Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  716 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

(Konto usunięte)
W dniu 11.03.2020 o 21:54, baksiu napisał:

To raczej bardzo dobry wzmacniacz, jak na zintegrowanego Rotela, ale wątpię, żeby ktoś z klubowiczów słuchał go w swoim systemie... musisz to zrobić sam.

Ja słucham,  jestem otwarty na pytania. System jak w stopce, wzmacniacz jest rewelacyjny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, szukam porządnych wtyczek angielskich 2 sztuk (skręcanych).

Nie wymieniał ktoś przy rotelkach ?

 

BS uk.jpg

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Witek.K napisał:

Ja słucham,  jestem otwarty na pytania. System jak w stopce, wzmacniacz jest rewelacyjny ?

Cześć. Możesz napisać kilka zdań o tym wzmacniaczu, jak jest wykonany, jak gra, czy jest w miarę uniwersalny a jeśli nie to które gatunki muzyczne wypadają najlepiej, itp.?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po Rotelku ?

https://www.olx.pl/oferta/rotel-rc-995-pilot-CID99-IDE7efp.html#f4d4ad8672

Pikny tuning...

A tutaj przykład rzetelności wiadomego pana z Czeladzi.

 

 

rc995.jpg

Śmiać się czy płakać?

"Oryginalny cienki kabel zastąpiony gniazdem C14 (widoczne na zdjęciach)."

3x0,75mm2?

Ciekawe ile za taką wątpliwą przyjemność?

Edytowane przez klecha

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, klecha napisał:

 

rc995.jpg

Hmmm, przynajmniej zrobione bezinwazyjnie, a nie wyrżnięte chamsko brzeszczotem/wiertarką, ale zaślepienie powstałych w ten sposób otworów to jakiś żart - wystarczyło dać kawałek blaszki pod gniazdo lub większe gniazdo ze zintegrowanym bezpiecznikiem i zaślepkę dławiącą na otwór po oryginalnym kablu, jeśli właścicielowi nie zależało na tych gniazdach wyjściowych. Wtedy (przy odpowiednim dobraniu gniazda) wyglądałoby to niemal jak fabrycznie, ale obawiam się, że kultura techniczna zmian wewnątrz wygląda podobnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, mol01 napisał:

O kurna, z czego ta wtyczka?

10 sztuk.

Godzinę temu, mol01 napisał:

przynajmniej zrobione bezinwazyjnie,

Jak się chce to się da:

 

RC 995.jpg

Też RC-995, no i switched zostały.

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
W dniu 18.03.2020 o 21:50, Kasz76 napisał:

Cześć. Możesz napisać kilka zdań o tym wzmacniaczu, jak jest wykonany, jak gra, czy jest w miarę uniwersalny a jeśli nie to które gatunki muzyczne wypadają najlepiej, itp.?

 

Sorka, ze dopiero teraz, wirus daje nam w firmie niezle popalic i czasu zabraklo. Teaz do rzeczy, RA - 1592, to solidnie wykonany wzmacniacz, no moze jedyne do czego mozna sie przyczepic (po dokladniejszych ogledzinach), to elementy plastikowe na plycie czolowej, ktora wykonana jest perfekcyjnie i prezentuje sie swietnie. Te elementy plastikowe, to pokretlo i glowny wlacznik, nie wiem co ich podkusilo, przeciez takie drobiazgi mogli tez zrobic z metalu. Nie jest to jakos specjalnie rzucajace sie w oczy i tez jest bardzo solidne, ale to zawsze plastik. Jak juz jestem przy pokretle, to dodam, ze kreci sie bardzo rownomiernie i glosnosc mozna regulowac niezwykle precyzyjnie, chyba sie to nazywa liniowo... Nie ma mowy o jakims poteznym skoku glosnosci, moim zdaniem jest tak, jak byc powinno. Super sprawa jest bardzo duza ilosc wejsc, dzieki DAC-owi, ktory jest na bardzo dobrym poziomie i natychmiast w moim systemie zastapil DAC wbudowany w Node2. Pilot klocowaty, ale zapewnia dostep do wszystkich funkcji wzmacniacza. Moc ponad 200W @8Ohm na kanal, w polaczeniu z duzymi rezerwami pradowymi, pozwala na wysterowanie praktycznie kazdych "normalnych" kolumn, pomijajac dziwne konstrukcje typu Infinity Kappa ? Dzwiek jest gesty, dociazony ale tez z pazurem i dynamiczny, swietna scena i selektywnosc instrumentow, wysokie tony lekko zaokraglone, nie drapia w uszy. Tony srednie, czyli wokale dla mnie rewelacja, oczywiscie wiele zalezy od kolumn i realizacji nagrania. Slucham glownie jazzu, soul, R&B, blues ale czesto tez rocka progresywnego a nawet klasyki, ogolnie wszystkiego co dobre ? Rotel daje spoko rade z kazdym rodzajem muzy, mozna smialo powiedziec, ze jest uniwersalny. Wiecej technicznych informacji i opisow mozna zasiegnac chociazby z tego testu, w wiekszosci sie zgadzam z autorem - https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/2705-ra-1592

