Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  719 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy słyszał ktoś o możliwości odblokowania wejścia USB w Rotel RA-12 by DAC działał w trybie 24/192 (tak jak tylne wejście coaxial i optyczne) a nie 16/44.1? Może sprzętowo, może programowo??? DAC jest jeden, więc innych opcji nie ma.

 

Wysłane z mojego HUAWEI P7-L10 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy słyszał ktoś o możliwości odblokowania wejścia USB w Rotel RA-12 by DAC działał w trybie 24/192 (tak jak tylne wejście coaxial i optyczne) a nie 16/44.1? Może sprzętowo, może programowo???

Nie poprę tego żadnymi informacjami znalezionymi w necie, bo nigdy nie miałem tego wzmacniacza i nie zagłębiałem się w temat, ale programowo na pewno się tego nie da, bo przednie i tylne wejścia mają zapewne zupełnie inne "odbiorniki" - tylne prowadzi na interfejs USB>SPDIF (odpowiedzialny za obsługiwane rozdzielczości poprzez USB), a przednie najpierw na nakiś prosty układ playera, który umożliwia odtwarzanie plików bezpośrednio z podłączonego urządzenia i to rozdzielczość tego playera jest tu problemem - trzeba by go wymienić albo pominąć (ale wtedy utracisz możliwość odtwarzania z pendrive). I to też jeszcze zależy, czy ten player ma wyjście domenie cyfrowej, które trafia na właściwy przetwornik DAC, czy analogowej i ostatecznie sygnał z przedniego USB w ogóle nie trafia na Wolfsona, a bezpośrednio na wzmocnienie (choć to by było już konkretnym dziadostwem).

 

Jeśli zależy Ci wyłącznie na tym, by podłączać lapka od frontu i mieć pełną rozdzielczość Wolfsona na przednim wejściu, to sprzętowo można to zrobić w dziecinnie prosty sposób - zamienić miejscami wtyczki kabli biegnących od wejść USB wewnątrz na płytce przetwornika.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie słucham Tidal HiFi przez Chromecast Audio podłączone optykiem i sterowane z apki na Androidzie. Jest pięknie, ale... chciałbym mieć możliwość słuchania plików Master. USB zdaje się być jedynym wyjściem, chodź nie bardzo rozumiem w czym jest problem by Tidal udostępnił w ten sposób "hiresy".

 

Wysłane z mojego HUAWEI P7-L10 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chromecast Audio podłączone optykiem i sterowane z apki na Androidzie. Jest pięknie, ale... chciałbym mieć możliwość słuchania plików Master. USB zdaje się być jedynym wyjściem

Ale czy Chromecast Audio ma przesył danych przez USB? Z tego co przed chwilą się zorientowałem, to USB służy w nim tylko do zasilania, ale może się mylę...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie się zorientowałeś. Nie miałem na myśli podłączania Chromecasta Audio przez USB. Chromecast byłby mi już niepotrzebny, gdybym laptopa na Win z apką Tidala w trybie Master podłączył bezpośrednio do wzmacniacza po USB. Sam Chromecast jest niesamowity!, lecz Tidal nie umożliwia przesyłania plików wysokiej rozdzielczości.....bardzo szkoda :-(

 

Wysłane z mojego HUAWEI P7-L10 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak i wtedy zamiast 44.1 khz odtwarza 192 khz

Dopiero teraz się zorientowałem, że RA-12 ma tylko jedno wejście USB z przodu, a z tyłu bida :D

A co za tym idzie, to nie jest PC USB jak w RDD-1580, a wejście na player plików WAV, MP3, WMA z ograniczeniem 48kHz/16bit...

 

Cały czas myślałem (zresztą kolega Luk1985 chyba też), że on ma drugie wejście PC USB z tyłu, a tylko takie możesz przełączać w USB Audio Class 2.0, by przesyłać większe częstotliwości próbkowania niż 96kHz/24bit.

 

Pozostaje Ci się wyposażyć w interfejs USB-SPDIF, by wykorzystać pełne możliwości Wolfsona w RA-12 zasilając go muzyką z Tidala prosto z kompa.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale od siebie dodam, że posiadam taki interfejs "własnej konstrukcji" na kości CM6631A (która obsługuje formaty do 192kHz/32bit), a i tak korzystam z formatu 48kHz/24bit, bo nie słyszę żadnej różnicy, a poza tym mój stareńki DAC Thety więcej nie wydala ;)

 

Najważniejsze, że z CM6631A wyprowadziłem sobie AES/EBU do Thety - to dało zauważalny efekt.

