Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  716 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, mol01 napisał:

Jak już tu kiedyś pisałem (i wrzucałem fotki bebechów) wewnętrznie RT-1080 i RT-955 to to samo. I nie zgodzę się z opinią, że niczym się nie wyróżniają, a jakość FM jest dramatyczna - albo @baksiu miałeś nie w pełni sprawny tuner, albo nie wiem...

Chętnie posłucham jak rozwinie się dyskusja - jeśli faktycznie RT1080, to jest praktycznie to samo co RT955 to bardzo ułatwi to sprawę.

------------------------------------------------------------

Poproszę :

23 minuty temu, baksiu napisał:

PS zapytam taty, czy nie chce opchnąć swojego rt1080, kurzy się, jak mój niegdyś

Edytowane przez Masakov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mol01 napisał:

Jak już tu kiedyś pisałem (i wrzucałem fotki bebechów) wewnętrznie RT-1080 i RT-955 to to samo. I nie zgodzę się z opinią, że niczym się nie wyróżniają, a jakość FM jest dramatyczna - albo @baksiu miałeś nie w pełni sprawny tuner, albo nie wiem...

Miałem dwa identyczne, bo kupiłem w zestawie... obydwa grają jak tunery- porównanie z CD czy LP mówi wszystko, a muzyczka do kotleta mnie nie rajcuje, chuba że w aucie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, baksiu napisał:

Miałem dwa identyczne, bo kupiłem w zestawie... obydwa grają jak tunery- porównanie z CD czy LP mówi wszystko, a muzyczka do kotleta mnie nie rajcuje, chuba że w aucie...

Ale nikt nie oczekuje, że będą grały jak CD.

Tuner to tuner, ale skoro mogę wybierać pomiędzy modelami to chciałbym wybrać jednak jak najlepiej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Masakov napisał:

Ale nikt nie oczekuje, że będą grały jak CD.

Tuner to tuner, ale skoro mogę wybierać pomiędzy modelami to chciałbym wybrać jednak jak najlepiej.

 

Wybór jak między dżumą a malarią... Rt-1080 się marnuje na mp3 z loudnessem podanymi przez ułomny UKF... zawsze to lepsze, niż AM w mono. Nie powiem, słuchanie auducji PR1 z zimowej olimpiady, gdzie Justyna Kowalczyk biegła po złoto, na AM w jowicie 2, na Słowacji- bezcenne, ale już słuchanie manamu na UKF, we własnym domu, kiedy pod ręką są ich LP i CD, to dziwna akcja, oczywiście jak na audiofilskie zapędy, a chyba każdy inwestując X kzł w sprzęt oczekuje max wrażeń!? Ja sobie dałem siana, choć jowitę 2 twardo wożę ma Węgry i Słowację, by posłuchać polskiej, zaszumionej mowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, baksiu napisał:

Wybór jak między dżumą a malarią... Rt-1080 się marnuje na mp3 z loudnessem podanymi przez ułomny UKF... zawsze to lepsze, niż AM w mono. Nie powiem, słuchanie auducji PR1 z zimowej olimpiady, gdzie Justyna Kowalczyk biegła po złoto, na AM w jowicie 2, na Słowacji- bezcenne, ale już słuchanie manamu na UKF, we własnym domu, kiedy pod ręką są ich LP i CD, to dziwna akcja, oczywiście jak na audiofilskie zapędy, a chyba każdy inwestując X kzł w sprzęt oczekuje max wrażeń!? Ja sobie dałem siana, choć jowitę 2 twardo wożę ma Węgry i Słowację, by posłuchać polskiej, zaszumionej mowy ?

Myślę że trochę przesadzasz - mając sportowy samochód nie zawsze trzeba nim jechać na 100% możliwości.

