Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  718 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie do każdego małego pokoju da wstawić się duże podłogówki. Jeżeli ktoś ma salon co najwyżej z TV to tak, ale jeśli w tzw. dużym pokoju zapakowana jest sypialnia i jadalnia jednocześnie, to choćbyś chciał to nie da rady. I wtedy co pozostaje?

 

Tak jest właśnie u mnie. Mam sypialnie u siebie normalnie w pokoju przecież. Co pozostaje ? Małe podłogówki może ;P Kolumny podstawkowe ze stojakami zajmują tyle samo miejsca co małe podłogówki, a jak do tego jeszcze dowalicie suba to macie trzy klamoty w pokoju nie dwa. Poza tym jeśli w pokoju ciasno to jeszcze jest niebezpieczeństwo że podstawkowca ktoś może przetrącić niechcący i zrzucić ze standu, tak jak u mnie, miałem tak ciasno że nawet drzwi się normalnie nie otwierały i zawsze był strach o jedną kolumienkę. Kolumnę podłogową trudniej jest przewrócić.

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrych monitorkach ( np dynki 52se) sub jest niepotrzebny.

Swego czasu miałem rel-a quake mk2 i nową piatke i za cholerę nie mogłem tego zgrać. Stwierdziłem teź, że to jest już tylko efekciarstwo które może sie przydać jedynie przy oglądaniu filmów...

Słucham muzyki - nie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bas też był jakby z podłogówek?

 

Ten żart już nie jest śmieszny ;) Skoro 52SE mają bas jak z podłogówek to jaki mają podłogówki 72SE ? ;P Monitorek będzie zawsze miał bas jak monitorek. Jeśli ktoś bucznienie bass-reflexu traktuje jak bas to może i się pomyli, bo te podstawkowe Dynki dmuchają bardzo mocno :] Moje standy dla 52SE ważyły po 100kg sztuka, a bas miały jaki miały, czyli z dziury ;)

 

Zresztą nie wiem czego wy oczekujecie, tam jest po jednej 17stce, fizyki się nie oszuka. To już nawet te 72SE to są małe podłogówki i gdybym miał pokój większy niż mam teraz, np. ponad 20m to celowałbym w większe kolumny, najchętniej na jakichś 20stkach a nawet 30stkach.

 

Kolumienki podstawkowe takie jak JBL L36 Decade to rozumiem, tam jest po jednej 25tce. Tylko to stare konstrukcje, teraz już tak się nie buduje kolumn głośnikowych, księgowi nie pozwalają :]

Edytowane przez Micke 13

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie robie dyskoteki w domu i nigdy nie narzekałem na pogłos z BR.

Podstawka nie zagra jak podłogówka, ale trzema mieć dobrą podłogówkę.

72se na pewno zagra pełniej na basi i niżej ale słyszałem sporo konstrukcji w cenie do 2tyś pln które.. żadna z nich nie była lepsza od 52se.

 

52se ma podbity bas ale nie przesadnie.

I jest to jeden z moich ulubionych monitorów docelowo do max 20mkw.

Fakt, że z lepszym piecem gra lepiej.

Słucham muzyki - nie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie robie dyskoteki w domu i nigdy nie narzekałem na pogłos z BR.

 

Też nie robie dyskoteki ale lubię dać czadu ;) Przcież nie będę słuchał hard-rocka czy metalu tak jak jakiegoś pitu-pitu jazziku. Pogłos z br nie przeszkadza dopóki nie posłucha się basu z czegoś większego. Ale to nie chodzi nawet o jakieś pogłosy czy buczenia, po prostu słychać że ten bas jest zrobiony, nie schodzi nisko tylko jest podbity wyżej. Chyba przez to miałem też problemy z akustyką basu z tych małych Dynek, akurat to podbicie mi trafiało w rezonans pomieszczenia, fale się nakładały/znosiły i raz miałem za mało basu innym razem dudniło. Z podłogowych Dynek zero problemów, bardzo ładnie wpasowały mi się w pomieszczenie. Tak więc wg mnie nie do końca tak jest że małe kolumienki do małych pokoików, wszystko zależy od akustyki.

 

Rozwiązaniem będzie więc dobrej jakości woofer ;-)

 

Większy woofer potrzebuje większej odległości od słuchacza. W małym pokoju takim jak mój, gdzie słucham niecałe 2m, a nawet jakoś ok 1,5m od kolumn, woofer większy jak 20cm gra za bardzo kierunkowo, efekt latarki i dźwięki mają problem z oderwaniem się od kolumn. Taki wielki woofer bardzo ciężko jest ustawić w małym pokoju, ale oczywiście się da, jeśli ktoś ma pokój tylko do słuchania i może sobie pozwolić na postawienie kolumn gdzie zechce ;) U mnie ciężko było ustawić te JBLe na 25tce, musiały stać prawie przy samej ścianie a przez to głębia sceny i przestrzeń były jakieś takie płaskie. Pozatym wystarczyło ruszyć głową o centymetry i całe stereo się sypało. Ale w końcu to też były kolumny studyjne i są bardzo precyzyjne, może one po prostu tak grają, zwłaszcza z Rotelem ;)

Edytowane przez Micke 13

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

52se ma podbity bas ale nie przesadnie.

