Skocz do zawartości
IGNORED

Start w swiat gramofonu...


enzo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Tak mnie jakos ostatnio naszlo i zastanawiam sie nad zakupem toru analogowego. Moje doswiadczenia z analogiem sa w zasadzie zadne o ile nie liczyc Bernarda gs460 i kolekcji kilkudziesieciu plyt produkcji polskiej, bulgarskiej itp. Generalnie sluchac sie tego nie da.

 

Chcialbym gramofon nowy i zastanawiam sie nad ktoryms z modeli Pro-ject'a - RPM5 lub, jesli ma to sens w moim przypadku RPM9.1, do tego oczywiscie wkladka, pre - tutaj chcialbym zaczac od niedrogich urzadzen (moze Phonobox II SE?).

 

W moim zamysle chcialbym, na poczatek przeznaczyc pewna sume na sam gramofon (chetniej cos z okolic Proj-ject'a RPM5, chociac jesli mnie przekonacie to szarpne sie na 9.1 ;-) ) i do tego, na start niedrogie komponenty towarzyszace (wkladka itp.), bo to mozna zawsze prosto upgrade'owac a gramofon zostaje na pare lat.

 

Jestem otwarty na rozne sugestie bo, jak na razie czarny krazek to dla mnie bardziej czarna magia ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wymądrzać, bo jestem tu nowy ale przeważnie, ostatnio, na takie pytanie pada odpowiedź:

UŻYJ WYSZUKIWARKI, TEN TEMAT POJAWIAŁ SIĘ MILION RAZY i tym podobne. Ale tak jak mówię, nie chcę się wymądrzać tylko uprzedzam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad wkładką do Projecta na początek albo MM Sumiko Pearl albo MC HO Sumiko Bluepoint

Obydwie starają się być szczegółowe druga bardziej i naturalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>enzo,

Kupienie RPM-9.1 jest uzasadnione, bo to w skali bezwzględnej jest trochę lepszy gramofon niż RPM-5. Jeśli natomiast uwzględnimy cenę, to wygrywa RPM-5, który przy cenie poniżej 2000 zł, po dobrym ustawieniu i skalibrowaniu ramienia nie bardzo daje szansę konkurencji. Bardzo ważna jest reszta systemu (jeśli nawet nie ważniejsza niż sam gramofon) - wkładka i pre gramofonowe. Phonobox Mk II jest urzadzonkiem fajnym w swojej cenie, ale cóż tu dużo gadać - bazowym. Jak się kiedyś szarpniesz na wkładkę MC, to okaże się, że jest niewystawrczający. Jednym słowem radzę kupić RPM-5, do niego PhonoBox'a SE (albo Cambridge Audio Azur 640P) + SpeedBoxa SE i wkładkę Grado z serii Prestige. Jeśli Sumiko, to zdecydowanie Blue Point No.2 a nie Pearl. Ta ostatnia jest trochę za mało wyrazista, gubi szczegóły, zbyt mocno gra "ścianą" dźwięku, jego masą.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość brodacz

(Konto usunięte)

To moj pierwszy wpis na forum wiec najpierw postanowilem sie przywitac Czesc.

Jestem poczatkujacym fanem analogu i tez malem podobny dylemat.Zakupilem Pro-Ject 1 xpression 3 i wkladke at95e nie jestem specem w tym temacie ale sie rozwijam wiec moge powiedziec jak ja swoim amatorskim okiem i przedewszystkim uchem oceniam ten sprzet.Nie lubie bajerow lecz prosta solidna konstrukcje dajaca poczucie profesionalizmu i tak dal mi sie poznac ten gramofon jedyne co zauwazylem nie tak to to ze talez leciutko faluje w gore i w dol tak ok o,5-1 mm odchylu i nie wiem czy to wina mojego egzemplarza czy gramofonu z tego przedzialu cenowego jezeli ktos mial doczynienie z czyms takim prosze o opinie.Jest to moj pierwszy gramofon(moj wlasny-odsluchiwalem inne ale to byly stare bardzo lipne konstrukcje w porownaniu z tym)i nie spodziewalem sie tak pieknego dzwieku wokale sa bardziej realne niz na cd a muzyka tuli mnie jak Ona :).Zarazilem sie analogiem i napewno bede powiekszal jak narazie skromna kolekcje winyli.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brodacz.