Uważam że nie wszystko trzeba ważyć i oceniać pod względem HIGH-END czy "audiofilskich zapędów", gdzie w tym przypadku nawet nie zbliżamy do % ceny takiego sprzętu - przypominam że temat toczy się w zakresach jakże oszałamiających kwot 300/600 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Masakov napisał:

Myślę że trochę przesadzasz - mając sportowy samochód nie zawsze trzeba nim jechać na 100% możliwości.

Uważam że nie wszystko trzeba ważyć i oceniać pod względem HIGH-END czy "audiofilskich zapędów", gdzie w tym przypadku nawet nie zbliżamy do % ceny takiego sprzętu - przypominam że temat toczy się w zakresach jakże oszałamiających kwot 300/600 zł.

Ja wychodzę z założenia, że dobrze mieć sportowy samochód, zwlaszcza na codzień, by móc się nim częściej cieszyć ?, zwłaszcza przy dojazdach do pracy, które potrafią się stać najlepszym momentem dnia... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używa ktoś ROTELA RX-1052 z gramofonem?

Czy przedwzmacniacz gramofonowy jest w nim w miarę przyzwoity?

Generalnie jak się sprawdzi jako wzmacniacz stereo w klimatach rock/metal?

Nie jestem zwolennikiem amplitunerów ale mam możliwość zakupu w świetnym stanie więc może warto?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Reaper napisał:

Używa ktoś ROTELA RX-1052 z gramofonem?

Czy przedwzmacniacz gramofonowy jest w nim w miarę przyzwoity?

Generalnie jak się sprawdzi jako wzmacniacz stereo w klimatach rock/metal?

Nie jestem zwolennikiem amplitunerów ale mam możliwość zakupu w świetnym stanie więc może warto?

 

Ampli nie warto, to relikt przeszłości. Radio jest wrażliwe na zaklócenia i powinno być w osobnej obudowie, nie pogarszając parametrów pracy najważniejszego w systemie elementu elektronicznego. Pre gramofononowy w rx-1052 jest badziewny, więc jak masz gramiak za 》3kzl licząc z wkładką, igłą w uzywce z epoki, to warto kupić osobny phono stage, inaczej marnujesz potencjał  i $. Z drugiej strony skoro masz budżetowy ampli, to pewnie nie masz porządnego gramiaka, więc wtedy wszystko pasuje i niczym sobie nie zaprzataj głowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Posiadam wzmacniacz RA-06, chciałbym się dowiedzieć czy sprawdzi się on jako przedwzmacniacz? Dlaczego o to pytam. Chciałbym pójść o krok dalej i pomału zmienić swój system na coś lepszego(przynajmniej tak mi się wydaje). Zestaw to oprócz wspomnianego RA-06, dac RDD-1580, cd RCD-06, plus zestaw głośnikowy Monitor Audio Silver 6. Tak sobie wymysliłem, że pierwszą zmianą będzie zakup końcówki mocy ADVANCE ACOUSTIC X-A160 i Ra-06 zrobić preampem, tak na początek. Pytanie czy rotel da radę i sparowanie go z ta końcówką mocy ma sens?

Edytowane przez Cudny_Gnat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Reaper napisał:

Gramofon to Pro-Ject z wkladką Ortofon Blue.

Tez jestem sceptycznie nastawiony do amplitunera dlatego zapytalem.

A jak z phono we wzmakach RA-1052 lub RA-1062?

Również badziewne... spróbuj zmienić wkładkę na shure V15mkIII i iglę od jico i będziesz zadowolony ? pro-ject to proste gramofony, pytanie jakie masz ramię, jak dobre S, to mozna upgreadować, jeśli proste, to odpuść i kup inny gramofon, najlepiej z lat '80.

