Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  718 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

I ciągle ten aspekt finansowy. Jednak sporo taniej od mojego faworyta, czyli Naima.

Jakby to miałby być pierwszy i jedyny system, napewno poszedł by Naim. Ale, że ma być to drugi system, to codziennego, szybkiego grania to coraz bardziej zaczynam tego Rotelka lubić.

 

 

 

Porównujesz dzielonkę Naim- do "taniej" integry ze średniej półki Rotel-a 1570 a mimo to coś Ci się w nim podoba ....Nieźle.

Biorąc pod uwagę pozycjonowanie tych klocków i cenę to Rotel nie powinien wcale zagrać względem dzielonego Naim ... a jednak ;)

 

Gdybyś mógł napisać jakie i gdzie są głownie różnice w aspekcie brzmienia w tych zestawach.

Edytowane przez Luk77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Na początek małe sprostowanie. Naima jakiego odsłuchiwałem to intergra Nait XS2. To co miałbym zamiar kupić to NAC202+NAP200, czyli będzie tylko lepiej (i dużo drożej niestety).

W Naimie, dźwięk jest jednak bardziej poukładany, przy gęstych kawałkach typu np. Saxon, Batallions Of Steel daje sobie dużo lepiej radę, Rotel (1572) trochę się gubi. Góra pasma w Naimie jest jeszcze delikatniejsza niż w Rotelu. Przy czym powtórzę jeszcze raz w Rotelu góry czasami jest za dużo, ale nie jest to góra "żyleciasta", jest znośna - zależy też od realizacji płyty. Z Naimem Arie grają w górze pasma spokojniej, kulturalniej.

Jeśli chodzi o Rotela miałbym zamiar kupić RC1590+RB15MKII i jak tak sprawuję się Integra za 7000zł to z dzielonką może być tylko lepiej, cudów nie ma, na pewno nie będzie gorzej. W kontekście tych gęstych utworów to damping factor (współczynnik tłumienia) dla RA1572 wynosi 300 a dla RB1582MKII to aż 800. Siłą rzeczy musi sobie lepiej radzić z gęstym materiałem.

Jeśli chodzi o bas to tutaj Naim też bije Rotela. Bas w Naimie jest wyjątkowo sprężysty, potrafi nawet z głośników podstawkowych wykrzesać zacny basik (Aria 906).

 

Nie mniej ciągle twierdzę, że trzeba patrzeć na stosunek osiąganego dźwięku do ceny. Za dzielonkę Naima NAC202+NAP200 (która naprawdę gra świetnie) można sobie pozwolić na, w zasadzie cały, dość zacny zestaw Rotela czyli: RC-1590 + RB1582MKII + RDC1572 + RT1570.

I jeszcze raz podkreślę jeśli to miałby by być mój pierwszy i jedyny zestaw poszedł by Naim, ale moim zamierzeniem jest zbudowanie drugiego, budżetowego systemu.

To o czym piszę, to oczywiście tylko moje odczucia, związane z moimi uszami i moim pomieszczeniem (w zasadzie salonem bez żadnej adaptacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można sobie pozwolić na, w zasadzie cały, dość zacny zestaw Rotela czyli: RC-1590 + RB1582MKII + RDC1572 + RT1570.

I jeszcze raz podkreślę jeśli to miałby by być mój pierwszy i jedyny zestaw poszedł by Naim, ale moim zamierzeniem jest zbudowanie drugiego, budżetowego systemu.

Pozostaje odsłuchać oba zestawy i wybrać najlepszy w funkcji gotówki.

 

IMO - RC-1590 + RB1582MKII + RDC1572 + RT1570 to nie jest zestaw budżetowy.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

No, nie, uważam, że nowy zestaw stereo w cenie ok. 20 000zł to jest jednak zestaw budżetowy.

Przy czym nie twierdzę, że 20000 to mało, wręcz w naszych realiach to bardzo dużo, dla mnie także.

Ale jednak w odniesieniu do sprzętu audio, pozwala to zakup nowego sprzętu z przedziału budżetowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie, uważam, że nowy zestaw stereo w cenie ok. 20 000zł to jest jednak zestaw budżetowy.

Jeżeli sprzęt za 20 tyś to dla kolegi budżetówki to nawet nie będę dyskutował. Za 10 tyś uda się skompletować bardzo dobre stereo, które będzie bić na głowę sprzęt nawet trzy razy droższy. Zapewniam, że da się to zrobić. wystarczy sparowanie odpowiednich klocków i dobra akustyka. Ktoś może mieć klocki za 50 tyś i źle sparowane będą gówno warte. Oczywiście bez obrazy. Ale na prawdę zaskoczył mnie ten post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pojęcie sprzęt budżetowy jest bardzo względne :-)

 

Dlatego mając przeznaczonych tyle pieniędzy na nowy sprzęt nie widzę inaczej jak osobiście je przesłuchać i podjąć decyzję.

