Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  719 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do posiadaczy wzmacniacza a14, jak sądzicie ile jest on w stanie wycisnąć mocy przy 4 Ohm? Jeżeli przy ośmiu ma 80 W, a zwykle rotel ma więcej mocy niż podana. Czyli moim zdaniem jakies 170-180 W powinien mieć. Jak był test a12 w audio w laboratorium wyszło im dużo więcej dla 8/2x96W, dla 4/2x137W, przy mocy podanej przez producenta 2x60W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do posiadaczy wzmacniacza a14, jak sądzicie ile jest on w stanie wycisnąć mocy przy 4 Ohm? Jeżeli przy ośmiu ma 80 W, a zwykle rotel ma więcej mocy niż podana. Czyli moim zdaniem jakies 170-180 W powinien mieć. Jak był test a12 w audio w laboratorium wyszło im dużo więcej dla 8/2x96W, dla 4/2x137W, przy mocy podanej przez producenta 2x60W.

To takie istotne ? moc to nie wszystko

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie natężenie ?

Mogę prosić o rozszerzenie tego tematu, jak ten parametr sprawdzić, i jakie jest, powinno być natężenie żeby powiedzieć że wzmacniacz jest wydajny prądowo.

Będę wdzięczny. Pozdrawiam.

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę prosić o rozszerzenie tego tematu, jak ten parametr sprawdzić, i jakie jest, powinno być natężenie żeby powiedzieć że wzmacniacz jest wydajny prądowo.

Będę wdzięczny. Pozdrawiam.

 

 

Mariusz znajdę trochę czasu, to postaram się to łopatologicznie wyjaśnić , sprawdzenie tego to po pierwsze należy mieć niezbędne narzędzia i wiedza, po drugie nie dokona tego każdy Kowalski,, pewnie nie jednokrotnie spotkałeś się z zasilaczami 12V, ale z różnymi wartościami A-mperowymi , to samo jest z wzmacniaczami i ich zasilaczami, moc "W" to jedno, która nie zawsze przekłada się na prąd , smuteczek :(

Edytowane przez tomaszE

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzenie tego to po pierwsze należy mieć niezbędne narzędzia i wiedza

Ja nie mam ani jednego, ani drugiego, dlatego zapytałem.Jak będziesz miał więcej czasu to może pociągniesz temat dalej :))

Tak z ciekawości pytam, bo nie wiem czy mój piec (przepraszam "westwalka"), jest coś warty, a po tylu latach użytkowania,

może w końcu się dowiem co to za wynalazek.Pozdrawiam Mariusz.

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości pytam, bo nie wiem czy mój piec (przepraszam "westwalka"), jest coś warty, a po tylu latach użytkowania,

może w końcu się dowiem co to za wynalazek.Pozdrawiam Mariusz.

 

 

Jednego jestem pewien , jeśli nadal to co było to jest to zacny sprzęcik

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również jestem ciekaw tego zagadnienia

a zwykle rotel ma więcej mocy niż podana. Czyli moim zdaniem jakies 170-180 W powinien mieć

 

 

Tak na marginesie, zagadka , jak to możliwe, rotel RA-14 "Maksymalny pobór moc : 280 W" , jak można uzyskać 180W na kanał ?

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ampery na wyjściu, to taki trochę uproszczony w swojej formie i nazwie parametr "wydajność prądowa". Dotyczy głównie zasilacza, ale także tranzystorów mocy. Rodzaj, ilość, punkt pracy i takie tam... Fajnie i zrozumiale jest to wytłumaczone tutaj.

 

https://audio.com.pl/vademecum/faq/audio-wspolpraca-zespolow-glosnikowych-ze-wzmacniaczami/18369-co-to-znaczy-trudne-obciazenie-co-to-jest-wzmacniacz-wydajny-pradowo-co-to-znaczy-ze-wzmacniacz-nie-napedzi-kolumn

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko nie jest chyba takie proste jak by się wydawało, z ciekawości taki chyba nie slabeusz Accu... pobiera z sieci 245W, generując 100W przy 8 Ohm. https://www.audio-mix.pl/producent/accuphase/accuphase-e-370-autoryzowany-dealer-konin.html?pp=24&dm=full

Odpuszczam, poczytam sobie jak koledzy coś napiszą, człowiek jednak uczy się całe życie. Temat ciekawy, ale rzeka......

Pozdrawiam.

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobór z sieci teoretycznie jest najprostszym parametrem do sprawdzenia (jest na obudowie), jednak nie wszystko nam mówi. Nie ma jasno określonych norm, wg których ten parametr się podaje.

 

Wracając do wydajności, to tak, nie jest to proste. Pomiary, które robią producenci są pomiarami na ogół na obciążeniu rezystancyjnych. Sygnał badany to sinusoida. Jest to sytuacja daleka od rzeczywistości, gdzie muzyka jest składową wielu impulsów i do tego dochodzi jeszcze impendancja kolumny.

Jeżeli ktoś ma ochotę na jeszcze większe "zakręcenie się" to poniżej link do artykułu o pomiarach tandemu wzmacniacz-kabel.

https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1274851

 

Albo zamiast czytać, po prostu włączyć i posłuchać:-)

Już nie zawracam Wam głowy.

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, zagadka , jak to możliwe, rotel RA-14 "Maksymalny pobór moc : 280 W" , jak można uzyskać 180W na kanał ?

