Skocz do zawartości
IGNORED

Referencyjny PC do odtwarzania muzyki


Redaktor

Rekomendowane odpowiedzi

jeszcze jedno - pisał o ustawieniach pamięci

chciał uzyskać minimalną latencję - szkoda, że w przypadku intela lepsza jest szybsza szyna i większe latencje na pamięci aby uzyskać minimalną latencję całkowitą ;)

 

rozumiem, że jak to czyta ktoś kto nie wie jak działa komp powoduje, że myśli sobie jaki z niego masta-dizasta i łyknie wszytko bezkrytycznie ale niektórzy jednak siedzą w temacie i uśmiechają się pod nosem na niektóre wpisy ;)

 

czekam na konstruktywną krytykę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ptyasz o setup sprzętowy czy te "triki" softwarowe?

 

osobiście poszedłbym (idę) tak - komp jako źródło cyfrowe byle był cichy - wyjście po optyku na GDL a potem dobry DAC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i jeszcze jedno mi się przypomniało ale o tym nie pisało w PDF

mniej syfów na zasilaniu (słyszalnych na karcie - co prawda integrze ale jeśli ona syfiła i było to słyszalne to znaczyło, że cała linia 3.3V lub 5V syfiła) miałem jak system był równomiernie obciążony - tzn. lepiej było jak proc miał np. 50% load niż zupełnie idle z podskokami o ileś procent

 

tak samo wyłączenie dynamicznych trybów oszczędzania energii (nie typu EIST a te wykonujące HALT) dodatkowo eliminowało skoki napięcia a przez to słyszalne zakłócenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedowiary głos rozsądku, tutaj?! :)

 

Najlepszy PC do muzyki to taki którego nie ma :) a najłatwiej go wykreślić z równania podpinając do DACa po optyku bądź wifi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

"Gotowy przepis podałem wyżej. Może własciciel forum zasponsoruje taki zestaw?"

 

Hmm... A robiłbyś na nim testy sprzętu pc-audiowego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"KS or ASIO are essential to achieving quality playback" - u mnie KS wyraźnie degraduje wysokie tony w porównaniu z ASIO. Blachy robią się dziwnie szeleszczące, ogólnie dźwięk jest przybrudzony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

josef- " ogolić się na łyso - długa wela generuje szum, włosy dodatkowo tłumią dźwięki" , wiesz co to nie jest takie smieszne. Przez ostatni czas jak miałem trochę dłuższe włosy system generalnie grał wporządku, jednak po ścięciu ( teraz to pewnie jest ze 4mm) jest zdecydowanie za dużo góry. Ciekawe czy ktoś zauważył podobną zbieżność. Choć wydaje mi się, ze to przez to że zmieniłem tapety na farbę ( mały remoncik), reszta rzeczy bez zmian. Więc to może mieć wpływ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

Mam dostęp do dwóch takich samych konfiguracji komputerów (Asus P5B, C2D E4300, Gigabyte Gt6600, Samsung SATA 250 GB, zasilacz Tagan T380). Płyta ma wyjście spdif i optyczne.

Można się spotkać w którąś sobotę i porównać jak dane konkretne zmiany w configu wpływają na dzwięk.

Zaczynając od gołego XP a skończywszy na grzebaniu wg ustawieniach wg poradnika o którym mowa wyżej.

Mając dwa takie same pecety jest szansa na w miarę sensowne porównania.

Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy test będzie ślepy czy też będziecie widzieli i wiedzieli, który komp obecnie gra?

Dodatkowo interesuje mnie, jak zostanie wykorzystany PC. Czy będzie to pełne źródło z zainstalowanymi wewnętrznymi przetwornikami cyfrowo-analogowymi (czyli z identycznymi kartami dźwiękowymi)? Czy też będzie służył jako transport z wyjściem SPDIF? A może będzie posyłał przez USB dane do odpowiedniego DAC-a?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym elementem jaki ma wpływ na dźwięk z komputera, jest karta muzyczna. Reszta może być obojętnie dowolna. Czy audiofile zawsze muszą popadać w paranoję, że wszystko ma wpływ na jakość odtwarzanego dźwięku??.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Prawdę powiedziawszy nie ma powodu, aby wszystko nie miało wpływu na jakość odtwarzanego dźwieku. Wszystko ma wpływ na wszystko, a przynajmniej na większość. Nie wiem dlaczego dźwięk miałby być tu wyjątkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Dalej się ośmieszajcie i wierzcie że procesor, płyta główna, pamięć, twardy dysk czy cokolwiek innego ma wpływ na jakość odtwarzanego dźwięku. Zróbcie ranking najlepiej grających komponentów komputerowych i opublikujcie go w necie. To będzie prawdziwa rewolucja.

