Skocz do zawartości
IGNORED

kolumny - fronty do kina


qbakos

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

Postanowiłem założyć nowy temat, ponieważ przymierzam się do wymiany sprzętu. Amplituner już w zasadzie wybrałem - padło na Arcama AVR300. Sprzęt jest mocny, i wg opinii które czytałem gra bardzo ładnie i czysto. Poza tym wyszedłem z założenia, że przy ampli o podobnej mocy np. Yamahy (była brana pod uwagę) będę płacił za skalery obrazu, wejścia HDMI i inne tego typu bajery, których i tak nie wykorzystam.

Teraz sprawa kolumn. Najpierw postanowiłem kupić fronty, a dopiero potem resztę. Suba już mam i jestem z niego zadowolony, więc ten temat odpada. Ciężko jest mi posłuchać każdej z tych kolumn, więc na razie to są typy "w ciemno", wybrane na podstawie opinii, testów i tego co czytam na forum. Oto one:

Paradigm Monitor 7v5

Magnat Quantum 507

JBL L890

Mission e34

Yamaha NS 555

 

I teraz pytanie do ekspertów - która z tych kolumn Waszym zdaniem zagra najlepiej z Arcamem? Nie jestem z góry nastawiony tylko na te wymienione, może Acoustic Energy, może KEF-y... słyszałem o nich też sporo dobrego.

Będą wykorzystywane mniej więcej 70% kino / 30% muzyka. Jeśli już myzyka to raczej cięższa: rock, metal. Chciałbym żeby w muzyce był dobrze wyeksponowany bas - muszą dać radę bez suba (zbyt rozwlekły bas). Lubię dość szczegółowe i przejrzyste granie (np. podobają mi się B&W, a to chyba taki właśnie styl?). Zaznaczam, że wygląd kolumn też ma dla mnie znaczenie. To ma być element mieszkania, więc raczej nie kupię kolumn które grają świetnie, ale wyglądają jak... :)

Jeśli chodzi o budżet to JBL-e L890 są raczej max tego co mogę wydać (powiedzmy do 4k za parę)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

gratuluję świetnego wyboru amplitunera, pod względem jakości dźwięku jest to naprawdę najwyższa półka.

Biorąc pod uwagę Twoje preferencje, zdecydowanie zwróciłbym uwagę na następujące konstrukcje:

1. JBL L890 - będzie dynamicznie, zdecydowanie, szczegółowo. Przy Twoich wymaganiach chyba najlepszy wybór. Zwróć tylko uwagę na optymalny dobór okablowania, bo w tej konfiguracji to bardzo ważna sprawa,

2. KEF iQ90 - napewno spokojniej, cieplej niż w przypadku konfiguracji z JBL. W zamian otrzymasz rewelacyjną przestrzeń, scenę muzyczną.

3. MONITO AUDIO RS8 - srebrna seria MONITOR AUDIO - wyrónane brzmienie przy połączeniu z Arcamem, dobry i mocny bas, eksamitna i szczegółowa góra pasma. Jest to pewien kompromis pomiędzy mocnym, dynamicznym JBL a bardziej delikatnym Kefem.

 

Przy każdej kolumnie zwróć koniecznie uwagę na optymalne okablowanie, warto takżę pomyśleć o dobrej sieciówce do amplitunera.

 

AHA - ważna sprawa, kolumny dobrałem pod kątem pomieszczenia przynajmniej 25m2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamahy to niższa półka, w dodatku zdecydowanie nie do tej muzyki, miękkie brzmienie z mocno okrojoną górą, jeśli podobały Ci się B&W to zdecydowanie nie będzie to...

