Skocz do zawartości
IGNORED

Wyważenia ramienia Technics SL-3310


mazi18

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanko odnośnie wyważenia ramienia w moim gramofonie (Jak w tytule).

Otóż jak widać na zdjęciu podczas gdy ramię opadnie na płytkę wkładka prawie dotyka powierzchni płyty. Czy to normalne? Jestem posiadaczem gramofonu od dość niedawna i nie mam pojęcia czy tak jest dobrze.

Jeżeli ktoś mógłby mi jeszcze powiedzieć jaka igła jest tam zamontowana to byłbym wdzieczny (MM cz MC). Trochę czytałem o tych wkładkach ale jakoś w praktyce ciężko mi jest dopasować opis do mojej igły. Jestem totalnym laikiem.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-21581-100001137 1226951464_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

po pierwsze najpierw ustaw tak przeciwwagę, aby ramie nawet po opuszczeniu nie dotykało płyty (odkręcając ją na koniec osi).

Następnie powoli dokręcając przeciwwagę znajdź taki punkt, w którym przy opuszczonym ramieniu igła zacznie wchodzić w rowki płyty - praktycznie dotykać ją z naciskiem zerowym.

Teraz na przeciwwadze obróć samą skalę tak, aby na linii na górze osi było zero.

 

Możesz teraz obracając całą przeciwwagą i odczytując na skali nacisk ustawić taki, jaki chcesz.

 

Niestety ja nie wiem jaka to wkładka, może ktoś inny ją skojarzy.

Bezpiecznie to możesz spróbować z naciskiem 1.5g.

 

Patrząc na kąt pomiędzy krawędzią igły a płytą nie jestem pewien, czy ta wkładka jest właściwa do tego gramofonu. W każdym razie jak ustawisz nacisk na 1.5g to zrób zdjęcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Poczytaj http://www.rcm.com.pl/hobby/phono/kalibracja/kalibracja.php

Nacisk obecnie jest zdecydowanie zbyt duży.

Masz zainstalowaną wkładkę typu MM, typ nie jest istotny gdyż, moim zdaniem, lepiej jest założyć nową wkładkę, do której igły są dostępne. Np. AT95E lub jakiegoś Ortofona OMB.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie z tematu jest właśnie z naciskiem 1,5g

Przekręciłem to duże pokrętło na 0 (zdjęcie 1) i tak jakby trochę się podniosło (zdjęcie 2). Le nie jestem pewien czy tak sobie można kręcić w lewo i w prawo. Znając życie to na pewno można to dokładnie ustawić ale do tego potrzeba wagi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-21581-100001132 1226955651_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miał ktoś z Was kiedykolwiek jakieś doświadczenia z tym gramofonem? Pytam bo na polskich stronach jest nie wiele informacji odnośnie tego modelu, a tutaj na forum chyba jeszcze nikt się nie wypowiadał?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na przykład ta wkładka byłaby dobra do mojego gramofonu

Jest to Ortofon OMB-5E

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

>mazi18, 17 Lis 2008, 22:31

>

>>Czy na przykład ta wkładka byłaby dobra do mojego gramofonu

>>Jest to Ortofon OMB-5E

 

W instrukcji do Twojego gramofonu piszą, że ramię ma 12g, nacisk to 0-2,5g a ciężar wkładki to 6-9,5g więc jak zastosujesz ciężkie śrubki :) to będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mazi18, 17 Lis 2008, 22:00

 

>To zdjęcie z tematu jest właśnie z naciskiem 1,5g

 

Na pewno nie jest to nacisk 1,5 a wartość 1,5g.

 

Regulację nacisku najlepiej wykonać używając w tym celu specjalnej wagi. Jeśli nie dysponujemy takim wynalazkiem można poradzić sobie inaczej, pod warunkiem, że umieszczona na ramieniu przeciwwaga posiada zaznaczoną skalę nacisku. W pierwszej kolejności należy zdjąć z wkładki osłonę igły chyba, że stanowi ona jej integralną część. Następnie musimy odłączyć układ antyskatingu, odblokować ramię i pokręcając przeciwwagą, ustawić je tak, aby było idealnie równoległe do powierzchni talerza. Tarcza przeciwwagi posiada obrotowy pierścień z naniesioną na niego skalą wycechowaną w gramach. Blokując w miejscu przeciwwagę, należy obracać pierścieniem do miejsca, w którym symbol zera zbiegnie się ze znacznikiem na ramieniu. Jeśli wszystko przebiegło zgodnie z instrukcją, wystarczy teraz przekręcić przeciwwagę do momentu wskazania wymaganej przez producenta wkładki wartości siły nacisku. Taka metoda jest niestety obarczona pewnym błędem, (lecz co zrobić bez wagi?) i można ją bezpiecznie stosować jedynie w odniesieniu do popularnych wkładek typu MM.

