Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony szpulowe.


Marek-41
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego,co się orientuje to jest jakaś wersja Telefunkena M-15.

 

Jako ciekawostka.Zwróć uwagę na układ głowic.Strona czynna taśmy jest po stronie zewnętrznej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego,co się orientuje to jest jakaś wersja Telefunkena M-15.

 

Jako ciekawostka.Zwróć uwagę na układ głowic.Strona czynna taśmy jest po stronie zewnętrznej.

 

Taka wersja pomiędzy M10 a M15 z polską elektroniką. Nigdy nie wiedziałem, czy mechanika też robiona u nas, czy oryginalna. M15 też były z polską elektroniką, ale i z oryginalną. Taśma nawijana "po niemiecku", standard w Polskim Radiu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak złapie kumpla z techniki w Polskim Radiu,to może uda mi się czegoś więcej dowiedzieć,jak to podłączyć.Wiedziałem,że tak nawijana taśma to w tych magnetofonach to standart,ale jest to odwrotnie ,niż w naszych domowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam są złącza tuchel, taki "poprzednik" xlrów, kolejny niemiecki pomysł PRiTV ;)

Nie pamiętam zupełnie, jaki tam był standard połączeń, ale jakiś był...

 

da3532ff4808797218effcc13a0fb4b1_720x300.png

 

Taśma nawijana "po niemiecku" to w sumie lepszy pomysł, można trzymać taśmy na lewej szpulce i nie ma pre-echa, a krążki są tańsze niż szpulki, tylko wymagają szorstkiej z tyłu taśmy. To jest pierwotne, tak wyglądały pierwsze magnetofony. To jest odwrotnie niż domowe i odwrotnie niż reszta świata i europy. Magnetofony Telefunkena były robione i takie i takie.

 

M15A_StereoSI_1.jpg

 

 

telefunken-siemens-m15-264890.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek-41 @przemak

 

Dziękuję za zainteresowanie.

 

Z tyłu magnetofonu znajduje się złącze prostokątne, z większą ilością pinów niż powyższy "poprzednik XLRów" :) Zapomniałem zrobić mu zdjęcia, ale nadrobię to w dniu dzisiejszym.

 

Część pinów podejrzewam będzie służyła do zdalnego sterowania, tyle co wyczytałem ze schematu na klapie to posiada on taką funkcję. Niestety brak schematu samego złącza.

 

Co jeszcze zapamiętałem, to przekaźniki na wewnętrznej kasecie są produkcji niemieckiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jeszcze zapamiętałem, to przekaźniki na wewnętrznej kasecie są produkcji niemieckiej.

Zgadza się i to najprawdopodobniej produkcji NRD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech żyje fantazja. Dulon to Ty ??

 

Magnetowidów VHS (stereo hi-fi) nie trzeba przerabiać na magnetofony szpulowe. One w stanie fabrycznym nagrywają dźwięk na kasetach VHS z jakością nieosiągalną dla wielu magnetofonów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

 

Kopiuję ten post tutaj, ze względu iż poprzednio omyłkowo umieściłem go w wątku o magnetofonach kasetowych za co przepraszam.

 

Jakiś czas temu udało mi się uratować przed zezłomowaniem taki oto wynalazek:

 

Overallpn_qxashra.png

 

Przestał ostatnie 25 albo i więcej lat w zapyziałym i zakurzonym magazynie. Tyle dobrze, że suchym. Kartka ze schematem na przedniej klapie opisuje go jako "Magnetofon MS-182". Próbowałem dowiedzieć się z sieci więcej o owym modelu jednak nie znalazłem nic, prócz innych modeli np. MS-115.

 

Oczyściwszy go zgrubnie z potwornej warstwy kurzu, jakichś zacieków po kleju i innego syfu okazało się, że ma morsko-kremowe malowanie. Wygląda na kompletny. Pod spodem wszystkie moduły są na miejscu, wewnątrz również wygląda że nikt nic nie wyjął.