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Witek.K napisał:

no moze jedyne do czego mozna sie przyczepic (po dokladniejszych ogledzinach), to elementy plastikowe na plycie czolowej, ktora wykonana jest perfekcyjnie i prezentuje sie swietnie. Te elementy plastikowe, to pokretlo i glowny wlacznik, nie wiem co ich podkusilo, przeciez takie drobiazgi mogli tez zrobic z metalu.

Panie, takie rzeczy to tylko w Michi... RA-1592, jakby nie patrzeć, należy do "podstawowej" serii 15 i dzieli z wszystkimi innymi 15-tkami elementy konstrukcyjne. Marka obniża koszty produkcji, stosując te same: przyciski, pokrętła, nóżki, wyświetlacze, narożniki obudowy itp. w wielu modelach. Jak dotąd, poza starymi Miśkami, nie spotkałem się z metalowymi manipulatorami w Rotelu.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
2 godziny temu, mol01 napisał:

Panie, takie rzeczy to tylko w Michi... RA-1592, jakby nie patrzeć, należy do "podstawowej" serii 15 i dzieli z wszystkimi innymi 15-tkami elementy konstrukcyjne. Marka obniża koszty produkcji, stosując te same: przyciski, pokrętła, nóżki, wyświetlacze, narożniki obudowy itp. w wielu modelach. Jak dotąd, poza starymi Miśkami, nie spotkałem się z metalowymi manipulatorami w Rotelu.

Rozumiem, ale mimo wszystko szkoda. Sprzet za 2500 Euro i plastik? Chetnie bym doplacil te 2.50 za "metalowa konsekwencje". Pewnie chodzi o to, zeby roznicowac sektory i w takich "misiach" szarpnac klienta na pare tysi, bo wszytko metalowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Witek.K napisał:

Sorka, ze dopiero teraz, wirus daje nam w firmie niezle popalic i czasu zabraklo. Teaz do rzeczy, RA - 1592, to solidnie wykonany wzmacniacz, no moze jedyne do czego mozna sie przyczepic (po dokladniejszych ogledzinach), to elementy plastikowe na plycie czolowej, ktora wykonana jest perfekcyjnie i prezentuje sie swietnie. Te elementy plastikowe, to pokretlo i glowny wlacznik, nie wiem co ich podkusilo, przeciez takie drobiazgi mogli tez zrobic z metalu. Nie jest to jakos specjalnie rzucajace sie w oczy i tez jest bardzo solidne, ale to zawsze plastik. Jak juz jestem przy pokretle, to dodam, ze kreci sie bardzo rownomiernie i glosnosc mozna regulowac niezwykle precyzyjnie, chyba sie to nazywa liniowo... Nie ma mowy o jakims poteznym skoku glosnosci, moim zdaniem jest tak, jak byc powinno. Super sprawa jest bardzo duza ilosc wejsc, dzieki DAC-owi, ktory jest na bardzo dobrym poziomie i natychmiast w moim systemie zastapil DAC wbudowany w Node2. Pilot klocowaty, ale zapewnia dostep do wszystkich funkcji wzmacniacza. Moc ponad 200W @8Ohm na kanal, w polaczeniu z duzymi rezerwami pradowymi, pozwala na wysterowanie praktycznie kazdych "normalnych" kolumn, pomijajac dziwne konstrukcje typu Infinity Kappa ? Dzwiek jest gesty, dociazony ale tez z pazurem i dynamiczny, swietna scena i selektywnosc instrumentow, wysokie tony lekko zaokraglone, nie drapia w uszy. Tony srednie, czyli wokale dla mnie rewelacja, oczywiscie wiele zalezy od kolumn i realizacji nagrania. Slucham glownie jazzu, soul, R&B, blues ale czesto tez rocka progresywnego a nawet klasyki, ogolnie wszystkiego co dobre ? Rotel daje spoko rade z kazdym rodzajem muzy, mozna smialo powiedziec, ze jest uniwersalny. Wiecej technicznych informacji i opisow mozna zasiegnac chociazby z tego testu, w wiekszosci sie zgadzam z autorem - https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/2705-ra-1592

Dzięki za obszerny opis.

