Skocz do zawartości
IGNORED

Klon SOHA II - zamawiamy płytki


Robertinus

Rekomendowane odpowiedzi

działać będzie normalnie tak jak powinien, więc spokojnie, tylko spada jego czułość w zależności ile zwiększysz wartość, kolega Luis pisał gdzieś w temacie o modyfikacjach jakie stosuje, było tam że wstawia 10k więcej, chyba właśnie na wszelki wypadek żeby uniknąć problemów z szalejącym przekaźnikiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to ok muszę spróbować - wielkie dzięki na razie

 

No i niestety też nie pomogło - chyba trzeba zostawić jak jest i uważać przy włączaniu :)

 

Dzięki za pomoc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Hej,

bo wielu latach wreszcie udało się uruchomić projekt SOHA II, wszystko działa pięknie oprócz trzasku w słuchawkach podczas wyłączania wzmacniacza. Czy macie jakąś radę na te zjawisko?

 

Jeszcze nie mam obudowy i wyłączam go przez odłączenia zasilania od trafo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz znajdziesz w wątku, trzeba było dorobić jakiś prosty układ który rozwiązywał ten problem. W domu chyba mam gdzieś opis tego układu jak nie znajdziesz tego w wątku to zapytaj wieczorem na priva to Ci podeślę schemat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Czołem Koledzy! Czy ktoś posiada jeszcze dokumentację udostępnianą przez Roberta do wersji mk ii wraz z układem do eliminacji stuków? Był bym wdzięczny za ponowne wrzucenie na forum. Z góry dziękuję!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy schemat wystarczy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luiis! Bardzo dziękuję!

Czy mógłbym prosić jeszcze o podpowiedź które elementy z projektu mk III służą do eliminacji "stuków" przy załączeniu i wyłączeniu wzmacniacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po latach uruchomiłem swoją SOHĘ mkII. Przy pierwszym odsłuchu mało co z krzesła nie spadłem! Jestem wniebowzięty!

Dziękuję za pomoc i organizację całego przedsięwzięcia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 8 miesięcy temu...

Witajcie

Posiadam słuchawki Beyerdynamic T90 Jubilee o impedancji 250 Ohm. Nie mogę nigdzie znaleźć zalecanej impedancji słuchawek do Soha II.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prosiłbym o re-upload plików z projektem Sohy II wraz z modyfikacjami Roberta (eliminacja stuku przy wyłączaniu) oraz Luisa.

Z tego co widzę to linki wygasły bądź też są niedostępne - jeśli pozwolicie to mogę wrzucić tą dokumentacje na własny serwer VPS

(nie ma obaw, że kiedyś zostanie wyłączony)

 

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Czy może ma ktoś instrukcję jak w tym wzmaniaczu poprzestawiać zworki aby użyć lamp ECC82? mam takie mullarda ale abecnie we wzmacniaczu siedzą e88cc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w tym wzmaniaczu poprzestawiać zworki

Jeśli teraz masz lampy E88CC to zworki masz ustawione na 6,3V. Lampa ECC82 potrzebuje 12,6V i tak ustaw zworki, oczywiście przy wyłączonym wzmaku:)

Ponadto być może (raczej na pewno) powinieneś zmienić punkty pracy tych lamp, a to już sprawdzisz w datasheet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie mam tego datasheeta,no i tej słynnej instrukcjii,wzmacniacz zakupiłem w całośći ja osobiście go nie składałem

 

u mnie w otelu kamyka lampy ECC82 żarzyłem prądem 6,3v i grały bardzo dobrzy wydaje mi się że to chyba ecc81 ma 12,6v

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie mam tego datasheeta,no i tej słynnej instrukcjii,wzmacniacz zakupiłem w całośći ja osobiście go nie składałem

 

u mnie w otelu kamyka lampy ECC82 żarzyłem prądem 6,3v i grały bardzo dobrzy wydaje mi się że to chyba ecc81 ma 12,6v

 

Nikifor, Ty chociaż raz zadaj sobie trud przeczytania ze zrozumieniem, czy to datasheeta, czy tego co ktoś odpowiada na Twoje zapytanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikifor, poniżej masz trochę danych.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podoba mi sie dzwiek sohy2 na lampach E88cc tesla,jest płaski dynamika do dupy,i gra ostro,wogule ten wzmacniacz jest trochę do dupy,jakie lampy bedą najlepsze do tego wzmacniacza? ecc82 81,88, nikt na forum konkretnie nie wypowiedział się o graniu tego wzmacniacza na różnych lampach

