Skocz do zawartości
IGNORED

GAINCLONE


GNAKED
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ma ktoś może na zbyciu PCB ?, kolega Irek10 ogłaszał się swego czasu, ale ani na PW, ani na maile nie odpowiada, więc może tu ktoś, coś ...

 

Nieaktualne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA 925R, Sony TA F690ES, ST-S590ES, NuBERT NuBox 360, AKG K550, Graham Slee Solo klon, BCL.

"Doświadczenie jest ostatecznym kryterium prawdy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Mam pytanie dot. doboru rezystora/kondensatora we filtrze sprzężenia.

Co oznacza "s" w tym wzorze, bo nie wytłumaczyli:

 

fc= [Rf1Rf2(s+ 1/Rf2Cf)]/[(Rf1+ Rf2)(s+ 1/Cf(Rf1+ Rf2))]

 

Chodzi o LM3886, tabelka na stronie 8, pozycja nr.10

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

chętnie kupię płytki lub najlepiej gotowe złożone odpalone PCB ew całego GC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uprzejmie proszę użytkownika ---- bum1234 ---- o nie komentowanie powyższego postu, a z głuchymi o wpływie i budowie kabli nie ma sensu dyskutować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Jakby jakimś cudem znalazł się ktoś, kto ma nie potrzebne co najmniej 2 płytki z chęcią je przytulę/odkupię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LM3886 ...Przy tym projekcie , polecam większy transformator . Na ogół stosowane są mniejsze ok 150 ~200 W . Te są dobre do komputera lub do sypialni . Jednak gdy potrzebujemy w miarę porządniejszego wzmacniacza , to trafo 300 W zapewnia lepsze poczucie brzmienia , głębię i masywnośc dźwięku . Ten niewielki nakład wprowadza dużo dobrego . Wzmacniacz gra wtedy jak z wyższej półki . Jedynie można się zatroszczyć o nieco lepsze chłodzenie i podwójne kondensatory w zasilaczu /?/ . W którymś z wątków koledzy pomogli mi zbudować prosty zasilacz na pajączka "( do AVT2180 ) i trafo 300 W wprowadziło nowe perspektywy takieco clona . Polecam bo warto .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze lepsze perspektywy daje zasilacz stabilizowany, ale można dalej nie ruszać, skoro brzmienie już teraz pasuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak gdy potrzebujemy w miarę porządniejszego wzmacniacza , to trafo 300 W zapewnia lepsze poczucie brzmienia , głębię i masywnośc dźwięku .

Lepiej zastosować dwa oddzielne trafa po jednym dla każdego kanału. Przestrzeń i stereofonia zyskują wyraźnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

witam wszystkich.

 

Peopełniłem Gainclon-a LM3875. Dual mono. Bardzo zainteresował mnie zarówno sam pomysł i "szkoła". Układ wykonałem wg schematu zestawów sprzedawanych przez Petera. Trafo 2x18V/200W -> 8 x MUR 860 -> 2x 10.000uf -> LM3875 non-inv, 2x1500uf Pan FC, 220R, 2x20k (takie miałem) Caddoc, 680R Rikken. wspólny pkt masy dla każdego z kanałów, różnicowane średnice mas.Wzmocnienie ca 31.

Odpaliłem z kolumnami Infinity RS325 (naprawdę zacne monitory, jeszcze USA). Pokój 5x4m. To nie jest końcówka do każdej muzyki. U mnie nie sprawdza się z żadną rąbanką. Trochę bardziej uporządkowany rock- OK.

Nie jestem szczególnie osłuchany ze sprzętem z wyższej półki, natomiast nie słyszałem jeszcze u siebie tak "luksusowo" podanych wokali, gitar, smyczkowych i fortepianu. Naprawdę, dla mnie nowa jakość. Przez pierwsze 20 minut.