KEFy bardzo fajne ale raczej do spokojniejszych brzmień, dynamika nie jest ich mocną stroną

co do JBL L890 ja akurat szczerze je odradzam, kiedyś się na nie mocno napaliłem ale tylko do momentu gdy je przesłuchałem - owszem może troche lepsze to od niższej serii E/ES ale dalej nic szczególnego, a biorąc pod uwagę ich cenę to porażka na maxa, to już Paradigmy v5 mimo że tańsze spokojnie je przebijają (ale jak wybierasz w takich dużych kolumnach to nie wiem dlaczego rozważasz najmniejsze 7v5)

do takiej muzyki dodam jeszcze takie propozycje - Focal 816V, 716V/726, Heco Celan 500/700

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie doczytałem że napędzać to ma Yamaha 661, w takim razie polecam przeznaczyć dodatkowe fundusze na kupno wzmacniacz lub końcówki mocy bo ta Yamaha nie napędzi dobrze żadnych z wymienionych wyżej kolumn, w dodatku sama w stereo gra na słabym poziomie... kupno droższych kolumn do samego ampli kinowego będzie się po prostu mijało z celem, bo nie wykorzystasz ich potencjału

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd się wzięła ta Yamaha, pisałem że ma to napędzać Arcam AVR300 :)

 

don111 >> Szkoda, że odradzasz JBL-a, bo przyznaję że to jest mój typ nr 1. Co jest nie tak z jego brzmieniem? Paradigm bardzo mi się podoba, ale niestety wyższe serie (Studio) są poza moim zasięgiem finansowym, a co do serii Monitor to do końca nie wiem, trzeba by oczywiście przesłuchać... warto?

jlesien >> dzięki za zwrócenie uwagi na Monitor Audio, jakoś specjalnie nie interesowałem się tymi kolumnami.

 

Nikt nie miał do czynienia z Mission e34? Przyznaję że jak pierwszy raz je zobaczyłem to uznałem za niesamowicie oryginalną konstrukcję. Tylko te membrany bierne... ciekawe czy to zdaje egzamin.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no faktycznie, ja chyba przeczytałem Twoje "o mnie" i to mnie zmyliło :P

Paradigmy do tej muzyki na pewno warto przesłuchać + te propozycje które napisałem wyżej

JBL L890 - co w nich nie tak ? jak dla mnie dużo basu ale jednostajny, mało zróżnicowany... najgorsza jest w nich średnica - tak jakby grały spod koca, np wokale giną gdzieś w tle pod nawałem basu i dużej ilości ostrych wysokich tonów... mało to spójnie brzmi, chociaż sam rock, metal wypadnie na nich przyzwoicie ale i tak gorzej od tych kolumn co wymieniłem (w innych gatunkach wyraźnie gorzej). Gdyby kosztowały powiedzmy połowę tego co kosztują to może byłyby warte uwagi ale 4k za takie brzmienie to chyba żart, podobnie jest z serią ES.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnia seria to właśnie nie dyskoteka, a zwłaszcza w kontekście starszych wersji, nie wiem której słuchałeś i na jakiej elektronice... chyba że zestawiasz je z "ospałymi" KEFami, no to faktycznie przy nich to demony dynamiki i zdecydowanie przebasowione :P

do rocka, metalu jak najbardziej są warte uwagi, w tych gatunkach grają lepiej od niejednych znacznie droższy kolumn (bardziej "audiofilskich"), ale koniecznie trzeba się wybrać na odsłuch i to najlepiej z Arcamem pod pachą :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

To po krótkiej przerwie wracam do tematu... :)

Arcama już mam i różnica w brzmieniu w porównaniu ze starym amplitunerem jest bardzo wyraźna, nawet na moich starych Magnatach. Pierwsze wrażenie... od razu było słychać czystsze i bardziej przejrzyste dialogi. W tej chwili czekam na listwę sieciową.

Co do wyboru kolumn to temat nadal otwarty. Najgorsze że nie mam możliwości ich odsłuchania! Kupowanie kolumn w ciemno zupełnie mi się nie widzi. Chciałbym się przekonać czy ten odradzany JBL rzeczywiście gra tak przeciętnie. Mimo wszystko przypominam, że chodzi mi głównie o efekt w kinie domowym, a nie w muzyce (jej słucham raczej sporadycznie), a z tego co wiem to jednak inny sposób grania.

Do tej pory udało mi się przesłuchać Monitor Audio RS6 i jestem pod wrażeniem, chociaż nie wiem jak się sprawdzą w kinie domowym. Yamahy mi się nie specjalnie podobały.

Tak więc kto wie gdzie można posłuchać JBL L890? Chętnie podjadę i posłucham

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.