Skocz do zawartości
IGNORED

Klub fanatyków 2W


jurek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Paszeko, 24 Lut 2009, 13:01

 

>Mamel, to jest schemat prosto od Mullarda, oryginalny, ale gdzie te japońskie poprawki? :)

 

Może chodzi o usunięcie regulacji tonów i głośności ze strony Bonavolty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamel

>a tak wyszło finalnie.

>P Ogonowskiego cenię ale te są lepsze.

>Schemat Mulladd 3 wat modyfikowany w zakresie wartości przez Japońców z netu

 

oj mamel mamel...

Pomińmy już tą modyfikację, powiedz tylko:

A w czym są lepsze te trafa od traf p. Ogonowskiego i na jakiej podstawie tak twierdzisz??!!!

Miałem okazję porównac BEZPOŚREDNIO trafa Ogonowskiego do traf Audio Note i Tamura. Mam też do czego porównać, ponieważ do 300B jak i do EL84 potrzeba podobnego trafa, zrobiłem też i takie testy.

Jeśli twierdzisz że Twoje trafa grają lepiej ponieważ mają stare blachy itp., to albo jesteś niepoprawnym gawędziarzem (coś na wzór erotomana gawędziarza) albo nie za bardzo miałeś z czym porównywać!

Wyjaśnij o co Tobie chodziło, bo coś jednak tutaj jest wybitnie nie tak, pozdrawiam;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamel, ja oczywiście naiwnie zakładam że nie jesteś nową inkarnacją hochsztaplera Dinka;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem, że dotyczą tylko wartości - nagrysmolę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R5 2.2M

R7 820k

R9 1M

R13 680ohm

C4 0.1uF

zasilacz na krzemie z dławikim

 

Gagacek - przeceniasz mnie: odpowiem ale na priv (tylko, nie śmiejcie się, nie wiem jak to zrobić)

Dziwię się tylko co nas tak różni mimo, że mamy podobne ścieżki - mam namyśli Dynaco i podobne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gagacek, 24 Lut 2009, 15:26

 

>Miałem okazję porównac BEZPOŚREDNIO trafa Ogonowskiego do traf Audio Note i Tamura.

 

Z jakimi wynikami?

 

> Mam też do czego

>porównać, ponieważ do 300B jak i do EL84 potrzeba podobnego trafa

 

Tak średnio dość: 3 - 4k, 60mA dla 300B, 5 - 7k, 49mA dla EL84 w klasie A1. Ale oczywiście szczególnie w przypadku 300B, jako że to trioda, można poeksperymentować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafa były AN dedykowane do 300B, niestety w tej chwili nie pamietam modelu . Poniżej przeklejam stary wpis. Trafa odsłuchiwał także Rochu, bardzo dokładnie, ponieważ u niego pracują do dziś;)

gagacek

11 Lis 2008, 10:48

Niedawno we wzmacniaczu na 300B // zostały wymienione trafa Ogonowskiego na elektrycznie im odpowiadające Audio Note. Efekt? Wyszczuplenie basu, lekkie wysuniecie średnicy, mikrodynamika i detale na bardzo podobnym poziomie, różnice na granicy percepcji. Posiadaczowi wzmacniacza bardzo taka sygnatura dźwiękowa odpowiada, świetnie zgrały się z kolumnami. A jaki z tego wniosek? Biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny transformatory pana Ogonowskiego są fantastyczne.

 

- Porównywałem także do traf Tamury dedykowane do Sun Audio 2A3, ale poprzedni przykład jest niejako "komisyjny", nie autosugestia;) W każdym razie efekty bardzo podobne.

 

Paszeko

Piszesz sloganami. Bez kłopotu mozna podłączyć El84 pod 3K sterując 2xEL84, poza tym zapomniałeś o czymś takim jak przekładnia transformatora; jeśli posiadasz odczepy na wielokrotność rezystancji wyjściowej nie widzę żadnego problemu aby z tego nie skorzystać przy pojedynczej lampie. Dodatkowo przy klasycznym obciążeniu 3,5K, Ia=36mA uzyskujesz 1,95W w klasycznym układzie w klasie A.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamel

Niespecjalnie rozumiem dlaczego wprowadziłeś takie zmiany. Wymuszasz pracę lampy przy bardzo małych prądach i bardzo mocno zwiększasz rolę sprzężenia zwrotnego. W ogóle po co one Tobie potrzebne, jeśli twierdzisz że masz takie dobre trafa? Dodatkowo prawdopodobnie przesuwa ono pracę lampy w nieliniową cześć charakterystyki, ale ja nie wiem jaki masz R4.