 

Kiedyś dużo laptopów miało wyjście SPDIF (często zintegrowane ze słuchawkowym) i żadnym problemem nie było wyprowadzenie sygnału 192kHz/24bit po koncentryku lub optyku, ale w nowych lapkach nie wiedzieć czemu producenci od tego odeszli - mamy z reguły jedno wyjście zintegrowane słuchawki/mikrofon i na tym koniec - uwstecznienie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz się zorientowałem, że RA-12 ma tylko jedno wejście USB z przodu, a z tyłu bida :D

A co za tym idzie, to nie jest PC USB jak w RDD-1580, a wejście na player plików WAV, MP3, WMA z ograniczeniem 48kHz/16bit...

 

Cały czas myślałem (zresztą kolega Luk1985 chyba też), że on ma drugie wejście PC USB z tyłu, a tylko takie możesz przełączać w USB Audio Class 2.0, by przesyłać większe częstotliwości próbkowania niż 96kHz/24bit.

 

Pozostaje Ci się wyposażyć w interfejs USB-SPDIF, by wykorzystać pełne możliwości Wolfsona w RA-12 zasilając go muzyką z Tidala prosto z kompa.

 

tak wlasnie myslalem, czyli ten rotel nie ma daca z usb, tylko odtwarzanie z usb

Edytowane przez luk1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC Wolfsona 24/192 jest na czterech wejściach na tylnym panelu, czyli 2x optyczne i 2x koaksialne. Liczyłem więc, że będzie możliwość odkodowania przedniego USB do odczytu z tymi samymi parametrami. Zdaję się, że nowszy model oferuje taką możliwość. Z tylu jest również mini USB, który służy wyłącznie do upgrade softu. Dzięki za pomoc. Nie chce dodatkowo inwestować. Jakość CD jest już wystarczającą, ale zawsze chciałoby się lepiej, tym bardziej że Tidal oferuje Mastera w cenie.

 

Wysłane z mojego HUAWEI P7-L10 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dziś podłączyłem swoje głośniki Kef Q350 do wzmacniacza Rotel RA 06se (komputer - dac - wzmacniacz). Wszystko ładnie zagrało, tylko wystąpił pewien mały mankament. Potencjometr głośności mogę rozkręcić max mniej więcej do godziny 9, jest niezwykle czuły w tym zakresie, powyżej robi się już bardzo, bardzo głośno. Czy miał ktoś kiedyś styczność z taką sytuacją? Co może być przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powyżej robi się już bardzo, bardzo głośno

Ale że nagle? Bardzo bardzo głośno, czy po prostu jest przester (charczenie)? Godzina 9 na tym wzmacniaczu to raczej nie tak wiele dla tych kolumn, więc powinno grać nadal czysto, tylko że stosunkowo głośnej...

 

Jak jest przester, to przyczyny bym się upatrywał w poziomie sygnału na wyjściu DAC-a - może przesterowywać wejście wzmaka...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale że nagle? Bardzo bardzo głośno, czy po prostu jest przester (charczenie)? Godzina 9 na tym wzmacniaczu to raczej nie tak wiele dla tych kolumn, więc powinno grać nadal czysto, tylko że stosunkowo głośnej...

 

Jak jest przester, to przyczyny bym się upatrywał w poziomie sygnału na wyjściu DAC-a - może przesterowywać wejście wzmaka...

 

Gra czysto, nie ma przesterowania, tylko i wyłącznie bardzo mała możliwość regulacji skali głośności.

Edytowane przez Krysteq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem, czemu Krzyśkowi (Satori) tak się podobał bas z klocków serii 8xx i czemu twierdzi, że wszystko nowsze "syczy" na górze. Właśnie nabyłem bardzo rzadką w Polsce integrę dual-mono RA-870 (nie mylić z późniejszym RA-870BX, który jest protoplastą RA-980BX) - bas łupie z niej bardzo twardo, w stylu Krella (choć nie tak drastycznie, jak w Krellu), zaś góra... brzmi jak z gramofonu - niby miło i przyjemnie, ale mnie (osobie, która lubi przejrzystość i krystaliczność góry) zdecydowanie czegoś brakuje. To taki dźwięk do grania w tle i czynienia klimatu, ale w żadnym wypadku nie do precyzyjnej prezentacji, w której usłyszymy każdy szmer zarejestrowany podczas nagrania (co może i w hardcorowych nagraniach się sprawdza).

post-18838-0-69779600-1532952172_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to mój pierwszy post na forum, więc w pierwszej kolejności, witam wszystkich miłośników marki Rotel.

