Skocz do zawartości
IGNORED

budowa subwoofera


Gość sanity@inetia.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Czy moge kogos prosic o przeslanie mi schematow

 

budowy subwoofera z opisem za kazda materialy bede

 

dozgonnie wdzieczny potrzebuje rowniez wszelkich

 

materialow o zabudowie bagaznika nara

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o przeslanie mi materialow o tym jak

 

zbudowac subwoofer prosze o zdjecia, schematy,

 

opisy budowy prsze rowniez o materialy o zabudowie

 

bagarznika moj adres to : [email protected]

 

za wszelkie materialy serdecznie dziekuje

 

 

 

PS. jesli to nie sprawi klopotu to potrzebuje

 

jeszcze schematow kolumn, tub basowych itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc. Wiem, że dla was to zapytanie moze sie wydac smieszne, jednak bardzo prosze o odpowiedz bez tyrania. Czy jest ktos w stanie wyjasnic jak zmostkowac stereofoniczny wzmacniacz (z dosyć mocnych kolumn aktywnych) oraz przefiltrowac pasmo przenoszenia do niskich czestotliwości między ok. 20-400Hz (precyzja w pasmie nie jest dla mnie ważna bo to i tak nie będzie nawet hi-fi)? Chodzi o zbudowanie aktywnego subwoofera tanim kosztem z 17 cm.głośnikiem Magnata. Z góry dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc. Wiem, że dla was to zapytanie moze sie wydac smieszne, jednak bardzo prosze o odpowiedz bez tyrania. Czy jest ktos w stanie wyjasnic jak zmostkowac stereofoniczny wzmacniacz (z dosyć mocnych kolumn aktywnych) oraz przefiltrowac pasmo przenoszenia do niskich czestotliwości między ok. 20-400Hz (precyzja w pasmie nie jest dla mnie ważna bo to i tak nie będzie nawet hi-fi)? Chodzi o zbudowanie aktywnego subwoofera tanim kosztem z 17 cm.głośnikiem Magnata. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 34 lat później...
  • 2 tygodnie później...
Gość Łukasz

(Konto usunięte)

cześć...mam wielką bardzo wielką prośbę.. czy umie ktoś albo ma plany na budowę subwoofera zamkniętego takiej wielkiej skrzyni zeby jaknajlepiej bass dawała...proszę was bardzo pillne:(((:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik

STX 27/150/4 SC według mnie jest to jeden z najlepszych głośników tej polskiej manufakturki, sztywny stalowy kosz, duży magnes, gumowe zawieszenie, laminowana celulozowa membrana, stosunkowo duży skok.

Producent podaje moc znamionowa na poziomie 150 W i efektywność 94 dB., jednak według mnie są to wartości zawyżone, faktyczna moc znamionowa oscyluje granicach 100W a efektywność nieznacznie przekracza 90 dB. Głośnik jak prawie wszystkie STX wymaga stosunkowo mocnych pieców ja polecam wzmacniacz o mocy minimum 100W i dużej wydajności prądowej.

Projekt

Głośnik ma QTS 0,33 co sugeruje obudowę BR, została ona obliczona przy pomocy programu WinISD i wynosi 60 l, symulacja wykazała impuls na poziomie 18 ms.

Po wcześniejszych projektach na tym przetworniku doszedłem do wniosku, że skrzynia musi być bardzo sztywna i szczelna ale o niej potem.

Przy wzmacniaczu miałem nie lada problem zastanawiałem się nad mocną i wydajną końcówka, pod uwagę były brane: TDA7294 i jego mostek, jedna z kości STK no i mój ulubiony, wzmacniacz oparty o kit Norda Elektronika NE 65. Wybór padł na ten ostatni ale dlaczego musicie czytać dalej

 

Obudowa

Obudowa została wykonana z 22 mm MDF z wewnętrznymi wzmocnieniami belek i przegród jest koło 20, zbita została 50mm gwoźdźmi z ponacinanymi bokami i sklejona żywicą epoksydową(jest bardzo sztywna i ciężka). Cała ma objętość 65 l co po odliczeniu przegród, trafa, kanału BR, no i samego, głośnika daje 60 l czystej objętości. Ponieważ głośnik ma dosyć duży skok i pompuje znaczne ilości powietrza, zastosowałem kanał o średnicy 10 cm, przy tej wielkości jego długość to 30 cm, taka średnica eliminuje wszelkie świsty powietrza, został on dostrojony do 33 Hz.

Obudowa ma wymiary wys. 45 cm, szer. 36 cm, gł. 50 cm.

Wytłumienie to paski gąbki o szerokości 5 cm i grubości 2-3 cm, wyklejone nimi zostały wszystkie ścianki, a na przeciwległą do głośnika pod gąbkę zostały przyklejone paski miękkiej pianki które dodatkowo wytłumiają. Kanał to 10 cm rura kanalizacyjna wykonana z grubego plastiku, zostanie pomalowana czarna farbą. Obudowa została dokładnie zaszpachlowana, oszlifowana i oklejona drewnopodobna okleina w kolorze czarnego drewna, jej waga to koło 30 kg. Na przedniej ściance został umieszczony panel sterujący wykonany z aluminium 2mm i pomalowany na czarno lakierem samochodowym, na panelu znalazły się włącznik przełączający subwoofer w tryb STANDBY, oraz niebieska dioda sygnalizująca włączenie

 

Napęd

Oj działo się działo z tym elementem, na początku nie mogłem wybrać końcówki mocy, wahałem się pomiędzy mostkiem TDA, jedną z kości STK, lub mój ulubiony NE 65.