 

"Najpiękniej grającym procesorem okazał się Pentium IV 500Mhz. Cudowna scena i ogromna ilość detali"

 

"Piękną barwę dźwięku zapewnił twardy dysk Samsung 250GB 3.5" na IDE"

 

"Głęboki i dobrze kontrolowany bas, tylko na pamięciach Patriot DDR2 CL5 800Mhz."

 

Głupota audiofili w tym temacie sięgnęła szczytów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redaktor, 19 Lis 2008, 23:58

>Wszystko ma wpływ na wszystko, a przynajmniej na większość.

 

Oto motto prawdziwego audiofila! Do powieszenia nad łóżkiem :-)

W zasadzie jest w tym ziarno prawdy, tylko niektóre rzeczy mają wpływ ogromny, inne średni, a jeszcze inne nieistotny. Audiofil jednak wszystko traktuje po równo i dlatego jest taki bałagan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Edward

"Audiofil jednak wszystko traktuje po równo i dlatego jest taki bałagan."

 

Niestety często jest jeszcze gorzej, gdyż "prawdziwy audiofil" (jest parę takich okazów na forum ;) zajmuje się rzeczami absolutnie nieistotnymi (jak np. podstawa antywibracyjna pod audiofilską listwę sieciową), olewając przy okazji naprawdę istotne zagadnienia (akustyka pomieszczenia, ustawienie zestawu, jakość realizacji nagrań itd.).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież sygnał w komputerze jest w postaci cyfrowej, więc dopóki nie trafi do DAC-a, czy to zewnętrznego, czy to na karcie dźwiękowej, nic nie ma niego wpływu, żaden komponent. Jedynie co może mieć wpływ na dźwięk, to:

- algorytm w programie odtwarzającym dźwięk,

- algorytm sterownika karty dźwiękowej,

- DAC i wszytko co za nim na karcie dźwiękowej.

Nie ma znaczenia czy te bity lecą z procesora do karty dźwiękowej, czy przez sieć z drugiej półkuli, to zawsze są te same dane, na tym polega technika cyfrowa! Komputer to nie gramofon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

Kilka lat temu, gdy zaczynałem bawić się w pc-audio, też tak uważałem. Wydawało mi sie że komputer to komputer - nie ma on większego znaczenia, liczy się tylko karta dźwiekowa i bit-perfect.

Po tych kilku latach, już tak nie uważam.

Pc-audio to temat w zasadzie dziewiczy i w rzeczywistości nikt nie wie o co tak na prawdę chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Przecież sygnał w komputerze jest w postaci cyfrowej, więc dopóki nie trafi do DAC-a, czy to zewnętrznego, czy to na karcie dźwiękowej, nic nie ma niego wpływu, żaden komponent. Nie ma znaczenia czy te bity lecą z procesora do karty dźwiękowej, czy przez sieć z drugiej półkuli, to zawsze są te same dane, na tym polega technika cyfrowa! Komputer to nie gramofon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rochu, 20 Lis 2008, 16:49

 

>rbej,

>Sam nie sprawdziłeś czy słychac czy też nie, a opowiadasz i z innych się wyśmiewasz.

>Jeżeli ktoś jest tutaj nie wiarygodny, to własnie Ty.

