Skocz do zawartości
IGNORED

FLAC z internetu... jaka pewnosc?


bonart1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zdaje sobie sprawe z tego ze moze sie ten topic spotkac z wielki potepieniem...

 

wiec od razu z grubej rury... bywa tak ze nie mozna dostac jakiejs plyty - ani w sklepie stacjonarnym, ani w internetowym, ani z drugiej reki w allegro (zreszta - druga reka / allegro dla uzywanych plyt - hmmm... dyskusyjne).

 

taki problem mi sie przytrafil - ennio morricone the platinum collection - merlin brak, empic brak, allegro - szukaj - brak... koledzy/znajomi - nie maja... pozostal EMULE... i nie mowcie ze to jest, bo nie ma - szukalem

 

jako ze wierze tylko sobie, i wiem ze moje FLACi to prawdziwe FLACi robione z prawdziwych oryginalow - wykorzystywane tylko do moich celow a nie jakis syf... pojawia sie pytanie:

 

co z FLACami z netu? jest jakas mozliwosc zweryfikowania ze te FLACi rzeczywiscie sa z oryginalu? a nie przerobione z WAV ktore wczesniej byly MP3kami? nie daj Bog ze 128kb? Jak to sprawdzic, by urosla pewnosc? Probuje zerknac na spektrum z EACa i sprawdzic czy nie bylo ciecia z dolnoprzepustowego? ale czy to jest wystarczajace/i jedyne rozwiazanie? Moze macie jakies pomysly?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem ten "problem" i przyszły mi do głowy dwa rozwiązania.

 

1. Ściągnięty FLAC skompresować do mp3 320, 192 i 128. Porównać wzdłuż i wszerz jakość brzmienia. Ktoś w Sieci kiedyś twierdził, że oryginalny plik FLAC będzie miał czas trwania w sekundach i ułamkach sekundy (mp3 to są ramki i czasem się nam track wydłuża o jakieś części sekundy do sekundy, "zaokrągla").

 

2. Pomyśleć, jak się czuje ten gość, co przerobił 128 kb pliki z muzyką Bacha na wielgachne FLAKI i zapycha sobie takim rozrosłym i bezwartościowym materiałem łącze. No, chyba że mieszka w Japonii, tam przeciętny transfer to 100 Mb, więc... :)

 

Pozdrawiam, Ash

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna istotna sprawa: jeśli FLACE rzeczywiście przedtem były mp3 128 kb, to każdy utwór takiego albumu powinien mieć taki sam bitrate w formacie FLAC. Raz mi się tak trafiło - mam jeden album Debussy'ego we FLAC, wszystkie kawałki mają identyczny bitrate (449 kb/s). Potem odkryłem w pliku .log dołączonym do uploade'u, że ten pan zgrywał z CD na mp3 128, a to potem przekonwertował na FLAC.

 

Ash

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dymu73, 21 Lis 2008, 21:44

 

>Jeśli gra dobrze to w czym problem:-))??

>Złe samopoczucie, że flaczek był kiedyś łejwem?

>pzdr

 

jakby byl "tylko" wavem (normalnym zrobionym z oryg CDeka) to bym sie nie zastanawial... ;)

 

zastanawiam sie nad kolesiami ktorzy do flac przerobili (moze i bezwiednie) plyty CD ktore byly stworzone np.... z mp3jek..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ashirgo, 21 Lis 2008, 21:40

 

>I jeszcze jedna istotna sprawa: jeśli FLACE rzeczywiście przedtem były mp3 128 kb, to każdy utwór

>takiego albumu powinien mieć taki sam bitrate w formacie FLAC. Raz mi się tak trafiło - mam jeden

>album Debussy'ego we FLAC, wszystkie kawałki mają identyczny bitrate (449 kb/s). Potem odkryłem w

>pliku .log dołączonym do uploade'u, że ten pan zgrywał z CD na mp3 128, a to potem przekonwertował

>na FLAC.

>

>Ash

 

fajne spostrzezenie... jesli material zrodlowy byl ze 128kb mp3, to i flac bedzie pokazywal bitrate 128kbps? trzeba sprawdzic to zalozenie... maly test... a moze juz robiles? przykladowo mp3 128kb do wav, potem wav to flac i sprawdzic co flac pokazuje (jaki bitrate) no i dla tego samego utworu ale oryginalnego - do flac i jaki bitrate?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, rozumiem, że bierze Pan pod uwagę taki scenariusz:

 

Ja mam oryginalną płytę, zgrywam ją na komputer w mp3 320, nagrywam taki materiał na CD-Audio koledze, który to następnie zgrywa w swoim domku na FLAC i w Sieć! ?

