Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  716 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, GANDALF napisał:

czy ktoś z was spinał razem  dwa ra 980 bx tworząc monoblock

Na pewno RA-980BX, a nie RB-980BX? Ten pierwszy (integra) fabrycznie niema możliwości przełączenia jego pracy w monoblok. Aby to zrobić, musiałbyś pod jeden z kanałów podłączyć sygnał odwrócony w fazie, a pod drugi normalnie, zaś kolumnę podłączyć pod dwa plusy obydwu kanałów. Nie wiem jednak, czy to będzie zdrowe dla wzmacniacza, bo w takim układzie przez jego końcówki po płynie dużo większy prąd, który może go upalić... W RB-980BX natomiast nie potrzeba żadnych specjalistycznych kabli - sygnał podłączasz pod lewy kanał, przełączasz hebelek z tyłu na BRIDGET MONO, a kolumnę między dwa plusy, no i śmiga.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie jak podłączyć aktywny sub do Ra-980bx? 

Przy podłączeniu przez gniazdo słuchawkowe występuje przester, ogólnie jakość basu jest kiepska, bardziej bulgocze niż gra. 

Przy podłączeniu pod rec out gra elegancko, występuje niestety opóźnienie ulamka sekundy. 

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DjTechnics napisał:

Ktoś wie jak podłączyć aktywny sub do Ra-980bx? 

Przy podłączeniu przez gniazdo słuchawkowe występuje przester, ogólnie jakość basu jest kiepska, bardziej bulgocze niż gra. 

Przy podłączeniu pod rec out gra elegancko, występuje niestety opóźnienie ulamka sekundy. 

A nie ma tam wyjścia pre out?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie ma, jedynie Line in oraz Line out.
Wpuscilem sygnał do suba, a z suba wyszedłem Line out na wzmacniacz to góra zrobiła się ostra i nie przyjemna.
Pozostaje chyba jedynie wykonać na specialne zamówienie rozdzielacz Y na pre out, lecz w pewnym stopniu zmieni mi to barwę dźwięku.

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DjTechnics napisał:

No właśnie nie ma, jedynie Line in oraz Line out.
Wpuscilem sygnał do suba, a z suba wyszedłem Line out na wzmacniacz to góra zrobiła się ostra i nie przyjemna.
Pozostaje chyba jedynie wykonać na specialne zamówienie rozdzielacz Y na pre out, lecz w pewnym stopniu zmieni mi to barwę dźwięku.

A właściwie po co ta partyzantka z subem? Sluchasz disco? To ma marne szanse dobrze grać, bo nawet producenci mają problem ze zgraniem sekcji w kolumnach, a ty w warunkach domowych próbujesz w pojedynkę... napisz lepiej jaki masz pokój, ustawienie i klocki, a może coś madrzejszego ws basu doradzimy?! Mile widziane zdjęcie ustawienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DjTechnics napisał:

Wpuscilem sygnał do suba, a z suba wyszedłem Line out na wzmacniacz to góra zrobiła się ostra i nie przyjemna.

To jest najbardziej prawidłowe połączenie - sub dzieli pasmo na część subniskotonową i wyższych częstotliwości, które są wracane do wzmacniacza. Nic nie powinno być wyostrzone, bo wzmak tylko nie dostanie najniższych częstotliwości, a reszta może być co najwyżej stłumiona przez straty na połączeniach i filtracji. Może tylko Ci się wydaje, że jest ostrzej bo w "kolumnach głównych" zasilanych przez RA-980BX masz sygnał "bez basu"?

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, baksiu napisał:

A właściwie po co ta partyzantka z subem? Sluchasz disco? To ma marne szanse dobrze grać, bo nawet producenci mają problem ze zgraniem sekcji w kolumnach, a ty w warunkach domowych próbujesz w pojedynkę... napisz lepiej jaki masz pokój, ustawienie i klocki, a może coś madrzejszego ws basu doradzimy?! Mile widziane zdjęcie ustawienia ?

Suba chciałem mieć jedynie do filmów odpalonego, do muzyki go nie potrzebuje. Będę musiał poszukać jakiegoś z wejściem wysokopoziomowym. 

Jeśli chodzi o opcję podłączenia sygnału przez suba, to nic mi się nie wydaje, jest wyraźne pogorszenie jakości, dźwięk jest pełen, nic nie wycina. 

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, DjTechnics napisał:

dźwięk jest pełen, nic nie wycina.

