Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony szpulowe.


Marek-41
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Matowy wałek czy błyszczący? Nie byłoby tego pytania gdyby były części zamienne.

 

Brak części zamiennych do magnetofonów zmusza nas do szukania rozwiązań nie do końca najszczęśliwszych. Poślizg występujący na styku capstan – taśma – rolka dociskowa spowodowany jest starzeniem się gumy (rolki dociskowej) Z czasem twardość wzrasta zmniejsza się powierzchnia styku capstan – rolka, skutek to niestabilny przesuw taśmy, kołysanie dźwięku. Zakup rolki na eBay to spory wydatek. Wiąże się jednak z ryzykiem, kupujemy towar NOS. Możemy kupić rolkę nieużywaną, ale starszą niż nasza. Opłaca się wykonać nową. Wykonanie większej ilości znacznie obniża koszt. Do moich magnetofonów wykonałem 20 sztuk. Koszt całkowity (10 lat temu) to koszt formy 100zł + odlew 10 + rdzeń i szlifowanie po znajomości (?). Nie wiem ile kosztowałoby to teraz. Aby jednak wykonać rolkę trzeba znać twardość gumy. Z tym mogą być problemy. Nie podaje się tego parametru w instrukcjach serwisowych. Z mojego doświadczenia wynika, że twardość waha się od 70- 90 Sh D. W większości magnetofonów z jakimi miałem do czynienia, jedynie Tandberg stosował mniejszą twardość i niestety guma o takiej twardości źle się szlifuje, odradzam, mnie nie udało się wykonać o zadowalającej jakości.

 

Problem części zamienny chyba ''położy na łopatki'' nasze hobby brak głowic staje się już coraz bardziej palący. Zostaną chyba tylko zamożni, których stać będzie na zakup coraz droższych np. głowic, lub ''złote rączki'', ale i oni nie wyprodukują głowic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nudy , nudy , nudy .

Wymysliłem ..więc.

 

Skoro słuch jest zawodny w czasie . robię eksperyment..

Zrobiiłem sobie skladanke taśm - po 10 mb -.tasmy które wpadły mi w ręce aktualnie- to.

Ampex456-1

Agfa PER 555 -1

Quantegy -2

Ampex Grand Master-1

Quantegy - Brązowa .1

Scotch Oxide -1

Ala video- kupiona pudełkach video -stad namiastka nazwy - .ale taśma audio.

Agfa PEM 468-1/4

Video.

Nie wiem jaka - bez oznaczeń

 

Quantegy 632-1/4

Quantegy 706-1/2

Basf 911-1/2..

Ostatnie cyfry to oznaczenie 1 calówka - ćwiartka itd..

Jutro testy nagraniowe .

Ciekawym odsłuchu z mon itora w czasie nagrywania .

Na bierząco będzie słychać różnicę w odtwarzaniu danej tasmy .

Ciekawym efektów.

 

Jak wygląda jakość zapisu na taśmie Quantegy 706-1/2 ? Mam tych taśm trochę ale z braku czasu jeszcze nie zabrałem się za przecinanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma gra podobnie do tasmy video .

Z tym że ma zdecydowanie mniej wysokich tonów..

Dzwiek jest ciepły i miły dla ucha ..Na monitorze gra ciszej , ale nie tak cicho jak video. Jakość bardzo dobra .

Tasma bardzo cienka .

Na opakowaniu nie ma nic o tym że to taśma video., .

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i testowa wersja licznika elektronicznego do szpulaka wstępnie zamontowana .Podlaczona ze tak napiszę czesc mechaniczna .

Teraz kilka dni potestuje ,- pokombinuje ..Wczoraj zamontowałem ,liczył do tyłu- dzis zamontowałem poprawnie i piknie liczydełko zapitala ..

Wstępny pomiar na taśmie 65mb - to 63,4 mb..

Probnie podłączony pod Philipsa N 7300- Ma zbliżonej średnicy rolki jak wyliczone 30,18 mm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dulon184
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak dużą wagę przykładasz do licznika taśmy? Moje magnetofony są fabrycznie wyposażone w liczniki, ale niezwykle rzadko z nich korzystam, w zasadzie w ogóle nie korzystam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matowy wałek czy błyszczący? Nie byłoby tego pytania gdyby były części zamienne.

