Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  719 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Bumpalump napisał:

Jesli chcesz wymienic doswiadczenia z takim sprzetem to zapraszam na pw bo szkoda zasmiecac watek rotela, zdjecia wrzucilem jako ciekawostke

Dopiero teraz zauważyłem ten dopisek - niech sobie chłopaki pooglądają rozbierane focie. Ja tam jakichś wielkich doświadczeń z serwisu nie mam - jak ktoś stwierdził w klubie Krella "umiem tylko odczytać oznaczenia ze schematu", czy jakoś tak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, posłuchałbym sobie tych klocków - naprawdę, jestem Ciekaw jak może zagrać taki DAC Accu na 16-stu kościach PCM63P-K i Yamahą YM3436C na wejściu lub A-klasowe Pliniusy w mostku...

No i teraz jeszcze niech Ci co podłączają "anakondy" do kolumn i interkonekty z kosmicznymi technologiami spojrzą sobie, jakie kabelki idą do zacisków głośnikowych i od gniazd wejściowych (zero ekranu) wewnątrz takiego Pliniusa :D

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinanie remote ir do CD nic nie dało, podpialem za namową kol. Martin.1 cały sprzęt w zgodnej fazie- gorący pin po prawej, zobaczę, czy będzie jakaś zmiana... wymieniłem też postebrzany kabel między wzmacniaczami na miedź i zobaczę, czy to cokolwiek zmieni. Pilot faktycznie działa -po dłuższym przycisnieciu zmienia  źródło,  ale funkcji phono trzeba by go uczyć i chyba nie mam do tego zapału, ogólnie mnie wkurza i w poniedziałek wyląduje na allegro...

Edytowane przez baksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Vladko napisał:

nie grzebać nic , dzięki :) 

Ja to zupełnie nie mam pojęcia o czym mówisz - skoro znalazłeś jakiś temat z instrukcją modyfikacji, to się do niej zastosuj i tyle. Nikt Ci nie powie, czy to ma sens, nie wykonując takowej, i nikt Ci nie powie, "co poeta miał na myśli" jeśli modyfikacja jest nieprecyzyjnie opisana - zgłoś się do jej autora po wyjaśnienia i instrukcje.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do rozbieranych fotek i kabli - zwróćcie uwagę, że we wzmacniaczach/końcówkach mocy niemal wszystkie połączenia kablowe są lutowane bądź na złączki, ale... już kable biegnące do zacisków głośnikowych mają zaprasowane końcówki oczkowe. Ciekaw jestem, czy ktoś wie, dlaczego? Dla ułatwienia powiem, że np. w końcówkach Classe czy Plinius zaciski głośnikowe to śruby dokręcane na klucz płaski (na upartego, nawet plastikowe zaciski w starszych Rotelach miały profil pod klucz), a wielu high-endowych końcówkach są w postaci "motylków".

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bumpalump napisał:

Hmm nie zawsze maja oczka,

Miałem napisać "z reguły mają zaprasowane końcówki oczkowe", bo wiedziałem, że ktoś się przyczepi, ale najwidoczniej jak to pisałem zjadłem "z reguły" - dokładnie wiem, że nie zawsze - choćby w Krellu KAV-300i są lutowane, ale zdarza się to zdecydowanie rzadziej (w KAV-400xi już są końcówki oczkowe). Czasem są to też miedziane kotwy wlutowane w PCB i przykręcone na śrubę do gniazda, jak to ma miejsce w Rotelu RB-980BX czy Primare A33.2 albo grube miedziane zwory, biegnące od płyty do zacisków czasami przez połowę wzmacniacza, jak to ma miejsce w potężnych końcówkach Krella KSA/FPB. Co do ułatwienia demontażu tylnego panelu OK, ale czemu np. gniazda sygnałowe tuż obok nich też nie są przykręcane a już lutowane do kabli, choćby posiadały gwint? Czemu np. często tuż obok kabli lutowanych i podłączanych na wsuwki, mamy na płytce końcówki wlutowaną gwintowaną kotwę (Krell FPB-300, Rotel RB-990BX/991), do której zostaje przykręcony na śrubkę kabel z zaprasowaną końcówką oczkową biegnący do zacisku kolumnowego? Myślę, że ma to jednak nieco inny cel, niż tylko ułatwienie prac serwisowych...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych sprzetach rotele wyglądają syfnie, ale najważniejsze,  że jako tako grają;) czasem się zastanawiam, czy walka na uklady i pojemności ma sens. Różnice , które rzeczywiście slyszymy bywają nikłe, czasem się zastanawiam, czy to nie efekt placebo... wracając do tematu wyświetlacza, to sprawdzilem u ojca i dzieci włączyły funkcję wygaszacza na źródła/wyjścia  cd, tuner i phono- zapamietywana po wylaczeniu ra-1070, resztę trzeba wyłączać guzikiem display na jedno słuchanie, więc ta funkcjonalność jest, tylko nie wiadomo jak ją włączyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, baksiu napisał:

dzieci włączyły funkcję wygaszacza na źródła/wyjścia  cd, tuner i phono- zapamietywana po wylaczeniu ra-1070, resztę trzeba wyłączać guzikiem display na jedno słuchanie

Czyli twierdzisz, że np. wyłączywszy na DVD/VIDEO, AUX1, AUX2, TAPE 1 i TAPE 2 z wyłączonym wyświetlaczem, wyświetlacz po ponownym uruchomieniu będzie świecił, a na PHONO, CD i TUNER włączy się na kilka sekund, a następnie zgaśnie? To tym bardziej dziwne - teoretycznie poprzez COMPUTER I/O można dość mocno spersonalizować urządzenia Rotela, ale z przedniego panelu?

A co do różnic w brzmieniu - oj, na pewno nie jest to placebo; przyznaję, im większe ceny tym mniejszy progres, ale najczęściej jest. Zaawansowana konstrukcja nie zawsze ma przekład na jakiś powalający efekt soniczny, a także "zaawansowana" nie zawsze oznacza, że sprzęt jest wypchany po brzegi elektroniką, a to że konstruktor przyłożył się do projektu i stworzył coś, co się sprawdziło przy pomocy nowych zdobyczy techniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, baksiu napisał:

Przy tych sprzetach rotele wyglądają syfnie, ale najważniejsze,  że jako tako grają;) czasem się zastanawiam, czy walka na uklady i pojemności ma sens. 

zaden pojedynczy aspekt nie jest decydujacy, liczy sie suma rozwiazan i elementow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.02.2019 o 20:38, mol01 napisał:

Czyli twierdzisz, że np. wyłączywszy na DVD/VIDEO, AUX1, AUX2, TAPE 1 i TAPE 2 z wyłączonym wyświetlaczem, wyświetlacz po ponownym uruchomieniu będzie świecił, a na PHONO, CD i TUNER włączy się na kilka sekund, a następnie zgaśnie? To tym bardziej dziwne - teoretycznie poprzez COMPUTER I/O można dość mocno spersonalizować urządzenia Rotela, ale z przedniego panelu?

A co do różnic w brzmieniu - oj, na pewno nie jest to placebo; przyznaję, im większe ceny tym mniejszy progres, ale najczęściej jest. Zaawansowana konstrukcja nie zawsze ma przekład na jakiś powalający efekt soniczny, a także "zaawansowana" nie zawsze oznacza, że sprzęt jest wypchany po brzegi elektroniką, a to że konstruktor przyłożył się do projektu i stworzył coś, co się sprawdziło przy pomocy nowych zdobyczy techniki.

tak twierdzę i co najgorsze, to prawda, więc nie da mi to spokoju, bo w moim RC-1090 muszę gasić wyświetlacz przy każdej okazji...

...wracając do Rotela RC-1090, to po tygodniu odsłuchów mogę powiedzieć, że jest progres, a po sfazowaniu urządzeń i wymianie kabla Van Den Hul The Wave między wzmacniaczami, na zwykły miedziany za 100zł w dźwięku pojawiło się więcej mięcha, znowu przybyło basu/chyba troszkę aż nad to/, ale zbiegło się to z wymianą dywanu 4x3m na 2 sztuki fi2m, więc powierzchnia tłumienia wyraźnie mniejsza, do tego obydwa głośniki stoją teraz na drewnianej podłodze, wcześniej jeden stał na dywanie. bas nadal jest zróżnicowany, jednak są momenty dudnienia- będę tłumił dalej pomieszczenie, bo ze starym dywanem tego nie było, i tak w kółko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, mol01 napisał:

Hmm, tego basu to u Ciebie więcej i więcej, i wydawać by się mogło, nic poza tym - jak tak dalej pójdzie, to Cię tam ten bas zgniecie :D

takie kolumny...wymagające, ale grające pełnym spektrum :) Przecież piszę, że przybyło mięcha, czyli średnicy, gitara z większą siarą gra, żywiej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wszystko wróciło do normy - ustawiłem głośniki po mojemu, tj z bazą 2,1m i relatywnie blisko uszu, po 1,7m. Wróciła przestrzeń, na HDCD Van Halena wręcz holograficzna i bas przestał dudnić/głośniki stoją dalej od ścian, kanapa bardziej na środku/, chyba już nic więcej nie ugram w tym pomieszczeniu, po próbach książkowego rozstawienia, wróciłem metodą małych kroków do ustawienia, które sprawdziło się także na poprzednich paczkach Virgo I-tam brakowało zawsze basu. Na miejsce wrócił tez kabelek Van Den Hul, choć po przekładce wyraźnych różnic nie stwierdzam. Kolejny raz sprawdza się prawidło, że dobre ustawienie to połowa sukcesu... a w kable nadal patrzę z przymrużeniem oka... skoro ustawienie można w nieskończoność korygować, to kolejnej zmiennej wolę uniknąć :) Oczywiście kable muszą być solidnie zrobione i zaaplikowane. Chwilowo jestem zadowolony z brzmienia, na podłodze zaznaczę kropki i zajmę się słuchaniem muzyki, a Van Halen I i 1984 polecam każdemu audiofilowi, zwłaszcza, że te świetnie wydane płyty można kupić na allegro za 15zł, rzadko sprzedawcy zamieszczają info, że to HDCD, a dla nas Rotelowców to ważna informacja, mniam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Najprawdopodobniej jutro zawita u mnie system NAD C275, Audiolab DQ 8200. Będzie to podpięte pod Pylon Sapphire 31. Jeśli granie mi się " spodoba " to chciałbym dokupić do tego tuner radiowy. Wizualnie do Audiolaba ( kolor srebrny ) pasowałby RT 02 lub RT 06 ( tuner Audiolaba na razie poza moim zasięgiem ). Ww tunery Rotela są w podobnych cenach...i tu pytanie, : Jakie są różnice w brzmieniu ww. RT-ków i który lepiej wybrać. Z tego co widzę to RT 06 ma wyjścia cyfrowe i mozna go przepuścić przez daca..ale w razie co Audiolab DQ ma wejścia analogowe więc to też nie problem. Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kaziu106 napisał:

zawita u mnie system NAD C275, Audiolab DQ 8200

A czemu akurat NAD C275 + Audiolab 8200DQ +... Rotel?

 

2 godziny temu, baksiu napisał:

A nie myslales o rt-1080 lub rt-1082, to zupełnie inna półka i za 400zł wyrwiesz :)

RT-06 ma te same bebechy co RT-1082 (fajnie) poza transformatorem (toroid w RT-1082), RT-1080 co RT-955 (też fajnie), a RT-02 co RT-961 (średnio fajnie) - popatrzcie sobie na rozbierane fotki:

RT-06 vs RT-1082
https://www.enjoyaudio.com/zbxe/index.php?mid=tunerbuffs&document_srl=6106271

RT-1080
RT-1080.thumb.jpg.9cdbab7fd07cebc1782acadc565fec5f.jpg
 

RT-955
RT-955.thumb.jpg.0ddb9ed77ba4b412f39519cda142dcfe.jpg

 

RT-961
RT-961.thumb.jpg.256813e69e6f4b8ccd3787950d7f67b6.jpg

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, mol01 napisał:

A czemu akurat NAD C275 + Audiolab 8200DQ +... Rotel?