21 minut temu, Cudny_Gnat napisał:

Witajcie

Posiadam wzmacniacz RA-06, chciałbym się dowiedzieć czy sprawdzi się on jako przedwzmacniacz? Dlaczego o to pytam. Chciałbym pójść o krok dalej i pomału zmienić swój system na coś lepszego(przynajmniej tak mi się wydaje). Zestaw to oprócz wspomnianego RA-06, dac RDD-1580, cd RCD-06, plus zestaw głośnikowy Monitor Audio Silver 6. Tak sobie wymysliłem, że pierwszą zmianą będzie zakup końcówki mocy ADVANCE ACOUSTIC X-A160 i Ra-06 zrobić preampem, tak na początek. Pytanie czy rotel da radę i sparowanie go z ta końcówką mocy ma sens?

Największe oszczędności w rotelu to sekcja pre. Moim zdaniem nie warto go używać jako pre z drozszą końcówką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, baksiu napisał:

 

Największe oszczędności w rotelu to sekcja pre. Moim zdaniem nie warto go używać jako pre z drozszą końcówką...

To tylko tymczasowe rozwiązanie. Chciałbym rozłożyć w czasie wymianie sprzętu, tak aby mój portfel w miarę bezproblemowo to przeżył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Reaper napisał:

RA-1052/62 sa rownie badziewne?

 

1 godzinę temu, Cudny_Gnat napisał:

tak aby mój portfel w miarę bezproblemowo to przeżył. 

Chłopaki, dla kolegi @baksiu, wszystko ostatnio jest czarno-białe: nic nie gra poza zestawem 1090 (lub czymś za ładnych parę tysięcy), którego to on jest dumnym posiadaczem, radio i telewizja to czysta propaganda partyjna, grają tylko japońskie wydania CD-ków, a sprzęt ponad 20-letni nadaje się na śmietnik... Byłbym ostrożny w interpretacji tak tendencyjnych wypowiedzi, bo jeszcze niedawno czytaliśmy jak to nie słyszał różnicy między RC-1070 a RC-1090. Ja się w tej kwestii nie wypowiem, bo świat winylowy jest mi obcy, ale RX-1050/1052 zdaje się jest bardzo bliski układowo do RA-1070, a tego to już tu nie raz kolega @baksiu bronił, że przy swojej cenie jest świetną integrą i może się mylę, ale wydaje mi się, iż chwalił w nim wejście Phono...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Cudny_Gnat napisał:

Witajcie

Posiadam wzmacniacz RA-06, chciałbym się dowiedzieć czy sprawdzi się on jako przedwzmacniacz? Dlaczego o to pytam. Chciałbym pójść o krok dalej i pomału zmienić swój system na coś lepszego(przynajmniej tak mi się wydaje). Zestaw to oprócz wspomnianego RA-06, dac RDD-1580, cd RCD-06, plus zestaw głośnikowy Monitor Audio Silver 6. Tak sobie wymysliłem, że pierwszą zmianą będzie zakup końcówki mocy ADVANCE ACOUSTIC X-A160 i Ra-06 zrobić preampem, tak na początek. Pytanie czy rotel da radę i sparowanie go z ta końcówką mocy ma sens?

Używałem RA 02 jako preamp czyli zbliżona konstrukcja do RA 06 i po zmianie na rc 995 przekonałem się jaki preamp w RA 02 jest

słaby - znaczna zmiana  na plus w przypadku rc 995. Moim zdaniem nie warto bo będzie wąskim gardłem i nie pokaże potencjału reszty systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, mol01 napisał:

Chłopaki, dla kolegi @baksiu, wszystko ostatnio jest czarno-białe: nic nie gra poza zestawem 1090....

Też odnioslem wrazenie, ze posze odpowiedzi, zeby tylko cos napisac przez przyzmat sprzetu z wysokiej polki, jakby po prostu nie zrozumial pytania.

Czyli mowisz, ze warto zainteresowac sie RA-1052/62/70?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Reaper napisał:

Czyli mowisz, ze warto zainteresowac sie RA-1052/62/70?