Do tej pory, do słuchania muzyki nie korzystałem z jakiś wyszukanych, dużych zestawów Hi-Fi bo po prostu nie czułem takiej potrzeby. Do moich „audiofilskich odsłuchów” wystarczało jakieś radio „Kasprzak”, marketowa-plastikowa mini wieża, cud techniki moich czasów Unitra Eltra i pewnie wiele, wiele innych tego typu odbiorników. W obecnej chwili nie mogę o sobie powiedzieć, że jestem fanem tej jak i żadnej innej marki tego typu sprzętu, czego oczywiście nie wykluczam a to za sprawą amplitunera, który przypadkowo znalazł się w moim posiadaniu. Jest nim Rotel RX-602.

Z góry przepraszam za taki przydługi wstęp ale do rzeczy. Znalazłem to Forum - Klub Rotel-a i pomyślałem sobie, że nikt inny nie doradzi mi lepiej niż WY - jego członkowie i użytkownicy w doborze głośników stojących, które fajnie się zgrają i zagrają z w/w amplitunerem. Postaram się podać jak najwięcej informacji, które powinny w tym pomóc, jeśli coś pominąłem to proszę pytać:

- 2 x kolumny podłogowe ale nie wykluczam jakiś stojakowych,

- pomieszczenie 35m2, prostokąt, płyta rigips na suficie, gładź na ścianie, ceramika na posadzce, brak firan i zasłon w oknach,

- w 80% słuchamy audycji radiowych,

- słuchamy dosłownie każdy rodzaj muzyki od pop poprzez rock, dance a na poważnej kończąc,

- nie słuchamy metalu i jego odmian, disco polo i rapu,

- poziom głośności to raczej na połowę „gwizdka”, tak żeby nie krzyczeć do siebie przy włączonym sprzęcie. Nie wykluczam użycia większej mocy w trakcie jakiejś imprezy,

- teraz najtrudniejsze dla mnie do opisania słowami a mianowicie jakość dźwięku. Nie jestem audiofilem więc nie mam jakiś wysublimowanych wymagań: lubię bas, ale taki zwarty-szybki, nie rozlewający się po całej chałupie, lubię tony wysokie, wyraźnie słyszalne ale nie piszczące, świszczące w uszach. Co do środka sceny to … to pozostawię bez opisu bo nie mam pojęcia co tu mogę napisać.

- kolumny używane w cenie nie przekraczającej dziesięciokrotności ceny za jaką nabyłem amplituner więc jakieś +/-1000,00 zł. I oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku co do jakości kolumny-Rotel.

Odsłuch kolumn przed zakupem niemożliwy w pełni polegam na Waszym doświadczeniu.

Bez obrazy ale wyprzedzę cenne wskazówki, niektórych użytkowników forum pisząc, że TAK czytałem większość postów w tym dziale (nie sposób przeczytać wszystkich 377 stron) a informacje, którymi jestem zainteresowany na pewno zachowałem w pamięci.

Kończąc moje wywody dziękuję wszystkim, którzy dobrnęli do tego momentu, czyli końca mojego opowiadania (ja bym chyba nie dotarł) i z góry dziękuję wszystkim, którzy postanowią mi pomóc w doborze odpowiedniego sprzętu.

Dziękuję Marcin

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nim Rotel RX-602.

Myślę, że mało osób w klubie w ogóle widziało ten model, a co dopiero słyszało i potrafi cokolwiek powiedzieć o jego brzmieniu... Sprzęt produkowany w latach 1976-1981 o mocy 2x 45W, więc raczej nie poszalejesz na wspomnianych imprezach i zapewne już nie zagra tak jak w latach swej świetności bez remontu. Nie jest to też najwyższy model z tamtych lat, więc nie spodziewałbym się, że zagra jakoś fenomenalnie, gdy tylko dobierzemy odpowiednie kolumny.

ceramika na posadzce, brak firan i zasłon w oknach

Jaki to by nie był sprzęt, to są bardzo ciężkie warunki do grania - ceramika i puste okna, czyli gładkie twarde powierzchnie generujące mnóstwo niekorzystnych odbić fali akustycznej i skrajnym przypadku można uzyskać "efekt kościoła" z mnóstwem nakładających się pogłosów. Ja bym zaczął od założenia zasłon i położenia dywanu, ale skoro nie jesteś audiofilem, to zapewne wystrój jest dla Ciebie ważniejszy.

kolumny używane w cenie nie przekraczającej dziesięciokrotności ceny za jaką nabyłem amplituner więc jakieś +/-1000,00 zł.

2 x kolumny podłogowe ale nie wykluczam jakiś stojakowych,

Myślę, że przy takich "wymogach" przede wszystkim należy celować w kolumny o dużej efektywności/skuteczności, a już to jak zagrają ma tu drugorzędne znaczenie - nabyć dobrze brzmiące podłogówki do 1000zł to już wyczyn, ale może chłopaki coś Ci wymyślą...

ja bym chyba nie dotarł

A ja dotarłem... jak już coś zaczynam, to kończę ;)

 

Pytanie, czy Ty dotrzesz do końca mojego postu? :]

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy Ty dotrzesz do końca mojego postu?