I jest to jeden z moich ulubionych monitorów docelowo do max 20mkw.

 

 

 

Ja bym to nazwał "bułą" na basie a jeżeli ferrofluid na wysokotonowcu się jeszcze po tylu latach nie "zastał" to może grać nadal całkiem OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wielki woofer bardzo ciężko jest ustawić w małym pokoju, ale oczywiście się da, jeśli ktoś ma pokój tylko do słuchania i może sobie pozwolić na postawienie kolumn gdzie zechce ;) U mnie ciężko było ustawić te JBLe na 25tce,

Nie musi być to wcale wielki subwoofer. Spójrz na budowę i wymiary choćby REL T7. To maleństwo które totalnie nie ma problemu z ustawnością. Nawet w pomieszczeniach do 20m2 świetnie znika, nie wprowadzając fal stojących ani dudnień. Można go wstawić wszędzie. Latałem z nim po całym pokoju i nic. Jego wpływ na przestrzeń dźwięku i wypełnienie całego pasma jest niesamowity.

 

Nie pisałbym banialuk gdybym sam tego nie przetestował.

Widocznie miałeś nieodpowiedni sprzęt i stąd te wnioski.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->sittek

Nie pisałem o subwooferze tylko o wooferze w kolumnie stereo,

 

Suba nie słychać bo powinien grać tylko najniższym basem, najniższymi częstotliwościami których fale są bardzo długie i ciężko je zlokalizować. Nie testowałem żadnego RELa, miałem tylko Velodyne i używałem go na swój sposób, nie ustawiałem na sztywno tylko podgłaśniałem/ściszałem w zależności od nagrania jakiego słuchałem, gdy było np. za jasne i męczyło. Problem miałem jednak z równowagą tonalną między górą a dołem w Dynkach 52SE przy używaniu z nimi suba. Dynki 52SE grają bardzo zrównoważonym dźwiękiem, ale bardziej środkiem niż skrajami bo to monitorki. Z racji swej budowy nie mają najniższego basu, dopalony jest średni i wyższy, a więc góra też jest zaokrąglona. Jak dołożyłem do nich suba to dźwięk był za ciężki, bo na miejsce najniższego basu z suba brakło tej mocniejszej góry z tweetera. W Dynkach 72SE już jest ok, tweeter w nich gra wyżej i mocniej.

 

Sub do muzy fajna sprawa jeśli kolumny nie domagają z basem, faktycznie przestrzeń się poprawia. Tylko dobry sub do muzyki jest drogi i chyba bardziej bezpieczniejszym wyborem będzie dołożenie tej kasy do pełnowymiarowych kolumn podłogowych.

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Dynaudio 72se to miałem zwykłe Dynki 72 i to najbardziej wypełnione basem kolumny jakie posiadałem,obecne Quadral są porównywalne do nich pod tym względem z tym że średnica nie jest kluchowata.

 

Koleś jak kupował moje 72 to leciała Mary Komasa(świeżutka płyta z Polski)na Ra12,jak wpadł pierwsze co powiedział szkocik to "huge deep bass" i już był ugotowany hehe.Wymieniał swoje 42.

Łokmen Saba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem szczęśliwym posiadaczem RC-990BX i RB-990BX. Niestety pomacam je dopiero za ponad tydzień z racji urlopu :).

Pytanie jakie kolumny do tego należy dostawić?

Były już propozycje Dynaudio Contour i są nawet takie podłogowe na ebay za 1400$, ale jakoś moja zdolność finansowo ugina się pod taką ceną. Były Dynaudio Audience i są 42, 122, 50 na tablicy. Ktoś tu pisał o JBL Decade 36, które są już tańsze, bo 500$ i są to monitory, a miejsca u mnie niewiele i pewnie zaraz będzie lincz, ale póki co wolałbym postawić coś na szafkach niż robić kompletne przemeblowanie. Jeszcze nie teraz.

Może jakieś inne kolumny ktoś zaproponuje?

A może jakiś patent na nie stawianie monitorów na standach i wydobycie z nich właściwego lub zbliżonego do właściwego dźwięku?

Edytowane przez buzz_astral
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poluj na Dynaudio Audience 72SE / Contour 1,8MkII, ja kupiłem swoje za 3,2kzł wieki temu. Nie jestem fanem podstawkowych kolumn, tym bardziej takich pudełek na buty jak Dynki 42, które przecież z głupim Creekiem 4330 grają fajnie i nie trzeba im 200W z Rotela. Te JBLe to tak samo jak Paradigmy, zamordują ;P Do takich paczek trzeba naprawdę ciepłego wzmaka żeby mięsko było fajne.

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.