"Przerabiałem" projecta Podstawowego(Debut III)po około roku wystąpił efekt o którym piszesz, moim następnym gramofonem był Project RPM-4 kupiony na Allegro i co?Sprzedający nie wspomniał,że faluje mu

talerz(taki uczciwy).Mając już doświadczenie zamówiłem w Voice nowy subtaler(ten plastikowy talerz z ośką i to sprawę załatwia cena około 80zł)acha na ten subtaler-jak go nazywał Pan z serwisu czekałem

2 miesiące.Jeśli masz ten gramofon na gwarancji to reklaaaamuj!!!!

 

pozdrawiam

 

tom k

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm..., czyli w moim przypadku chyba lepiej by bylo nabyc RPM5 plus np. Phonobox II SE i wkladke np. Sumiko Pearl. Mam jeszcze takie pytanie, na jakim poziomie jakosciowym wzgledem cd graja te gramofony (mam na mysli RPM5 i 9.1 z podobnymi akcesoriami), slowem do jakich cedekow mozna je porownac pod wzgledem jakosci dzwieku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Bartolus,

"...Mam Projecta Expression III no i talerz nie faluje mi chyba, że płyta jest lekko wygięta..."

 

To w takim razie faluje Ci płyta, a nie talerz. A to co innego. Zupełnie płaskie płyty vinylowe (z dokładnością do powiedzmy części milimetra) są bardzo rzadko spotykane.

 

>>>enzo,

Zakup Sumiko Pearl odradzam, szczególnie do RPM-9.1 To będzie pasowało do siebie jak pięść do nosa. Jeśli słuchasz muzyki na Point Source 5.1, to może oznaczać, że wymagasz brzmienia analitycznego, szybkiego i niezawoalowanego. Nie słyszałem jeszcze grającej w taki właśnie sposób taniej wkładki Sumiko.

 

Dla równowagi dodam, że mam dwa gramniaki Pro-Jecta, eksploatuję je intensywnie od dłuższego czasu i mi nic nie faluje. "Ale niedługo zacznie" - tak zapewne pomyśleli sobie "sympatycy" Pro-Jecta, ha,ha.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

enzo> gratulacje - wchodzisz w najpiękniejszy świat audio. Teraz dopiero zacznie się słuchanie.Pozdrawiam i życzę powodzenia - Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brodacz

 

Żeby sprawdzić czy talerz"faluje" wystarczy zdjąć płytę i obserwować dolną krawędż talerza gramofonu

względem plinty.Ja oglądałem sam subtaler i jego oś i krzywizny nie widziałem natomiast po wymianie na nowy wszystko było ok.Jeśli chodzi o wpływ "falowania"na wkładkę i płyty to nie eksperymentowałem

po prostu zaczekałem na nowy subtaler.

 

pozdr

 

tom k

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Skurzewski

(Konto usunięte)

Yul, 4 Lis 2008, 15:48

>Dla równowagi dodam, że mam dwa gramniaki Pro-Jecta, eksploatuję je intensywnie od dłuższego czasu i

>mi nic nie faluje. "Ale niedługo zacznie" - tak zapewne pomyśleli sobie "sympatycy" Pro-Jecta,

>ha,ha.

>Pozdro,

>Yul

 

Może sympatycy wyraźniej widzą dosc umowne podejście do precyzji fachowców w Pro-ject ? :)

Jak się ma cenowo project 9.1 do np Acoustic Signature Manfred,lub Challenger?Bo te ostatnie mimo,że stanowią entry level niemieckiego producenta,to jakością i precyzją wykonania a co najważniejsze dzwiękiem są poza jakimkolwiek zasięgiem austro-czeskiego koleżki.

 

Pozdrawiam

P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość brodacz

(Konto usunięte)

wiem jak sprwdzic talerz. tylko nie sprawdzalem tego mniejszego napedzaego zrobilem to dzisiaj i zobaczyem ze on faluje bardzo,bardzo minimalnie wiec to pewnie moze byc przyczyna minimalnie wiekszego falowania akrylu jest on wekszy wiec ruchy tez beda bardzj widoczne.Mysle ze te dchylenia sa na tyle znikome ze nie beda mialy wplywu na dziek dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Skurzewski

(Konto usunięte)

>>>brodacz,niestety będzie,przy żle wytoczonym talerzu,będziesz słyszł kołysanie dzwięku.

 

>>>Yul,porównywałeś pro-ject vs Acoustic Signature?

 

Pozdrawiam

P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość brodacz

(Konto usunięte)

Pawel - jak uwazasz czy wada talerza znieksztalci dzwiek tak samo jak wada plyty.Zadna z moich plyt nie jest idealnie prosta,a najlepsza 180 g. The Doors z elektry aluje badzej niz talerz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Skurzewski

(Konto usunięte)

Paul_67>>

 

ja widziałem:)(SME)Precyzja w zabawie w analog jest moim zdaniem głównym kluczem do sukcesu,głównym choć nie jedynym.

