Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony szpulowe.


Marek-41
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wielką prośbę czy ktoś z szanownych kolegów może pomóc w udostępnieniu kopii taśmy testowej w celu regulacji głowic. Zaoferował mi pomoc w naprawie znajomy ale nie ma taśmy testowej.

 

Kopia taśmy testowej nie jest taśmą testową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam problem, bo nie wiem czy ktoś może pożyczyć taśmę testową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lucky

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wrócę do pierwszego pytania. Czy jest w Polsce ktoś kto może naprawić magnetofon. Kiedyś św.p. Korwin kogoś polecał ale to już było dawno temu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lucky

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witajcie :)

Kojarzy ktoś taką maszynę ?

 

250275.jpeg

250276.jpeg

250277.jpeg

250278.jpeg

250279.jpeg

 

Jedyne co udało mi się ustalić to to, że pochodzi z końcówki lat 50, jest lampowa, ma 2 głowice i 3 silniki, na 99% jest dwuścieżkowa mono.

Może ktoś z Was wie coś więcej o tym sprzęcie - bardzo proszę o wszelakie informacje. Najprawdopodobniej będę miał zaszczyt uruchomienia tego sprzętu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat umarł. Mechanika w maszynie już działa, jednakże wymaga kompleksowej konserwacji i regulacji (zwłaszcza naciąg taśmy). Elektronika niestety musi poczekać na nowe kondensatory elektrolityczne.

A tymczasem pochwalę się moim M2405S w akcji :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Philipsa seri 44 ??.

Jakościowo dużo lepsze a mechanicznie malinka ..

Można trafić taniej niż Twój

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dulon184
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat nie umarł,tylko magnetofony się nie psują i właściciele zamiast pisać od rzeczy, sobie ich słuchają.

Miałem podobny M-2404S. Różnił się od tego ,tylko tym ,że nie pracowały mu wskazniki podczas odczytu.Kupiłem go nowego po sprzedaży Tonetki. Jeszcze pamiętam ten zapach i niedowierzanie ,jak wyjmowałem go ze styropianu.Skok jakościowy , w stosunku do Tonetki był kosmiczny.No i sam fakt zdobycia czegoś takiego w tamtych czasach było wyczynem nie lada.Mało kto posiadał coś takiego.Ja ,aby móc go kupić sprzedałem swój ulubiony motorower Komar 5361,który też był rzadkością.Nagrywał całkiem znośnie.Posiadam jeszcze nagrane na nim taśmy i od czasu do czasu je odtwarzam.To był mój pierwszy kontakt z stereofonią ,no i te "duże " szpule 7 cali.Co by nie pisać o jakości sprzętu z PRL, ten mój nie sprawiał mi żadnych kłopotów.Jedynie trwałość głowic była mierna.Gratuluje stanu i życzę wiele zabawy ze szpulkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek-41
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to były czasy ja pamiętam jak u mojego znajomego była Kleopatra, i ZK 246 jak to pięknie grało.Do dziś miło wspominam ten piękny magmetofon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ,aby móc go kupić sprzedałem swój ulubiony motorower Komar 5361,który też był rzadkością.Nagrywał całkiem znośnie...

 

To niezły ten motorower był ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu z Arią MDS2412 mój M2405S pracuje ciszej a dźwiękowo odnoszę wrażenie, że nie odbiega od Arii (oczywiście wpięty pod wzmacniacz).

A co do magnetofonu Brenell MK V muszę wybrać się w końcu do elektronicznego po odpowiednie kondensatory i wtedy będę uruchamiał elektronikę i zobaczymy jak to zagra :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niezły ten motorower był ;)

Własnie.Jak trzeba było się moocno nabiegać,aby coś wartościowego zdobyć, to i radość z nabytku była odpowiednio większa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach jaki słodziutki taśmociążek! Jakże on uroczo wygląda w trakcie pracy. :-) :-) :-) :-)

 

„Nie pytaj, jeśli nie oczekujesz odpowiedzi.”

 

Nie komentuj, jeśli chcesz tylko szydzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Napisałem pewien czas temu,że kupiłem 10 km taśmy Orwo 103.Niestety taśma się sypie, wiec musiałem z żalem wywalić wszystko do kosza.No może nie wszystko.Odzyskałem metalowe bobiny.Może Dulon potrzebujesz na te swoje cięte taśmy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem pewien czas temu,że kupiłem 10 km taśmy Orwo 103.Niestety taśma się sypie, wiec musiałem z żalem wywalić wszystko do kosza.No może nie wszystko.Odzyskałem metalowe bobiny.Może Dulon potrzebujesz na te swoje cięte taśmy?

tez mam tą tasme kupiłem na olx ale jest ok

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może próbował użyć suszarki do owoców do wygrzewania taśmy? Są takie modele, nieco bardziej zaawansowane, w których można ustawić dość dokładnie temperaturę na 50-53 stopnie, dmuchają ciepłym powietrzem przez kilka godzin. Wydają się idealne do naszych celów. Chodzi mi taki pomysł po głowie, bo wciąż mam kilka taśm z SSS, zostawionych na "później".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może próbował użyć suszarki do owoców do wygrzewania taśmy? Są takie modele, nieco bardziej zaawansowane, w których można ustawić dość dokładnie temperaturę na 50-53 stopnie, dmuchają ciepłym powietrzem przez kilka godzin. Wydają się idealne do naszych celów. Chodzi mi taki pomysł po głowie, bo wciąż mam kilka taśm z SSS, zostawionych na "później".

Wydaje mi się,że ten patent jest krótkotrwały.Można skopiować cenne nagrania z takiej taśmy,ale efekt i tak powróci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może próbował użyć suszarki do owoców do wygrzewania taśmy? Są takie modele, nieco bardziej zaawansowane, w których można ustawić dość dokładnie temperaturę na 50-53 stopnie, dmuchają ciepłym powietrzem przez kilka godzin. Wydają się idealne do naszych celów. Chodzi mi taki pomysł po głowie, bo wciąż mam kilka taśm z SSS, zostawionych na "później".

 

Ja stosuję suszenie taśm które mają wartościowy materiał muzyczny, napiszę tak to się sprawdza.

Temperatura do 55 stopni z obiegiem powietrza, wystarczy 3-4 godziny wystarczy.

Proces można powtórzyć po kilku miesiącach lub zgrać taśmę na inną lepszą.

Nie wyrzucam takich taśm gdyż są to taśmy oryginalne ze studia lub rozgłośni radiowej.

Stosuję techniki opisane wcześniej z dobrym skutkiem, trzeba stosować się do tych zaleceń w innym przypadku taśma źle przechowywana będzie narażona na uszkodzenie.

Tymczasem...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzisiaj 910 otrzyma nowe paski :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiomagia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej taśmę wywinąć na podłogę na kilka godzin aby ewentualnie odparowała?

 

Niestety to nie jest takie proste bo cały proces nie polega na suszeniu z wilgoci którą widać gołym okiem, w skutek hydrolizy - pochłaniania wilgoci przez zły środek wiążąco-klejący a był to poliuretan wymagane jest wygrzewanie w celu ponownego połączenia się warstwy klejącej i warstwy magnetycznej.

 

Niesamowita maszyna.

 

To prawda :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiomagia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może próbował użyć suszarki do owoców do wygrzewania taśmy? Są takie modele, nieco bardziej zaawansowane, w których można ustawić dość dokładnie temperaturę na 50-53 stopnie, dmuchają ciepłym powietrzem przez kilka godzin. Wydają się idealne do naszych celów. Chodzi mi taki pomysł po głowie, bo wciąż mam kilka taśm z SSS, zostawionych na "później".

 

Z tego co czytałem, to właśnie takie suszarki do grzybów są do tego wykorzystywane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu ,po wielu miesiącach kombinowania z czasem,udało się mi i koledze dopasować parę godzin.Mój TD20A został poddany szlifowaniu głowicy zapisującej.Była minimalnie podszlifowana przez taśmę i nie było by problemu,gdyby ślad po taśmie był symetryczny.Niestety nie był i lewy kanał nagrywał słabiej.Występowało to ,tylko na cienkiej taśmie.Głowica została perfekcyjnie wyszlifowana i wygląda zupełnie na nową.I teraz ciekawostka.Ustawienie jednej głowicy i skalibrowanie magnetofonu ,zajęło dwóm osobom trzy godziny.Tyle czasu trzeba było poświęcić na dokładne oczyszczenie

wszystkich styków,szczególnie we wtyczkach i kalibracje.Oczywiście w użyciu był generator i oscyloskop.Tor prowadzenia taśmy został poprawiony,tak, aby taśma miała identyczny docisk na całej powierzchni styku z głowicą.W efekcie ,magnetofon nagrywa jak nowy.Nie wiem,czy w jakimkolwiek serwisie poświęcono by tyle uwagi temu magnetofonowi.Niestety,aby mieć idealnie ustawiony sprzęt,trzeba posiąść sporą wiedzę.Same pieniądze nie na wiele się tu zdadzą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek-41
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,gdyby ślad po taśmie był symetryczny.Niestety nie był i lewy kanał nagrywał słabiej.

Niestety,lecz ta przypadłość jest b.powszechna i z reguły właśnie dotyczy lewego kanału.Częściowo wynika to też z pofalowania krawędzi taśmy,dlatego lepsze wyniki posiadają w tym względzie magnetofony mające docisk mechaniczny (filcowy).Akurat żaden w magnetofonów wysokiej klasy tego nie stosuje.Ogólnie regulacja toru przesuwu taśmy w niektórych typach jest wręcz wredna i czasem nawet nie logiczna.kilka lat temu ,znajomy wymienił głowicę nagrywającą na nową,kupioną na ebayu,i męczył się z nią 3 miesiące szukając usterki.A tor był nie ruszany od nowości.I dopiero na specjalistycznym forum z Belgii udzielono mu wskazówek na które nigdy by nie wpadł,gdyż po prostu się bał .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tandbergu jest tłumik drgań taśmy zbudowany w postaci obrotowego wałeczka tuż przed głowicą zapisu.Kąt tego wałka można regulować i obserwując zachowanie się taśmy na nim ,widać jak jest napięta.Problem nierównomiernego ścierania się głowic jest poważnym problemem,szczególnie w naszej sytuacji,gdy dostęp do nowych głowic jest coraz bardziej utrudniony.Prawidłowe ustawienie docisku znacznie wydłuża bezawaryjny czas pracy głowicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się przywrócić swojego Tandberga do fabrycznego stanu i mam w związku z tym kilka pytań.Czytając różne fora i rozmawiając z właścicielami TD20A zwróciłem uwagę,na pewien szczegół.Mianowicie nigdy nie spotkałem się z informacją o zużyciu głowicy odczytu.Zawsze był problem z głowicą zapisu.Myślałem,że ta głowica jest z miękkiego materiału, ale człowiek który mi ją szlifował stwierdził,że jest wręcz odwrotnie.Powiedział mi ,że jest to głowica ferrytowa,bardzo twarda i dodatkowo,że głowica odczytu w tym magnetofonie to tandbergowska wersja głowicy GX.. Głowic zapisu do TD20A nie ma już zbyt wiele i właściciele ratują się głowicami GX firmy Akai ,które pasują zarówno wymiarami ,jak i parametrami elektrycznymi.Na jednym z forów ktoś napisał,że głowice te pasują,ponieważ oryginalne głowice Tandberga są bardzo podobnej konstrukcji.Przyglądając się dokładnie głowicy odtwarzania w swoim TD20A ,zwróciłem uwagę na szklistą powierzchnie jej czoła ,bez najmniejszych śladów po taśmie.Dokładnie tak ,jak w głowicach typu GX. Jednak jest pewna różnica i tutaj mam pytanie do właścicieli magnetofonów Akai z głowicami GX.Wielokrotnie słyszałem,że głowice typu GX mają swoje specyficzne brzmienie.Jednym się to podoba,innym nie.Jednak nie spotkałem się z opiniami o własnym brzmieniu magnetofonów TD20A.Co o tym sądzicie?Czy fakt,że w TD20A do zapisu zastosowano głowicę ferrytową , a do odtwarzania zastosowano głowicę tzw.szklaną ,coś zmienia?Czy na ewentualne zmiany w brzmieniu ma wpływ,tylko głowica zapisu,a nie ma wpływu głowica odtwarzania.Interesuje mnie szczególnie opinia osób,które zastosowały w TD20a głowicę zapisu firmy Akai i czy coś zmieniło się w brzmieniu magnetofonu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek-41
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Wielokrotnie słyszałem,że głowice typu GX mają swoje specyficzne brzmienie.

Sygnał przed taśmą i po taśmie na dobrze skalibrowanym i sprawnym magnetofonie firmy Akai są w domenie słuchu nie do odróżnienia. W domenie pomiarów sprawny i dobrze ustawiony magnetofon Akai z głowicami GX nie ustępuje a nawet przewyższa (czasem dość wyraźnie) magnetofony z miękkimi głowicami. Resztę każdy powinien ocenić sam. Moim zdaniem teksty o dziwnych właściwościach głowic GX to legenda stworzona z przyczyn marketingowych, która tak się wryła w środowisko audio że jest przekazywana z pokolenia na pokolenie nawet do teraz kiedy to ten sprzęt nie jest od dawna już produkowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.