Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  716 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

Mam kilka pytań:

Czym różni się dokładnie brzmienie między Ra 980 Bx a Ra 985 BX? Czy warto dokładać do młodszego modelu? Czy średnicy jest trochę więcej  w Ra 985 BX? W Ra 980 BX jakby trochę za kocem była, szczególnie ta wyższa średnica.

RA 980bx i RA985bx to podobne konstrukcje, oba o mocy 100W/8 omach i 190W/4 omach. Starszy 980 ma wyższy współczynnik tłumienia 1000, młodszy 400. Młodszy ma inny potencjometr (oddzielny balans) i przełączniki okrągłe z diodami. Grają też inaczej. Ostatnio porównywałem w dwóch różnych systemach 980 z 985 i również z systemem dzielonym rb990/rc1090, czyli praktycznie topową (poza michi) serią dzieloną.

980-tka gra jakby większym dociążeniem dołu i średnicy, bardziej schodząc/eksponując bas i przez to chowa nieco górę pasma, a właściwie górną średnicę. Gra cieplej niż młodszy brat - 985. Nowszy 985bx gra przejrzyściej, ma świetną, czytelną i rozdzielczą średnicę i wyraźną górę. Tak jakby charakterystyka była przesunięta na środek, wyższą średnicę i czytelne wysokie. Basu jest mniej, oczywiście pojawia się wtedy kiedy trzeba, ale dżwięk w ogólnym odbiorze nie ma takiego dociążenia. Nie wiem czy przypadkiem nie ma tu znaczenia niższy współczynnik tłumienia 985tki. Oba są jednak świetnie zbudowane, na wysokiej klasy komponentach i bardzo wydajne prądowo. I teraz wszystko zależy od reszty toru, szczególnie kolumn. 980 z dynaudio 52SE zagrała mocno dociążonym dźwiękiem, tak jakby uwypuklając cechy tych kolumn, które mają podkreśloną dolną średnicę. Wzmacniacz jakby podkręcił jeszcze cechy tych dynek i grał mocno nasyconym dźwiękiem. Dawało to właśnie efekt lekkiego koca, mniej przejrzystości. Z kolei z xavianami 125ES i 250Evo, które są neutralne i wyrównane było to świetne połączenie, ale też raczej po lekko ciemniejszej stronie. 985bx natomiast kapitalnie zgrała się z dynaudio 52se, w mojej opinii to idealna synergia. 985 grając rozdzielczo i jaśniej wyciąga z tych dynek to co najlepsze. Dynki grają swoim lekko dociążonym dołem, a od wzmacniacza dostają otwarcie w średnicy i piękną górę. i dostajemy świetny punktowy bas, rozdzielczą średnicę, rewelacyjną wręcz stereofonię i piękną, niedrażniącą górę. Taki zestaw gra podobnie jak xaviany na scanspekach z wydajnym prądowo wzmocnieniem, czyli całym wyrównanym pasmem. Powiem więcej, 985bx z 52se, w mojej opinii, gra lepiej niż 52se z dzielonką 990/1090. Sygnatura zestawu 52se + 985 jest podobna do 990/1090 z xavianami 250 evo. Oczywiście zestaw końcówka i pre 990/1090 z xavianami 250 to wyższej próby granie, ale sygnatura jest bardzo zbliżona, tylko w trochę mniejszej skali. 980 natomiast bardzo fajnie zgrała się z małymi xavianami 125ES, które z racji konstrukcji, nie są w stanie schodzić nisko, a 980 potrafi wycisnąć z nich porządny bas bez utraty świetnej średnicy i czystej, rozdzielczej góry.

Reasumując: oba modele są świetne. Potrafią wysterować trudne esoteki i scanspeaki, są dobrze zbudowane i przy umiejętnym doborze reszty toru mogą stworzyć udany zestaw. Przy czym z 985 należy unikać jasno-grających kolumn, tu idealne do pary będą dynaudio 52se, contour 1.3mk2, xaviany 185mk2 na węglowym scanspeaku,, sonus faber. Do starszego 980 podejdzie xavian, proac, może któryś focal.