To tym bardziej sygnał nie powinien być degradowany w żaden sposób, chyba że na Line Out sub ma jakiś parszywy OP-AMP. Można by go pominąć lub wymienić na lepszy, ale to już nie zabawa dla kogoś, kto nie umie się posługiwać lutownicą, a nie wiem, jak z tym u Ciebie. Dziwna jest też ta sprawa z opóźnieniem na TAPE OUT, bo RA-980BX niema scalonego "przekaźnika" od wyboru wejścia do nagrywania (jak RA-985BX), który mógłby takie opóźnienie ewentualnie powodować - sygnał przechodzi przez identyczny isostat w dla źródeł odsłuchiwanych jak i nagrywanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mol01 mój znajomy który polecił mi tego rotela potwierdza te opóźnienia na rec out, suba porównywal na Nad 326 oraz Naim 5si - opóźnienia na tych wzmacniaczach nie występowały, nie wiem czy to istotne, lecz wzmacniacz nie musi być włączony żeby dociera sygnał do suba przez wejście rec out.

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DjTechnics napisał:

lecz wzmacniacz nie musi być włączony żeby dociera sygnał do suba przez wejście rec out.

I właśnie to oznacza, że sygnał nie przechodzi przez żadne elementy aktywne mogące opóźniać sygnał, a tylko przez styki isostatu (elementu wykonawczego selektora RECORDING)...

Gdyby były inne kłopoty zaproponowałbym czyszczenie styków, ale zabrudzenia nie mogą być przyczyną żadnych opóźnień...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie myślę głośno nad zamontowaniem gniazda IEC - złotego furutecha w moim 980BX, ktoś testował już coś takiego?
Jest naprawdę spora poprawa jakości dźwięku względem zwykłej sieciowki, ponieważ testowałem kilka na swoim zasilaczu do daca i nigdy bym nie wrócił do zwykłego kabla.

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając jeszcze do tych opóźnień w subie, to mam jeszcze inne podejrzenie - może to preamp w RA-980BX jest tak "szybki", że sub za nim nie nadąża ?  Bo wyjścia TAPE OUT są przed preampem, a PRE OUT jest za preampem - skoro na PRE OUT jest dobrze (sub i wzmak otrzymuje sygnał po preampie), to znaczy że preamp RA-980BX wnosi różnicę.
O kable mnie się nie pytaj, bo nie jestem kablarzem, ale może przed istalacją gniazda IEC posłuchaj wzmacniacza trochę, a później obróć wtyczkę do góry nogami (tak by bolec uprzednio trafiający do prawej dziurki gniazdka wszedł do lewej dziurki) i jeszcze raz posłuchaj - jestem ciekaw, czy wychwycisz jakąś różnicę?

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Tymi wtyczkami oraz z fazowoscią to już mam opanowane dawno, różnicy trudno nie uslyszeć, wzmacniacz mam podłączony zgodnie z faza barwa jest lekko rozjasniona, w przeciwfazie dźwięk jest ciemniejszy, mniej wyraźny, wydaje się, że jest więcej dołu.
Spora jest także różnica w scenie, w przeciwfazie dźwięk jest jakby między kolumnami, z faza gra szerszym dźwiękiem i nie ma wrażenia, że scena jest między kolumnami. W wzmacniaczu Sony nie zauważyłem aż takiego zaburzenia sceny przy zmianie fazowosci. Wszystko gra oczywiście bezpośrednio z gniazdek. Więc jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie z gniazdem IEC w tym wzmacniaczu to proszę o kontakt

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy wzmak tej firmy to był RA-1070. Jednak przestałem słuchać "czarnej" muzyki i go sprzedałem na rzecz szybkiego RA-04SE, który pracuje w sypialni z VA Bach Classic do dziś i jeszcze długo będzie mi służył, jestem tego pewien. W międzyczasie użytkowałem krótko RA-980BX ale to był koszmar - zero dynamiki w porównaniu z powyższymi i kłująca w uszy góra. Nie polecam starych Roteli, ewentualnie RA-1070 do klasyki (chodzą opinie że RA-985 to to samo - chyba nie, tylko ładniejszy mi się wydaje 985). Grał u mnie w duecie ze źródłem CD: 1072 - świetny klocek o technicznym dźwięku. Jeszcze nowsze wzmaki serii "A" grają cięższym dołem - polecam ? Ale DAC kiepski, zastananawiam się nad HEGLEM HD11............

To wszystko ode mnie jeżeli chodzi o moje Rotelowe stereo .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś z Was zauważył, ale 980 bx pod wejściem CD gra ostro i jasno z cofnięta średnica, pod Aux czy Tuner ten dźwięk jest o wiele równiejszy - Testowane na egzemplarzu moim oraz kolegi.

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, quatross napisał:

W międzyczasie użytkowałem krótko RA-980BX ale to był koszmar

RA-980BX na pewno nie idealnie grającym wzmacniaczem (w moim uznaniu sporo słabszym od RA-985BX), ale na pewno nie jest koszmarnie grającym wzmakiem - są lepiej i gorzej zachowane egzemplarze (miałem kilka egzemplarzy u siebie), ale na pewno w odróżnieniu z końcówki mocy RB-981 do kłucia w uszy temu modelowi daleko brakuje przy rozsądnie dobranych kolumnach...