 

Miałem problem z określeniem problemu :) niestety. Wybaczcie, pewnie dosyć chaotyczny opis wrażeń z odsłuchu ale, po pierwsze pomimo, że basu pod dostatkiem (Krótki, punktowy, miękki - dla mnie bomba) ciągłe wrażenie braku harmoni dolnych częstotliwości i jakby przesunięcia odtwarzanego pasma zbytnio w górę. W pierwszym momencie super. Kupa szczegółów ale po 15-20 minutach duże zmęczenie. Zanim się zorientowałem, że to od słuchania, Kilkukrotnie skończyło się bólem głowy. Próbowałem różnych pre. Pasywka, lampa WKWA, bufor tranzystor. Jasne, że były różnice w brzmieniu ale główny problem bez zmian.

 

W końcu spotkałem się z kolegą i jego oscyloskopem. Poniżej trzy oscylogramy. Sinusoida z generatora. Parametry sygnału i podziałka w dolnym pasku obrazu.

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

 

Wyjście obciążone rezystorem 8R/100W.

 

Co może być przyczyną obcinania dolnej części sygnału ? Obcinanie występuje od około 450 mV sygnału wejściowego. To chyba jeszcze nie przesterowanie ? O ile dobrze to policzyłem to zniekształcenai pojawiają się przy przekroczeniu 18-19W mocy wyj.

 

Czy odczucia w trakcie słuchania mogą być związane z tym zniekształceniem ?

 

Bardzo proszę o merytoryczną i tolerancyjną :) pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn może być niestety sporo :

1. brak kondensatora na wejściu od sygnału do masy ( np 220 pF ) - zabezpieczenie przed wzbudzaniem

2. zbyt wysoki lub zbyt niski poziom na wyjściu sygnału ze źródła lub preampu

3. małe kondensatory filtrujące zasilanie

4. brak zabezpieczeń przed wzbudzaniem na wyjściu - cewka i rezystor 10R połączone równolegle oraz drugie zabezpieczenie rezystor 4,7R/2W i kondensator 100nF od wyjścia do masy .

5. podrobione LM-y ( to częste )

6. kable głośnikowe o wysokiej pojemności

7. skomplikowana impedancja kolumn głośnikowych

8. itd itp

Kilka dni temu zbudowałem (chyba po raz 20 ) Gainclona na LM3886 bo miałem stare elementy i zachciało mi się porównać ze wzmacniaczami , które ostatnio złożyłem ( Hiraga Super Class-A 30W i Haiku Bright ) . Zastosowałem tylko jedno dodatkowe rozwiązanie , które zawsze przynosiło znaczną poprawę brzmienia GC - czyli rozbudowane i stabilizowane zasilanie . Właśnie na nim gram i ciągle nie mogę uwierzyć w to co słyszę :-D. Gra kulturalnie . Nie ma mowy o zmęczeniu z powodu brzmienia . Na szczęście nie mam sąsiadów więc mogę grać głośno i w tej chwili słucham Katy Perry ( ! ) bo to dobrze nagrana płyta z czadem i lubię na niej testować to co zrobię . Dynamit . Nie przesadzam . Gra wszystko bez zająknięcia z detalem ,barwą i rozmachem - kameralny jazz , pop, rock i nawet takie rzeczy jak Massive Attack .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturp dzięki za klarowną odpowiedź - rzadkość :).

 

Zależy mi na prostocie układu wiec spróbuję zostawić na razie zasilanie i wartości kondensatorów filtrujących bez zmian ale dołączę te trzy zabezpieczenia na wej. i wyjściu. Zobaczę czy będzie jakaś zmiana, Jeżeli to pomoże, będę je po kolei odłączał żeby zostawić tylko to co niezbędne. Przy okazji zauważyłem , że zapomniałem o rezystorze i kondku, w szeregu, na każdym z kondensatorów 10.000uf. Peter sugeruje ten filtr przy wyższych pojemnościach. Myślę, że nie zaszkodzi.