Te integry pomimo wieku to wciąż bardzo atrakcyjna propozycja i oberwując rynek można zauważyć, że ceny rosną, a one i tak znikają szybko. Ci, którzy ich słuchali dobrze wiedzą dlaczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wilkizajonc napisał:

RA 980bx i RA985bx to podobne konstrukcje, oba o mocy 100W/8 omach i 190W/4 omach. Starszy 980 ma wyższy współczynnik tłumienia 1000, młodszy 400. Młodszy ma inny potencjometr (oddzielny balans) i przełączniki okrągłe z diodami. Grają też inaczej. Ostatnio porównywałem w dwóch różnych systemach 980 z 985 i również z systemem dzielonym rb990/rc1090, czyli praktycznie topową (poza michi) serią dzieloną.

980-tka gra jakby większym dociążeniem dołu i średnicy, bardziej schodząc/eksponując bas i przez to chowa nieco górę pasma, a właściwie górną średnicę. Gra cieplej niż młodszy brat - 985. Nowszy 985bx gra przejrzyściej, ma świetną, czytelną i rozdzielczą średnicę i wyraźną górę. Tak jakby charakterystyka była przesunięta na środek, wyższą średnicę i czytelne wysokie. Basu jest mniej, oczywiście pojawia się wtedy kiedy trzeba, ale dżwięk w ogólnym odbiorze nie ma takiego dociążenia. Nie wiem czy przypadkiem nie ma tu znaczenia niższy współczynnik tłumienia 985tki. Oba są jednak świetnie zbudowane, na wysokiej klasy komponentach i bardzo wydajne prądowo. I teraz wszystko zależy od reszty toru, szczególnie kolumn. 980 z dynaudio 52SE zagrała mocno dociążonym dźwiękiem, tak jakby uwypuklając cechy tych kolumn, które mają podkreśloną dolną średnicę. Wzmacniacz jakby podkręcił jeszcze cechy tych dynek i grał mocno nasyconym dźwiękiem. Dawało to właśnie efekt lekkiego koca, mniej przejrzystości. Z kolei z xavianami 125ES i 250Evo, które są neutralne i wyrównane było to świetne połączenie, ale też raczej po lekko ciemniejszej stronie. 985bx natomiast kapitalnie zgrała się z dynaudio 52se, w mojej opinii to idealna synergia. 985 grając rozdzielczo i jaśniej wyciąga z tych dynek to co najlepsze. Dynki grają swoim lekko dociążonym dołem, a od wzmacniacza dostają otwarcie w średnicy i piękną górę. i dostajemy świetny punktowy bas, rozdzielczą średnicę, rewelacyjną wręcz stereofonię i piękną, niedrażniącą górę. Taki zestaw gra podobnie jak xaviany na scanspekach z wydajnym prądowo wzmocnieniem, czyli całym wyrównanym pasmem. Powiem więcej, 985bx z 52se, w mojej opinii, gra lepiej niż 52se z dzielonką 990/1090. Sygnatura zestawu 52se + 985 jest podobna do 990/1090 z xavianami 250 evo. Oczywiście zestaw końcówka i pre 990/1090 z xavianami 250 to wyższej próby granie, ale sygnatura jest bardzo zbliżona, tylko w trochę mniejszej skali. 980 natomiast bardzo fajnie zgrała się z małymi xavianami 125ES, które z racji konstrukcji, nie są w stanie schodzić nisko, a 980 potrafi wycisnąć z nich porządny bas bez utraty świetnej średnicy i czystej, rozdzielczej góry.

Reasumując: oba modele są świetne. Potrafią wysterować trudne esoteki i scanspeaki, są dobrze zbudowane i przy umiejętnym doborze reszty toru mogą stworzyć udany zestaw. Przy czym z 985 należy unikać jasno-grających kolumn, tu idealne do pary będą dynaudio 52se, contour 1.3mk2, xaviany 185mk2 na węglowym scanspeaku,, sonus faber. Do starszego 980 podejdzie xavian, proac, może któryś focal.

Te integry pomimo wieku to wciąż bardzo atrakcyjna propozycja i oberwując rynek można zauważyć, że ceny rosną, a one i tak znikają szybko. Ci, którzy ich słuchali dobrze wiedzą dlaczego...

