Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka pomieszczenia


szlufik

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji wizyty na AS2008 "rzucił" mi się w oczy katalog usłuch "dostrajania" pomieszczenia.

 

Chciałbym sobie cośzrobić tego typu made in ja.

 

Ma ktoś jakieś materiały jak wogóle do tego się zabrać i czego użyć ?

 

Wszelka pomoc mile widziana...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Polecam przejrzeć (przeczytać) ten wątek.

 

mihau wykombinował fajne ustroje. Przy okazji nie szpecące domu. Jak wiadomo lepiej mieć dobre układy z żoną :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaje pomysł mihau jest ciekawy,

 

szukam raczej odpowiedzi na pytania, pólwałek jest do ... i powinien być ...tu...

bo robi ...to....

 

i itp

 

Może ktoś na tym się zna lub wie co i gdzie poczytać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydatne informacje znajdziesz np tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,adaptacja pomieszczenia to nie taka prosta sprawa i nie ma na to jednej recepty.

Ja walczyłem z moim pomieszczeniem prawie 1,5 roku wielkość pokoju to około 40m^.

Miałem duze problemy z basem w okolicy 66hz,72hz potem duze nierówności od 120-200hz w zasadzie jest to najgorsze pasmo bardzo duzo psuje.

Cała sciana za kolumnami jest wyłozona piramidami o podstawie 100mm wysokość 180mm mała piramida robiła wiecej szkody niż pozytku.

W naroznikach sa zamontowane po dwie pułapki herlmholza góra i dół po środku waleć pianowy r-200mm

wysokość jednego 1m.Na bocznych ścianach beda półwalce około 16szt muszę dopiero kupić.

Trzeba się liczyć z kosztami .

Same ustroje piankowe to około 4500zł .Pułapki robiłem sam duzo nie kosztowały ale jak bym miał kupić to znowu wyszło by około 5000zł za 6szt.Pułapkami hermholza trzeba się troche pobawić zle zestrojone mogą generować zamiast tłumić niektóre częstotliwości .Z doświadczenia powinny być delikatnie wytłumione.

Razem z wykładziną to koszt około 7000zł tak ,że trochę wyszło.Chociaż uważam że to co zrobiłem to takie minimum.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś się orientuje jak wpływa średnica walca, półwalca, ćwierćwalca (np. w narożnikach) na akustykę pomieszczenia? Na pewno jest jakaś zależność, natomiast nigdzie nie mogę znaleźć takie informacji w necie ani w książkach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem nigdy o czymś takim. Ale musisz jeszcze pamiętać, że oprócz średnicy tłumienie będzie zależeć od gęstości użytego materiału ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisów w necie niema.

Zgadza sie że bardzo wazna jest gęstość materiału .

Dla niskich częstotliwosci musi być naprawdę duża srednica i duza gestość .

Podam przykład przy 65hz średnica 400mm działanie takiego walca jest mało efektywne.

Przy gestości 35kg/m sześcienny.Duzo lepiej sprawdzają się pułapki hermholza.

 

Pz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ew. możesz sobioe policzyć mody na niskie częstotliwości:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) a potem dopasować rezonator Helmholtza:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tylko nie wiem na ile ta zabawa jest skuteczna ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym drugim linkiem masz również kalkulatory dla obliczanie paneli - czyli znając np. gętość i częstotliwość, którą chcesz wyciąć możesz mniej więcej wiedzieć jaka musi być grubość panela. Nie wiem jak to się będzie miało do walców.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj znalazłem fajny kalkulator do liczenia częstotliwości własnych pokoju

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ale nie rozumiem co on tutaj wypluwa. Np. w axial room modes mam 6 kolumn i w każdej rosnące częstotliwości. Na dobrą sprawę wystarczyłyby 3 pierwsze, ale skąd te 6 kolumn?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to harmoniczne, musisz patrzeć wierszami po trzy, czwarta komórka to pierwsza harmoniczna wartości z pierwszej komórki - czyli najniższej częstotliwości, na której 'wzbudza' się pomieszczenie. Wszystko powyżej 300hz możesz olać. Tyle teoria ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, jak Wy to robicie, że dobierając 'na pałę' ustroje uzyskujecie przyzwoite efekty... Żyłem w przekonaniu, że aby wytłumić takie, czy inne częstotliwości, to potrzebna jest w domu wręcz inżynieria akustyczna z pomiarami z prawdziwego zdarzenia. A tu wystarczy 'na czuja' działać i efekt podobno niezły. Muszę spróbować też trochę pozagracać (ostatnio powieszenie LCD na ścianie trochę mi bas poprawiło :)).