 

jakiej firmy Mullard? czy może coś innego,mam te mullardy Ecc82 ale za cholere nie wiem co tam pozmienać aby to tam wpakować,i jakie lampy są najbardziej dedykowane do tego wzmacniacza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam te mullardy Ecc82 ale za cholere nie wiem co tam pozmienać aby to tam wpakować,i jakie lampy są najbardziej dedykowane do tego wzmacniacza

 

Ustaw zworki na 12,6V, następnie napięcie anodowe i prąd katody (układu wejściowego) ustaw w miarę jak najbliżej parametrów z datasheetu tzn. wartości, które znajdziesz w połowie tej bardziej płaskiej części wykresu. Z Mullardami powinieneś być zadowolony. Poszperaj sobie tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na PW wyślę Ci instrukcję regulacji SOHA MKIII, powinna być pomocna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gram na parowanych ECC81 Telefunkena i na C1 mam Jantzen Silver Cap. Reszta elementów z grupowego zamówienia. Słuchawki AKG 240 MK1. Jak dla mnie gra to bardzo przyjemnie. Spora scena i gładka charakterystyka dźwięku (bez koloryzowania). Dźwięk nie męczy podczas długiego słuchania, a jedynie nauszniki od K240 dają się we znaki małżowinom.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

[Witam na forum i powracam do tematu przydźwięku.....

 

W kwietniu 2009 roku zakupiłem wszystkie części oraz PCB do SOHA II i od razu zmontowałem praktycznie cały wzmacniacz na płytce, ale z uwagi na sprawy zawodowe dopiero teraz mogłem zająć się jego uruchomieniem. Zgodnie z instrukcją przeszedłem przez kolejne etapy uruchamiania bez problemu i nawet na niesparowanych lampach E88CC uzyskałem bardzo dobre brzmienie.

Wszystko byłoby zatem pięknie gdyby nie przydźwięk w lewym kanale jaki występuje od samego początku....

W walce z tym uciążliwym mankamentem wykonałem następujące czynności (podaję w możliwie największym skrócie):

 

1. Zakupiłem parę nowych lamp E88CC Tesla Gold, które zabrzmiały jeszcze lepiej, ale przydźwięk pozostał;

 

2. Odlutowałem kondensator sprzęgający C1L (220 nF/630 V Mundorf ZN), aby odłączyć stopień przedwzmacniacza lampowego – przydźwięk nie uległ najmniejszej zmianie, co wskazało, że musi pochodzić ze stopnia końcowego lub układu DC Servo na IC1. Zamiana IC1 na IC2 też niczego nie wniosła;

 

3. Ponieważ można było doszukać się śladowego przydźwięku także w prawym kanale, dlatego zwróciłem uwagę na zasilacz +/- 15V i po prostu zdublowałem zainstalowane tam kondy elektrolityczne tj. C1P, C2P, C3P, C4P a także na wszelki wypadek kondy z obwodu żarzenia tj. C6P oraz C7P. Po tym zabiegu przydźwięk nieco zmalał, więc dolutowałem jeszcze dodatkowy kondensator filtrujący 470 mikro do C5L i tu dalsza choć minimalna poprawa.

 

4. Podejrzewając w dalszym ciągu stopień końcowy kanału lewego dotykałem do jego punktów przewodem z końcówką pomiarową od miernika („wiszącą w powietrzu” bez dołączania jej do czegokolwiek, a zwłaszcza do masy.....:-) i po dotknięciu do emitera tranzystora Q7L nagle przydźwięk znacząco się zmniejszył, więc zachęcony tym spostrzeżeniem wlutowałem kondensator 100 nF między emiter Q7L a masę.

 

5. Obecnie przydźwięk jest na tyle cichy, że na moich gorszych słuchawkach tj. Sennheiser H350 jest praktycznie niesłyszalny, natomiast po podłączeniu docelowych słuchawek tj. Sennheiser HD 280 Pro (z pasmem przenoszenia 8-25.000 Hz) niestety słychać go w lewym kanale co psuje całą frajdę z naprawdę doskonałego brzmienia.