Zwycięzcą zawodów okazał się NE 65 mimo iż posiadał najniższą moc to jego podstawową zaletą była niska cena, kompletna końcówka mocy kosztuje 30 zł co przy 100 zł za mostek TDA i STK było nie lada przewagą. Gdy końcówka była już gotowa zbudowałem kompletny panel podłączyłem zasilanie, głośnik i tzw. ZONK! Oprócz basu wydobywały się jakieś dziwne dźwięki, na początku podejrzewałem końcówkę (pomiary nie wykazały usterki) wiec zbudowałem nową, ale było to samo potem podejrzenia skierowałem na filtr ale pomiary wykazały ze jest oki, wiec pomyślałem że to musi być głośnik. I znowu pomyłka, już nie wiedziałem co robić ale przy kolejnej próbie przekręciłem trochę potencjometr odpowiadający za prąd spoczynkowy i nagle wszystkie dziwne dźwięki ucichły sub grał czysty basem. Zdobyłem wiec nowy miernik i ponownie przeprowadziłem regulacje prądu spoczynkowego ustawiłem na 180 mA wszystko było ok., później doszedłem, że przyczyną był uszkodzony miernik a dokładniej zakres Amperomierza, prąd ustawiony był na ok. 80 mA

Za zasilanie odpowiada trafo o mocy 250W dostarczające napięcie 2 x 28 , trafia to na mostek prostowniczy 25 A, a później na zespół kondensatorów o łącznej pojemności

40.000 uF. Na wyjściu mam 2 x 39 V stałego co pozwala wyciągnąć z wzmaka ok.110 - 120W.

Za odcięcie częstotliwości powyżej 100 Hz odpowiada filtr z działu dawnload, zasilany z osobnego 10W trafa.

Wszystko to zostało zamontowane na 2 mm płycie aluminiowej i dokładnie uszczelnione silikonem.

 

Wrażenia odsłuchowe

W założeniu subwoofer ma pracować z kinem domowym i powiem, że wywiązuje się z tego zadania całkiem nieźle. Potrafi zejść do 34 Hz -3dB co jest naprawdę niskim basem, wszystkie wybuchy, wystrzały są odczuwalne żołądkiem i innymi organami - nie tylko w pokoju odsłuchowym :-).

Ale ma to także swoje wady przy gwałtownych skokach dynamiki (np. eksplozjach) towarzyszą temu dźwięki drgających szyb w oknach, drzwiach, wazonów itp. co niekiedy jest bardzo irytujące i skutecznie potrafi zepsuć przyjemność oglądania.

Mocny wzmacniacz potrafi okiełznać ruchy membrany, co do kontroli to program podaje impuls na poziomie 18 ms a jak jest w rzeczywistości? Trudno powiedzieć ile wynosi odpowiedź impulsowa, ale we fragmentach muzycznych bas nie zlewa się w jeden dźwięk ale rytmicznie pulsuje, musimy pamiętać, że na kontrole basu nie tylko wpływ ma obudowa ale także wydajna końcówka mocy i solidne jej zasilanie!!

 

Podsumowując

Efekt końcowy jest bardziej niż zadowalający solidna, ciężka konstrukcja, wydajny wzmacniacz odwdzięczają się potężna dawką basu. Jest on całkiem dobrze kontrolowany i zróżnicowany (jak na głośnik 27 cm za 90 zł ), doskonale spisuje się w kinie domowym ale także poradzi sobie z muzyką.

Ale nie wszystko jest takie różowe, bezwzględnie powinien on grać w pomieszczeniu powyżej 20 m kw., gdyż dopiero tam znajdzie dostateczną ilość powietrza którą będzie mógł poruszać!!

U mnie pracuje w pokoiku 16 m kw i uważam ze nawet w połowie nie wykorzystuje jego potencjału a przy głośniejszym słuchaniu wszystko zaczyna drżeć, małe mocno zastawione meblami pomieszczenie nie są jego żywiołem i odradzam wstawianie go do takowych! Narażamy się wtedy na uwagi współmieszkańców i sąsiadów a nie jest wykluczone, że odwiedzą nas panowie w niebieskich mundurach :-) (trudno jest się powstrzymać przed przekręceniem pokrętła na godz. 15)!!

 

Polecam- ale przemyślcie czy na pewno potrzebujecie takie coś.

 

Koszty

Głośnik - 90zl

Napęd i drobna elektronika- 240zł

Obudowa + okleina - 100 zł

Inne (kleje, uszczelniacze, szpachlówki, gwoździe, śruby krążki szlifujące itp.) - 50 zł

 

W sumie: koszty tego suba to około - 500zł ale spróbujcie za taka kasę kupić suba o choćby zbliżonych parametrach.

[obrazekLUKASZ-76175_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MIZI

(Konto usunięte)

Jestem amatorem poszukującym wrażeń w muzyce, co skłoniło mnie do budowy subwoofera, jednakże mam problemy ze znalezieiem pomocnych dla mnie projektów i schematów. Prośiłbym o nadesłanie na adres mojej poczty ( [email protected] ) linków lub schematy projektów subów. Z góry dziękuje MIZI.

 

adres poczty: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-->MIZI

jeżeli jestes, jeszce początkujacy i nie masz o tym pojęcia, to lepiej sie za to nie zabieraz, tym bardziej za aktywnego, w którym panuja wysokie napięcia. Jak chcesz nasz firma moze ci wykonac subwoofer profesjonalnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 33

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.