 

Nie mam zielonego pojęcia,ale jak robili w audio test modelu A-12, to on ma 230 W pobór mocy, producent daje 2x60w, z testów wyszło wiecej, mianowicie 2x 86w (8ohm) i 2x132w (4ohm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie ludziom wody z mózgu - na większość problemów ze spadkami impedancji zespołów głośnikowych (z większością niuansów i pochodnych w funkcji częstotliwości) już dawno wymyślono sprawdzone układy wzmocnienia. Problem polega na tym, że jedni je stosują i "z głowy", a inni próbują usprawnić z lepszym bądź gorszym efektem...

Też kiedyś myślałem, iż niemożliwym jest żeby wzmacniacz oddawał więcej mocy niż pobiera - byłoby to coś na styl perpetuum mobile, ale tak się składa, że po drodze mamy zamianę napięcia przemiennego (sinusoida o częstotliwości 50Hz u nas w sieci) na stałe (zasilacz) i następnie generowanie poszarpanego spektrum impulsów o różnej amplitudzie wysyłanych do kolumny - w tym wypadku chwilowa moc oddawana może wynieść więcej niż ciągła pobierana (i niejako "magazynowana" w kondensatorach zasilacza).

Większość twierdzi, że najtrafniej moc wzmacniacza można w przybliżeniu ocenić po napięciu zasilacza... a np. taki Krell KAV-400xi ma zasilacz +/-50V a mocy ma od groma... bo m.in. wzmacniana jest oddzielenie połówka dodatnia i ujemna sygnału (końcówka symetryczna).

 

Dlatego też w dużych zakładach produkcyjnych stosuje się baterie kondensatorów do kompensacji mocy biernej - zakład funkcjonuje jak funkcjonował, a za pobraną moc z sieci elektroenergetycznej płaci mniej, bo chwilowe wzrosty mocy kompensowane są przez potężne kondensatory...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W A14 nie w ra14. Czyli wierzyć testom czy producentowi? Bo już nic z tego nie kumam.

 

 

Tak jak napisałem powyżej , jakie to ma znaczenie najważniejsze , że się podoba barwa i to jak sobie radzi z twoimi kolumienkami.

Z testami bywa to różnie , jeśli chodzi o parametry wzmacniaczy podawane przez rotel są jak najbardziej ok , producent ich nie zawyża ( wręcz przeciwnie ) czego bym sobie życzył od niektórych innych producentów .

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Zdecydowalem sie na Rotel RA 02 do sluchania metalu i rocka, czasem cos innego.

zrodlo to DAP Ibasso dx 80,muzyka bezstratna

oraz czasem winyle na technics sl-5

 

Ale zastanawiam sie jeszcze nad Rotel RA 11, wejścia cyfrowe wykorzystał bym do TV oraz Blu ray.

 

Moje pytanie brzmi czy ktoś z Was słuchał tego wzmaka, jakie odczucia?

warto isc w wyzszy model? czy jednak prostszy zaoferuje jednak lepsze brzmienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich "Rotelowców".

Chciałbym dołączyć do tego zacnego grona z Rotelem RA 1572. Mam go od początku roku. Na razie źródłem jest blu ray samsunga BDP 3600, a kolumny to B&W DM 309. Wybrałem akurat ten model wzmacniacza, ponieważ cenię jego wielofunkcyjność jeśli brać pod uwagę słuchanie muzyki z telefonu bądź komputera za pomocą połączenia USB. Fajnie to gra, ale wiem że czeka mnie zmiana kolumn, ponieważ odnoszę wrażenie że te które posiadam "trzymają" możliwości jakie drzemią we wzmacniaczu . Rozglądam się i wyczytałem ( co wcale nie jest wiążące ) za kolumnami Audio Physic Virgo 2 . Brałem pod uwagę również Minas Anory ze stajni Studio 16hertz. Czy ktoś z Was mógłby się wypowiedzieć w kwestii brzmienia tego zastawienia, o ile miał okazję coś takiego słyszeć?

OPPO 103EU=>Musical Fidelity M6Si500 => Auralic Altair G1 , Infinity Kappa 8,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem dość dużo minasów (Naim UnityQute2 oraz RA-985).

W odpowiednim zestawieniu (czytaj: bierz pod pachę i odsłuchy w swoim domu) mogą to być paczki do grobowej deski.

Świetna polska robota.

U mnie w pokoju jednak się nie sprawdziły :(((

A szkoda.

Dzwoń do Grześka Rogali i wypożycz.

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź .

Nie będę ukrywał, że szukam czegoś interesującego na rynku wtórnym . Mieszkam w kujawsko-pomorskim i tu jest tego niewiele na sprzedaż i ewentualne możliwości odsłuchu. Pokój 20m2 (4x5) , kable głośnikowe Audioquest Rocket 33 .

Poprzedni "system" to rzecz jasna kino domowe :-) :Yamaha RX-V440 RDS oraz kolumny Koda . Wracam do świata stereo i wzmak kupiony bez odsłuchu, nie mniej jednak zaufałem marce oraz opiniom w necie i wydaje mi się , że wymaga rozbudowy o lepsze kolumny.

OPPO 103EU=>Musical Fidelity M6Si500 => Auralic Altair G1 , Infinity Kappa 8,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w kujawsko-pomorskim i tu jest tego niewiele na sprzedaż i ewentualne możliwości odsłuchu.

Dzwoń do Grześka Rogali i wypożycz.

Bezproblemowo

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.