Bez sensu:(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie gagacek pocieszyłeś:-) Bo czekam też na trafka do diabełków na rdzeniu wyżarzonym CC od p. Ogonowskiego:-) Do tej pory miałem tylko dławik i trafa zasilające do OTL-a i byłem zadowolony:-) Ale to nie to samo co trafa wyjściowe;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gagacek

Zmiany są z netu. Znajomy zobił to dla Niemca i powtórzyłem na pałę ( pisałem, że mnie przeceniasz).

R4 82 ohm dla 15 ohm albo 120 dla 8

Trafa? - co z tego - brak lokalnych, brak pętli - damping leży.

I jeszcze rura, raz na tydzień, bez powodu potrafi się konkretnie wzbudzić.

Może zapiąć na siatkę 84 coś około 0.5 - 1 M

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

N apoczątek wyrzuć ten kondensator z wejścia;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze robiłem we na goło ale tu zmieni to sposób pracy EF (!)

1 M załatwił temat

Wróciłem w jednym kanale do oryginału - mniejsza obecność środka, lepsza scena (podobnie jak potencjometr 100 a 250K), 0 problemów, zniekształceń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamel,

Wyeliminowanie C wejściowego absolutnie nie zmieni punktu pracy! POD WARUNKIEM że Twoje źródło nie podaje napięcia stałego na wyjście.

1M podany na siatkę EL84 powoduje że sterujesz ją z przedziwnego podzielnika R5/1M, do którego ktoś w na przyczepkę dopiął EF86... Dodatkowo ta lampa posiada coś w rodzaju automatyki wprowadzanej poprzez druga siatkę. Czy to wszystko jest mądre oceń sam. Ja na twoim miejscu dałbym EF86 porządne, godne jej warunki pracy, a jedyny kondensator w torze przeznaczyłbym na siatkę EL84. Wydaje mi się to o wiele właściwsze. Oczywiście to tylko mija opinia i absolutnie nie musisz się z nią zgadzać, pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki;

czy rezygnować z połączenia galwanicznego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ja przepraszam ale AN ma co najmniej 3 rodzaje wielkości traf- bobin. Mówienie że grają na podobnym poziomie to jakieś nieporozumienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mamy 144 bardzo mały jak do m3 stosowany w Conqueror.

152 stosowany w meishu line.

I w końcu 300 największe.

 

Ja gwarantuje że jak ktoś by chciał i np. do 144 zamówił c-cory np uhib lub nawet shib to nie znajdzie lepszego transformatora do 2-3 watów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marsel, 7 Mar 2009, 19:52

 

>Ja przepraszam ale AN ma co najmniej 3 rodzaje wielkości traf- bobin. Mówienie że grają na

>podobnym poziomie to jakieś nieporozumienie.

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>Mamy 144 bardzo mały jak do m3 stosowany w Conqueror.

>152 stosowany w meishu line.

>I w końcu 300 największe.

>

>Ja gwarantuje że jak ktoś by chciał i np. do 144 zamówił c-cory np uhib lub nawet shib to nie

>znajdzie lepszego transformatora do 2-3 watów.

 

Marsel, a dlaczego uważasz, że AN są lepsze od Ogonowskiego, Tamury, czy np. Lundahla, porównywałeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o trafa p. Ogonowskiego to kwestia żelaza jest tutaj miarą jakości.

Jeżeli chodzi o nawijanie traf to proszę mi powiedzieć: jeżeli zamawia pan np trafo do 300b to czy pan Ogonowski robi optymalizowaną konstrukcję do której dochodził po przez wielokrotne testy i wielokrotne nawijanie prototypów traf? Oprócz pożądnego nawinęcia trafa, co jest już sztuką samą w sobie, pozostaje jeszcze sprawa obliczenia, zaprojektowania trafa, a tu niestety bez żmudnych testów się nie obejdzie.