 

Co wymaga podkreślenia to fakt, że tu opisywany tu przydźwięk występuje niezależnie od położenia osi potencjometru i ma identyczny poziom przy potencjometrze siły głosu ustawionym na minimum (co tym bardziej potwierdza, że nie pochodzi on ze stopnia wejściowego)

 

Tytułem wyjaśnienia dodam jeszcze, że obecnie wzmacniacz ma masę połączoną z ekranem trafo sieciowego, ale nie został do tej pory umieszczony w aluminiowej obudowie (także zakupionej w 2009 roku w ramach zamówienia zbiorowego), gdyż wymaga jeszcze wykonania otworów na przednim oraz tylnym panelu, które chciałem dać do obróbki mając najpierw w pełni uruchomiony i poprawnie pracujący wzmacniacz. Mam świadomość, że brak obudowy i pełnego umasowienia układu może stwarzać podatność na zakłócenia, ale dlaczego dotyczy to tylko lewego kanału (obecnie w prawym przydźwięk jest absolutnie niesłyszalny, zaś na początku – co powtórzę - tj. przed dodaniem dodatkowych kondów był na pomijalnym poziomie).

 

Mam zatem pytanie czy ktoś z użytkowników SOHA II miał podobne objawy w swoim wzmacniaczu i może mi doradzić jak pozbyć się tych zakłóceń w lewym kanale. Jak wiemy diagnozowanie jest w tym przypadku niełatwe, gdyż wylutowywanie podejrzanych elementów i ich zastępowanie nowymi jest niezmiernie utrudnione na dwuwarstwowym PCB (dlatego ratowałem się dolutowywaniem kondensatorów od spodu płytki, bo było względnie proste).

 

Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie rady i sugestie, które dopomogą mi w uzyskaniu prawidłowej pracy kanału lewego (brzmiałby znakomicie, gdyby nie ten cichy, ale jednak słyszalny przydźwięk i to niezależnie od ustawienia potencjometru....).

Przymierzam się do zakupu taniego oscyloskopu DSO 150, ale nie mam pewności czy zdołam przy jego pomocy namierzyć źródło powstawania tego przydźwięku.

 

Pozdrawiam i życzę wszystkim zadowolenia ze słuchania muzyki na audiofilskim poziomie ☺

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pomiary napięć stałych wykazują jakieś różnice między kanałem lewym i prawym?

Ekran trafa lepiej byłoby połączyć z obudową i przewodem ochronnym PE. Obudowę do masy Sohy można dołączyć za pomocą dwójnika 15nF || 10R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, gqsoft napisał:

Czy pomiary napięć stałych wykazują jakieś różnice między kanałem lewym i prawym?

Ekran trafa lepiej byłoby połączyć z obudową i przewodem ochronnym PE. Obudowę do masy Sohy można dołączyć za pomocą dwójnika 15nF || 10R.

Witam I bardzo dziękuję za zainteresowanie moim problemem z przydźwiękiem.

Tak jak już wspominałem podczas uruchamiania wzmacniacza udało mi się bez trudu ustawić napięcia wg instrukcji. Niezależnie od tego pomierzyłem napięcia w stopniu końcowym i na elektrodach wszystkich tranzystorów są wręcz identyczne między porównywanymi kanałami. Jedyna różnica dot. punktu 6 IC1 oraz IC2. Różnice są niewielkie, ale dla porządku podaję: punkt 6 IC1 (kanał lewy) napięcie 3,80V, analogicznie punkt 6 IC2 (kanał prawy) 3,60 V. Nie wiem czy tak nieznaczna różnica jak 0,20 V może powodować jakieś istotne zmiany w pracy poszczególnych kanałów, ale kto wie ???  

Jeszcze nie wkładałem całego układu do aluminiowej obudowy, gdyż najpierw chciałem mieć pewność, że wszystko pracuje poprawnie, a dopiero potem "martwić" się o obróbkę otworów w przednim i tylnym panelu (zamierzam to zlecić, aby samemu nie pokaleczyć tych delikatnych paneli). A może zrobić próbę bez tych paneli, tylko czy taka otwarta obudowa cokolwiek zmieni w tym przydźwięku.

Mam też zamiar dokonać bardziej szczegółowych pomiarów oscyloskopem, ale sprzedawca jakoś się nie spieszy z aktualizacją firmware, ale ja bez tego nie chcę dokonać zakupu.....Tłumaczy się, że przed świetami mają nawał zamówień i to nie jest wykluczone.

Jeszcze raz dzięki i będę wdzięczny za wszelkie dalsze wskazówki, a tą dot. umasowienia płytki poprzez dwójnik RC od razu "kupuję" :-)   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica napięć na IC1 i IC2 wydaje się bez znaczenia.

Czy uwzględniłeś pomyłkę w opisach na płytce? - elementy R2L i R4L powinny być zamontowane zgodnie ze schematem, a nie opisami na PCB. Jeżeli poprawnie oceniłeś, że przydźwięk powstaje w końcówce, to nie powinno to mieć znaczenia, ale kto wie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, gqsoft napisał:

Różnica napięć na IC1 i IC2 wydaje się bez znaczenia.

Czy uwzględniłeś pomyłkę w opisach na płytce? - elementy R2L i R4L powinny być zamontowane zgodnie ze schematem, a nie opisami na PCB. Jeżeli poprawnie oceniłeś, że przydźwięk powstaje w końcówce, to nie powinno to mieć znaczenia, ale kto wie...

Dzięki za kolejną porcję dociekań :-)

Sprawdziłem ponownie obydwa rezystory i jest tak jak na schemacie tzn. R2L=220 do emitera Q1L, a R4L=18k do anody lampy V1A. Co mnie dziwi, to fakt, że to położenie jest zgodne ze schematem oraz z opisem na PCB. Ja mam płytkę AD 2008, więc może jakaś inna wersja miała ten błąd - u mnie nie widzę żadnej rozbieżności. Tak czy owak wygląda na to, że rezystory są wlutowane poprawnie (na szczęście......).

A teraz przesłanki przemawiające za tym, że za powstawanie przydźwięku odpowiada stopień końcowy:

1. jakiś czas temu gdy nie miałem jeszcze docelowych kondensatorów sprzęgających Mundrof ZN, tylko prowizorycznie podlutowane ruskie olejaki 220 nF, odlutowałem dla próby C1L (odłączając w ten sposób stopień przedwzmacniacza lampowego) i przydźwięk nie zmienił się w najmniejszym stopniu;

2.podobnie wypadła próba z wyjęciem lamp;

3. i rzecz najbardziej dla mnie dziwna - gdy podczas pomiaru napięcia dotykam końcówką pomiarową od miernika do nóżek tranzystora Q7L to nie tylko zmienia się brzmienie tego nieszczęsnego przydźwięku, ale także obniża się jego poziom i to w bardzo znacznym stopniu. To chyba dość ważna wskazówka, tylko jak ją wykorzystać....????

Być może rezystor R8L wnosi tu jakiś pasożytniczy przydźwięk ze stopnia wejściowego, ale co miałbym z nim zrobić skoro pracuje w pętli sprzężenia zwrotnego i ma prawidłową rezystancję (identyczną jak jego odpowiednik R8R w prawym kanale....).  

To chwilowo tyle i będę wdzięczny za wszelkie dalsze sugestie diagnostyczne :-)

Na oscyloskop nadal czekam a sprzedawca milczy...... :-( 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Użytkuję SOHA III z lampami Mullard ECC81. Wcześniej grały Telefunkeny ale Mullardy je wyparły. Zastanawiam się nad NOS Marconi ECC81 (są na Allegro za 600zł).

Czy mogę się spodziewać znacznej poprawy w jakości dźwięku? Zależy mi na większej szczegółowości, rozdzielczości jednak z zachowaniem ciepła lampowego i neutralności.

Jako OPA'my zastosowałem Bursony V6, wyczerpałem też (tak sądzę) wszystkie możliwości jakie daje wymiana kondensatorów elektrolitycznych. Przeanalizowałem modyfikacje z tego wątku.

Mam też Bugle Boy'e E88CC jednak nigdy ich nie stosowałem w tym wzmacniaczu. Jak wiadomo jest zaprojektowany pod ECC81 a zastosowanie E88CC wiązałoby się przestawieniem zworki w zasilaniu i pewnie z regulacją. Chciałbym już definitywnie zakończyć poszukiwania lamp, zmontować całość w obudowie.

Może ktoś stosował Bugle Boy'e i ma porównanie. Dodatkowa para lamp (Marconi) nie zaszkodzi tylko czy jest sens wydawania kolejnych pieniędzy.

Używam AKG Q701 na okablowaniu ViaBlue EPC-3 Silver, interkonekt Albedo Geo, CD Simaudio Moon CD1. Takie zestawienie mi odpowiada, jest szczegółowo, neutralnie, (nie przepadam za "basem") ale czy można lepiej? Pomijam nowe słuchawki bo można by w ten sposób w nieskończoność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.