 

Obawiam się, że w dalszym ciągu konwersja z mp3/audio na FLAC dałaby wszystkie pliki o tym samym bitrate. Ale może Pan to szybko sprawdzić, ja w tej chwili nie mogę.

 

Ash

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, wszystkie pliki FLAC będą miały ten sam bitrate pomiędzy sobą. Na przykładzie:

 

Konwertuje Pan mp3 128 na FLAC o jakości 5 i wszystkie uzyskane pliki będą miały najniższy możliwy bitrate dla jakości FLAC 5, czyli 449 kb/s. 3/4 danych to będzie cisza i troszeczkę szumu.

 

Ash

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Aha, rozumiem, że bierze Pan pod uwagę taki scenariusz:

>

>Ja mam oryginalną płytę, zgrywam ją na komputer w mp3 320, nagrywam taki materiał na CD-Audio

>koledze, który to następnie zgrywa w swoim domku na FLAC i w Sieć! ?

>

 

dokladnie!!! ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>To znaczy, wszystkie pliki FLAC będą miały ten sam bitrate pomiędzy sobą. Na przykładzie:

>

>Konwertuje Pan mp3 128 na FLAC o jakości 5 i wszystkie uzyskane pliki będą miały najniższy możliwy

>bitrate dla jakości FLAC 5, czyli 449 kb/s. 3/4 danych to będzie cisza i troszeczkę szumu.

>

>Ash

 

gdzie moge znalezc zakresy bitrate dla poszczegolnych poziomow jakosci/kompresji flac?

 

a tak przy okazji - przesluchuje wlasnie ennio morricone plat collection cd1 - wszystkie flac foobar pokazuje bitrate 737

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sprawdzić pliki flac robiąc konwersję do pcm wave a następnie w Cool Edit sprawdzić pasmo. Jak obcięte przy 15 khz to jest to mp3. Jak dochodzi do 20 khz to flac robiony z cd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, w sumie to w programie konwertującym ustawia się jakiś bitrate i w pobliżu tej liczby będzie się uzyskiwać pliki. Ja właśnie dokonałem paru testów przy teoretycznej przepustowności 1024 kb/s i otrzymałem pliki o bitrate od 700 do 1101.

 

U mnie niestety konwersja z WAV, które były wcześniej mp3 128, daje dla Pana pesymistyczny wynik (każdy taki mp3/FLAC ma różny i wysoki dość bitrate). To może być zależne od programu, pory dnia, widoku za oknem... W tej chwili tego nie mogę zdeterminować, nie mogę też przeprowadzić bezpośredniej konwersji mp3 na FLAC. A Panu w dalszym ciągu radzę wypróbować trick ze skompresowaniem Pana materiału FLAC na różne mp3 i słuchanie, ufanie własnym uszom!

 

Ash

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej, ale o co chodzi?

Jeśli nie słyszysz, to jaki problem? Jeśli flac byl kiedyś mp3 128kb i nie słyszysz to nie widzę problemu.

Jesteś głuchy :) I jako prawdziwa głucha pała możesz sobie ściągać 128 kb z netu. Szkoda miejsca na HDD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że pan bady nie ma pojęcia o sprawach audio. Kwestia komfortu psychicznego słuchacza jest tak naprawdę jedynym istotnym czynnikiem wpływającym na przyjemność z odsłuchu. Wszyscy pamiętamy, że kiedyś żyliśmy w stanie muzycznej nieświadomości, w której najtańszy sprzęt był wystarczający. Dopóki sprzęt odtwarzał "poprawnie", nikt nie narzekał te 70 lat temu. Dzisiaj kupowanie wzmacniacza za 150 000 zł albo ściąganie FLACA 24 bit/ 96 000 Hz jest dyktowane psychiczną potrzebą szukania tego komfortu. Przecież wszyscy wiemy, że wzmacniacz za 150 000 będzie grać lepiej od tego za 5000, zaprzeczając wszelkim pomiarom, ale nie naszej psychice. Ojejej....

 

Ash

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tr23, 21 Lis 2008, 22:13

 

>Można sprawdzić pliki flac robiąc konwersję do pcm wave a następnie w Cool Edit sprawdzić pasmo.