 

Więcej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Widzę że czeka mnie trochę dłubaniny. Czytałem też ten link dotyczący kalibracji i jak go tak do końca zrozumiem to może mi się uda choć trochę wyregulować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Panowie

 

Dzisiaj rano postanowiłem wziąć się do roboty. Poszperałem na forum i znalazłem stronkę na której do ściągnięcia była instrukcja do mojego gramofonu. ( www.vinylengine.com )Ściągnąłem instrukcję po angielsku i na tyle na ile znam ten język była tam dokładnie taka sama instrukcja do ustawienia ramienia jaką podawali mi Panowie beogram8002 i Walery, za co im z góry dziękuję. Było tam też napisane "The stylus pressure of this unit is 1,75g" co w moim tłumaczeniu oznacza , że nacisk igłu dla tej jednostki, modelu wynosi 1,75g. Tak też ustawiłem. Na fotkach można zobaczyć efekt moich zmagań. Jak widać igła już tak nie dociska do płyty. Mam nadzieję, że nic nie zepsułem. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz mianowicie przesłuchałem parę płytek i było spoko ale na jednej grał mi raz jeden głośni a raz drugi. I nie wiem teraz czy to wina tego ustawienia czy po prostu jakieś kabelki w przedwzmacniaczu albo te które idą do wzmacniacze nie stykają dobrze.

 

Mam jeszcze jedno pytanko. Czy jeżeli zdecyduję się na zmianę wkładki to tą operację z wyważaniem będę musiał powtarzać od początku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-21581-100001094 1227005025_thumb.jpg

post-21581-100001095 1227005025_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie tak jest jak mówisz. Przesłuchałem kilka płytek i jest OK. Na jednej tylko tak jakoś dziwnie się przełączało od lewego głośnika do prawego. Dobrze że to nie była jakaś fajna płytka bo byłoby szkoda wywalać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że ta płyta była źle wytłoczona, lub ma np. otwór niecentryczny - tak czy inaczej do śmieci.

Z poprzednim naciskiem jeżeli długo nie odtwarzałeś to igła raczej przeżyła. A płyty nieco zdarłeś.

 

W przypadku wymiany wkładki za każdym razem powinieneś wyważyć ramie po zamocowaniu nowej wkładki.

Jeżeli chodzi o nacisk, to producent podaje wartość dla wkładki, którą dostarcza z gramofonem.

Zdecydowanie prawidłowa wartość dla nowej wkładki będzie ta podana przez jej producenta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beogram8002, 17 Lis 2008, 21:07

 

>Następnie powoli dokręcając przeciwwagę znajdź taki punkt, w którym przy opuszczonym ramieniu igła

>zacznie wchodzić w rowki płyty - praktycznie dotykać ją z naciskiem zerowym.

 

Z tym się nie zgodzę, nacisk zero jest w stanie równowagi ramienia, jeżeli igła wchodzi w rowki płyty to już mamy jakąś wartość nacisku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Walery

 

Możliwe że niewyraźnie zaakcentowałem - zacznie wchodzić w rowki.

Aczkolwiek zgadzam się, że jest problematyczne ustalenie tego momentu.

Jeżeli chodzi o twoje określenie - to stanów równowagi ramienia może być nieskończenie wiele. Np. 0.5 cm nad płytą itd.

Tak więc upierał bym się przy mojej interpretacji - w praktyce bardzo powoli zwiększał bym nacisk dotąd, aż będzie mi się wydawało, że igła zaczyna wchodzić w rowki płyty, ale jeszcze się na niej nie opiera. Oczywiście opór by był w momencie odtwarzania na ściankę boczną, ale on ma być niwelowany przez antyskating.

