Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  718 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Posiadam Rotel'a Ra 980 Bx. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z prezentacji dźwiękowej tego wzmacniacza, jednak chciałbym pójść wyżej, po prostu spróbować coś lepszego, oczywiście Rotel'a.

To co bym chciał poprawić w tym wzmacniaczu to na pewno głębokość sceny. Obecnie jest szeroka, ale nie za głęboka.

Dodatkowo przydałaby się większa selektywność, jak i zróźnicowanie niskich tonów. Obecnie nie jest źle, ale wiem , że można lepiej.

Myślę nad :

1. Rotel Rc 990 Bx/ Rc 995 Bx + Rotel RB 980 BX

lub

2. Rotel Rc 990 Bx/ Rc 995 Bx + Rotel RB 990 BX. Tutaj tylko obawiam się trochę "wybijania" korków w mieszkaniu. Coś tam czytałem ,że się zdarza. Mieszkam w starszym domku jednorodzinnym, gdzie zabezpieczenia elektryczne są na starszych bezpiecznikach topikowch (korkach).

Czy taki upgrade miałby sens? Ktoś może porównywał integre Ra 980 Bx z takimi setami i mógłby napisać o różnicach ? Nie chciałbym też aby było jaśniej, ogólnie "temperatura" grania Ra 980 Bx mi bardzo odpowiada.

Pozdrawiam.

Ps. Muzyka to Rock, Metal.

Edytowane przez elerf2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, elerf2 napisał:

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Posiadam Rotel'a Ra 980 Bx. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z prezentacji dźwiękowej tego wzmacniacza, jednak chciałbym pójść wyżej, po prostu spróbować coś lepszego, oczywiście Rotel'a.

To co bym chciał poprawić w tym wzmacniaczu to na pewno głębokość sceny. Obecnie jest szeroka, ale nie za głęboka.

Dodatkowo przydałaby się większa selektywność, jak i zróźnicowanie niskich tonów. Obecnie nie jest źle, ale wiem , że można lepiej.

Myślę nad :

1. Rotel Rc 990 Bx/ Rc 995 Bx + Rotel RB 980 BX

lub

2. Rotel Rc 990 Bx/ Rc 995 Bx + Rotel RB 990 BX. Tutaj tylko obawiam się trochę "wybijania" korków w mieszkaniu. Coś tam czytałem ,że się zdarza. Mieszkam w starszym domku jednorodzinnym, gdzie zabezpieczenia elektryczne są na starszych bezpiecznikach topikowch (korkach).

Czy taki upgrade miałby sens? Ktoś może porównywał integre Ra 980 Bx z takimi setami i mógłby napisać o różnicach ? Nie chciałbym też aby było jaśniej, ogólnie "temperatura" grania Ra 980 Bx mi bardzo odpowiada.

Pozdrawiam.

Ps. Muzyka to Rock, Metal.

Osobiście wpinałem swojego rc 995 do RA 980 BX aby porównać preamp który siedzi w Ra 980 bx z rc 995. Zdecydowanie na plus Rc 995. Czyściej klarowniej w całym paśmie szczególnie na plus w tej konfiguracji co podpinałem wypadał bas. Wokal ładniejszy, z głębią trochę lepiej nie wiem czy nie jest minimalnie jaśniej - albo po prostu czyściej co sprawia takie wrażenie. W Ra 980 jest nie najlepszy preamp. Co do końcówek na pewno ktoś z klubowiczów się wypowie. Wg mnie zmiana którą planujesz będzie klasa wyżej co najmniej 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, elerf2 napisał:

Tutaj tylko obawiam się trochę "wybijania" korków w mieszkaniu. Coś tam czytałem ,że się zdarza. Mieszkam w starszym domku jednorodzinnym, gdzie zabezpieczenia elektryczne są na starszych bezpiecznikach topikowch (korkach).

Co prawda przy włączaniu RB-990BX światło przygasa, ale wkładek topikowych nie spali Ci żaden sprzęt audio - jest to tylko chwilowy "prąd rozruchowy", a bezpieczniki topikowe to zabezpieczenie zwłoczne (pali się przy dłuższym przeciążeniu sporo wyższym prądem niż ten w oznaczeniu wkładki). "Wybijanie" ma miejsce, jak ktoś ma obwód z tzw. S-ką 10A (normalnie stosowaną na obwodach oświetleniowych), zamiast prawidłowej na 16A, albo ma prawidłową, ale włącza Krella z 2kW trafem, gdy na tym samym obwodzie pracuje czajnik lub pralka (co też nie powinno mieć miejsca w prawidłowo wykonanej instalacji).

5 godzin temu, elerf2 napisał:

Czy taki upgrade miałby sens? 