Jeżeli chodzi o nasze trafa to może państwo nie wiecie, ale dla A. Grova największą przyjemnością w konstruowaniu wzmacniaczy są właśnie trafa i tu jest według mnie mistrzem.

 

Pewien klient z Ameryki robił własny wzmacniacz na najlepszych komponentach jakie można sobie wymarzyć i oczywiście wybrał topowy model Tamury. Niestety zawiódł się na jakości dźwięku i zamówił u nas topowy model i powiedział po odsłuchach że dźwięk jest dla niego bezkonkurencyjny.

 

Oczywiście każdy może wykopać jakiś tam transformator i powiedzieć że nie słuchałem to nie wiem.

 

Jeżeli chodzi o porównanie cena jakość to tu sie zgodzę że trafa p. Ogonowskiego jakiekolwiek są, to chyba jedyna oferta na kieszeń wielu dłubaczy.

 

I jeszcze jedno w UK mamy kilku producentów traf z wieloletnim dorobkiem oraz nie mniejszą wiedzą i tu utrzymać się na rynku to sztuka. Skoro zakładacie że nasze trafa są przeciętne a np.Sowter robi takie same i jeszcze taniej to jakim cudem AN jeszcze istnieje( i czemu ludzie zamawiają rówierz same trafa jako produkt).

P. Ogonowski na polskim rynku jest jeden i nie umniejszając mu umiejętności i wiedzy ,jak już pisałem, jest jedyną opcją dla wielu co znacznie zmienia,upraszcza sprawę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak z ciekawości się zapytam. Miał ktoś do czynienia z Hashimoto? Są z tego co widziełm stosunkowo niedrogie w porównaniu do konkurencji. Chociaż to raczej OT;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>marsel

Trafa głośnikowe to nie prom kosmiczny. Przy pewnym zaangażowaniu i odrobinie doświadczenia przeciętnie zdolny ale w miarę sprawny i dokładny technik da sobie radę z nawinięciem transformatora głośnikowego. Jest sporo literatury technicznej jak i ludzi z doświadczaniem w tej dziedzinie.

Nie doszukiwałbym się palca bożego w trafach AN, tylko dobrych balach, drutu i lakieru (może jeszcze trochę śrub i obejm). Wysoka ich cena śwadczy tylko o tym, ze ktoś jest w stanie tyle zapłacić oraz o bardzo zdolnych matekingowcach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znasz w ogóle firmy AN. Marketingowcy, to chyba miałeś na myśli Petera. I proszę mnie nie kojarzyć z panem Szemisem.

Rozumiem że w przypadku gotowych produktów marketing to wciskanie niewiedzącym nic o elektronice klientom produktów i to można nazwać nadużyciem. A co powiesz o ludziach budujących samemu wzmacniacze, jak tu chcesz coś ludiom wcisnąć( to forum jest chyba dobitnym tego dowodem).

Jakość transformatora to jakość blach - tak od tego zacząłem swój wpis, AN ma wszystkie możliwe typy balach.

Jeżeli przez nawinięcie trafa rozumiesz umiejętność operowaniem nawijarką to nie jest to takie proste( nie wiem czy próbowałeś że tak twierdzisz, ja to robiłem i naprawdę potrzeba dużo czasu i cierpliwości aby to opanować, a w przypadku nawijarek cnc samo ustawienie czasem zajmuje 1-2 godziny).

Jeżeli myślisz, że weźmiesz wzory z netu policzysz i nawiniesz to co ci wyszło to się grubo mylisz.

Jaką masz pewność, że jest to optymalny wybór, a co jeżeli użyjesz innego materiału na szczelnie, a co jeżeli użyjesz innego materiału zamiast papieru do izolacji, jak wpływa grubość izolacji drutu na pojemności i tak dalej i dalej. Nie mówię nawet o zrobieniu np. 4 wersji i testach odsłuchowych.