>Jak obcięte przy 15 khz to jest to mp3. Jak dochodzi do 20 khz to flac robiony z cd.

 

tak tez robie - akurat w eacu ale o tym samym mowilem na starcie... z tym ze mozna robic lamem z extreme albo insane i tam skacze dolnoprzepustowy na 20k ... wiec... i tego obciecia nie zauwazysz na poziomie 16k...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Widać, że pan bady nie ma pojęcia o sprawach audio.

 

ja na takich typkow mam sposob - ignorowac... wtedy nie ma awantur, pyskowek, itd... a watek trzyma sie tematu... ;)

 

a tak w temacie... to sciagnalem tau-analyzer... moze tym mozna poprawic sobie samopoczucie ;)

 

by trzeba bylo zrobic testy:

 

orig cda -> mp3

orig cda -> flac

 

potem:

 

flac -> copy cda

mp3 -> copy cda

 

i przeanalizowac te kopie, jak powie o flacowym ze jest orig, a o mp3kowym ze fake - to dobry znak ze dziala...

 

wtedy takie zbiory z mula zrzucasz temporarnie na cda i analizator, jak ok, to ok, jak fake - to do trasha... no chyba ze nie znam tego toola i tak z nim latwo sie nie da...

 

znasz tego toola? wiarygodny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest tak, że jak się WAV oryginalny skompresuje do FLACA o najwyższej jakości i potem tego FLACA przekonwertuje do WAV, to nie powinno być różnicy. Może prościej będzie, jak Pan użyje komparatora plików WAV z EAC-a?

 

Ash

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, wtedy z tego testowania, jakie Pan proponuje, faktycznie wyniknie, że płyta nagrywana z mp3 to fake. Niestety nie znam tamtego programu. Dalej najlepszą opcją będzie skompresowanie tych plików FLAC do mp3 128 i 192 i odsłuch porównawczy (na temat "które brzmi lepiej").

 

Jeśli "źródłowe" mp3 były 256 kb albo więcej, to nie ma o co się martwić, utrata danych jest bardzo subtelna na tym poziomie i niemal niezauważalna. A może źródłem była oryginalna płyta? Ucho go wie...!

 

Ash

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie... ale z czym to porownac... bo chyba sie przestalismy rozumiec...

 

to co napisalem w poprzedniej wiadomosci to mowilem o tescie samego toola, czy jest wiarygodny (tau-analyser).

 

a to porownanie wavow to nie mam do czego, bo oryginalu nie mam, mam tylko flac z sieci...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, właśnie wcześniej się zreflektowałem (choroba i późna pora, ech! ).

 

Można by przetestować ten program, tak czy inaczej.

 

Ash

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli rzeczywiście ten FLAC to FLAC, to nie powinno być różnicy (co do bitu) między oryginalną CD-Audio a FLACEM. Więc ten program powinien wykazać, czy to fake, czy nie.

 

Ash

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam o tym tau... moze byc sprytny... nie tylko wykrywa przyciecie czestotliwosci (co mozna zobaczyc golym okiem w spectrum analizatorze) ale rowniez lapie rozne slady zastosowania transformat fouriera itd... akurat o tym troche wiem , wiec sama idea toola mi sie podoba, gorzej z dowodem na to ze dziala - ale to test pokaze... w tej chwili polecialem po kilku plytach... 2 oryg, 2 niewiadomego pochodzenia - uznal wszystkie za CD, nie mam mp3 jeszcze - wiec zrobie i zobaczymy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>taki problem mi sie przytrafil - ennio morricone the platinum collection - merlin brak, empic brak,

>allegro - szukaj - brak... koledzy/znajomi - nie maja... pozostal EMULE... i nie mowcie ze to jest,

>bo nie ma - szukalem

 

No to ja powiem że jest. Tu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A oprócz amazon.de są przecież amazon.fr itp. To jest popularny album, żadna niszowa rzadkość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nikogo nie osądzam, jeśli ktoś woli dłubać w plikach i się zastanawiać czy aby nie zostały przekonwertowane z gównianego 128 kbps to jego sprawa. A jeśli woli kupić album to podałem gdzie można kupić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, w czym problem? Czyli mam rozumieć, że nie słychać różnicy pomiędzy mp3 a FLAC z oryginału? :) Jeśli różnica jest, to ją słychać i nie powinno być problemem rozpoznanie. Jeśli różnicy nie słychać, to... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.