 

Brak części zamiennych do magnetofonów zmusza nas do szukania rozwiązań nie do końca najszczęśliwszych. Poślizg występujący na styku capstan – taśma – rolka dociskowa spowodowany jest starzeniem się gumy (rolki dociskowej) Z czasem twardość wzrasta zmniejsza się powierzchnia styku capstan – rolka, skutek to niestabilny przesuw taśmy, kołysanie dźwięku. Zakup rolki na eBay to spory wydatek. Wiąże się jednak z ryzykiem, kupujemy towar NOS. Możemy kupić rolkę nieużywaną, ale starszą niż nasza. Opłaca się wykonać nową. Wykonanie większej ilości znacznie obniża koszt. Do moich magnetofonów wykonałem 20 sztuk. Koszt całkowity (10 lat temu) to koszt formy 100zł + odlew 10 + rdzeń i szlifowanie po znajomości (?). Nie wiem ile kosztowałoby to teraz. Aby jednak wykonać rolkę trzeba znać twardość gumy. Z tym mogą być problemy. Nie podaje się tego parametru w instrukcjach serwisowych. Z mojego doświadczenia wynika, że twardość waha się od 70- 90 Sh D. W większości magnetofonów z jakimi miałem do czynienia, jedynie Tandberg stosował mniejszą twardość i niestety guma o takiej twardości źle się szlifuje, odradzam, mnie nie udało się wykonać o zadowalającej jakości.

 

Problem części zamienny chyba ''położy na łopatki'' nasze hobby brak głowic staje się już coraz bardziej palący. Zostaną chyba tylko zamożni, których stać będzie na zakup coraz droższych np. głowic, lub ''złote rączki'', ale i oni nie wyprodukują głowic.

 

Gume mozna 'odmlodzic' Rubber renue. Takie trujace swinstwo ale dziala podobno bardzo dobrze.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zapisac gdzie na taśmie są poszczególne utwory .

Liczniki mechaniczne są nie dość że niedokładne to i mało czytelne .

 

Moim zdaniem liczniki montowane fabrycznie spełniają swoją funkcję w dostatecznym stopniu, biorąc pod uwagę raczej sporadyczną potrzebę ich używania w praktyce. Włączam nagraną z rozmysłem taśmę i słucham całości - stąd moje zdziwienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem liczniki montowane fabrycznie spełniają swoją funkcję w dostatecznym stopniu, biorąc pod uwagę raczej sporadyczną potrzebę ich używania w praktyce. Włączam nagraną z rozmysłem taśmę i słucham całości - stąd moje zdziwienie.

 

W wypadku taśm nieznanego pochodzenia o nieznanej długości i grubości bądź taśm sklejanych bądź też ciętych w przypadku dulona, bardzo przydatna jest możliwość zmierzenia sobie długości taśmy aby w ten sposób poznać czas możliwego nagrania. Funkcja niezwykle przydatna i chyba każdy "poważny" użytkownik szpulowca chciałby ją mieć w swojej/ich maszynie/nach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sk-victor

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wypadku taśm nieznanego pochodzenia o nieznanej długości i grubości bądź taśm sklejanych bądź też ciętych w przypadku dulona, bardzo przydatna jest możliwość zmierzenia sobie długości taśmy aby w ten sposób poznać czas możliwego nagrania. Funkcja niezwykle przydatna i chyba każdy "poważny" użytkownik szpulowca chciałby ją mieć w swojej/ich maszynie/nach.

 

Jeśli w ten sposób podejść do tematu taśm, to dokładny licznik faktycznie może być potrzebny. Mi nigdy nie był potrzebny, nie tnę taśm, nie sklejam, nie sztukuję, a długość i czas nagrania znam z opisu na pudełku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka postów powyżej wyjaśniałem

Napisano 24.01.2018 - 22:43

"Nudy , nudy , nudy .

Wymyś"...lasz ..więc.