Balans tonalny RA-980BX względem RB-980BX raczej pozostanie bez zmian przy zastosowaniu pre Rotela, bo końcówki tych dwóch są niema identyczne, zaś RB-990BX jest raczej ciemniejszy (o ile Twój RA-980BX jest zadbany, bo np. te z zabrudzonymi stykami lub zmęczone czasem potrafią grać bardzo mulasto). Ogólnie progres, jak już zauważył kolega @Martin.1 powinien być znaczny - RC-990BX jest minimalnie ciemniejszy, więc ja bym go parował z RB-980BX, bo RB-990BX może być już za ciemno, zaś do RC-995 dałbym RB-990BX. Na takim zestawianiu najdłużej wytrzymałem bez zmian na wzmocnieniu, a ja lubię zmieniać...

5 godzin temu, elerf2 napisał:

To co bym chciał poprawić w tym wzmacniaczu to na pewno głębokość sceny.

Ogólnie każdy Rotel gra raczej do przodu, więc na głębokości jakoś wiele nie zyskasz, ale różnica w lokalizacji na scenie inter względem preampów RC-980BX/990BX/995 jest kolosalna, nawet niema co porównywać...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, elerf2 napisał:

Dodatkowo przydałaby się większa selektywność, jak i zróźnicowanie niskich tonów.

Ogólnie jakoś w kwestii barwności basu końcówki Rotela nie są wirtuozami - za to RB-980BX/990BX są wirtuozami kontroli basu: jest sprężysty, potężny i bardzo szybki, wręcz gromowładny. W tej kwestii naprawdę trudno znaleźć konkurencję - z każdymi kolumnami robią co chcą, to bardzo wydajne prądowo piece dzięki swej mocy.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie @mol01 oraz @Martin.1 bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

Co do końcówki to będę raczej myślał o RB 990 BX. Tak oglądam zdjęcia wewnątrz integry RA 980 BX i końcówki RB 980 BX i wygląda to praktycznie identycznie , tyle , że inny układ. Natomiast RB 990 BX to już różnica znacznie większa. 

Tak oczywiście na chłopski rozum to podejrzewam , że jakbym wykorzystał samą końcówkę z integry Ra 980 BX z pre RC 990/995BX to by mogło być bardzo podobnie jak z RB 980Bx.Mogę się oczywiście mylić.

Mam jeszcze pytanie odnośnie przedwzmacniaczy. Prześledziłem trochę aukcje z poprzednich lat i widzę, że model RC 990 pojawia się dość rzadko, natomiast RC 995 już znacznie częściej. Cena oscyluje mniej więcej w granicy 1.5K więc ten tutaj to raczej gruba przesada :

https://allegro.pl/oferta/rotel-rc-995-pilot-zlacza-xlr-high-end-7858366546

A jak do takiego RC 995 miałby się model RC-1580? Ten drugi znacznie młodszy, a ceny są w granicach  1.8K, więc nie wiele drożej od średniej RC 995.

Przykład:

https://allegro.pl/oferta/rotel-rc-1580-7917177461

Czy ktoś może słyszał ten nowszy model? Czy lepiej nie kombinować i skupić się na poszukiwaniu RC 995?

Pozdrawiam.

 

Edytowane przez elerf2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, elerf2 napisał:

Tak oczywiście na chłopski rozum to podejrzewam , że jakbym wykorzystał samą końcówkę z integry Ra 980 BX z pre RC 990/995BX to by mogło być bardzo podobnie jak z RB 980Bx.Mogę się oczywiście mylić.

Niewiele się mylisz, choć RB-980BX ma lepiej poprowadzoną masę i to słychać.

10 godzin temu, elerf2 napisał:

Cena oscyluje mniej więcej w granicy 1.5K więc ten tutaj to raczej gruba przesada

Ostatnio ceny RC-995 ostro poleciały w górę i to nie tylko u nas, ale myślę że obecnie się kształtują w przedziale 1500-2000zł (a były czasy, gdy oscylowały między 1200-1500zł, ale inflacja robi swoje), więc ta z linku jest przesadzona.

10 godzin temu, elerf2 napisał:

A jak do takiego RC 995 miałby się model RC-1580?

RC-1580 nie słyszałem, ale słyszałem niemal identycznego konstrukcyjnie RC-1082 z końcówkami Linna (choć nie u siebie) i zrobił na mnie wrażenie. Niestety obydwa są na dużo mniej żywotnych (ale cenionych brzmieniowo) kondach Panasonic FC i raczej nie pożyją tak długo, jak RC-990BX i RC-995 na Black Gate'ach.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, mol01 napisał:

RC-1580 nie słyszałem, ale słyszałem niemal identycznego konstrukcyjnie RC-1082 z końcówkami Linna (choć nie u siebie) i zrobił na mnie wrażenie. Niestety obydwa są na dużo mniej żywotnych (ale cenionych brzmieniowo) kondach Panasonic FC i raczej nie pożyją tak długo, jak RC-990BX i RC-995 na Black Gate'ach.