Ciekawi mnie, dlaczego słabo oceniasz RB1090, ja co prawda przeszedłem w tym samym systemie z RB1070 na RB1080 i aktualnie RB1090. moim zdaniem ten ostatni gra najbliżej prawdy, między 1070 a 1080 różnica była wyrazniejsza, typowy model gra najbardziej naturalnie, bez efekciarstwa, utwardzenia basu, podkręcenia góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oceniam RB1090, nawet jej nie słyszałem. Chodziło mi o zestaw RB 990 z RC 1090. Zarówno integra 980, jak i 985 grają w mojej opinii niewiele gorzej niż ten właśnie zestaw dzielony. Dzielonka gra lepiej, szerzej i głębiej i to słuchać w bezpośrednim porównaniu, ale nie jest to jakaś kolosalna różnica, co bardzo dobrze świadczy o tych integrach. Tym bardziej, że dzielonka to jednak praktycznie dwukrotna różnica w cenie w stosunku do integr. Wyraźna przewaga dzielonki jest przy cichym słuchaniu, nie traci tak dynamiki mikro jak integry, choć te integry też nieźle sobie radzą przy niskich poziomach głośności. Może gdyby w tor wpiąć jakiś wyższej klasy preamp byłoby jeszcze lepiej. Zdaje się, że Mol kiedyś miał Classe z wyższej klasy CP i z tego co pamiętam, to było lepiej niż z RC 1090. Z drugiej strony, czy jest jakaś nowsza integra do 10 tys, która jest wyraźnie lepsza od topowych dzielonek Rotela serii 9 czy 10? Np Musical Fidelity m6si? Albo czy poniżej 2000 zł znajdzie się nowszą integrę, która ma charakter Rotela i radzi sobie z większością kolumn? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, wilkizajonc napisał:

Zdaje się, że Mol kiedyś miał Classe z wyższej klasy CP i z tego co pamiętam, to było lepiej niż z RC 1090.

Tak, porównywałem z CP-47.5, ale nie na końcówce Rotela, a Primare A30.2, bo z tego co pamiętam Classe z Rotelem RB-990BX w ogóle nie zagrało, albo to było Primare PRE30... już nie pamiętam. Pre Primare w każdym razie na pewno testowałem z RB-990BX, a czy z któryś Classe to już nie pamiętam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wilkizajonc napisał:

Z drugiej strony, czy jest jakaś nowsza integra do 10 tys, która jest wyraźnie lepsza od topowych dzielonek Rotela serii 9 czy 10?

Ja w tej cenie kupiłem z drugiej ręki integrę Modwright KWI-200, która u mnie zastąpiła dzielony zestaw RC-995/RB-991. Może nie ma takiego przyłożenia na midbassie jak Rotel, ale góra pasma to miód na uszy w porównaniu z Rotelem. Chciałem kupić Krella KAV-500i, ale nie było w rozsądnych pieniądzach.

Btw widziałem, że pisałeś o 52SE. Kupiłem sobie te kolumny na parę miesięcy tak z ciekawości i RB-980BX sromotnie poległ w starciu z tymi maluchami. Przy wyższych poziomach głośności były wyraźne zniekształcenia. Modwright robił z tymi Dynkami co chciał, przy każdej głośności.

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, krzysiek napisał:

Ja w tej cenie kupiłem z drugiej ręki integrę Modwright KWI-200, która u mnie zastąpiła dzielony zestaw RC-995/RB-991. Może nie ma takiego przyłożenia na midbassie jak Rotel, ale góra pasma to miód na uszy w porównaniu z Rotelem. Chciałem kupić Krella KAV-500i, ale nie było w rozsądnych pieniądzach.

Nie dalej jak wczoraj tłumaczyłem Baksiowi, że będzie musiał uderzyć właśnie w takie niszowe marki, a nie tam Krelle do remontu, jak chce osiągnąć dalszy progres i nie wydać majątku na klocki... ale ten myśli tylko o szybkiej odsprzedaży Krella w razie wtopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mol01 napisał:

Nie dalej jak wczoraj tłumaczyłem Baksiowi, że będzie musiał uderzyć właśnie w takie niszowe marki, a nie tam Krelle do remontu, jak chce osiągnąć dalszy progres i nie wydać majątku na klocki... ale ten myśli tylko o szybkiej odsprzedaży Krella w razie wtopy.