Jak dla mnie

Ze sprzętu komercyjnego nie zrobisz sprzętu studyjnego/profesjonalnego. Jakie zastosowanie - taki licznik.

Oczywiście nie mam nic przeciw takim "poprawkom" jeśli to będzie zrobione schludnie z głową i bardzo nie będzie się gryzć z wyglądem sprzętu.

I mogę tylko trzymać kciuki żeby takie rozwiązanie nie posiadało rażących błędów a dające tylko wrażenia estetyczne.Pozdrawiam i be zurazy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nudy więc wymyślanie.

Testy licznika ..

Okazało się że n a rolce napedzającej enkoder powstaje zbyt duży poślizg .

Taśma kręcona do przodu - licznik pokazuje 1240 ..

Kręcona do tyłu -bez zdejmowania taśmy-pokazuje 350 mniej..

Wymysliłem więc.

Końcówka rękawiczki chirurgicznej- myślałem o prezerwatywie ale kolega mi wspomniał o rękawiczkach - naciagnieta na rolkę napędzaną przez taśme .

Wynik ?

Przy wskazaniu licznika 1240 - do przodu . Wskazania na cofaniu to ok 20 różnicy .Wstępnie niech to będa metry bo testy robię na oryginalnej rolce na Phiipsie N 7300.

A ta nie ma wyliczonych 30,18 mm... Sprawdzałem na 2 różnych taśmach i efekt jest powtarzalny.

Być może jest to pomysł na rolki napędowe.

Mój Grundig TS 1000 niekiedy ma objawy słabego ciągniecia taśmy .

Chyba w ramach ciekawości naciągnę mu gumkę .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Jakoś udało mi się doprecyzowac licznik.Na taśmie 65 mb pokazuje błąd 40 cm.Myślę że taka skala; dokładnosci do moich celów w zupełnosci wystarczy.Naciągnięta końcówka rękawiczki totalnie poprawiła dokladność przeniesienia napędu.. Zrobiłem taki test na rolce od Grundiga.Naciagnięta guma od razu spadła .

Pomyślę czy da się to przykleić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowy na forum i mam nadzieję, że trafiłem we właściwe miejsce.

 

Jestem użytkownikiem magnetofonu HiFi Philips N4504 z 1978 roku.

W zasadzie działa w nim wszystko, ale mam problem w czasie nagrywania.

Sygnał mogę podać z komputera, radia lub odtwarzacza CD. Nie ma to znaczenia.

Przy odsłuchu bezpośrednio ze źródła w czasie nagrywania, jakość dźwięku jest prawidłowa. Problem się pojawia przy odsłuchu po taśmie w trakcie nagrywania.

Po mimo iż ustawienie wskaźników sygnału przy odsłuchu ze źródła i po taśmie jest takie samo, to przy odsłuchu po taśmie, dźwięk jest lekko przesterowany. Objawia się to najbardziej przy wyższych częstotliwościach np. przy dźwiękach talerzy lub w trakcie wykonywania wokali.

Na jednym z forów zasugerowali, że może to byś związane z brakiem prądu podkładu.

Opisany problem występuje na obu kanałach w jednakowym stopniu.

Nie bardzo wiem czym to może być spowodowane.

Robiłem też inne eksperymenty polegające na bardzo dużym zmniejszeniu sygnału wejściowego, ale efekt przesterowania wyższych częstotliwości nadal występuje choć już mniej słyszalny. Jednak przy tak niskim sygnale, bardzo słyszalne są szumy układu wzmacniacza.

Opisany problem pojawił się nie dawno i ma charakter narastający. Przy odtwarzaniu nagrań z własnych taśm jak i pochodzących z innych źródeł, nie ma żadnych niepokojących objawów. Dźwięk jest czysty , wyraźnie słychać niskie i wysokie tony, nie ma przesterowania, szum taśmy prawie niesłyszalny. Głowice są czyste.

Testy wykonywałem na taśmach Basf, Maxell oraz całkiem nowych Pyral/RMGI

Kiedy kupiłem ten magnetofon ( 4 lata temu ) takiego zjawiska nie było. Można powiedzieć, że jeszcze rok temu było wszystko w porządku.

