 791. Jednak dopiero gry dokupiłem drugi odtwarzacz - 965BX w wersji Limited Edition "Discrete" do systemu słuchawkowego - ten dopiero mnie oczarował.

Na końcu dokupiłem tuner 950BX za rekordową cenę jaką kiedykolwiek zapłaciłem za sprzęt hi-fi (2,20 funta) :-)

 

Pozdrawiam!

kvist.

post-18476-100008809 1217358145_thumb.jpg

post-18476-100008810 1217358145_thumb.jpg

post-18476-100008811 1217358145_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się dopisuję jako były właściciel Rotela RA-840 BX2 - brzmienie dynamiczne, spężyste, analityczne, kupiłem już na wpół sprawnego (przedwzmacniacz gramofonowy wymagał naprawy), potem komuś pożyczyłem i uległ poważnej awarii. Kiedyś jednak jak finanse pozwolą powrócę do Rotela. Niestety zdjęcie z netu niskiej jakości, bardzo trudno znaleźć w necie zdjęcia tego wzmacniacza.

post-14681-100008777 1217408840_thumb.jpg

<><

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisuje sie jako byly miłosnik rotela.Posiadacz wzmaków 931,972,940 i cedeków 971 i 965.Oprócz cedeka 965 wszystko inne okazało sie porazką.Tak chwalony w pismach hifi bas okazał sie bumowata,podbitą w wyzszym przedziale kluchą i rozjasnonym przejesciem wyzszej srednicy z sopranem.Po przetestowaniu kilku klocków cieszyłem sie ze to wszystko pogoniłem.Ale rozumiem ludzi ktorym sie taki dzwiek podoba....O gustach sie nie dyskutuje.Pozdrawiam fanów "rotelowskiej"szkoły dzwieku!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A posiada ktoś może informacje w którym roku wchodziły na rynek jakie wzmacniacze? Jakoś nie mogę się tego doszukać, a to byłaby przydatna informacja ;)

 

Jakie modele były tymi najwyższymi z danej serii? Im wyższe oznaczenie tym wyższy model prawda? Taka na przykład 970tka to był raczej niższy model czy jak?

 

Zdaje się że ten wątek wyrósł z tematu o wzmacniaczu do rocka, a ja takiej właśnie muzyki słucham (w większości) i mógłbym rozważyć kupno jakiegoś lepszego wzmacniacza, tyle że tak jeszcze niewiele wiem o tych rotelach wszystkich ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

co sadzicie o takim połaczeniu: dwie kon..RB-06 ( zmostkowane ) + pre RC-06, albo wzmacniacz RA-06

+ jedna kon..RB-06 (bi-amping).

Jaka opcja da wieksza wydajnosc pradowa ( moc )do Paradigm 40v4

Pozdro..

" Forever Death Metal "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->piotrek

 

Tu masz manuale w pdf-ach do staszych Roteli:

http://www.rotel.com/UK/Support/ManualsArchived.htm

 

Co do roczników poszczególnych modeli (bo tam wyżej nie znajdziesz), na szybko wyszukałem coś takiego:

http://cgim.audiogon.com/cgi-bin/bb.pl?rotel&1&listmodls&3&4&&

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Micke 13, 6 Sie 2008, 21:24

>Co do roczników poszczególnych modeli (bo tam wyżej nie znajdziesz), na szybko wyszukałem coś

>takiego:

>http://cgim.audiogon.com/cgi-bin/bb.pl?rotel&1&listmodls&3&4&&

 

wielkie dzięki o coś takiego mi mniej więcej chodziło ;) przyda się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Micke 13, 10 Sie 2008, 22:36

 

>Bardzo ładne, tu jest stronka z klasykami Rotela i nie tylko:

>

>http://www.hifi-studio.de/hifi-klassiker/rotel.htm

>http://www.hifi-studio.de/hifi-klassiker/rotel_2000.htm

 

 

Nigdzie nie moge znalezc danych na temat mojego, a troszke szukalem, pod tymi linkami (i wyzej tez) takze nic nie ma.