Najlepiej na spokojnie, w domu, tam gdzie sprzęt brzmi najlepiej.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Właśnie tak robię. Mam na odsłuchu w domu RA1572, aby w ogóle odpowiedzieć na pytanie czy Rotel to ten kierunek. Generalnie wszystkie odsłuchy przeprowadzam w domu. Wg mnie żadne inne nie mają sensu.

I odpowiedź brzmi tak, Rotel to dobry kierunek.

A odnośnie czy sprzęt za określoną kwotę jest budżetowy czy nie, to jeszcze raz podkreślę. Dla mnie 20tyś. to też jest bardzo duża kwota. Ale mimo wszystko twierdzę, że nowy sprzęt (w zestawieniu jak powyżej) jaki jesteśmy w stanie za te kwotę kupić, będzie niestety ze strefy budżetowej. Proszę tego stwierdzenia nie odbierać źle.

I zgadzam się z tym, że nawet za mniejsze pieniądze da się zebrać sprzęt dobrej klasy. Pytanie tylko kto czego szuka i do czego. Ja szukam zestawu do dość wymagających głośników jakimi są Arie948.

Edytowane przez Andrzej Ł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mnie się, że z tymi Ariami i ten wysoki model Integry Rotela, jak i dzielony, czy NAD na pewno dadzą sobie radę.

Z doświadczenia wiem, że jeśli oba zestawy nie będą grały obok siebie różnice szybko się zatrą :-)

 

Tak więc co wybierzesz będzie dobrze, a że ma być to dodatkowy zestaw, do plumkania, odpowiedź jest pewnie jedna.

Taniej.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Zaczynam przygodę z Rotelem RDD980 i jako że kupiłem bez pilota, to chciałbym się dowiedzieć, jakie są zamienniki i ewentualnie czy ma ktoś na sprzedaż?

Tu mało kto miał do czynienia z RDD-980, więc stąd brak odzewu. Jednak dla potomnych należy nadmienić, że piloty od wzmacniaczy Hegla go obsługują, więc problem niejako sam się rozwiązał ;)

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mało kto miał do czynienia z RDD-980, więc stąd brak odzewu. Jednak dla potomnych należy nadmienić, że piloty od wzmacniaczy Hegla go obsługują, więc problem niejako sam się rozwiązał ;)

Taaak!! Wielkie dzięki mol01 za pomoc.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

 

 

" MÓW JEŚLI MUSISZ "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla jasności powiem, że jak RDD-980, to i wszystkie modele z serii 900 z napędami Philipsa, a także: Arcamy, Linny, Meridiany, Micromegi, Missiony, Naimy, Philipsy, Protony, Quady, SAE, Sansuie, Tandbergi, Universumy oraz: Grundigi, Kenwoody, Marantze, Samsungi, Schneidery i Yamahy z napędami Philipsa. A jak spojrzeć na to, że CDP2A mkII i CDP4A mkII mają napędy Sony, zaś Mohican napęd Sanyo i pilot ten ma je obsługiwać, to niemal każdy odtwarzacz obsłuży...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontekście tych gęstych utworów to damping factor (współczynnik tłumienia) dla RA1572 wynosi 300 a dla RB1582MKII to aż 800. Siłą rzeczy musi sobie lepiej radzić z gęstym materiałem.

Tak czytam sobie i chciałbym tu zwrócić uwagę na DF, który opisujesz. Nie wiem jak u innych wzmacniaczy to się przekłada, ale DF u Rotela nie ma żadnego znaczenia. Dla przykładu taki zwykły mikrus RA-930AX ma DF 180 jak zresztą większość budżetówek Rotela, które miałem i słuchałem.Najwyższa integra Rotela z serii 9 czyli RA-980BX ma DF-1000 tak jak i końcówka mocy RB-980BX, którą to obecnie posiadam. W RA-1070 DF wynosi 400 i ja nie zauważyłem żadnej różnicy jeśli chodzi o szybkość tych wzmacniaczy. A jeśli chodzi o radzenie sobie z gęstym materiałem to śmiem twierdzić, że RA-1070 wypada z tych wszystkich wzmacniaczy najlepiej. Chodzi głównie o separację, a także o dynamikę w skali makro jak i mikro. W RB-980BX np. przy większych składach robi się już rozgardiasz przy DF 1000 czego nie uświadczyłem przy 1070 mimo iż współczynnik tłumienia czyli DF wynosi o 600 jednostek mniej. Więc tymi cyferkami raczej proszę się nie kierować :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyższa integra Rotela z serii 9 czyli RA-980BX ma DF-1000 tak jak i końcówka mocy RB-980BX, którą to obecnie posiadam.