Mamy odczynienia z transformatorami audio, a nie zasilającymi. Każdy szczegół tak naprawdę się liczy.

 

Dochodzi jeszcze jedna sprawa transformatory AN są obliczane jako całość systemu w którym mają pracować z uwzględnieniem budowy zasilacza czyli pojemności kondensatorów i indukcji dławików.

 

Trochę mnie denerwuje to że ludzi jak nie stać na coś to od razu opluwają.

Wiem że transformatory AN są drogie i wiem że większość ludzi ( w tym mnie)nie stać na nie, BG też są drogie a mimo to ludzie pakują gdzie się da i jakoś trawią cenę choć na około są dużo tańsze kondensatory,które są "prawie" tak samo dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko, chyba Ci na odcisk nadepnąłem.

 

>A co powiesz o ludziach budujących samemu wzmacniacze, jak tu chcesz coś ludiom wcisnąć( to forum >jest chyba dobitnym tego dowodem).

 

A co mają powiedzieć? Mnie to denerwuje.

 

"Dochodzi jeszcze jedna sprawa transformatory AN są obliczane jako całość systemu w którym mają pracować z uwzględnieniem budowy zasilacza czyli pojemności kondensatorów i indukcji dławików."

 

A co niby to ma znaczyć? Poproszę o wyjaśnienie.

 

>Jeżeli myślisz, że weźmiesz wzory z netu policzysz i nawiniesz to co ci wyszło to się grubo mylisz.

>Jaką masz pewność, że jest to optymalny wybór, a co jeżeli użyjesz innego materiału na szczelnie, a >co jeżeli użyjesz innego materiału zamiast papieru do izolacji, jak wpływa grubość izolacji drutu >na pojemności i tak dalej i dalej. Nie mówię nawet o zrobieniu np. 4 wersji i testach odsłuchowych.

>Mamy odczynienia z transformatorami audio, a nie zasilającymi. Każdy szczegół tak naprawdę się >liczy.

 

Wydaje mi się, że o tym pisałem wyżej. Ja nie mam tyle cierpliwości i czasu.

Nie zapominajmy o wiedzy książkowej, Internet to nie wszystko. Polecam Flisaka czy Cykina.

 

"Trochę mnie denerwuje to że ludzi jak nie stać na coś to od razu opluwają."

 

Trafa pewnie są dobre, tylko zdecydowanie za drogie. Kupujący nie płaci za wiedzę tajemną i doświadczenia mistyczne inżynierów AN, ale za markę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Trafa pewnie są dobre, tylko zdecydowanie za drogie. Kupujący nie płaci za wiedzę tajemną i doświadczenia mistyczne inżynierów AN, ale za markę.

 

 

 

No i niech tak zostanie.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marsel

Ponieważ dość dużo traf przetestowałem, a transformatory AN znam nie tylko z obrazka tutaj jak najbardziej zgadzam się z magazynierem.

 

>Pewien klient z Ameryki robił własny wzmacniacz na najlepszych komponentach jakie można sobie wymarzyć i

 

Marsel ja naprawdę bardzo cenię to co piszesz, ale równocześnie widzę że stanowczo za łatwo przekraczasz tą cienką linię między fachowością a opowieściami dziwnej treści. Szkoda bo wydaje mi się że nie tędy droga, no ale to tylko moje prywatne zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnymi opowieściami, ja robiłem te transformatory gościowi i pytałem Petera dla kogo bo był to topowy model dla 300b który nie często robię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gagacek

Ale ja właśnie pytałem, które i podałem typy. Naprawdę chciałbym wiedzieć. Jeśli możesz to zaglądnij na stronę AN i podaj który to był, były?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marsel, 8 Mar 2009, 21:53

 

Mam prośbę - możesz to rozszeżyć ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko powiedzieć, że stosowanie innych materiałów w szczelinie zmienia sygnature dźwięku. Co dokładnie stosujemy nie mogę powiedzieć, no może tyle że jest to metal, ale i tak każdy na forum mi powie że bzdury gadam. Przecie transformatory to nie prom kosmiczny i u Cykina jest wszytko napisane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.