 

Podpięty do zasilania obudził się z długoletniego snu cichym terkotaniem i zaświeceniem żarówki zasilania. Naciśnięcie klawisza "odtwarzanie" powoduje reakcję podświetlenia odpowiedniej żarówki i obrotu talerza. Rolki dociskające taśmę do głowic ledwo się ruszają i nie chcą przesunąć się do odpowiedniej pozycji. Bez problemu i chętnie jednak przewija. Pokrętło płynnej zmiany prędkości i kierunku przesuwu taśmy "trochę działa, trochę nie". Więcej się nie bawiłem.

Mechanizmy wyglądają na zastane. Ramię napinające porusza się z wielkim oporem, podobnie inne "ruchome" części. Rolki metalowe kręcą się bez problemu, podobnie te na które zakładane są szpule. Działa również zegarek i mechanizm jego resetowania.

 

Orientuję się, że jest to magnetofon "studyjny" rodzimej firmy FONIA użytkowany w radiach, teatrach i studiach nagraniowych. Czy istnieje jakaś możliwość podpięcia go do współczesnego sprzętu celem sprawdzenia sprawności? Nie posiada on żadnych standardowych wyjść. Z tyłu jest tylko duże złącze antycznego typu z wieloma pinami. Jeśli jest taka opcja bez budowy dodatkowego stołu mikserskiego z epoki, naprawię z powrotem zastane mechanizmy i chętnie bym sprawdził czy jeszcze śmiga. Oraz czy w ogóle ktoś coś wie na temat tego urządzenia? Czy to również była współpraca z Telefunken czy już nasza w pełni rodzima inwencja?

 

Pozostałe zdjecia:

 

DSC0339JP_qxashex.jpg

 

DSC0336JP_qxashen.jpg

 

DSC0335JP_qxashes.jpg

 

DSC0341JP_qxashea.jpg

 

DSC0333JP_qxashwp.jpg

 

Od podobnego losu uratowane zostały jeszcze cztery "Standardowe" magnetofony, dwa Koncert 3201 oraz dwa TASCAM 32. Niestety z tej czwórki tylko jeden TASCAM jest w miarę sprawny, tj odtwarza, przewija, nagrywa, hamuje itd. Z pewnością przydałaby mu się jednak konserwacja i smarowanie. Drugi TASCAM włącza się, podświetla, jednak nie ma żadnej reakcji na którykolwiek klawisz start/stop/pauza itd. Jeden Koncert nie wykazuje żadnych oznaków życia, drugi z kolei po włączeniu od razu zaczyna przewijanie i nie da się tego przerwać. Ale na nie przyjdzie czas kiedy indziej.

Ten magnetofon to konstrukcja z byłego NRD-Studio-Magnetbandlaufwerk T211 firmy Thurow KG.Berlin

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ISOPHON-FAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnetowidów VHS (stereo hi-fi) nie trzeba przerabiać na magnetofony szpulowe. One w stanie fabrycznym nagrywają dźwięk na kasetach VHS z jakością nieosiągalną dla wielu magnetofonów.

Tylko że to zupełnie inny system zapisu niż w tradycyjnym magnetofonie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że to zupełnie inny system zapisu niż w tradycyjnym magnetofonie.

 

No tak, wirująca głowica i zapis ukośny, ale na kasecie za 10? zł mieści się 4 godziny nagrania wysokiej jakości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mkm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, wirująca głowica i zapis ukośny, ale na kasecie za 10? zł mieści się 4 godziny nagrania wysokiej jakości.

Jeszcze sygnał realizowany tak jak w radiofonii FM. Jakość rzeczywiście wyższa niż w sprzęcie tradycyjnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie chyba zmobilizowano..

Odkurzyłem ponad 100 kaset z muzą nagraną z analoga .Chyba pora przeżucić cokolwiek na szpulę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten magnetofon to konstrukcja z byłego NRD-Studio-Magnetbandlaufwerk T211 firmy Thurow KG.Berlin

 

Rzeczywiście, bingo:

 

studio_magnetbandlaufwerk_t211_1303165.jpg

 