Dziękuję za odpowiedz. Jak widzisz dotarłem.

Pewnie w google bym znalazł ale szybciej będzie zapytać:

co oznacza że głośniki są o dużej efektywności i jaki parametr o tym stanowi ?

Czyli ze względu na latka mojego rotela nie warto szukać i przepłacać za dobre głośniki, tylko brać co dają na alledrogo ?

Szkoda mi trochę tego sprzętu ot tak odłożyć w piwnicy na regał. Wolał bym go reanimować - jeśli by się ktoś podjął. Jak wiadomo moje wymagania co do jakości dźwięków nie są jakieś wygórowane ale słysząc zachwyty o sprzęcie tej firmy chciał bym od czegoś zacząć. Chyba nie jest to aż taki zły start ?

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz z kad jestes, to sie wyszuka cos w Twojej okolicy bys mogl sie przymiezyc do zakupu, i napisz ile kolumny beda mialy miejsca, czy beda mial czym oddychac czy je wepchniesz miedzy szafe a narazonik pomieszczenia :)

Kolumny nie będą wciśnięte gdzieś między inne meble ale też nie będą stały na środku salonu. Odległości boczne nieograniczone z tyłem przy ścianie bym nie przesadzał ale też nie będą do niej przyklejone na 10 cm. Odległość od rotela to max 150-200cm po kablu. Jestem z 78-300.

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Po woli ale dzięki waszej pomocy zaczynam dostrzegać jakieś światełko w tunelu.

Myślę, że przy takich "wymogach" przede wszystkim należy celować w kolumny o dużej efektywności/skuteczności, a już to jak zagrają ma tu drugorzędne znaczenie - nabyć dobrze brzmiące podłogówki do 1000zł to już wyczyn, ale może chłopaki coś Ci wymyślą..

Odrobiłem lekcję z efektywności głośników i bardzo zainteresowała mnie oferta, dziękuję luk1985:
tym bardziej, że mogę podjechać osobiście po te kolumny. Może będzie możliwość odsłuchu na moim Rotelu. Tylko jedno ale: "zawieszenia były regenerowane, po regeneracji służyły mi 4 lata...". Czy taka regeneracja to jakaś poważna i skomplikowana ingerencja we wnętrzności kolumny ? Czy taką operację może wykonać pierwszy lepszy, ogarnięty elektronik czy raczej powinien to być profesjonalista od głośników ? Jak nożna wywnioskować po moich pytaniach poważnie obawiam się takich sprzętów, w których ktoś grzebał. Pomimo tego zainteresuje się tą ofertą.

Oferty z okolicy Poznania też mogę rozważyć.

Poproszę jeszcze o jakieś propozycję.

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ciekawe, ale efektywność 89dB, a przy mocy 45W będzie to ledwo plumkało.

Słuchałem ich kiedyś w sklepie (co prawda pod amplitunerom do kina) - według mnie całkowita klapa - nie mają nic wspólnego z wyższymi modelami Infinity. Wymiana zawieszeń, to jakieś wielkie mecyje, o ile ktoś to robił z olejem w głowie, a nie na łapu-capu Budaprenem.

Fokale to już raczej dla specyficznych upodobań - jak dla mnie grają nazbyt "megafonowo", a jeśli ten RX-602 ma charakter podobny do nowszych klocków, to już może zagrać nosowo samym środkiem... Niemniej warto posłuchać, bo może się spodobać "po studyjnemu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ciekawe, ale efektywność 89dB, a przy mocy 45W będzie to ledwo plumkało.

znalazłem specyfikację z 90dB

https://www.cinenow.fr/produits/3560-infinity-reference-81-mk-ii

RX-602 ma 2x35W na wyjściach:

https://www.hifiengine.com/manual_library/rotel/rx-602.shtml.

Dalej widzę to światełko w tunelu, trochę naszła mgła ale się nie zniechęcam tak szybko.

W budżecie jakim dysponuję ciężko znaleźć coś po wyżej 93dB efektywności. Jeśli dobrze wyczytałem odnośnie tej sprawności głośników to przy tak małej mocy na wyjściu mojego Rotela powinienem celować w jak najwyższą czułość głośnika w dB by coś z nich było słychać w 35m2 ? Czy się mylę ?

Mam kilka typów, którymi się z Wami oczywiście podzielę licząc na fachową opinię.

Może jeszcze ktoś z forumowiczów dorzuci jakieś inne modele ?

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.