 

RT-06 ma te same bebechy co RT-1082 (fajnie) poza transformatorem (toroid w RT-1082), RT-1080 co RT-955 (też fajnie), a RT-02 co RT-961 (średnio fajnie) - popatrzcie sobie na rozbierane fotki:

RT-06 vs RT-1082
https://www.enjoyaudio.com/zbxe/index.php?mid=tunerbuffs&document_srl=6106271

RT-1080
RT-1080.thumb.jpg.9cdbab7fd07cebc1782acadc565fec5f.jpg
 

RT-955
RT-955.thumb.jpg.0ddb9ed77ba4b412f39519cda142dcfe.jpg

 

RT-961
RT-961.thumb.jpg.256813e69e6f4b8ccd3787950d7f67b6.jpg

C275+ DQ 8200 z tego powodu że kiedyś miałem Nada 356 i pomimo, że jest to model niżej niż końcówka C275 to grał przyzwoicie i mam nadzieję że końcówka będzie grała lepiej, tym bardziej że z moimi Pylonami S31 parowałem wcześniej Atolla In100 se, a później Xindaka PA-M II ( obydwa wzmacniacze łączyłem z daciem Musical Fidelity V90 dac ). Xindak miał fajną barwę jednak był ciut za słaby do S31 , a Atoll in100 nie do końca podpasował mi brzmieniem z S31 ( Atoll to taki mały wariat jednak brakowało mi trochę...szlachetności :) Szukam więc dalej:) Wydaje mi się, że Pylony S31 potrzebują więcej prądu, a Nad jest...mocny. Zobaczymy jak mi nie podpasuje brzmienie to...poszukiwań ciąg dalszy i Nad+DQ będzie na sprzedaż:) ( choć po głowie chodzi mi też zmiana kolumn...ale to jak się uzbiera budżet...na razie przetestuję sprzęt na S31 )Co do Rotela RT02 lub RT 06 powód....żona :) tj. Sprzęt będzie stał w salonie, a radia słucha głównie żona i jak mi to powiedziała ona różnic w moich zmianach klocków audio za bardzo nie słyszy ale pewnie chce aby to jakoś wizualnie pasowało do siebie a DQ8200 jest trochę wizualnie podobny do RT02 i 06, a cenowo są tańsze od tunera Audiolaba to padło na te dwa:) W każdym razie dzięki za odpowiedzi, z tego co widzę to lepszy będzie RT06 ( przynajmniej patrząc na wnętrze ).

Edytowane przez kaziu106
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kaziu106 napisał:

Atoll in100 nie do końca podpasował mi brzmieniem z S31 ( Atoll to taki mały wariat jednak brakowało mi trochę...szlachetności :)

Z moich doświadczeń wynika, że Audiolab to raczej ciemne granie, NAD też raczej ciemno-słodkie, więc może i obiektywnie stosunkowo jasny Rotel zrównoważyłby nieco brzmienie, ale skoro ten zestaw podoba Ci się z Pylonami tak jak teraz (z 8000DQ w roli DAC/pre), to możesz subiektywnie uznać, że Rotel odbiera właśnie tą szlachetność i pozostanie Ci połączyć go cyfrowo, aby zagrało to bardziej "Audiolabowo". Ja też mam tuner z wyjściami cyfrowymi (Primare T23) i bardzo dobry DAC (Theta DSPro Basic III), ale dla mnie jednak Primare brzmi lepiej na swoich wyjściach analogowych niż połączony cyfrowo do Thety. No ale Primare ma bardzo ładnie zrobiony analogowy układ wyjściowy (niczym najlepsze CD-playery: zbalansowany PCM1738E, wzmocnienie na tranzystorach MOS-FET, kondy foliowe oraz Rubicony na 105st.C); na wyjściu cyfrowym mamy zaś próbkowanie 48kHz, ale z Thetą (która zbudowana jest jeszcze lepiej) jakoś to się nie zgrywa (brzmi za nerwowo i z mniejszą holografią). Wielka szkoda, że Primare zdecydowało się zdesymetryzować sygnał przed wzmocnieniem, zamiast pociągnąć tor zbalansowany do końca z XLR-ami na wyjściu - aż strach pomyśleć, jak mogłoby to zagrać. Nie pokażę Wam tu wnętrza T23, bo co mniej zorientowani mogli by się mocno zdziwić, jak to wygląda :D

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, 

Dołączyłem dopiero więc pragnę się przywitać z miłośnikami Rotela.

No i focia moich klocków :)

Ps. Gdybyście mieli doświadczenie z serią 1010 lub 1000 to się pochwalcie proszę. A może macie na zbyciu coś z w/w? Mazy mi się kompletacja całości serii.