Znacie jeszcze jakies strony z nimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najlepsze kupilem go, bo mi sie podobal, nie wiedzialem, ze ma takie dobre brzmienie:)

 

Myslalem nad jakims tuningiem, jak Wy uwazacie? mozna by z niego wiecej wycisnac, bo ten model to budzetowka niestety jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> guitarmen

A nie myślałeś żeby najpierw wymienić kolumny ? Co Ty tam masz, Altony ? Do Rotela, co za profanacja ! ;P

 

Weź kiedyś te klocki pod pachę do jakiegoś salonu i posłuchaj z Paradigmami. Jak nie dadzą rady ich napędzić to niech Ci sprzedawca podłączy coś wysokoefektywnego, będziesz przynajmniej wiedział jak te Rotele rzeczywiście grają ;)

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeeej no, mam Sansui, Altonow jako podstawek uzywam.

 

Prosze mnie nie obrazac;)

A Sansui sprzedaje, mam plan cos zrobic na szerokopasmowcach.

Nie mam mozliwosci posluchania Paradignow, ba, nawet ich nie zobacze, bo nie ma zadnego powazniejszego zalonu:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście daleki jestem od obrażania kogokolwiek i jeśli to tak zabrzmiało to się strofuję :) Nie słuchałem nigdy żadnych Sansui, ale niektóre klasyczne vintage grają ponoć b. dobrze. Widzę po wpisie w /o mnie/ że jesteś fanem takich klasyków. Warto ich szukać na rynku wtórnym, kiedyś mój kolega kupił Luxmana L-410 za około 450zł. Oczywiście, podejście do brzmienia jest zupełni inne niż u Rotela, ale klasa zbliżona.

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię jakiegoś fajnego taniego Rotelka, chce sprawdzić po wielu pozytywnych ocenach jak to cudo sprawuję się dźwiękowo:-) Moc powiedzmy od 40 W w górę, jak są jakieś propozycje to proszę na PW

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie dot. Rotela RCD 991, ktoś miał z nim styczność? Mam okazję kupić w dobrej cenie(ok 1700) ale się trochę obawiam bo wiek już odpowiedni - myślę że ok 8-9 lat. Chodzi mi o awaryjność tego modelu; mechanikę, laser.... (podobno szuflada czasami się sama zamyka!).Opinie w sieci miał bardzo dobre ale latka lecą, jak się ma do współczesnych odtwarzaczy np. silna chińska konkurencja. Sam mam RCD 961 i nie narzekam ale mam apetyt na coś lepszego. Mojego Rotela mogę też wymienić na 971 za niewielką dopłatą - podobno też dobry, warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to kiedyś pisałem, CDki Rotela były dobre przed nastaniem ery chińskich DACów ;P Nie wiem jak 991 ale 971 raczej sobie odpuść. Nie jest to zły CDk ale np. taki DAC Zhaolu (ok. 900zł), którego notabene właśnie sobie słucham, z dobrze dobranym transportem za 200zł, zostawia 971 daleko w tyle. W dodatku niedawno miała miejsce premiera poprawionego Stelmacha, chyba lepiej iść tym kierunku. Bawienie się zintegrowanymi CDkami w przedziale budżetowym to strata czasu.

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

991 to chyba zupełnie inna bajka. mechanika sony - podobno nienajlepsza ale tania. Zobacz na opis w opiniach piotrka608 - chyba się znęcał dłużej nad mechaniką. Kości to z tego co pamiętam PCM63 - bardzo dobre kostki - jedne z najlepszych pewnie. Gra to spokojnym dźwiekiem i zrównoważonym dźwiekiem. Dla niektórych nieco za wolno ale klasowo. Mam Daca na tych samych kostkach i tu nie doskakuje chińska konkurencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dartal, znam Rotele 961, 971, 975 i 991. Najlepszy jest 991, ale gra też zupełnie inaczej niż reszta.

971 też jest na DACach PCM63, ale ma skromniejszą budowę, zasilanie i analogówkę. Gra szybkim, troszkę "niegrzecznym" dźwiękiem w stylu starszych DACów Stelmacha. Jest sporo lepszy od 961 i nadaje się do tuningu.

Co do chińskich DACów, to mają duży potencjał. Trzeba jednak w nich trochę pokopać żeby go wydobyć. a to są śmiesznie tanie, dlatego warto. Sam mam chińskiego DACa, a posiadanego kiedyś Meridiana sprzedałem, bo... chińczyk po dłubnięciu jest dużo lepszy. Wpadnij, posłuchaj, ja też mieszkam niedaleko od Andrzeja Stelmacha, więc zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.