 

Mam nadzieję, że teraz się ze mną zgodzisz.

 

Serdecznie pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny beo!

 

Nie mogę się z Tobą zgodzić, równowaga jest tylko w jednym ustawieniu, dwa ciężarki ważące tyle samo na szalkach wagi będą na tej samej wysokości w stanie równowagi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wszystkie podpowiedzi. Myślę że rozwiązałem swój problem. Jeżeli będę miał jakieś inne to na pewno przejrzę sobie forum, a jakby co to zapytam.

 

Jeszcze raz dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witaj

mam pytanko odnosnie twojego SL-3310 i innych,czy po wylaczeniu silnika talerz zatrzymuje sie natychmiast tzn.ma jakis hamulec elektroniczny,czy tak jak u mnie zwalnia swoja sila tzn,nie jest hamowany.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w sl-q2 po podniesieniu ramienia i odlozeniu na podstawke talerz jest hamowany sila magnetyczną,poniewaz zatrzymuje sie bardzo szybko jezeli natomiast nacisne przycisk stop w trakcie odtwarzania talerz jeszcze dosc dlugo sie kreci i sam zwalnia.Napedy te same wiec powinno byc podobnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobnie jak pisze fildo1. Po przełączeniu na STOP ramię wraca na stojak a talerz dalej się kręci powoli zwalniając. Nie trwa to za długo więc nie wydaje mi się żeby to był jakiś problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzia za wiadomości.

Problem to nie jest,ze sie zaraz nie zatrzymuje i nawet gdy ręcznie odłoze ramię to i tak talerz nie jest hamowany magnetycznie,tylko mnie to ciekawi czy tak powinno być,czy powinno być jednak hamowane magnetycznie.

Czekam za nową wkładką Grado P Black,ciekawe czy nie będzie brumienia,bo wkładka nie ma ekranowania a przy tym napędzie DD? we wtorek dam znać.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie przyszla:-( jak przyjdzie to dam znać.

Kupiłem myjke Knosti,jak dla mnie to rewelacja.Mysle jeszcze o zakupie przedwzmacniacza w cenie okolo 300 zl i tu pytanie co kupic?Narazie gramofon mam podłączony do amplitunera przez wejscie phono.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Mam pytanko czy jes możliwość regulacji wysokości ramienia w tym gramofonie'SL-3310".Wkładki jeszcze nie przelożylem,ale na oko wydaje się niższa od tej 270C.Zamówiłem przedwzmacniacz CA 540P.Ciekawi mnie temat podatności i brak ekranowania w tej Prestige B,przy tym zdaję się ciężkim ramieniu,i napędzie DD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

marekawo, 16 Gru 2008, 14:20

 

>Mam pytanko czy jes możliwość regulacji wysokości ramienia w tym gramofonie'SL-3310".Wkładki

>jeszcze nie przelożylem,ale na oko wydaje się niższa od tej 270C.Zamówiłem przedwzmacniacz CA

>540P.Ciekawi mnie temat podatności i brak ekranowania w tej Prestige B,przy tym zdaję się ciężkim

>ramieniu,

 

Masa ramienia 12g, podatność wkładki 20 oczekiwana częstotliwość rezonansowa ok 8hz czyli świetnie:)

Obawiam się, że regulacji wysokości to nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma regulacji wysokoci ramienia to będę musiał podlozyć odpowiednio grubą mate-czy filcowa będzie dobra,i czy jest jakaś różnica jak ją dam pod czy nad tą z gumy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>marekawo,

"...Jak nie ma regulacji wysokoci ramienia to będę musiał podlozyć odpowiednio grubą mate-czy filcowa będzie dobra,i czy jest jakaś różnica jak ją dam pod czy nad tą z gumy?..."

 

Absolutnie koniecznie to nie musisz niczego podkładać. Ramię może być nieco za wysoko, najwyżej wkładka będzie grała trochę "ostrzej". Wkładkę Grado Prestige Black znam dość dobrze, nie podejrzewam jej, aby okazała na tyle wyrafinowana, abyś mógł dosłuchać się różnic w dźwięku, spowodowanych kolejnością mat na talerzu. Najważniejsze, aby nie brumiło z tym napędem, no i żeby Cambridge Audio Azur 540P wykazał się ładnym dźwiękiem.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.