Jump to content
IGNORED

Magnetofony szpulowe.

Recommended Posts

23 godziny temu, przemak napisał:

pr99 są na taśmę 50 i na cienkiej nie będą dobrze  grały ze względów mechanicznych. 

Z tym PR99 bym sie nie zgodzil. To maszyna semi pro.

A 50ka lepsza od 35ki. Ze wzgledow ktore wspomniales.

Muszę przewietrzyć mój system, sprzedam - przetworniki DAC: dCS Debussy, Audio Note DAC4, Weiss Engineering DAC2/Minerva pod marką WLM Gamma Reference DAC; dużo kabli Transparent i MIT (RCA, XLR, głośnikowe).

16 minut temu, przemak napisał:

No sumie to jest b77. Ale jednak na rynek pro 😉

G...no tam.

To tak jak porownać Koncerta do A77, co BTW ma duzy sens.

😏

Edited by pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system, sprzedam - przetworniki DAC: dCS Debussy, Audio Note DAC4, Weiss Engineering DAC2/Minerva pod marką WLM Gamma Reference DAC; dużo kabli Transparent i MIT (RCA, XLR, głośnikowe).

5 minut temu, pmcomp napisał:

G...no tam.

To tak jak porownać Koncerta do A77, co BTW ma duzy sens.

😏

Nie. PR99 był tylko w wersji 38/19. To oznacza, że jest przystosowany elektronicznie do grubych taśm. Zapomina się, że zwiększanie prędkości przesuwu polepsza górę, ale osłabia dół, i im większa prędkość przesuwu, tym większa korekcja w dole czyli tym więcej dołu trzeba wgrzać w taśmę. A cienka taśma to cienka warstwa magnetyczna i tego dołu po prostu nie przyjmie. Większość wielośladów np. ma dwie prędkości - 38 i 76, nikt praktycznie nie używał 76 bo dół był nieegzystentny. Mechanicznie problem mniejszy, no mniejsze 730 metrowe szpulki nie wymuszają takiego napięcia taśmy, jak kilometrowe. 

• Thanks 1

nagrywamy.com

8 minut temu, Marek-41 napisał:

Mój PR-99 jest fabrycznie na 9,5 i 19. Zresztą wersji było więcej .

To jest twój, jak sądzę? 

661_image_3_f.thumb.jpg.810ad676fe9e1d1a3fc6fd2911b780b4.jpg

Taka nalepka to fabryczna nie jest raczej... Ale w sumie może. 

nagrywamy.com

Tak,to moje zdjęcie. Magnetofon jest pozyskany ze studia i jest w stanie fabrycznym. Co do zapisu niskiej częstotliwości na cienkiej tasmie , to np: Tandberg TD20A nagrywa od 15hz i to słychać. Np; Philipsy nagrywają od 35hz i bez problemu odsłuchując nagrane taśmy , wiem która była nagrana na Tandbergu . Jeszcze jedno. Aktualnie mój PR-99 jest z prędkościami 19i 38 cma/sek. Kolega zrobił mi specjalną rolkę nakładaną na oryginalny wałek przesuwu.

15 minut temu, Marek-41 napisał:

jest w stanie fabrycznym.

Takiej nalepki nie widziałem. Ewidentnie zasłania oryginalne napisy. Sądzę, że revoxa stać by było na inny sitodruk... 

16 minut temu, Marek-41 napisał:

Co do zapisu niskiej częstotliwości na cienkiej tasmie , to np: Tandberg TD20A nagrywa od 15hz

Tak, ale przy jakim poziomie? 

nagrywamy.com

+-3 db. Mam dwa. Jeden czterośladowy z prędkościami 9,5 i 19 i drugi w wersji HS dwuśladowy z prędkościami 19 i 38 cm/sek. To na pewno jedne z dziesięciu najlepszych magnetofonów w historii . Słuchałem różnych Akai i nie mają nawet do Tandberga startu. Jest wersja TD20A SE S , który ma odstęp od szumów na poziomie 80 db.