Wiem, że RA-1062 i RA-1070 mi się podobały, choć przy RA-1070 miałem niewielkie zastrzeżenia jak na jego niegdysiejszą cenę (2500zł i więcej), czego właśnie @baksiu bronił, że tak ma być (lekko wysuszać brzmienie). Niemniej jednak nie mam pojęcia, jakiej jakości jest w nim wejście Phono - mogę tylko powiedzieć, że układ korekcji RIAA jest na pewno skromniejszy od tych w RC-980BX/990BX/995/1090.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mol01 napisał:

 

Chłopaki, dla kolegi @baksiu, wszystko ostatnio jest czarno-białe: nic nie gra poza zestawem 1090 (lub czymś za ładnych parę tysięcy), którego to on jest dumnym posiadaczem, radio i telewizja to czysta propaganda partyjna, grają tylko japońskie wydania CD-ków, a sprzęt ponad 20-letni nadaje się na śmietnik... Byłbym ostrożny w interpretacji tak tendencyjnych wypowiedzi, bo jeszcze niedawno czytaliśmy jak to nie słyszał różnicy między RC-1070 a RC-1090. Ja się w tej kwestii nie wypowiem, bo świat winylowy jest mi obcy, ale RX-1050/1052 zdaje się jest bardzo bliski układowo do RA-1070, a tego to już tu nie raz kolega @baksiu bronił, że przy swojej cenie jest świetną integrą i może się mylę, ale wydaje mi się, iż chwalił w nim wejście Phono...

Faktem jest, ze powoli wchodzę w droższe klocki. Nie uważam RC1090 za rewelacyjny pre, tak samo RCD-1072 za szałowy CD. Mogę pochwalić RB1090, za dobre prowadzenie basu i spokój. Z LP nie wiąże swojej przyszłości, bo jest to równanie ze zbyt wieloma zmiennymi. Opinie zawsze miałem niezbyt wyważone. Coraz częściej czytając klub rotela, stwierdzam, że trochę tu już nie pasuje. Jednak miło mi było czegoś się od was dowiedzieć. Mam nadzieję, że niewielu do marki zniechęciłem... markę niezmiennie polecam, jednak w wyższym przedziale kwotowym ma niewiele do zaoferowania... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Martin.1 napisał:

Używałem RA 02 jako preamp czyli zbliżona konstrukcja do RA 06 i po zmianie na rc 995 przekonałem się jaki preamp w RA 02 jest

słaby - znaczna zmiana  na plus w przypadku rc 995. Moim zdaniem nie warto bo będzie wąskim gardłem i nie pokaże potencjału reszty systemu.

Muszę od czegoś zacząć. Skoro już go mam to wykorzystam zanim wymienię go na jakiś prawilny preamp. Dedykowany pre do tej końcówki to też wydatek 4k. coś czuje, że kolumny też wymienię w przyszłości więc plan jest. Nie mam tz. złotego ucha dlatego nie martwię się o to wąskie gardło. Bardziej niepokoi mnie to czy ra 06 napędzi tą kocówkę, pocieszam się tym, że nie mam bardzo wymagających kolumn i technicznie powinno być ok. Dźwiękowo? to się zobaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, mol01 napisał:

Wiem, że RA-1062 i RA-1070 mi się podobały, choć przy RA-1070 miałem niewielkie zastrzeżenia jak na jego niegdysiejszą cenę (2500zł i więcej), czego właśnie @baksiu bronił, że tak ma być (lekko wysuszać brzmienie). Niemniej jednak nie mam pojęcia, jakiej jakości jest w nim wejście Phono - mogę tylko powiedzieć, że układ korekcji RIAA jest na pewno skromniejszy od tych w RC-980BX/990BX/995/1090.