Jestem pełen podziwu dla szanownego kolegi wiedzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam podobny transport (bez elektroniki) nie udało mi się jednak zdobyć dokumentacji. Uruchomienie zajęło mi wiele godzin. Odtworzyłem nawet schemat. Rozwiązania konstrukcyjne jakie w nim zastosowano nie gwarantowały poprawnej bezawaryjnej pracy, usunąłem stare sterowanie silnikami i opracowałem i wykonałem własne. Planowałem ten transport połączyć z przedwzmacniaczami ampex AG 350 W międzyczasie zdobyłem oryginalny transport ampex 440c a ten enerdowski czeka na ''lepsze czasy''.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-23520-0-72974300-1515706439_thumb.jpgpost-23520-0-21231900-1515706476_thumb.jpgpost-23520-0-15421800-1515706509_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu kupiłem fabrycznie nowe taśmy Quantegy 478 i nagrałem je na Akai. Jakość nagrań bardzo dobra. Teraz przy odtwarzaniu tych taśm na Akai wszystko jest nadal w porządku, ale po przełożeniu takiej taśmy do Damy Pik dźwięk jest poprawny tylko przez kilka sekund, po czym brzmi jak zza ściany. Czyszczenie głowicy pomaga, ale po chwili znowu dźwięk jest strasznie stłumiony. Wata na patyku bardzo brudna. Czy powodem może być elastyczny dociska taśmy do głowicy w Damie, który poprzez nadmierną siłę przy tak grubej taśmie powoduje ścieranie warstwy magnetycznej, czy to jednak bardzo słaba jakość tej taśmy?

 

Dama Pik jest w świetnej kondycji, niemal jak nowa, i ten problem nie występuje na taśmach Maxell, Basf i Stilon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu kupiłem fabrycznie nowe taśmy Quantegy 478 i nagrałem je na Akai. Jakość nagrań bardzo dobra. Teraz przy odtwarzaniu tych taśm na Akai wszystko jest nadal w porządku, ale po przełożeniu takiej taśmy do Damy Pik dźwięk jest poprawny tylko przez kilka sekund, po czym brzmi jak zza ściany. Czyszczenie głowicy pomaga, ale po chwili znowu dźwięk jest strasznie stłumiony. Wata na patyku bardzo brudna. Czy powodem może być elastyczny dociska taśmy do głowicy w Damie, który poprzez nadmierną siłę przy tak grubej taśmie powoduje ścieranie warstwy magnetycznej, czy to jednak bardzo słaba jakość tej taśmy?

 

Dama Pik jest w świetnej kondycji, niemal jak nowa, i ten problem nie występuje na taśmach Maxell, Basf i Stilon.

 

Quantegy - czyli stary Ampex. Standardowy problem tych taśm... po latach brudzą. Pomoga wypiekanie w piekarniku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quantegy - czyli stary Ampex. Standardowy problem tych taśm... po latach brudzą.

 

No tak, ale nie brudzą głowic Akai. Inne taśmy nie brudzą też głowic Damy. Znakiem tego Quantegy 478 to mechanicznie kiepska taśma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zwyczajnie są zawilgocone.

Wywiń na podłogę na kilka godzin . Niech złapią powietrza . Kolega tak zrobił - tasma piszczała momentami- i pomogło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie glowice w Damie są tak szorstkie że żdzierają taśmę . Skoro na lepszych maszynach tasma jest Ok , wiec odpuścić sobie granie nimi a Damie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro na lepszych maszynach tasma jest Ok , wiec odpuścić sobie granie nimi a Damie .

 

Nie gram nimi na Damie, bo się nie da, a chciałem z sentymentu :) Dama najlepiej gra na Maxellach - żadnych problemów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie regulacji magnetofonu. Kilkanaście stron wcześniej wspominałem, że na moim Teac'u X-3 MKII spadają soprany na prawym kanale przy 9,52 cm/s i pytałem co może być przyczyną. Nie uzyskałem odpowiedzi, więc postanowiłem w końcu wrzucić na niego taśmę kalibracyjną BASF i przy 10kHz -10dB był spadek o około 2dB. Wystarczyło podkręcić w środku magnetofonu Playback EQ dla prędkości 9,52 cm/s i wyrównać z lewym kanałem, który ustawiony był dobrze :)

 

Przy okazji postanowiłem sprawdzić, czy regulacją Record Level (tą wewnątrz magnetofonu) da się nagrać głośniej taśmy, które dotąd nagrywały się dużo ciszej (o około 8dB) od źródła, czyli:

- ORWO TYP 131 LH;

- ORWO TYP 130;

- AGFA PE 66;

- AMPEX 661;

- CONCERTAPE;

- BASF LH TP 18.