29 minut temu, Marek-41 napisał:

+-3 db. Mam dwa. Jeden czterośladowy z prędkościami 9,5 i 19 i drugi w wersji HS dwuśladowy z prędkościami 19 i 38 cm/sek. To na pewno jedne z dziesięciu najlepszych magnetofonów w historii . Słuchałem różnych Akai i nie mają nawet do Tandberga startu. Jest wersja TD20A SE S , który ma odstęp od szumów na poziomie 80 db.

Tak, ale chodziło mi o poziom sygnału, magnesowania. 

nagrywamy.com

12 minut temu, Marek-41 napisał:

Normalnie należy nagrywać maksymalnie do - 3 db .Tylko na taśmie Maxell UD można do 0 db.

No właśnie, jaki poziom dla tego zera na taśmie jest. Bo mamy do wyboru od 180 do 514 [nW/m], a to spore różnice. 

nagrywamy.com

29 minut temu, Marek-41 napisał:

Normalnie należy nagrywać maksymalnie do - 3 db .Tylko na taśmie Maxell UD można do 0 db.

W Revoxa wbijesz na PER528 +9dB a dla 911 jeszcze więcej przy h3<2% na małej studyjnej, gdzie 0dB to 250nW/m

pozdrawiam

Edited by mirek24
Godzinę temu, Marek-41 napisał:

To na pewno jedne z dziesięciu najlepszych magnetofonów w historii . Słuchałem różnych Akai i nie mają nawet do Tandberga startu. 

Pełna zgoda. W kategorii magnetofonów amatorskich.

Tandberg opracował profesjonalny magnetofon , ale nie zdążył już wprowadzić go do produkcji . Ta firma miała duże zasługi w rozwoju zapisu magnetycznego . Jako pierwsza zastosowała zapis czterościeżkowy , zapis z dodatkową głowicą naprzeciw głowicy zapisu , tylko dla prądu podkładu . No i zbudowali pierwszy kasetowy magnetofon posiadający równocześnie trzy głowice, dwa wałki i trzy silniki .

W Europie uzywa sie normy IEC w USA iJaponi normy NAB. ( chodzi o nagrania w studio )

Jeśli nagrywasz w normie IEC (NAB)i otwarzasz IEC (NAB) to nie słychać różnicy ,ale nagrana taśma na IEC a otwarzana w systemie NAB to słychac za dużo wysokich tonów i odwrotnie nagranie w systemie NAB a otwarzana w IEC slychac za mało wysokich a za dużo niskich tonów

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

• Thanks 1
1 godzinę temu, andy.7 napisał:

W Europie uzywa sie normy IEC w USA iJaponi normy NAB. ( chodzi o nagrania w studio )

Jeśli nagrywasz w normie IEC (NAB)i otwarzasz IEC (NAB) to nie słychać różnicy ,ale nagrana taśma na IEC a otwarzana w systemie NAB to słychac za dużo wysokich tonów i odwrotnie nagranie w systemie NAB a otwarzana w IEC slychac za mało wysokich a za dużo niskich tonów

Hidden Content

Hidden Content

Wydaje się że norma IEC lepiej wykorzystuje możliwości najlepszych taśm.

pozdrawiam

Edited by mirek24
  • Thanks 1
4 godziny temu, woldo4 napisał:

Potrzeba mi schematu M2405S Forte,koniecznie wersja z końcówkami na TBA 800 jeśli dobrze pamiętam.

Hidden Content

Megadeth - A House Divided                α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π                Ⅵ Ⅵ Ⅵ

• 2 weeks later...

Nie wiem czy to będzie w aktualnej tematyce, ale w archiwum znalazłem ciekawy artykuł o wielośladowym sprzęcie studyjnym, warto poczytać, można się dowiedzieć dlaczego różne rejestratory analogowe różnie brzmią. Sprzęty z bardzo wysokich półek PRO. Jeżeli już ten link jest już znany to przepraszam za powtórkę. Artykuł ma oczywiście dużo powiązań technicznych z rynkiem amatorskim:

Hidden Content

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA