Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  718 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Dj Chris napisał:

Pilota mam i wszystko dziala.Dziwne jest to ze z blureja dziala a jak wylacze i chce na Menu to TV pokazuje ze nie ma sygnalu?

To podłącz amplituner z telewizorem przez VIDEO OUT (kablem RCA) - może masz wyłączone pokazywanie menu na HDMI w menu właśnie (grom wie, co oni tam powymyślali za ustawienia w serii 15). Tak, czy inaczej reset ustawień na pewno nie poprawi brzmienia - trzeba będzie poustawiać na nowo ilość, wielkość kolumn i odległości od słuchacza.

18 minut temu, luk1985 napisał:

tak to mostek oznaczony jako d 902, a po lewej oznaczony jako d 901 i tam juz sa diody ?

Mostek prostowniczy to układ 4 identycznych diod (albo luzem, albo właśnie zintegrowany w takiej jednolitej kwadratowej obudowie - inaczej mówiąc prostownik, tylko on tu "ładuje" baterię kodów zasilacza, a nie akumulator samochodowy) - można go zastąpić 4 identycznymi diodami, a ja tu widzę dwie (jak nie ma od spodu następnych dwóch, to na końcówkę idzie połówkowo wyprostowane napięcie, co na pewno nie będzie miało dobrych efektów).

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, luk1985 napisał:

Druga sprawa, to nie pokazałeś najważniejszego: tranzystorów (to czarne kwadratowe na radiatorach - dużych czarnych i małych srebrnych). Skoro ktoś upalił tam 8-amperowy mostek, to musiało się tam ładnie podziać...

No i z tego, co widzę, to są tam naklejki z parafkami osób "testujących" w obydwu sztukach, tyle że w innych miejscach. Druga sprawa, że te naklejki często się odklejają i latają po obudowie, bądź z niej wypadają przez perforację.

Znowu taiwaniec wgląda, jak by był w przeszłości zalany - plamy na PCB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powinien wyglądać oryginalny, ładnie zachowany egzemplarz RA-985BX:
P1330874.thumb.JPG.3dab31833b518ed3450c586faf230fa9.JPG
 

a tak RA-980BX:
P1050320_1.thumb.jpg.989e4ec8b634a42031e8b3be200752cd.jpg

I niema co się skupiać, czy są naklejki z prawkami lub kable w koszulkach, tylko czy podstawowe komponenty są oryginalne (względnie, wymienione na lepsze, jak ktoś jest fanem tuningu).

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, luk1985 napisał:

masz namysli te plamy pod kondensatorami ? to nie jest czasem klej montazowy ? czy moze pozostalosc elektrolitu po wylanych kondensatorach, a tranzystory ciezko uchwycic, ale sa takie same w prawym jak i lewym kanale

Nie. Mówię, o zaciekach na głównej płycie i o białym nalocie wokoło lutów kabli na płyteczce od zacisków głośnikowych - to jest definitywnie po jakimś płynie, który wlał się przez perforację do środka.
Zaś to pod kondensatorami - wyglądające na jak butapren lub czarne to rzeczywiście klej montażowy i niema się co tym martwić - choć niektórzy twierdzą, że zczarniały klej powoduje korozję nóżek elementów lutowanych.

WP_20190201_21_28_11_Pro.jpg

WP_20190201_21_22_01_Pro.jpg

WP_20190201_21_21_40_Pro.jpg

WP_20190201_21_21_17_Pro.jpg

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam, mój RA-935BX też się kiedyś grzał i to dość mocno jak ręką sprawdzałem nad pokrywa górną (i to nawet jak grałem na niedużym wzmocnieniu),  prądy spoczynkowe miały prawie 2 razy większy poziom niż te podane w instrukcji serwisowej. Dzięki informacjom jednego "kolegi" z  forum sam to wyregulowałem ;)  

mol01 - w jaki sposób sprawdzić czy te duże kondensatory w zasilaniu trzymają parametry, czy da się to zmierzyć jakimś multimetrem bo one maja po 8200 uF a np. na ale drogo są mierniki co maja max do 100 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Vladko napisał:

mol01 - w jaki sposób sprawdzić czy te duże kondensatory w zasilaniu trzymają parametry, czy da się to zmierzyć jakimś multimetrem bo one maja po 8200 uF a np. na ale drogo są mierniki co maja max do 100 

Multimetru nie polecałbym do mierzenia tak dużych pojemności, zwłaszcza takiego do 100zł... najlepiej kupić jest tester RLC - na Alledrogo można wyhaczyć za 30zł, a na Ali pewnie jeszcze ze 2x taniej, a przy okazji pokaże Ci jeszcze ESR (rezystancję szeregową)...
https://allegro.pl/oferta/tester-tranzystorow-mos-pnp-npn-esr-lcr-12864-7763656961

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem się pochwalić nowym nabytkiem, bo jak rzekłem poszukuję poprawy brzmienia, zbliżenia się do wyimaginowanego ideału :) Kupiłem sobie u Niemca nowy-stary przedwzmacniacz RC-1090, korciło mnie, żeby zajrzeć do środka, choć nigdy tego nie robiłem po zakupie...powiem Wam, że zacnie to wszystko wygląda, nie znam się zbytnio, ale 4x4700uF i duży, zapuszkowany toroid w zasilaczu...to zawsze mile widziani goście, podejrzewam, że moja niegdysiejsza integra 2x60W RA-1062 miała podobne zasilanie...wszystkie pozostałe kondensatory są duże i sygnowane literą "K", ponoć to dobrze, choć nie wiem o co chodzi :), wszystkie te kondy są przyklejone do płytki jakimś żółtym klejem, do XLR są przymocowane dodatkowe płytki z mnóstwem elektroniki/to chyba niezbyt dobrze, bo jeśli konstrukcja byłaby zbalansowana, to tych płytek by nie było, dobrze myślę?/, więc podpinanie po XLR w przyszłości sobie raczej daruję /na razie nie mam czego podpinać/, pre Phono ma opcję podpinania wkładek MC, co zawsze jest mile widziane, może kiedyś mi totalnie odwali i wymienię wkładkę w gramofonie...P1014077.thumb.JPG.62517481d78a4b401313f671a86aca19.JPGP1014081.thumb.JPG.c7728e2a9b5d0c3f3d88ec720c39acbf.JPG

Reasumując aż dziw bierze, że poprzedni RC-1070, mimo pustki w środku, w ogóle grał :), a właśnie w brzmieniu na razie nie doszukałem się jakichś większych różnic, dziwne, miałem nadzieję, że chociaż gramofon pokarze w tej konfiguracji co potrafi, a tu jak na razie nic się nie dzieje! Ostateczną ocenę dam po dłuższym czasie, na razie tylko 2x odsłuchiwałem, ale sądząc po tym, że mi się przy tym zdrzemło, to dźwięk nie był jakiś inny, lepszy, bardziej wciągający.

Jest jeszcze nowy pilot, który jak mnie uświadomił mol01 jest dedykowany kinu domowemu Rotela i po przywróceniu ustawień fabrycznych- nie obsługuje selektora źródeł we wzmacniaczu, na razie go próbuję rozgryźć, ale idzie mi ciężko, natomiast jako zabawka-telefon sprawdza się świetnie ;)

P1014079.thumb.JPG.5f4791e5d79de961092eabba9a689e28.JPGP1014082.thumb.JPG.9c452966d325e0f83ae7222110f06f2e.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, baksiu napisał:

Jest jeszcze nowy pilot, który jak mnie uświadomił mol01 jest dedykowany kinu domowemu Rotela i po przywróceniu ustawień fabrycznych- nie obsługuje selektora źródeł we wzmacniaczu,

Gratuluję zakupu nowej zabawki! :-)

Jeśli chodzi o sterowanie, to krótkie naciśnięcie powoduje przełączenie pilota w tryb obsługi danego urządzenia, natomiast żeby przełączyć wejście w przedwzmacniaczu, trzeba przycisk chwilę przytrzymać... ;-) Też mnie to zmyliło na początku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, tym napisał:

Gratuluję zakupu nowej zabawki! :-)

Jeśli chodzi o sterowanie, to krótkie naciśnięcie powoduje przełączenie pilota w tryb obsługi danego urządzenia, natomiast żeby przełączyć wejście w przedwzmacniaczu, trzeba przycisk chwilę przytrzymać... ;-) Też mnie to zmyliło na początku...

dzięki! to by był dobry trop, bo już chciałem powoli wyrzucić pilot przez okno, wieczorem sprawdzę i potwierdzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, baksiu napisał:

bo jeśli konstrukcja byłaby zbalansowana, to tych płytek by nie było, dobrze myślę?

Jak widać z tych płytek idą ekranowane przewody 3-żyłowe (kanał lewy, prawy, masa) na dół do płyty głównej, a więc zadaniem tych płytek jest symetryzacja i desymetryzacja sygnału, a cały preamp jest liniowy. Gdyby był zbalansowany byłby znacznie, znacznie bardziej skomplikowany (np. musiał by mieć 4 takie zestawy, które widać po bokach potencjometru na płycie głównej) i miał poczwórny potencjometr.

Tak np. wygląda zbalansowany Classe CP-47.5:
P1300472.thumb.jpg.8469017bfc24c036f0dc9aef60a31ad1.jpg

Wiem, wiem - niema wielkich kondów... ale te czarne też mają 4700uF, a każdy niebieski 2200uF ;)

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, baksiu napisał:

Jak by ktoś jeszcze wiedział jak wyłączyć wyświetlacz w rcd-1072, to już w ogóle bylbym przeszczesliwy! 

Nie da się ;-) Niestety... A tak na marginesie (w nawiązaniu do wcześniejszych wpisów), mój też trochę szumi, ale przy normalnych poziomach głośności nie słychać tego bez podchodzenia blisko do głośników... Widocznie ten typ tak ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, ten Classe ładnie w środku wygląda...gdyby Rotel był zbalansowany...a tak to mamy protezę w topowym klocku...

co do CD, to na nowym przedwzmacniaczu też szumi, to takie szumy własne wzmacniacza x2, więc tragedii żadnej nie ma, ale ujma na honorze owszem ;)

z brakiem funkcji off w wyświetlaczu topowego odtwarzacza CD to jakiś totalny brak konsekwencji....w RC-1090 się da, w RA-1070 się da, w RT-1082 się da, a wszystko na nic, bo ten w CD świeci prosto w oczy, a do dyskretnych nie należy...a właśnie, dlaczego wyświetlacze we wzmacniaczach święcą o połowę słabiej, czyżby dało się regulować siłę świecenia, jak w tunerze, czyli max, 1/2 i wyłączony?

Edytowane przez baksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, baksiu napisał:

no, ten Classe ładnie w środku wygląda

Jest trochę pusty, bo niema pre gramofonowego - jest to opcja w formie dodatkowej płytki zapinanej na zworkach widocznych w prawym górnym rogu na fotografii, a sam układ tej płytki jest bardzo podobny do pre gramofonowego w w/w Rotelach (ta część rozciągająca się w prawym górnym rogu mniej więcej po połowy urządzenia).

3 minuty temu, baksiu napisał:

tutaj wszystko na jednej płycie...

Jedno, co ma lepsze RC-995 od RC-1090 to przekaźniki (te czerwone).

26 minut temu, baksiu napisał:

dlaczego wyświetlacze we wzmacniaczach święcą o połowę słabiej, czyżby dało się regulować siłę świecenia,

Bo te wyświetlacze się z czasem wypalają świecąc jednostajnie - w CD są trwalsze i nie świecą jednostajnie, tylko wyświetlane informacje ciągle się zmieniają. Ponadto, jeśli sprzęt miał ktoś, kto palił, to często szybka na froncie jest strasznie zakopcona od wewnątrz i można odnieść wrażenie, że to wyświetlaczowi brakuje kontrastu i świeci słabo. Regulacji jawności, z tego co wiem, chyba żadnej niema - popatrz na płytce frontowej od tyłu, czy niema jakiejś PR-ki, ale wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, baksiu napisał:

Jak by ktoś jeszcze wiedział jak wyłączyć wyświetlacz w rcd-1072, to już w ogóle bylbym przeszczesliwy!