 

Rzeczywiście ta regulacja pomaga w nagraniu takich taśm. Przy 400Hz (częstotliwość z instr. serwisowej) na poziomie 0dB jest spadek tylko o około 2dB, a nie 8dB jak było wcześniej. Wszystko to przy prędkości 9,52 cm/s, Przy 19,05 cm/s jest jeszcze ciut lepiej.

Szkoda wyrzucać tych taśm, bo są długie. Wszystkie mają grubość 18μm i długość 1080 m. Jedyna taśma tej grubości, która nagrywa się normalnie bez żadnych cudów to MAXELL UD 18-180.

Teraz będę sobie regulował Record Level i Bias pod każdą taśmę, aby jak najlepiej wykorzystać jej parametry.

Record Level ustawiam przy częstotliwości 400Hz na poziomie 0dB, a Bias przy częstotliwości 10kHz na poziomie -10dB.

Na stronie 752 "przemak" dokładnie napisał jak ustawić Bias.

Podkład. Zwykła taśma, do jakiej będziemy się stroić - uwaga, są duże różnice między taśmami. Z generatora 10kHz -10dB poniżej poziomu odniesienia, wejście i wyjście ustawione na CAL, bez żadnych regulacji. Ustawiamy taki prąd podkładu, żeby poziom dla 10kHz spadł o tyle, ile podaje producent taśmy, zwykle od 2 do 4dB. Prąd podkładu zwiększamy, poziom 10kHz rośnie, osiąga maksimum, zaczyna maleć, ustawiamy na tyle dB "za szczytem" ile podaje producent taśmy. Uwaga - powoli, mamy opóźnienie ;)

Mi się wydaje, że jak się zmniejsza prąd podkładu to wtedy zwiększają się wyższe częstotliwości, a nie jak się zwiększa.

Ja ustawiam tak, aby nie było różnicy między źródłem, a taśmą.

Sygnały generuję na komputerze. Oczywiście wyjście w magnetofonie mam ustawione na 0dB. Tak samo w komputerze wyjście i wejście ustawione na 0dB, więc wystarczy w programie generującym sygnał zmienić amplitudę jaką się potrzebuje.

Po takim ustawieniu nie słyszę różnic w nagraniu między źródłem, a taśmą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że jak się zmniejsza prąd podkładu to wtedy zwiększają się wyższe częstotliwości, a nie jak się zwiększa.

Ja ustawiam tak, aby nie było różnicy między źródłem, a taśmą.

Sygnały generuję na komputerze. Oczywiście wyjście w magnetofonie mam ustawione na 0dB. Tak samo w komputerze wyjście i wejście ustawione na 0dB, więc wystarczy w programie generującym sygnał zmienić amplitudę jaką się potrzebuje.

Po takim ustawieniu nie słyszę różnic w nagraniu między źródłem, a taśmą

 

Jesteś w związku z tym za szczytem, czyli dobrze ;) Podana przeze mnie procedura ustawia prąd podkładu na minimum zniekształceń i/lub szumów dla wysokich częstotliwości. Po ustawieniu biasu pasmo wcale nie musi być liniowe, do ustawienia po regulacji biasu poziomu dla wysokich częstotliwości służy regulacja hi freq rec level czy rec eq czy jak tam się nazywa, czyli regulacja korekcji wzmacniacza zapisującego dla najwyższych częstotliwości. Jeżeli jej nie ma, to trudno, wtedy faktycznie trzeba biasem.

 

Jest RECORD EQ, instrukcja podaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

post-64427-0-96582900-1516058988_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest RECORD EQ, instrukcja podaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

post-64427-0-96582900-1516058988_thumb.jpg

 

Tak, tak, nie zaprzeczam. W moim jest ta regulacja dla obu rodzajów taśm (żelazowe i EE) i dla obu prędkości, ale tego nie ruszałem.

post-61737-0-04871900-1516123746_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, nie zaprzeczam. W moim jest ta regulacja dla obu rodzajów taśm (żelazowe i EE) i dla obu prędkości, ale tego nie ruszałem.

 

Otóż to, a to jest od korekcji pasma, a nie bias ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.