 

Pozdrawiam,

L.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>lete

 

Człowiek, który połowę sprzętu ma własnej roboty, a druga połowa to wiekowe 'graty' wierzy w magiczną moc sprawczą 'inżyniera-akustyka'? ;)

 

A tak na poważnie - w akustyce pomieszczeń można wyróżnić dwa problemy związane z rezonansem pomieszczenia (czyli m.in. fale stojące) i pogłosem. Na to drugie składają się głównie średnie częstotliwości, które odbijając się od gładkich powierzchni burzą detaliczność i precyzję sceny. Tu wystarczą wszelkie działania, które zmniejszą ilość odbić poprzez tłumienie (np. gąbkami, które jeżeli znasz gęstośc to możesz policzyć od jakich częstotliwości działają) i/lub rozpraszanie.

 

Nieco większy problem jest z rezonansem niskich częstotliwości - tutaj potrzeba większej precyzji, żeby 'wyciąć' to co przeszkadza. Ale i tak jest to czysta fizyka-matematyka, dzięki zamieszczonym tu linkom do symulatorów można bardziej lub mniej dokładnie wszystko obliczyć. Inzynier-akustyk ma tylko więcej doświadczenia wiedzy nt. różnorakich ustrojstw akustycznych, ew. może zamiast liczyć teoretycznie pomierzyć akustykę pokoju sprzętem pomiarowym...

 

Powodzenia w zabawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akustyka pomieszczenia jest prostsza i trudniej o "bledy" niz w reszcie, bo:

 

zagracenie scian, ktore do tej pory byly gole zawsze da pozytywne rezultaty (mniejsze lub wieksze)

jest wiele ogolnych, dobrych wskazowek

 

Problemem jest lepsze zaprojektowanie bass-trapow, np wczesniej wspomnianego ustroju helmholtza, bo tam wymagana jest precyzja jesli chcemy miec dobre rezultaty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie siedzę przy kompie słuchając Voo Voo (symfoniczne) na starych DT990 napędzanych przez OTL z parowanymi EH gold + Mundorf+ Cadock/Vishay (jako źródło podłe Sony CDP791 - jeszcze nie grzebane) i jak przeczytałem o kosztach wytłumienia rzędu 7Kzł to mi szczena opadła.

Podobno High-End to dążenie do jak najwierniejszego odtworzenia tego co muzycy zagrali.

Gdybym jako źródło zapodał koncert Claptona z Gdyni to pewnie potrzebowałbym 70Kzł na wytłumienie chaty i to byłoby mało. Dana Krall z WRO (siedziałem obok konsoli i posykiwałem na akustyka żeby nie zasnął) wymagałaby tylko 3Kzł.

Zanim zainwestujecie 7Kzł najpierw przeznaczcie 2 Kzł na:

 

- bilety na kilka koncertów

- dobre słuchawki

- ew wywalenie "chin" ze sprzętu, którego obecnie słuchacie

 

Pomijam ewidentne rezonanse pomieszczeń bo te usłyszycie po posłuchaniu na słuchawkach (wazoniki, meble z Ikei ...)

 

Można ewentualnie zbudować w domostwie "kabinę" odsłuchową (proporcja pomieszczenia, materiały tłumiące, wyliczenia ....) ale wtedy znowu teorie może trafić szlag bo przyjdzie taki Phil Spector 21 wieku i znów wszystko popsuje.

 

Jóź bez żartów - tłumic najbardziej jak się da ale .. bez przesady (jak budujecie lub remontujecie popatrzcie w necie na płyty GK z tłumieniem akustycznym - u znajomych na suficie dużego salonu kilkanaście modułów spełnia pięknie swoja funkcje. W M3-4 z reguły zagracenie jest dostatecznym tłumikiem (uwaga na pułapki j/w)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.