11 godzin temu, DjTechnics napisał:

980 bx pod wejściem CD gra ostro i jasno z cofnięta średnica, pod Aux czy Tuner ten dźwięk jest o wiele równiejszy

RA-980BX nie testowałem tak wnikliwie, ale wielkim szokiem były dla mnie wejścia w Primare PRE30, które każde z osobna było o identycznej konstrukcji i wyposażone w identyczny własny OP-AMP wzmocnienia wstępnego, a mimo to grały znacząco różnie... Myślę, że różnica wynika przede wszystkim z ilości przepracowanych godzin na danym wejściu i najlepiej jest nie podpinać do starego wzmacka źródła pod wejście CD lub Tuner, bo najpewniej są to najbardziej "wychetane" wejścia we wzmaku i efekt może być daleki od fabrycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mol powiedz czy wpinaleś coś innego zamiast tych dziadowskich zworek na pre out - main?
Nie wiem czy o ten Opamp chodzi, ale bumpalump wymieniał mi go przy konserwacji wzmacniacza, ponieważ zanikał mi kanał przy kręceniu tone on/off i jasność przy cd - aux się nie zmieniła. Wszystko brzmiało tak samo jak przed wymianą.

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, DjTechnics napisał:

Mol powiedz czy wpinaleś coś innego zamiast tych dziadowskich zworek na pre out - main?

Tak, kiedyś miałem IC wpięty zamiast tych zworek, ponieważ w ogóle ich nie posiadałem, ale bezpośredniego porównania zworki kontra IC nigdy nie zrobiłem. Ogólnie integry znajdowały się u mnie raczej przypadkowo, a w moim głównym systemie od zawsze grały dzielonki, więc nie poświęcałem im więcej uwagi ponad przetestowanie i przejrzenie wnętrza/ustawienie Biasu.

Raczej wątpię, by wymieniał Ci OP-AMP, a kłopoty z TONE ON/OFF objawiające się przerywaniem i trzaskami usuwa się bez wymieniania tam czegokolwiek (o czym parę razy tu pisałem). Poza tym, w RA-980BX niema żadnych OP-AMP-ów na wejściach (oczywiście poza PHONO), a dopiero właśnie w regulacji barwy już po wybraniu wejścia (czyli każde wejście działa na tych samych kostkach) - jedyną wyraźną różnicę może tu wprowadzać zabrudzenie/wytarcie styków isostatu od wyboru wejścia i rozjazd kondów wejściowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisał, że wymianial Opamp od regulacji barwy firmy Signetics.
Dzisiaj wpiąłem monokrysztal NEOTECHA na nei-3004 zamiast tych stalowych zworek, naprawdę można się mocno zdziwić jak ten wzmacniacz potrafi zagrać gęstym lekko ocieplonym - dociążonym dźwiękiem, ostrości również zostały znacznie wygładzone, jedynym minusem jest węższa scena niż na zworkach, niestety kable mam pożyczone od znajomego audiofila który wyjechał na weekend, także w poniedziałek przewodzik muszę zwrócić i dalej kombinować czym zastąpić te zworki, jeśli uda mi się osiągnąć jakiś zadowalający efekt, to z chęcią go Wam tutaj przedstawię.

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, DjTechnics napisał:

Pisał, że wymianial Opamp od regulacji barwy firmy Signetics.

Nie chcę nikomu robić antyreklamy,  ale takowe występują tylko na wejściu PHONO, a w korekcji występują AD712JN (czyli Analog Devices), no chyba że to był tuning...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to bluźnierstwo, ale zafiksowałem się na końcówkę z wycieraczkami a na accupashe mnie jeszcze nie stać.
Co sądzicie o tych technicsach (ponoć uchodzą za dobre brzmieniowo)

SE-A3 SE-A3 MK2 SE-A5 MKII SE-A70 SE-A100 SE-A2000 SE-A3000 SE-A7000

Któraś może zastąpić RB990 i zagrać dobrze z Kappa 8.2?

Pozdrawiam, Jacek.

SL-6 + OM40,RX-505 UDAR,NS-6170,RCD991AE,RC-995/RB990BX, DIY na SS "jedwabna kopułka z węglową osiemnastką w betonie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ragnar napisał:

Zaczynam rozglądać się za mocniejszą końcówka mocy. Obecnie gram na RB-03. Biorąc pod uwagę ceny i wygląd zaciekawiła mnie klasa D. Czy miał ktoś okazję słuchać RB 1072, 1562 lub 1572? Jestem ciekaw waszych opinii.

Ja polecam 1080, dla mnie to naj rotel z XXI wieku. Trzyma bas w ryzach i ma rewelacyjną dynamikę. Nie wiem jaki masz budzet, ale za średni stan trzeba dac ok 2kzl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.