Pozdrawiam Krzysztof

20190215_185604_HDR-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.02.2019 o 20:09, baksiu napisał:

Przy tych sprzetach rotele wyglądają syfnie, ale najważniejsze,  że jako tako grają;) czasem się zastanawiam, czy walka na uklady i pojemności ma sens.

Baksiu, jak byś się uzbroił w cierpliwość, to byś sobie mógł kupić takiego 84kg potwora:
https://www.ebay.pl/itm/202597260067

Oj, to syfnie w środku nie wygląda, a i pospawać tym idzie :D

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przejrzałem całe 397 strony w poszukiwaniu informacji na temat ra945. Nic nie znalazłem, albo przeoczyłem.

Interesują mnie opinie użytkowników tego wzmacniacza, a najlepiej porównanie z ra935. 

Wstępnie miałby grać z wharfedale diamond 9,5 które wkrótce wymienię a dynaudio audience 62 albo 52.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, RetroAudio już podłapało temat nierówno pracujących potencjometrów w Rotelach na niskich poziomach :D

https://allegro.pl/oferta/rotel-ra-985-potencjometry-naprawa-retroaudio-7166793995
https://www.ebay.pl/itm/183335598226

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Miniof napisał:

Interesują mnie opinie użytkowników tego wzmacniacza, a najlepiej porównanie z ra935. 

Nie obraź się, że nie reaguję na Twój wpis, ale nie miałem żadnego z tych wzmacniaczy i temat jest mi obcy - w tych kwestiach musi się wypowiedzieć kolega Satori, który jest zwolennikiem słabszych integr.


Ja natomiast chciałbym wrócić mojego do pytania odnośnie końcówek oczkowych na wewnętrznych kablach łączach gniazda kolumnowe z układem na PCB we wzmacniaczach. Nikt oprócz Bumpalumpa nie wypowiedział się w tej kwestii, więc wyrażę tu swoją opinię. Otóż wydaje mi się, iż chodzi tu o rezystancję połączenia - połączenie lutowane mają dużo większą rezystancję niż styk dużej powierzchni miedzi bezpośrednio z dużą powierzchnią miedzi. Producenci słusznie zakładają, iż między wzmacniaczem, a kolumnami mogą się znaleźć przeróżne zawalidrogi w stylu końcówek kablowych z gównolitu i słabo dokręconych gołych kabli/widełek (dlatego też mamy zaciski dokręcane np. na klucz płaski w dobrym sprzęcie), więc przynajmniej wewnątrz wzmacniacza starają się wykluczyć dodatkową rezystancję w obwodzie wyjściowym, a tym samym zwiększyć parametr Damping Factor (współczynnik tłumienia). Ten parametr to nic więcej, jak odwrotność rezystancji wyjściowej podana przy danej impedancji kolumn - i jak sama nazwa wskazuje, pokazuje, jak mało tłumi on sygnał (im wyższy parametr tym mniej). Teraz ktoś powie: ale zaraz, przecież w sprzęcie wszystko jest lutowane, więc jak by lut był taki beznadziejny, to już dawno wymyślono by co innego niż lutowanie? Otóż sprawa jest trochę bardziej zawiła, bo w większości obwodów w sprzęcie Hi-Fi mamy do czynienia z niskimi napięciami/prądami, dla których cyna nie jest taką zawalidrogą, jednak już na wyjściu głośnikowym ich wartości chwilowe potrafią być naprawdę duże i tu już ma to znaczenie. Dlatego też, często emitery tranzystorów (zresztą kolektory od strony zasilacza również) często są spięte na płytce miedzianą szyną, a nie połączone zwyczajną cynową ścieżką, a do tej z kolei jest przykręcony kabel biegnący do gniazda głośnikowego (lub wlutowana jest kotwa na kilku grubych nóżkach do przykręcenia kabla z końcówką prasowaną, lub bezpośrednio gniazda głośnikowego) - tym samym po drodze za tranzystorami mocy mamy jedynie luty na nóżkach tranzystorów i szyn/kotw, których nie da się wykluczyć.

Dlatego, następnym razem łącząc wzmacniacz z kolumnami radzę się Wam zastanowić, jak to robimy: jakich końcówek używamy, jak są zakonfekcjonowane, jak duża jest powierzchnia styku i jak mocno dokręcamy zaciski, a nie czy ładnie wyglądają w złotej farbce...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.