Ja poniekąd wybrałem właśnie Modwrighta, bo 1. jest to względnie nowy model (w chwili zakupu najstarsze modele miały 5 lat) niewymagający remontu 2. słuchałem końcówki i mniej więcej ogarniałem sygnaturę dźwięku producenta 3. bardzo duża utrata wartości używki względem ceny detalicznej nowego egzemplarza - niestety to nie McIntosha, żeby trzymał cenę, ale wtedy też nie byłoby mnie stać na używkę ?

Myślałem jeszcze nad integrą Pliniusa, bywają w ogłoszeniach, ponoć ładnie grają z dynkami, ale niestety nigdy nie słuchałem klocków tego producenta.

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, krzysiek napisał:

Myślałem jeszcze nad integrą Pliniusa, bywają w ogłoszeniach, ponoć ładnie grają z dynkami, ale niestety nigdy nie słuchałem klocków tego producenta.

Też swego czasu chorowałem na Pliniusa ?

56 minut temu, krzysiek napisał:

Btw widziałem, że pisałeś o 52SE. Kupiłem sobie te kolumny na parę miesięcy tak z ciekawości i RB-980BX sromotnie poległ w starciu z tymi maluchami

Ale tym mnie zaskoczyłeś - ja wspominam RB-980BX bardzo dobrze właśnie za swobodę nawet dość trudnym obciążeniem (3-drożne, 4-głośnikowe kolumny o 86dB skuteczności). Oczywiście niema nawet co porównywać z moim obecnym Primare A33.2, ale na tamte realia to początkowo miałem rozterki, czy aby RB-990BX na pewno jest lepszy (dopiero po dłuższym odsłuchu wyszły zalety "większego brata").

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mol01 napisał:

Też swego czasu chorowałem na Pliniusa ?

Bardzo podobają mi się wizualnie te klocki, poza tym z wielu recenzji wynika, że ich charakter bardziej by mi podpasował, czytałem coś w stylu "bokserska pięść w aksamitnej rękawicy" ? no ale z takim kupowaniem bez odsłuchu to nigdy nie wiadomo. Z Modwrightem mam czasami wrażenie, że z Dynaudio jest nieco zbyt łagodnie, nie ma powiedzmy większego "pierdolnięcia", takie lampowe granie jak na tranzystor. Natomiast ostatnio miałem okazję porównać moją integrę z dzielonym zestawem Naima (chyba 250) i zdecydowanie wybieram moją integrę ?

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, krzysiek napisał:

Z Modwrightem mam czasami wrażenie, że z Dynaudio jest nieco zbyt łagodnie, nie ma powiedzmy większego "pierdolnięcia",

Gdyby nie Theta u mnie na źródle czasami też miałbym takie wrażenie, ale ona daje taki dopał, że obawą wyczekujesz "pierdolnięcia" w dobrze znanym utworze ?

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mol01 napisał:

Ale tym mnie zaskoczyłeś - ja wspominam RB-980BX bardzo dobrze właśnie za swobodę nawet dość trudnym obciążeniem (3-drożne, 4-głośnikowe kolumny o 86dB skuteczności). Oczywiście niema nawet co porównywać z moim obecnym Primare A33.2, ale na tamte realia to początkowo miałem rozterki, czy aby RB-990BX na pewno jest lepszy (dopiero po dłuższym odsłuchu wyszły zalety "większego brata").

Wyobraź sobie, jak mi koparka opadła, na godz. 11 były charki w kolumnach. Oczywiście nie wykluczam, że ten stareńki RB 980BX już coś nie domaga, może kompleksowy serwis by mu się przydał, recap itd. W każdym razie u syna w pokoju gra z missionami m72 i dobrze sobie radzi, syn ma wylane na jakość audio, więc nie będę wywalał kasy na serwis ? Niestety RB-991 już wtedy sprzedałem i nie mogłem go wypróbować z 52SE, pewnie nie byłoby żadnego problemu. W każdym razie, miałem u siebie DM2/7, Contour 1.3 mk2, Special 25 i Audience 52SE i te ostatnie to zdecydowanie najtrudniejsze do poprawnego napędzenia z tych czterech...