Jednak zostałeś przy RB-980BX?

Uniwersalne piloty Logitech Harmony też rozwiążą ten problem ;)

Tak, ale jak masz Hegla, to oszczędzasz 200-300zł na takim Logitechu (choć wcale nie potrzeba Logitecha, by wszystkim sterować - wystarczy uniwersalny pilot Vivanco za 30zł).

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zostałeś przy RB-980BX?

Na razie sobie gra ;)

 

Tak, ale jak masz Hegla, to oszczędzasz 200-300zł na takim Logitechu (choć wcale nie potrzeba Logitecha, by wszystkim sterować - wystarczy uniwersalny pilot Vivanco za 30zł).

Nie, Logitech Harmony 300 używkę dostaniesz za 7-8 dych. A jak dojdą jeszcze inne klocki bez pilota to jak znalazł. Warto bo można obsłużyć kilka urządzeń.

 

Jednak zostałeś przy RB-980BX?

Tak szczerze zostawiłem ją sobie na razie ponieważ z Dyniami 42 świetnie gra mi takich wykonawców jak Snowy White, a w szczególności Album Highway to the Sun gdzie nie ma takiej ostrości, jest nasycenie plastyczność blachy wybrzmiewają znakomicie tak jak i twarde bębny riffy gitarowe itp. Nils Lofgren, Roger Waters-"Plusy i Minusy" Chris Rea itp. klimaty. W zasadzie zawsze na odsłuch zabieram składankę Chrisa Rea. Ale uwaga jeśli ktoś chciałby nabyć jego składanki. Albowiem są dwie płyty. Pierwsza to the very best of, druga zaś to The Platinum Collection. I właśnie ta pierwsza jest bardzo chujowato nagrana. Chyba ktoś sp***dolił mastering mimo iż są to te same nagrania. Słychać to od razu. Ale szukam wzmaka jeśli chodzi o konkret ;)

 

To są te płyty:post-63976-0-33970900-1505670442_thumb.jpgpost-63976-0-83404500-1505670454_thumb.jpg

 

Ta na okładce z gitarą jest spierdolona.

Edytowane przez Satori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam sobie i chciałbym tu zwrócić uwagę na DF, który opisujesz. Nie wiem jak u innych wzmacniaczy to się przekłada, ale DF u Rotela nie ma żadnego znaczenia.

No, i znowu bang.

 

Akurat ja słyszałem tę różnice, ponieważ miałem możliwość krzyżowego bezpośredniego podłączenia i posłuchania RA-930AX MkII i RA-980BX z monitorami Paradigm Monitor 3v.4 oraz Dynaudio Audience 50. I różnica była jak dla mnie słyszalna i ewidentna.

A dotyczyła szybkości prowadzenia basu. W mocniejszej Integrze bas był szybszy, mocniejszy i bardziej zdecydowany. Membrany pracowały zdecydowanie szybciej i gdy słuchając New Model Army, gdy leciał bas ( mają charakterystyczny) w Betcha czy Christian Militia- to separacja była dużo lepsza. Natomiast w W RA-930 poszczególne szarpnięcia basówki już były zdecydowanie mniej czytelne, jakby zachodziły na siebie.

 

Oczywiście dynamika też była dużo lepsza, ale to akurat wynikało z watów, a nie z DF.

 

Przy odsłuchach na pojedynczych zestawach, jeśli nie będziemy mogli bezpośrednio posłuchać, tego się nie usłyszy.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wygrał dzielony Rotel :-) hurrra :-)

Tak nie do końca to jest takie hurrra drogi Sittku. Zestawy dzielone mają swoje zalety. Ale ja mając RB+RC 980BX to tak na prawdę nie podobało mi się te granie. Sprzedałem RC i mam podłączony pod RB-980 Dac Magic 100. Wiem, że dużo ryzykuję mogąc spalić głośniki jeśli coś w w Windowsie mi się przedostanie i pójdzie pełna moc na kolumny. Ale do czego dążę, Sam Dac gra lepiej z samą końcówką. Jest czyściej, bardziej dynamicznie, bas jest twardszy po prostu jest lepiej. Dla mnie integra RA-980BX grała lepiej niż zestaw dzielony RB+RC 980BX. No tak było w moim przypadku.

 

Akurat ja słyszałem tę różnice, ponieważ miałem możliwość krzyżowego bezpośredniego podłączenia i posłuchania RA-930AX MkII i RA-980BX z monitorami Paradigm Monitor 3v.4 oraz Dynaudio Audience 50. I różnica była jak dla mnie słyszalna i ewidentna.