Odnoszę wrażenie że model ten jest trochę niedoceniany i rzadko poleca się go tu na forum. Ma dobrą prasę i opinie użytkowników też są raczej pozytywne. Przy jego budowie która na tle np. anglików wypada chyba całkiem dobrze oraz mocy którą oferuje jego cena jest skalkulowana dosyć rozsądnie.

Edytowane przez Kasz76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kasz76 napisał:

Dzięki za obszerny opis.

Odnoszę wrażenie że model ten jest trochę niedoceniany i rzadko poleca się go tu na forum. Ma dobrą prasę i opinie użytkowników też są raczej pozytywne. Przy jego budowie która na tle np. anglików wypada chyba całkiem dobrze oraz mocy którą oferuje jego cena jest skalkulowana dosyć rozsądnie.

Cena rozsądna jak w większości roteli ? To tanie waty, a do tego godnie grające!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie porownuja integry RA1572 do 1592 prosze?

Czy 1592 jest tak samo strojony i 'jedyna' roznica to wiecej mocy/watow i pradu/amperow?

 

Ktos na zachodnim forum napisal tez ze 1572 gra tak jakby mial wiecznie wlaczony delikatny Loudness (choc jako opcji do wlaczania tej funkcji nie posiada). Prawda to? A 1592 tez tak gra?

 

Szukam wzmaka typowo do muzyki elektronicznej. Zadnej nudy/purystycznej rownowagi tonalnej czy analizy nagrania i jakosci toru audio. Brzmienie ma byc wybitnie nieaudiofilskie, przesycone, energetyczne do bolu i ma dawac przede wszyskim fun, masakre na basie, sciane dzwieku, wow factor i wciskac w fotel. 

Mysle o tych Rotelach jak i o Denon PMA-2020AE, Vincent SV-237, T+A PowerPlant Balanced, Yamaha AS1100 i/lub 2100, NAD C388 albo M10, Onkyo M-5000R i Nuber Nupower D. Nawet jesli bedzie trzeba to zaciagne kredyt na Luxmana L-505uXII (albo 507) jesli one tak graja jak ja szukam?

Czy jeden z tych dwoch Roteli to dobry wybor biorac pod uwage czego potrzebuje i do czego (muza elektroniczna) czy moze lepiej cos z tych ktore wymienilem?  A moze lepiej jeszcze cos innego? (tak wiem, jak mowie komus ze do muzy elektronicznej to duzo ludzi odrazu Naim Supernait 2 albo Leema Tucana 2 - ale one nie maja ani Loudnessu ani nawet Bass/Treble wiec jak mi sie cos nie spodoba to nic nie zmienie w dzwieku wiec..... 

A moze ten "legendarny" LabGruppen IPD1200 z rynku pro?

Edytowane przez Kaban
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kaban napisał:

Jak sie porownuja integry RA1572 do 1592 prosze?

Czy 1592 jest tak samo strojony i 'jedyna' roznica to wiecej mocy/watow i pradu/amperow?

 

Ktos na zachodnim forum napisal tez ze 1572 gra tak jakby mial wiecznie wlaczony delikatny Loudness (choc jako opcji do wlaczania tej funkcji nie posiada). Prawda to? A 1592 tez tak gra?

 

Szukam wzmaka typowo do muzyki elektronicznej. Zadnej nudy/purystycznej rownowagi tonalnej czy analizy nagrania i jakosci toru audio. Brzmienie ma byc wybitnie nieaudiofilskie, przesycone, energetyczne do bolu i ma dawac przede wszyskim fun, masakre na basie, sciane dzwieku, wow factor i wciskac w fotel. 

Mysle o tych Rotelach jak i o Denon PMA-2020AE, Vincent SV-237, T+A PowerPlant Balanced, Yamaha AS1100 i/lub 2100, NAD C388 albo M10, Onkyo M-5000R i Nuber Nupower D. Nawet jesli bedzie trzeba to zaciagne kredyt na Luxmana L-505uXII (albo 507) jesli one tak graja jak ja szukam?

