Skocz do zawartości
IGNORED

Vifa XT25 & AC130F35 -Zwrotnica problem


Basill

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po wykonaniu kilku gotowych projektów zestawów głośnikowych przyszedł czas na zaprojektowanie własnego, problem tkwi w zwrotnicy (chyba najbardziej problematycznym elemencie zestawu). Przetworniki jak w temacie czyli VIFA XT25TG oraz Aurum Cantus 130F35 jako woofer, zwrotnica 2-go rzędu Linkwitz-Riley podział przy 2,5kHz, dodany do tego jeszcze filtr Zobela na obu driverach. Zwrotnice obliczałem bez uwzględnienia filtra, wysokotonówka obniżona do czułości 88dB. Czy L-Pad powinien być za czy przed filtrem Zobela (filtrem RC) czy nie robi to różnicy? Czy zwrotnica jest w miare dobrze obliczona ?

Jako że to moja pierwsza w 100% samodzielna konstrukcja licze na wyrozumiałość i interesujące pomysły :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niczego się ta zwrotnica nie nadaje.

 

Efektywość tego woofera to 88dB. Tyle, że po filtracji zostanie z tego jakieś 84 - 83dB.

Taka będzie efektywość całego zestawu. Kopułkę trzeba silniej stłumić.

 

Zwrotnica jest przekombinowana. Te Zobele do wywalenia.

C2 - zwiększ do około 8,2 uF.

L1 - można zmniejszyć do 0,27mH.

 

Głośniki podłącz w takiej samej fazie !

Nie sugeruj się założeniami o filtrach Linkwitz-Riley'a, bo to tylko teoria na papierze.

 

Jak to już zmontujesz, to potem można wprowadzać jakieś drobne (albo niedrobne) korekty :)

Z jakością elementów nie ma na początku co szaleć. Cewka rdzeniowa dla woofera wystarczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zabieram się do przerobienia zwroty :) Tłumienie podejrzewam że i tak będzie trzeba dobrać doświadczalnie (na razie dałem na 88dB tak poglądowo żeby było widać czy L-pad dobrze włączony do obwodu jest :) ), a Zobele to czemu wywalić ?(tak z ciekawości pytam) :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu zwrotnica po przeróbkach :) Oczywiście z elementami nie będę szalał na razie i tak wiedziałem że dopracować ją będzie trzeba dopiero już po posłuchaniu ale muszę mieć jakiś punkt wyjścia z którego będzie to grało :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>a Zobele to czemu wywalić ?

 

W torze wysokotonowym taki układ jak na schemacie, znacząco stłumi najwyższe tony.

 

W torze niskotonowym, przy tak dużej cewce, jest kompletnie do niczgo nie potrzebny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło pogadać z kimś kto jak widzę ma pojęcie o całej sprawie :) Czyli aktualny schemat jest w miare ok tylko po złożeniu dobrać już te rezystory w L-padzie zostało

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozefkania, 10 Lis 2008, 19:45

 

>>a Zobele to czemu wywalić ?

>

>W torze wysokotonowym taki układ jak na schemacie, znacząco stłumi najwyższe tony.

 

Wg mnie można przetestować cały układ dla wysokotonowego - XT25TG zwłaszcza wersja 30 jest trudny w aplikacji z uwagi na zapadłość przy 14kHZ - spróbuj, może jest to układ rezonansu równoległego (L1,C5) mającego na celu "pokrycie" tej zapadłości.

 

>

>W torze niskotonowym, przy tak dużej cewce, jest kompletnie do niczgo nie potrzebny.

 

Przy indukcyjności cewki głośnika niskotonowego o wartośći ok. 0,6 do 1,5 mH (przeciętna indukcyjność głośnika 8 ohm) i wartości cewki szeregowej zwrotnicy o wartości 1,9mH niestosowanie układu korekcji impedancji jest błędem konstrukcyjnym (zwrotnica w zakresie podziału nie pracuje na obciążenie rzeczywiste) - skuteczność jej działania spada nie wspominając o niekontrolowanych przesunięciach fazowych w okolicy podziału.

 

Warto wg mnie przetestować cały proponowany układ.......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ sam wyliczałem ;) Zobele zastosowałem przy obu głośnikach wlaśnie z racji zbawczego efektu na przbieg impedancji w wższych częstotliwościach :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodas, 17 Lis 2008, 12:38

 

>Warto wg mnie przetestować cały proponowany układ.......

 

Można, oczywiście, że można spróbować. W końcu na tym to polega :)

Zgodnie z wyliczeniami można dać cewkę nawet 3,3mH w torze niskotonowym. Pytanie tylko, jak to zagra ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie spróbuje to nie będzie wiadomo :) dzisiaj powinienem dostać elementy więc w weekend będę robił testy :) narazie zwrotnica wdłg. zaleceń Jozefa pójdzie w ruch, pogra to trochę dotrą się elementy i będę patrzył co tam sknocić żeby lepiej grało :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem zwrotnice i gra :) głośniczki grają bardzo fajnie niczego jak na razie nie brakuje żaden zakres nie dominuje i żaden też nie jest wycofany :) A teraz dziękuje dla jozefa za szybką i rzeczową odpowiedź :). Posłucham kilka dni jeszcze i jeśli będzie mi wszystko nadal pasowało to zabieram się za wykańczanie obudów ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.