 

Tak się składa że sprawdziłem na własnym przykładzie. Nie raz wymieniałem procesor, płytę główną, pamięć, twardy dysk, zasilacz a dźwięk nic się nie zmienił. Ale pewnie jestem głuchy albo mam za słaby sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał elektryczny niesie dane cyfrowe - zgadza się, ale DAC przetwarza na sygnał analogowy tylko tą informacje cyfrową, a sama informacja nie może być przekłamana, inaczej nie działały by poprawnie programy księgowe, systemy bankowe itp. Dla DAC-a nie ma znaczenia jaka jest amplituda sygnału niosącego informacje. Tak mi właśnie przyszło do głowy, że minimalny wpływ na dźwięk może mieć stabilność zasilania sekcji analogowej za DAC-iem na karcie dźwiękowej, ale jeśli rozpatrujemy przypadek w którym DAC jest zewnętrzny to sygnał powinien zawsze być identycznie przetworzony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Peter Daniel

"pierwszy raz sluchalem muzyki na piecioletnim kompie i bylem pod wrazeniem nawet gdy dyski odtwarzalem bezposrednio z CD drive w Windows Player"

 

Jesteś chyba pierwszym przypadkiem w historii, który by chwalił sobie efekt soniczny przy odtwarzaniu muzyki za pomocą Windows Media Player. Program ten jest bowiem znany z tego, że posiada jakieś niewyłączalne resamplery i inne "polepszacze" dźwięku, przez co dźwięk otrzymywany na wyjściu jest bardzo słaby i ma mało wspólnego z oryginałem. Nie trzeba mieć nawet dobrego słuchu - w tym przypadku także pomiary wykazują ogólną lipę i kaszanę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kursk >

 

Sama zakodowana informacja o amplitudzie sygnału audio to nie wszystko. Kluczowa jest jeszcze częstotliwość próbkowania z jaką ta informacja zostanie przetworzona. W praktyce oczywiście nie jest możliwe przesyłanie i próbkowanie danych dokładnie z zadaną częstotliwością, występują mniejsze lub większe przesunięcia czasowe – sławetny jitter. W tego typu dyskusjach termin ten pojawia się bardzo często, ale równie często jest ignorowany. Zapewne najlepiej byłoby dla zobrazowania wkleić poglądowy wykres pokazujące wyjściowy sygnał analogowy dla przykładowych próbek danych: jeden gdy próbkowanie odbywa się z idealnie zadaną częstotliwością, a drugi gdy występują przesunięcia czasowe – ale równie dobrze takie „ćwiczenie” można wykonać samemu.

W sytuacji gdy dane przesyłane są z karty wyjściem cyfrowym do zewnętrznego DAC-a, „jakość” sygnału cyfrowego (rozkład jittera) na wyjściu karty determinuje jakość sygnału przetworzonego, ponieważ determinuje w różnym stopniu rzeczywistą częstotliwość próbkowania.

 

W sumie to przydałby się artykuł na audiostereo traktujące tego typu zagadnienia w miarę przystępny sposób – podobnego typu jakie można spotkać w zagranicznych serwisach np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jesteś chyba pierwszym przypadkiem w historii, który by chwalił sobie efekt soniczny przy

>odtwarzaniu muzyki za pomocą Windows Media Player. Program ten jest bowiem znany z tego, że posiada

>jakieś niewyłączalne resamplery i inne "polepszacze" dźwięku, przez co dźwięk otrzymywany na wyjściu

>jest bardzo słaby i ma mało wspólnego z oryginałem.

 

Jest to znany mit nie mający nic wspólnego z rzeczytwistością. Ale mówi nam coś niecoś o "słyszeniu" niektórych entuzjastów - audiofili.

 

>Peter Daniel

 

czyli sądzisz, że komputer psuje dźwięk przez zakłócenia elektryczne przenoszone po kablu sygnałowym? a co z połączeniem optycznym albo np. wifi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

rbej, 21 Lis 2008, 09:46

 

>Tak się składa że sprawdziłem na własnym przykładzie. Nie raz wymieniałem procesor, płytę główną,

>pamięć, twardy dysk, zasilacz a dźwięk nic się nie zmienił. Ale pewnie jestem głuchy albo mam za

>słaby sprzęt.

 

Masz rację co do tego ostatniego.

Kiedyś pewnie wymienisz system, a wtedy usłyszysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.