Jeśli chodzi o samodzielne regulacje to nie kręciłem czym popadnie. Niewielkiej korekty wymagało ustawienie wskaźników kanałów na wejściu ze źródła oraz po taśmie.

Szukam też kogoś kto byłby wstanie wykonać naprawę oraz regulację magnetofonu.

 

Czy da się coś z tym zrobić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ideą robienia licznika nie jest próba robienia z domowego magnetofonu studyjnej maszyny.

Dulon ma naprawdę dużo taśm o nieznanej grubości/długości, większość ciętych. A warto wiedzieć, ile metrów dana taśma ma. Taki licznik jest dużym ułatwieniem. A rolka ma mieć 31.8 mm średnicy :)

A co do Philipsa.

Można spróbować regulacji biasu i poziomu nagrywania.

Karol

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam,

Panowie a może i panie kto wie, mam problem z nowo zakupionym magnetofonem Akai GX 4000D.

Mam kilka zastrzeżeń co do jego działania ale najistotniejsze dotyczy nagrywania. Dużo ciszej gra lewy kanał po nagraniu z CD lub gramofonu przy nagrywaniu z radia jest o wiele lepiej, też lewy gra trochę ciszej ale do zaakceptowania. Zmieniałem taśmy, kable, wzmacniacze za każdym razem tak samo.

Co może być przyczyną? Na magnetofon człowiek udziela trzymiesięcznej gwarancji, zastanawiam się czy go nie oddać.

Ponadto są wyraźne luzy talerzyków, tam chyba są łożyska, pewnie już zużyte. Ponadto moim zdaniem za mocno szumi sprzęgło talerzyka odbiorczego, jak chodzi swobodnie, również podczas przewijania jest cicho, w momencie zatrzymania talerzyka przytrzymując go tarcie jest chyba za mocne. W sprzęcie magnetopodobnym jakim jest Unitra ZK 140 przytrzymanie talerzyka odbiorczego nie powoduje tak wyraźnego odgłosu tarcia sprzęgła (może to się nazywa inaczej ale chyba wiadomo i co chodzi), trzeba ucho przystawić żeby je usłyszeć choć talerzyk ciągnie wystarczająco do sprawnego odbioru taśmy. To skoro w Unitrze jest cicho to w Akai tym bardziej powinno być. Pisałem o tym sprzedającemu ale on problemu nie widzi.

Wypowiedzcie się co wy o tych wymienionych mankamentach sądzicie przy czym najbardziej chodzi ten cichszy lewy kanał na nagraniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich miłośników szpuli.

Proszę o pomoc, gdzie mógłbym poczytać o kalibracji magnetofonu szpulowego ?

Kupiłem właśnie Revoxa PR99 MKIII wraz z oryginalnym stolikiem i moduł Dolby SR/A. Magnetofon gra bardzo dobrze, ale chciałbym sprawdzić go na zaawansowanej aparaturze pomiarowej i nauczyć się kalibrować do taśm np. SR911.

pozdrawiam serdecznie

Konrad

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc, gdzie mógłbym poczytać o kalibracji magnetofonu szpulowego ?

W instrukcji serwisowej. Jest do pobrania (bezpłatnie do 3 instrukcji dziennie) do tego modelu na portalu "Elektro Tanya"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Uwaga po wciśnięciu "get manual" weryfikacja trwa chwilę zanim instrukcja zostanie udostępniona do pobrania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ten Akai ma ponad 40 lat, to nawet głowica szklana mogła sie już zużyć właśnie na lewym kanale