Miałem oba i uważam, że dzieli je przepaść. Polecam zdecydowanie 1070, 1062 raczej nie, trochę mnie rozczarował... 1070 teraz kupisz za 2kzł, to nie jest chyba jakiś wysoki pułap. Moim zdaniem 1kzł dołożony w tym miejscu zwróci się z nawiązką! Nadal pamiętam, ze przygodę z marką zaczynałem od RA-01, też go polecam, jak się ma 500zł do wydania, RA-1062 nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ghotti napisał:

Zacząłem czytać i większość pisze iż 980 > 985 > 1070 także chyba kombinacja żadna nie ma sensu z mojej strony

Pewnie mało osób miało wszystkie trzy. To często powtarzanie utartych frazesów, że kiedyś to byli zbuje... Miałem do czynienia ze starszym sprzętem i prawie zawsze coś w nim szwankowało... w ra-1070 jak na razie wszystko działa, a jest używany na co dzień do TV! Moim zdaniem to fajny wzmak za niewielką kasę i w miarę świeży, choć trzeba pamiętać, że jest już pełnoletni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, baksiu napisał:

Pewnie mało osób miało wszystkie trzy. To często powtarzanie utartych frazesów, że kiedyś to byli zbuje... Miałem do czynienia ze starszym sprzętem i prawie zawsze coś w nim szwankowało... w ra-1070 jak na razie wszystko działa, a jest używany na co dzień do TV! Moim zdaniem to fajny wzmak za niewielką kasę i w miarę świeży, choć trzeba pamiętać, że jest już pełnoletni!

odpukać rotel działa bez zarzutu a mam go juz 5 lat ? jedyne co mnie denerwuje to brak pilota kiedy teraz podpiąłem do niego właśnie TV. Myślałem nad zmianą, ale chyba po prostu kupie streamer audio żeby rozwiązać kwestię pilota i to tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2020 o 14:20, Ghotti napisał:

Zacząłem czytać i większość pisze iż 980 > 985 > 1070 także chyba kombinacja żadna nie ma sensu z mojej strony

Ja miałem wszystkie trzy, w tym kilka sztuk RA-980BX i RA-985BX jednocześnie - i mogę powiedzieć, że o ile konstrukcyjnie to bardzo podobne wzmaki, to RA-980BX wypada najsłabiej z całej trójki, a najlepiej (podkreślam) moim zadaniem RA-985BX - bardziej naturalniej nawet od RA-1070. No i poza koniecznością przeczyszczenia przełączników/potencjometrów nic im nie dolegało, ale to należy wykonać w każdym pre/wzmaku Rotela z serii 900, bo zastosowane w nich komponenty regulacyjne niestety nie są najwyższych lotów (odróżnieniu od elementów biernych, które to trzymają znamionowe parametry). Po takim czyszczeniu, można się całkiem nieźle zdziwić, ile ono daje - sprzęt z uparcie ryczącego muła zmienia się w narowistego prychającego rumaka ? ). No i w tym świetle, o czym już chyba nie raz wspominałem na łamach klubu, RA-985BX jest najbardziej opłacalnym zakupem, o ile włożymy w niego trochę serca przy renowacji. Jednak przyznaję, że sam stałem się niegdyś ofiarą narracji, że to niby RA-980BX ma być lepszy, bo jest purystyczny - w stylu obwody pilota nie zakłócają sygnału, sygnał nie przechodzi w nim przez "malutkie" przekaźniki, tylko "potężne" styki isostatów (które to właśnie się zasyfiają) itp. itd. Zaczynając przygodę z Rotelem od dzielonek pre-power, gdy dorwałem pierwszą integrę RA-980BX w swoje ręce rzeczywiście wydawało mi się, że całkiem nieźle sobie radzi na tle zestawu dzielonego - oczywiście słabiej, ale nie tak źle jak się spodziewałem. I mogło się nawet zdarzyć, że kiedyś tu napisałem, iż RA-980BX jest super i pewnie lepszy od RA-985BX, ale w bezpośrednim starciu ten mu skopał dupsko. Nie wiem nawet, czy w bezpośrednim starciu RA-1060 by się nie okazał lepszy pod pewnymi względami - RA-980BX to dobry wzmak, ale z perspektywy czasu muszę przyznać, że przereklamowany.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.