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krzysiek napisał:

Bardzo podobają mi się wizualnie te klocki, poza tym z wielu recenzji wynika, że ich charakter bardziej by mi podpasował, czytałem coś w stylu "bokserska pięść w aksamitnej rękawicy" ?

Konstrukcyjnie Plinius to zupełnie inny poziom niż Modwright - wystarczy spojrzeć na klasę użytych kondów.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wilkizajonc napisał:

Nie oceniam RB1090, nawet jej nie słyszałem. Chodziło mi o zestaw RB 990 z RC 1090. Zarówno integra 980, jak i 985 grają w mojej opinii niewiele gorzej niż ten właśnie zestaw dzielony. Dzielonka gra lepiej, szerzej i głębiej i to słuchać w bezpośrednim porównaniu, ale nie jest to jakaś kolosalna różnica, co bardzo dobrze świadczy o tych integrach. Tym bardziej, że dzielonka to jednak praktycznie dwukrotna różnica w cenie w stosunku do integr. Wyraźna przewaga dzielonki jest przy cichym słuchaniu, nie traci tak dynamiki mikro jak integry, choć te integry też nieźle sobie radzą przy niskich poziomach głośności. Może gdyby w tor wpiąć jakiś wyższej klasy preamp byłoby jeszcze lepiej. Zdaje się, że Mol kiedyś miał Classe z wyższej klasy CP i z tego co pamiętam, to było lepiej niż z RC 1090. Z drugiej strony, czy jest jakaś nowsza integra do 10 tys, która jest wyraźnie lepsza od topowych dzielonek Rotela serii 9 czy 10? Np Musical Fidelity m6si? Albo czy poniżej 2000 zł znajdzie się nowszą integrę, która ma charakter Rotela i radzi sobie z większością kolumn? 

Powaliło mi się, sorry. Jeśli nie sluchaleś rb1090, to topowej dzielonki rotela też nie ? jeśli rb990 = w przybliżeniu RB1080, to do rb1090 nie ma startu. Ta topowa, to na prawdę przyjemna maszyna, można słuchać godzinami i się relaksować, spokój z jakim przetwarza sygnały jest nie do podrobienia. Dźwięk jest bez grama spinki, bardzo równy, bez wyostrzeń, uwypukleń wyzszego basu, bez dudnienia, no z CD  krella już zadudni, ale to jego wina, bo na cd rotela i gramofonie wszystko równe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu zgadzam się z Krzyśkiem, dynki 52SE to wyjątkowo wredne kolumny do napędzania i w ogóle specyficzne, bo grają z podbitym basem, jakby dociążoną mocno dolną średnicą. Bronią się za to fajną górą. Ja się poddałem i przeszedłem w końcu na Xaviany, bo skoro 320W końcówka mocy (RB 990) też nie była w stanie w pełni ich rozwinąć to ile im trzeba dać prądu? Dlatego sam byłem zaskoczony tym, jak fajnie z nimi zagrała RA 985bx, ale to tak jak pisałem, chyba dlatego, że gra bardziej  po jasnej stronie i otworzyła bardziej średnicę bez dodatkowego podkreślenia dołu (tak jak RA 980 i RB 990). Nie zauważyłem natomiast, żeby były jakiekolwiek problemy ze zniekształceniami, oczywiście przy max godz 11 na potencjometrze, bo wtedy było już naprawdę głośno i więcej nie było trzeba (pokój 20 m). RA 980 na godz. 11 to już była totalna petarda. Pewnie to kwestia innego skalowania potencjometrów. W 980 przyrost głośności bardzo szybko przyrasta od najmniejszych poziomów i na 10 jest już bardzo głośno i też nie zauważyłem żadnych zniekształceń. Jakąś alternatywą dla RA 980 jest HK 680, gra bardzo podobnie, ale jest jednak wyraźnie słabszy, nie dawał sobie rady z 52SE, za to z dynaudio 50 radził sobie bardzo fajnie. W ogóle Audience 50 to były fajne kolumny, bardziej równe, bez podbicia dolnej średnicy, jak w 52SE. Fajnie, że dzielicie się swoimi doświadczeniami na temat innych sprzętów. Kiedyś w końcu trzeba będzie przejść na coś nowszego. Moi faworyci do odsłuchów to leema tucana 2 i musical fidelity m6si. Krzysiek podpowiada Modwrighta, Mol Pliniusa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Popo87 napisał:

 

W RC-960BX jest podwójny potenjometry od głośności.