Wiesz, co ja bym wypróbował - połączył "EXT REM" w RCD-1072 z "IR OUT" w RC-1090 i na pilocie od pre włączył wygaszenie wyświetlacza - może zgasną obydwa ;)

A udało Ci się zaprogramować przyciski źródeł w pilocie według instrukcji podanej na priv?

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, mol01 napisał:

Wiesz, co ja bym wypróbował - połączył "EXT REM" w RCD-1072 z "IR OUT" w RC-1090 i na pilocie od pre włączył wygaszenie wyświetlacza - może zgasną obydwa ;) 

Hmmm... ciekawostka, może też przetestuję ;-) U mnie RCD-1072 i RA-1070 świecą w miarę równo, ale może poprzedni właściciel miał włączone wygaszanie we wzmacniaczu i się nie wypalił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, mol01 napisał:

Wiesz, co ja bym wypróbował - połączył "EXT REM" w RCD-1072 z "IR OUT" w RC-1090 i na pilocie od pre włączył wygaszenie wyświetlacza - może zgasną obydwa ;)

sprawdzę w imię nauki! faktycznie te wyświetlacze we wzmacniaczach mają cięższy żywot, tym bardziej lepiej je wygasić, bo raczej pełnią funkcję bajeru- disco-błysko :)

15 minut temu, tym napisał:

Hmmm... ciekawostka, może też przetestuję ;-) U mnie RCD-1072 i RA-1070 świecą w miarę równo, ale może poprzedni właściciel miał włączone wygaszanie we wzmacniaczu i się nie wypalił...

albo masz równo wypalony wyświetlacz w CD ;), u mnie wali prosto w oczy, RA-1070 bardzo dobrze wspominam, gra na nim mój tata, kto wie, czy jest w ogóle jakaś różnica in plus na korzyść RC-1090+RB-1070...czy tylko psychologiczna

Edytowane przez baksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, baksiu napisał:

RA-1070 bardzo dobrze wspominam, gra na nim mój tata, kto wie, czy jest w ogóle jakaś różnica in plus na korzyść RC-1090+RB-1070

Nie przesadzajmy, według mnie od RA-1070 lepiej gra RA-985BX. Jest dobry, ale ma chłodną barwę, przez co otrzymał w klubie opinię "suchotnika".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, mol01 napisał:

Nie przesadzajmy, według mnie od RA-1070 lepiej gra RA-985BX. Jest dobry, ale ma chłodną barwę, przez co otrzymał w klubie opinię "suchotnika".

no to może z RB-1080 lub 1090 poczuję różnicę, bo te końcówki mają wyraźnie solidniejszą budowę, była 1080 ostatnio na OLX, ale zniknęła, wyglądała na przytyraną, może w transporcie upadła, bo obudowa pogięta, czekamy na nowe ogłoszenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, a Wy znowu z tym "suchotnikiem" ;-) Ja bym raczej powiedział, że ma po prostu barwę ustawioną "na zero", natomiast w światku audiofilskim raczej preferowane jest przesunięcie w stronę "ciepełka"... Przy wszystkich ograniczeniach RA-1070 akurat barwa jest dla mnie zaletą, ale to oczywiście kwestia gustu. W każdym razie przy ciepłych nagraniach ciepełko jest, a przy zimnych czy neutralnych go nie wyczaruje. Są płyty, do których faktycznie wolałbym cieplej brzmiącą elektronikę, ale zdaję sobie sprawę, że to wina realizacji, a nie sprzętu.

Dla mnie największą wadą 1070 (ale i wyższych modeli Rotela) jest monotonny bas. W tym zakresie tęsknię za Krellem KAV-400xi (obserwacje Adama na ten temat pokrywają się w dużej mierze z moimi, chociaż jakoś nie utkwiło mi w pamięci aż takie "rozwleczenie" basu, może to też kwestia głośników). Tak czy inaczej na razie wstrzymuję się z kombinacjami sprzętowymi, ponieważ hamuje mnie pomieszczenie. Trochę ślinka cieknie np. na tę czarną "czterysetkę", ale wtedy będzie mezalians z RCD-1072 i znowu się zacznie gonitwa...

 

 

Edytowane przez tym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.