A dotyczyła szybkości prowadzenia basu. W mocniejszej Integrze bas był szybszy, mocniejszy i bardziej zdecydowany. Membrany pracowały zdecydowanie szybciej i gdy słuchając New Model Army, gdy leciał bas ( mają charakterystyczny) w Betcha czy Christian Militia- to separacja była dużo lepsza. Natomiast w W RA-930 poszczególne szarpnięcia basówki już były zdecydowanie mniej czytelne, jakby zachodziły na siebie.

 

Oczywiście dynamika też była dużo lepsza, ale to akurat wynikało z watów, a nie z DF.

To jest kwestią konstrukcji i właśnie watów a nie współczynnika tłumienia. Nie możemy tu porównywać 930 do RA-980. Więc nie żadne bang. Po za tym jak wiadomo Paradigm jak i Dynaudio lubią prąd. Gdyby 930 dysponował mocą 100w nie wiem czy poczuł byś różnicę w szybkości basu.

 

Natomiast w W RA-930 poszczególne szarpnięcia basówki już były zdecydowanie mniej czytelne, jakby zachodziły na siebie.

To też nie ma nic wspólnego z DF tylko z ułomnością budżetowego wzmacniacza.

Edytowane przez Satori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Paradigmy Monitor 3 v4. nie potrzebują dużo prądu, przy 8 omach mają skuteczność 89/91 dB.

 

Był to okres gdy zafascynowany tym parametrem "badałem" sobie współczynnik tłumienia, porównywałem wzmacniacze Rotela, ale i też inne, choćby miałem też podłączonego Cambridge Audio Azur 740A o podobnej mocy co RA-980BX, ale z 10 krotnie niższym DF. I dla mnie ewidentnie był to wpływ DF, bo w CA bas rozłaził się ogromnie, i New Model Army brzmiało totalnie inaczej.

 

Na pewno była to wypadkowa mocy i DF, ale różnice przy tej samej mocy były.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był to okres gdy zafascynowany tym parametrem "badałem" sobie współczynnik tłumienia, porównywałem wzmacniacze Rotela, ale i też inne, choćby miałem też podłączonego Cambridge Audio Azur 740A o podobnej mocy co RA-980BX, ale z 10 krotnie niższym DF. I dla mnie ewidentnie był to wpływ DF, bo w CA bas rozłaził się ogromnie, i New Model Army brzmiało totalnie inaczej.

Już pisałem, że nie wiem jak to przekłada się na inne wzmacniacze ale o Rotelu. Więc wytłumacz mi proszę dlaczego ja miałem przez kilka miesięcy już dwukrotnie RA-1070 i znam go bardzo dobrze. Nie wiesz. Więc Ci powiem. Ponieważ miałem także dwa modele RA-980BX gdzie DF wynosi 1000 a w 1070 -400. Szybkość wydaje się po stronie 1070 mimo mniejszego DF, twardy bas bardziej konturowy taki jaki lubię. Lepsza separacja, lepsza dynamika w skali zarówno makro i mikro. Więc nadal uważasz, że DF odgrywa tutaj jakąś rolę? Czy po prostu inżynierowie skonstruowali lepszy wzmacniacz. Chyba raczej zakończmy tę dyskusję, która do niczego nie prowadzi i pozostańmy w sytuacji patowej :-)

Edytowane przez Satori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To aż 3000/4000 zł.

 

Więc nadal uważasz, że DF odgrywa tutaj jakąś rolę? Czy po prostu inżynierowie skonstruowali lepszy wzmacniacz.

Nie wiem, nie jestem elektronikiem i łapy nie dam sobie odciąć, ale porównując choćby te trzy wzmacniacze, różnica była ewidentna. Generalnie chodzi o szybkość wybrzmienia głośników, i ja to słyszałem. :-)

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to już nic nie będę mówił o DF - kiedyś się napisałem na ten temat sporo, a widzę, że nadal są zwolennicy, jak i przeciwnicy wpływu współczynnika tłumienia na efekt słyszalny. Przypomnę tylko, że impedancja kolumn ma tu decydujące znaczenie - ta zakładana przy określaniu współczynnika i ta rzeczywista podczas odsłuchu...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

 

Saxon...realizacja słaba więc nie koniecznie wina leży po stronie Rotela...ale masz rację odtworzyć blachy z tego nagrania to jest niezłe wyzwanie ;-)

Są dwie drogi...system z zamuloną górą i ala słodka, przyjemna prezentacja, albo dosadne pokazanie tych blach bez grama piachu lecz mocno i dosadnie...co nie wszystkie uszka zniosą... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.