Można go wymienić na nowy ? Pomijając opcję balansu?

 

Pinout potencjometru z dzieloną skalą i normalnego jest taki sam, więc go wstawisz bez problemu, ale nie założysz na niego przedniej połówki gałki, bo w dzielonym wchodzi ona na cieńszą ośkę... Więc, albo kupujesz nowy potek i przekładasz z niego skale robocze do starego (polecam - są takie same, jak kupisz odpowiedni model), albo zakładasz nowy w całości i szukasz jednolitej gałki z magnetofonu lub modelu z wydzielonym balansem na oddzielnym potencjometrze (o które raczej ciężko, jak nie kupisz dawcy). A po co chcesz wymieniać potencjometr - może wystarczy dobrze wyczyścić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mol01 napisał:

Pinout potencjometru z dzieloną skalą i normalnego jest taki sam, więc go wstawisz bez problemu, ale nie założysz na niego przedniej połówki gałki, bo w dzielonym wchodzi ona na cieńszą ośkę... Więc, albo kupujesz nowy potek i przekładasz z niego skale robocze do starego (polecam - są takie same, jak kupisz odpowiedni model), albo zakładasz nowy w całości i szukasz jednolitej gałki z magnetofonu lub modelu z wydzielonym balansem na oddzielnym potencjometrze (o które raczej ciężko, jak nie kupisz dawcy). A po co chcesz wymieniać potencjometr - może wystarczy dobrze wyczyścić? 

mol01, własnie zbieram w kupę różne opcje. Psikałem juz do środka kontaktem (bez rozbierania potencjometru), nie pomogło w ogóle. 

Druga opcja teraz to wylutowanie potencjometru i całkowite jego rozebranie i czyszczenie w środku. Jak to nie pomoże ... wymiana na "jednolity". 

Dzięki za potwierdzenie, że zwykły też wejdzie bez problemu. 

No tak, końcówka nie wejdzie, w dodatku większość jakie widziałem, mają okrągły trzpień a nie ścięty jak w oryginale. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Popo87 napisał:

No tak, końcówka nie wejdzie, w dodatku większość jakie widziałem, mają okrągły trzpień a nie ścięty jak w oryginale. 

Są i że świętym trzpieniem - trzeba dobrze poszukać w internecie, a nie tylko na Allegro... ale tak jak mówię: rozebrać (niebieska część skręcona jest na dwie śrubki + zawleczka na trzpieniu), dokładnie wyczyścić patyczkami (mogą być nawet nasączone w Kontakcie PR, choć są do tego bardziej "aktywne" preparaty) i sprawdzić, czy nie są wytarte stałe oporowe - jak są, to nawet nie składać, tylko kupić nowy z byle jaką trzpieniem (aby o tej samej oporności i gabarytach) i po prostu przełożyć trzpień ze starego (niebieskie sekcje ze skalami oporowymi są takie same, tylko osprzęt/podkładki trzepienia są inne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest o tyle dobrze, że to nie jest potencjometr z żadnym balansem jak napisałeś, tylko z oddzielną regulacją prawego i lewego kanału (posiadający dokładnie dwie identyczne skale/tarcze oporowe), a to diametralna różnica. Taki potencjometr ma dokładnie taką samą konstrukcję jak zwykły - różni się tylko trzpieniem, który reguluje każdą skalę oddzielnie. Prawdziwy potencjometr z balansem ma 3 skale oporowe, dwie jak w Rotelowym (regulacja lewego i prawego kanału poruszające się razem) i trzecią równoważna z zaskokiem centrycznym (czyli zupełnie inna jak w zwykłych potencjometrach) - z takim uszkodzonym potencjometrem zaczynają się dopiero kłopoty... ale nic nie jest nie do przejścia - potrzeba matką wynalazku.

W dniu 21 maja 2020 o 21:15, krzysiek napisał:

W każdym razie u syna w pokoju gra z missionami m72 i dobrze sobie radzi, syn ma wylane na jakość audio, więc nie będę wywalał kasy na serwis ?