Tylko w przypadku jak był używany w np. knajpie do robienia nastroju, przez np. 10 godzin dziennie przez wiele lat. Oczywiście nie można wykluczyć jakiejś awarii. Sprawdziłbym czy przypadkiem głowica nie jest zbrudzona np. klejem z taśm biurowych przezroczystych, To bardzo trudno usuwalne zabrudzenie a taki typ klejenia taśm, wobec braku taśm specjalistycznych, był stosowany często przez amatorów w ubiegłym wieku. Mnie też to spotkało to wiem jak to trudno usunąć zwłaszcza jak dobrze się ten klej utwardzi na skutek upływu czasu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z maniackim uporem wracam do kasowania całej szerokości taśmy. Czy można obok głowicy kasującej wstawić szeroką głowicę od wideo i podłączyć do istniejącej głowicy kasującej, z przełącznikiem, i sobie przełączać. Nie mam pojęcia o parametrach głowic. Na ile mogą się one różnić i czy może to mieć jakiś wpływ na efekt końcowy. Już sukcesem by było przynajmniej otrzymanie jakiegoś szumu zamiast dudnienia wstecznej ścieżki, i oczywiście utrzymanie "nagrywalności" taśmy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez staryrevox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sposób już był omawiany, podobno zostają szumy które potem zostają już na stałe. Tak to zrozumiałem.

Jeśli ten sposób ze śrubokrętem działa to po co kupować demagnetyzator?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez staryrevox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem kiedyś kasowanie głowicą kasujacą od domowego video

1,5v i kasuje całą szerokość taśmy .

Pomysl nie mój Ktoś kiedyś podawał go na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Akai ma dwie głowice kasujące. Jedną do kasowania dwóch ścieżek, a drugą do kasowania całej szerokości taśmy. Cała szerokość jest kasowana przy przełączeniu na zapis czterokanałowy, choć oczywiście można podczas takiego zapisu podawać tylko sygnał na dwa kanały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Pytanie i prośba, poszukuję motylków do talerzyków magnetofonu Sony tc 640 lub od innego magnetofonu, jeżeli ktoś z kolegów ma na zbyciu to proszę o kontakt. Pozdrawiam. Józek K.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem kiedyś kasowanie głowicą kasujacą od domowego video

1,5v i kasuje całą szerokość taśmy .

Pomysl nie mój Ktoś kiedyś podawał go na forum.

 

Kiedyś pisałeś o tym. Mi chodzi oto czy można po prostu podłączyć głowicę video do przewodów oryginalnej głowicy magnetofonu, a oryginalną chwilowo odłączyć. Z założeniem jak wyżej opisałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie zbyt pobierzine Twój tekst przeczytałem .

Jest tu kilku elektroników.

Sam ciekawy czy Twój pomysł wypali..

Kurka.

Zeby tylko tabelek i wykresów nie podawali..

A może jutro machnę sobie Twojego pomysłu eksperyment.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dulon184
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po pierwsze - nie kasować taśmy magnesem stałym, ani stałym polem magnetycznym, które się wytworzy po podaniu napięcia stałego na głowicę. Taka metoda jest bardzo archaiczna, była (i może czasem jest) stosowana w (tanich) magnetofonach kasetowych.

Takie "kasowanie" jest źródłem nieprzyjemnych dla ucha szumów/trzasków, które niestety nie znikną (nie w całości), podczas nagrywania.

W magnetofonach występuje tzw. generator prądu podkładu (ang. bias).

Na wyjściu generatora otrzymywana jest częstotliwość z poza zakresu słyszalnego (np. 100 kHz).

Następnie jest wzmacniana (amplituda wynosi około 30V).

Dalej taki (niezmieniony) sygnał podawany jest na głowicę kasującą.

A na głowicę nagrywającą (uniwersalną) podany jest ten sam sygnał, tyle że, ze zmodulowaną amplitudą przez nagrywany sygnał audio.

Podawanie sygnału o wysokiej częstotliwości na głowicę kasującą powoduje brak nieprzyjemnych szumów oraz zapewnia "rozruszanie" oraz wstępne uporządkowanie domen magnetycznych na taśmie.

 

A co do samej głowicy. Jeżeli rezystancja uzwojeń obydwóch głowic jest podobna, to można śmiało spróbować. Swoją drogą, jeśli się nie spróbuje, to się nie przekona, czy można.

Karol

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za przystępny wykład. Jeśli rezystancja głowicy jest jedyny parametrem to droga do eksperymentowania otwarta, nawet dla mnie:))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po pierwszym teście .

Złym teście .

Do głowicy video podłączyłem nie te kabelki ze szpulaka. Efekt?

Nie skasowało ..

Jutro poprawka .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.