Bardzo ważna informacja.

No właśnie, a propo tych kondensatorów w starszych Rotelach. Swojego Ra 980 Bx udało mi się kupić od pierwszego właściciela z pełną dokumentacją , kartonem itp. Pomimo idealnego wręcz wyglądu i tak oddałem go do serwisu na przegląd, konserwację, szczególnie, że poprzedni właściciel nigdy tego nie robił. Wzmacniacz został rozebrany na części, posprawdzany i jak się okazało żadne kondensatory nie wymagały wymiany. Wszystkie wręcz trzymają 99% - 100% pojemności. Jedyną rzeczą jaką się okazało do "naprawy" {poza oczywiście ogólną konserwacją urządzenia tj.m.in.czyszczeniem wszelkich przełączników, gałek itp} to trzeba było bias ustawić bo był trochę rozjechany i tyle.  Coś niesamowitego aby po tylu latach wzmacniacz tak dobrze się trzymał.

No nic, w takim razie nie kombinuje więcej i jeśli chodzi o pre to będę polował na RC 995.

Bardzo dziękuję za otrzymaną pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, elerf2 napisał:

Cena oscyluje mniej więcej w granicy 1.5K więc ten tutaj to raczej gruba przesada :

https://allegro.pl/oferta/rotel-rc-995-pilot-zlacza-xlr-high-end-7858366546

Cena z dupy

W zeszłym roku sprzedałem swój zestaw RC-955 + RB-991 za 2800 zł.

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elerf2 tutaj masz fajny set w dobrych pieniądzach. Tylko , że z Rc 980. Mógłbyś go poźniej sprzedać i zakupić Rc 995.

https://www.olx.pl/oferta/rotel-rb-990bx-koncowka-mocy-plus-rc-980bx-CID99-IDzck7m.html

Oczywiście by trzeba było zweryfikować , czy aby na pewno wszystko sprawne,

Edytowane przez Exciter555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, krzysiek napisał:

W zeszłym roku sprzedałem swój zestaw RC-955 + RB-991 za 2800 zł.

Czyżbym ja to kupił? ?
Jednak RB-991 poległ w walce z RB-990BX i poszedł za 2500zł - facet nie mógł się nacieszyć jaką okazję wyrwał ?

2 godziny temu, elerf2 napisał:

trzeba było bias ustawić bo był trochę rozjechany i tyle

To zawsze trzeba zrobić po otrzymaniu sprzętu, bo nawet napięcie zasilania w Twoim regionie ma na to wpływ...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, krzysiek napisał:

Hm, chyba nie, poszedł przez hifi.pl do Poznania 

Ale ja właśnie z rok temu chciałem kupić RB-991, a sprzedawca koniecznie chciał sprzedać zestaw RC-995 + RB-991, zaś jak chciałem kupić sam RB-991 to chciał z 500zł mniej. Zmuszony byłem kupić zestaw, choć już posiadałem RC-995... jak się później okazało, to właśnie ten RC-995 z zestawu został u mnie, bo zagrał minimalnie lepiej (młodszy rocznik) od mojego, zaś reszta poszła w świat...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś Rumun sprzedaje:

https://www.olx.ro/oferta/amplificator-rotel-rb-1090-IDcbrCS.html

cena zaporowa, ale pewnie by coś urwał...

jest przytyrany front, nieoryginalne śrubki pokrywy z przodu...trzeba by chyba prosić o zdjęcia środka...za 4kzł bym się namyślał...

obawiam się, że między 1070, a 1080 wielkiej różnicy nie usłysze, wolę od razu sięgnąć po topowy model ?

Edytowane przez baksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 1072 z krzywo zamontowanym napędem ;)

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, mol01 napisał:

No ja nie wiem - coś tu niedawno pisano o jakimś szumieniu...

tak, szumi lekko, obydwa egzemplarze, jakie posiadam szumią cyfrowo, mimo wyłączonego odtwarzania, ale to sprawa chyba kości cyfrowo-analogowych, nie mam tego krzywego modelu, żeby sprawdzić, ale skoro ma identyczne podzespoły, to pewnie też szumi...oczywiście mowa o gałce wzmacniacza rozkręconej na min godz. 12:00 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Karol Kościński napisał:

To ponoć jeden z lepszych napędów blu ray

?  "dobry żart tynfa wart" , ale Sony PlayStation jeżeli chodzi o gry to dla mnie numer 1 :) 

 

czy jakiś forumowicz posiada wiedzę jak się programuje stacje +10 w tunerze Marantz ST-72L , szukałem na internecie instrukcji użytkowania ale znalazłem tylko płatne opcje. 

ps. w klubie "marantza" nikt nie wie ? 

 

 

Edytowane przez Vladko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.