Przestaniecie mieć wysłane, gdy temu "pocharkującemu" RB-980BX coś grubo padnie i spali kolumny (on chyba niema żadnych zabezpieczeń je chroniących)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mol01 napisał:

Przestaniecie mieć wysłane, gdy temu "pocharkującemu" RB-980BX coś grubo padnie i spali kolumny (on chyba niema żadnych zabezpieczeń je chroniących)...

te missiony kosztowały mnie 400 zł, czyli tyle, ile butelka dobrej whisky ?

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym wolał to zainwestować w serwis niż spisywać na straty fajny wzmak i kolunmy (pomijając już kwestię trunku w tej cenie), ale to Twój sprzęt oraz gardło i zrobisz jak uważasz... mi nic do tego.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, mol01 napisał:

Ja tam bym wolał to zainwestować w serwis niż spisywać na straty fajny wzmak i kolunmy (pomijając już kwestię trunku w tej cenie), ale to Twój sprzęt oraz gardło i zrobisz jak uważasz... mi nic do tego.

Gdyby to był mój główny wzmacniacz w domu, to pewnie bym tak zrobił. Ztcp dwa lata temu podpinałem go do Contourów i S25, porównując z RB-991. Grał bez zarzutu przy każdej głośności. Zniekształcenia słyszałem rok temu przy Audience, przy wysokiej głośności, dlatego zakładam, że ten wzmacniacz po prostu nie daje rady przy tak niskoefektywnych paczkach. Gdy go kupiłem, z 10 lat temu, był na przeglądzie u lokalnego serwisanta. Mówiąc o serwisie, jak pisałem wyżej miałem na myśli kompleksowy serwis z recapem. Moim zdaniem to nieopłacalne dla wzmacniacza, dla którego jedynym źródłem jest zintegrowana karta dźwiękowa PC ?

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, krzysiek napisał:

Mówiąc o serwisie, jak pisałem wyżej miałem na myśli kompleksowy serwis z recapem. Moim zdaniem to nieopłacalne dla wzmacniacza,

Jak byś znalazł odpowiedni serwis, to może byś się zmieścił z recapem w jednej butelce rzeczonej whisky, bo kondów w niej tyle co kot napłakał. A syna wypadałoby uczyć brania odpowiedzialności za przekazane w spadku mienie, bo kiedyś zapewne odziedziczy po Tobie znacznie więcej i lepiej, żeby wiedział jak tego nie spisać na straty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, mol01 napisał:

A syna wypadałoby uczyć brania odpowiedzialności za przekazane w spadku mienie, bo kiedyś zapewne odziedziczy po Tobie znacznie więcej i lepiej, żeby wiedział jak tego nie spisać na straty ?

To chyba temat na dysputę filozoficzną ? Raczej staram się za bardzo nie cisnąć w temacie sprzętu, żeby nie było jak w paście "mój stary jest fanatykiem wędkarstwa" ? Chłopaki mają własne zajawki, a jak pójdę do grobu, to fajnie byłoby jakby cały mój sprzęt z płytami sprzedali za dobrą cenę ? zestawy Rotela wstawiałem im do pokojów wraz z kolejnymi upgrejdami mojego systemu. Starszy syn dostał rc/rb-970bx, gdy szedł do komunii - teraz ma 25 lat. Rotel dalej gra... żeby było śmieszniej te rotele kupiłem w UK i parę miesięcy temu tam wróciły, gdyż syn tam obecnie mieszka.

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie chodziło mi o to byś wciskał synowi swoje pasje i niespełnione ambicje - niech idzie własną, nawet nieutartą drogą, ale żeby uczyć zaradności, dbałości i ekonomii. Ja nie mam dzieci, ale mnie od małego uczono, by umieć "z gówna bat ukręcić" - większość przekazanej wtedy wiedzy (o razu mówię, że bardziej mechanicznej niż elektronicznej, choć przy elektryce grzebałem w wieku 14 lat) uważam za bezużyteczną (żeby nie powiedzieć głupią), ale np. teraz sam potrafię sobie poradzić z recapem, drobnymi awariami sprzętu audio, czy tam wymianą oleju, filtrów i klocków w samochodzie...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mol01 napisał:

Oczywiście nie chodziło mi o to byś wciskał synowi swoje pasje i niespełnione ambicje - niech idzie własną, nawet nieutartą drogą, ale żeby uczyć zaradności, dbałości i ekonomii. Ja nie mam dzieci, ale mnie od małego uczono, by umieć "z gówna bat ukręcić" - większość przekazanej wtedy wiedzy (o razu mówię, że bardziej mechanicznej niż elektronicznej, choć przy elektryce grzebałem w wieku 14 lat) uważam za bezużyteczną (żeby nie powiedzieć głupią), ale np. teraz sam potrafię sobie poradzić z recapem, drobnymi awariami sprzętu audio, czy tam wymianą oleju, filtrów i klocków w samochodzie...

Powiedział mol01, znana w towarzystwie żyła ? Miałem takiego lokatora w nabytej kamienicy, który wszystko szanował i odkladał na czarną godzinę... w efekcie jego skarby zapełniły dwa kontenery, choć większość zabrał do nowego lokum. Inny przykład: kupiłem 5 lat temu zwykły mały garaż, facet tam miał tyle skarbów, że rower się nie mieścił... nie mówiąc choćby o maluchu... wywiozlem dwa trafici tego chłamu, w większości na smietnik, złom etc, trochę tego się jeszcze plącze w mojej piwnicy, nadmienię, że ten cały chłam wyraźnie obniżył wartość obu nieruchomości... warto kolekcjonowac jachty, nie warto pordzewiałych śrub od nich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, baksiu napisał:

Powiedział mol01, znana w towarzystwie żyła ?

Żyła, bo nie chciałem Ci oddać pół-darmo rzeczy, której nie zamierzam sprzedawać? Racja, u mnie też jest pół garażu różnych gratów, a najczęściej bywa, że jak coś jest mi potrzebne to się okazuje, że miesiąc wcześniej wywaliłem to na śmietnik myśląc, że się nie przyda...

I ja nie ściągam klocków do remontu z Serbii, oby tylko taniej jak Ty sympatyczny kolego - u mnie, żebym coś kupił musi być spełnionych szereg czynników, a nie nie TYLKO I WYŁĄCZNIE okazyjna cena. Każdy w towarzystwie, kto ode mnie kiedyś coś kupił wie, jak moje klocki wyglądają i działają, ale Ty się o tym nie przekonasz szukając szrot za grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś się obruszył! Z Serbii sprzęt przyjechał sprawny w 100%, więc nadal się nim cieszę. Cena jest istotna, jednak ze sprzętem się rozstaje błyskawicznie, do miesiąca się żegnamy, najczęściej w stanie bdb, nikt mi reklamacji nie zgłaszał, a trochę tego puściłem w obieg, bo zawsze byłem ciekaw innych klocków, z reguły leciwych? Kupuję sprzęt z całego swiata, nawet zza oceanu, rzadko trafiam na minę, nie lubię się rozdrabniać. Tak samo z thetą, poleciłeś i kupiłem, wierzę w twój instynk łowcy? Można powiedzieć, że prowadzę działalność charytatywną- wzbogacam krajowy rynek w importowany, rzadki sprzęt, możesz mi przekazać 1% podatku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, baksiu napisał:

Z Serbii sprzęt przyjechał sprawny w 100%,

20 minut temu, baksiu napisał:

nikt mi reklamacji nie zgłaszał, a trochę tego puściłem w obieg

20 minut temu, baksiu napisał:

rzadko trafiam na minę

A mam tu teraz przytoczyć ile razy Twoja grzebana końcówka z Serbii lub ostatnio nabyty Krell KAV-300cd już były na serwisie? Wcześniej z RB-1080 też były problemy, prawda? A ja jak nie dostaję filmu z prezentacją pracy sprzętu lub foty bebechów od sprzedawcy to żegnam się delikwentem, choćby sprzęt był białym krukiem za 1/4 ceny.

I tak, wiem - zaraz napiszesz, że ja to sam grzebię, więc moje klocki nie zalegają po serwisach. Ale ja grzebię najczęściej profilaktycznie zanim coś padnie (sprawdzam kondensatory i punkty pomiarowe od razu po zakupie każdego klocka zanim go w ogóle posłucham), a efekty moich prac nie odbiegają od fabrycznych.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.