 

>>>brodacz,docisk pereyferyjny powinien pomóc.

 

Pozdrawiam

P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brodacz, 4 Lis 2008, 19:48

 

Na pewno falowanie talerza w jakiś sposób przekłada się na dźwięk , ale nie w każdym systemie będzie to słyszalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Paweł Skurzewski,

Dobrego zdania o Pro-jectach nie jestem tylko ja. Jak bym mógł Cię prosić, abyś przeczytał wątek:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

szczególnie mój ostatni wpis w tym wątku. Wątek liczy tylko 11 postów, więc dużo czytania nie ma.

 

Gramofon o który pytasz chyba słyszałem w AudioForte w Warszawie. Piszę tak dziwnie, "chyba", bo dwie marki: Acoustic Signature i Acoustic Solid mylą mi się skutecznie. Te marki na dodatek są w jakiś sposób ze sobą powiązane, jedną założył pracownik czy współwłaściciel który odszedł z drugiej, jakoś tak było, Niemiaszki się po prostu pokłócili. Jednego gramofonu słucha się w Warszawie, drugiego w RCM-ie w Katowicach, zawsze tak było. No więc wracając do odsłuchu (trwał tak ze 20-25 minut, ale za to na płytach które znam jak własną kieszeń), to ogólnie mi się dość podobało (ale bez klękania). Jednak jak przypomnę sobie ile pieniędzy oni wówczas za ten gramniak żadali, to muszę powiedzieć, że od wszelkich zachwytów jestem bardzo, bardzo daleki.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Skurzewski

(Konto usunięte)

Yul, 4 Lis 2008, 20:04

>Dobrego zdania o Pro-jectach nie jestem tylko ja.

 

Ależ ja tak absolutnie nie twierdzę,osobiście znam wielu entuzjastów tego producenta,wiem jednak ,że ich zachwyt wynika także(nie głównie) z braku punktu odniesienia w podobnym przedziale cenowym.Rozumię,że Ty nie porównywałeś Pro-ject vs AS.

 

 

>Gramofon o który pytasz chyba słyszałem w AudioForte w Warszawie.

 

Czyli nie słyszałeś,co nie przeszkadza Ci twierdzić to co twierdzisz-bez urazy.

 

 

9.1 Projecta to już konkretne pieniądze,staram się wykazać,że można lepiej,duuużo lepiej za porównywalny ,lub mniejszy grosz.

 

Widzisz Yul,staram się nie popełniać wpisów na temat czegoś czego bądź nie słyszałem,bądź bezpośrednio nie udało mi sie porównać.W przypadku Projecta 9.1 vs AS jest tak samo.

 

Pozdrawiam

P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, ludzie, talerz ma NIE FALOWAĆ!

 

Jak faluje, to trzeba coś z tym koniecznie zrobić. Falować mogą płyty, choć nie powinny. Można je odprostować w prostowarce do vinyli produkcji Furutecha, która to prostowarka kosztuje jedyne 6 000 zł. Albo kupić sobie outer-ringa, który i tak i tak nie będzie chciał pasować do każdego talerza. Dobry outer-ring jest robiony "na miarę", jak porządny garnitur.

 

Wcale nie trzeba mieć SME aby talerz nie falował. Mi w starej Fonice, której używam tylko i wyłącznie do czyszczenia vinyli, talerz na ten przykład nie faluje. To fakt niezbity, aczkolwiek bardzo, bardzo osobliwy, w pełni zdaję sobie z tego sprawę. Bardzo być może, że to jedyna taka Fonika w Polsce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Paweł Skurzewski,

Paweł, ależ Ty ciężki jesteś. Gdzie ja byłem i gdzie czego słuchałem to sam wiem najlepiej. Zamiast mi w prostych, żołnierskich słowach wyjaśnić którego z tych dwóch gramofonów się słucha w AudioForte w Warszawie, to snujesz jakieś opowieści dziwnej treści, "...typu nie byłeś, nie słuchałeś, na własne oczy nie widziałeś...", itp. podobne. Przez Ciebie muszę wejść teraz na stronę tego sklepu i sprawdzić co oni dystrybuują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem Acoustic Solid Machine Small. To chyba coś w typie tego Acoustic Signature Challenger i teoretycznie lepsze od Manfreda. Ciężkie, błyszczące, trochę pretensjonalne, ze dwa - trzy razy za drogie w stosunku do tego co potrafi zagrać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.