Czy jeden z tych dwoch Roteli to dobry wybor biorac pod uwage czego potrzebuje i do czego (muza elektroniczna) czy moze lepiej cos z tych ktore wymienilem?  A moze lepiej jeszcze cos innego? (tak wiem, jak mowie komus ze do muzy elektronicznej to duzo ludzi odrazu Naim Supernait 2 albo Leema Tucana 2 - ale one nie maja ani Loudnessu ani nawet Bass/Treble wiec jak mi sie cos nie spodoba to nic nie zmienie w dzwieku wiec..... 

A moze ten "legendarny" LabGruppen IPD1200 z rynku pro?

Kup se technicsa, te grają z reguły jak z loudnessem, z wycofaną srednicą. Bedzie Pan zadowolony ? Po co ładować kasę w audiofilski sprzęt, jak mozna młócić taniej? Albo jakaś estradówkę za tysiaka w używce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kaban napisał:

Szukam wzmaka typowo do muzyki elektronicznej. Zadnej nudy/purystycznej rownowagi tonalnej czy analizy nagrania i jakosci toru audio. Brzmienie ma byc wybitnie nieaudiofilskie, przesycone, energetyczne do bolu i ma dawac przede wszyskim fun, masakre na basie, sciane dzwieku, wow factor i wciskac w fotel. 

Muzyka elektroniczna też może być wybitnie zrealizowana i zaskakiwać niuansami na dobrej klasy sprzęcie, ale widzę, że nie tego oczekujesz, tylko grubej naparzanki - Rotel się nada, Yamaha też, Denon i Luxman już nie koniecznie (tu opieram się na tym, co słyszałem tych marek, a nie konkretnie na tych modelach).
 

2 godziny temu, baksiu napisał:

Kup se technicsa, te grają z reguły jak z loudnessem, z wycofaną srednicą. Bedzie Pan zadowolony

Technics w takiej muzyce w ogóle się nie sprawdzi - będzie totalna sieczka przyprawiająca o ból głowy. Trochę stereotypowe myślenie... ale estradówka jak najbardziej - do tego jakiś estradowe kolumny i będziesz miał klubową miazgę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kaban napisał:

przesycone, energetyczne do bolu i ma dawac przede wszyskim fun, masakre na basie, sciane dzwieku, wow factor i wciskac w fotel. 

Power Plant też się nada, nie koniecznie "zbalansowany"

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, klecha napisał:

? Ostateczna cena pewnie też będzie "ładna". Nie no, ja to celuję w coś bardziej wiekowego...

Do tego UK - czyli pewnie cło itd, a bursiarza teraz nie znajdziesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mol01 napisał:

Do tego UK - czyli pewnie cło itd, a bursiarza teraz nie znajdziesz...

Mój brat mieszka od niego rzut beretem;-))

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jestem nowym użytkownikiem forum. Ale czytuje wątek w klubie. Rotelem interesuje się od kilku lat, głównie jako serwis, ale mam kilka niskich klocków, ale ich dźwięk mnie zafascynował. Ostatnio zbudowałem sobie końcówkę na lampach EL 84 i potrzebowałem jakiegoś dobrego przedwzmacniacza i kupiłem Rotel RTC-950AX i muszę powiedzieć że jestem zadowolony z jego grania :) właśnie z końcówką na lampie :) Ale jako że sprzęt jest kupiony na znanym portalu, to nie był kompletny i brakuje mi do niego pilota, co ciekawe nie ma go nawet w zamienniku (RR-904) i tu pojawia się pytanie, czy Rotela piloty są "uniwersalne" w sensie że inny model pilota może działać z tym przedwzmacniaczem ? (tak jest bardzo często w Sony, że pilot Audio, potrafi obsługiwać kilkanaście sprzętów z tej firmy) Może banalne pytanie, ale to mój pierwszy Rotel , co ma możliwość sterowania z pilota :)

Fajnie że jest to forum i klub Rotela :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, CodeBoy napisał:

i tu pojawia się pytanie, czy Rotela piloty są "uniwersalne" w sensie że inny model pilota może działać z tym przedwzmacniaczem ?

Podstawowe kody w serii 900 jak głośność, wyciszenie i podstawowe wejścia (CD, TUNER, TAPE), powinny być tożsame. Aux może działać na innym pilocie z AUX2, a PHONO nie działać lub być np. na VIDEO. Sekcja sterowania CD na RR-904 obsługuje raczej starsze odtwarzacze i niektóre przyciski mogą mieć inną funkcję niż opisana z nowszym odtwarzaczem Rotela, funkcje sterowania magnetofonem są tożsame we wszystkich magnetofonach.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.