 

Jeżeli chodzi o resztę punktów to te kolumny są raczej proste w "obsłudze" przez różne wzmacniacze. Kable mają nieco ponad 2m, z pojemnościami zupełnie przeciętnymi. Poza tym, pomiary robiłem na sztucznym obciążeniu.

 

Poziom sygnału wej. - 50W na wyjściu powinno być osiągnięte przy około 0.6V wej. Ostatni oscylogram to oczywisty przester ale środkowy mieści się w zakresie i powinien być OK.

 

Zwróciłeś mi uwagę na podstawową rzecz i myślę, że to może być główny powód moich problemów. LM-y kupiłem tu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Te naście złotych chyba mówi samo za siebie. Muszę poszukać oryginałów :).

 

Kate Perry i Massive Attack - che, che. U mnie, na razie dobrze brzmi tylko Agnes Obel i to na głośności skręconej na 1/3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez timer44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dwa tygodnie temu tam te scalaki do kolegi wzmacniacza Tensai gdzie ktoś wstawił LMy jako stopnie końcowe i mierzyłem to były bardzo ok... albo trafiłeś na felerny egzemplarz albo cos ścina ci na wejściu i wzmacniacz tylko to powtarza i wzmacnia... a nie masz przypadkiem stałego typu 100-300mV na wyjściu????

Bo wtedy do rezystora 680R w NFB trzeba zgodnie z aplikacją dodać 47uF/25V do masy w szereg.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałe na wyjściu w granicach 40-50 mV na każdym z kanałów. Liczyłem się z tym. Moc na cewkę głośnika nieduża, raczej nie widzę zagrożenia. Dzięki za opinię o tych kościach. Spróbuję dokleić trochę tych kondensatorów, snuberów" itd - zobaczymy.

 

Co do ścinania na wejściu to, kurcze, co tu ma ścinać - rezystor ? z drugim rezystorem ? :)))). Problem polega właśnie na tym, że to takie prosty układ.

 

LM3886 mnie kusił ale założenie było takie, żeby sprawdzić oryginalny pomysł Petera. Spróbuję się tego trzymać, natomiast w przypadku braku wyników lub naprawdę absurdalnych cen 3875, zrobię nową płytkę na 3886 i skończę ten projekt bo nowe pomysły same mi ciśnienia nie podniosą, trzeba im pomóc :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez timer44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem parę ładnych szt zarówno 3886 jak i 3875 o nie byli problemów. Różne wersje z małymi pojemnością w zasilaczu typu 1000uf BG lub Panasonic FC i. Nic. Najlepiej grał 3875 polutowany w pająka. Sterowane to dacem który miał ponad 3v na wyjściu i nic. To dobre kostki ale z trudnymi kolumnami nie grają. Ja bym szukał problemu w zasilaczu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło wspominam prace nad tą konstrukcją.

LM 3875 deczko się wzbudzał ale poradziłem sobie.

Potem zrobiłem 3886 i ten odpalił od pierwszego. Zero szumów, brumów itp.

Gdyby ktoś chciał to się pozbędę tego 3886 w ładnej obudowie po tunerze, odpalony,cały kompletny bo stoi nieużywany (gram na lampie i ew. accuclone).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Na razie byłem w stanie pomierzyć napięcia zasilania +/- 29,9V wszędzie. Niestety, pomyliłem się z offsetem. Mam 150/155 mV na obu wyjściach. Kiepsko. Nie wiem teraz czy było tak od początku tylko mi się pomiary w pamięci nałożyły czy to świeża sprawa. W każdym razie to za dużo. Nie wiem jak inni otrzymują te deklarowane 40-60 mV ale mi się nie udało. Chciałem uniknąć tego dodatkowego kondensatora w torze. Jutro podłącze "snubery" do kondensatorów filtrujących i sprawdzę co to da, choć cudów sie nie spodziewam.

Przy okazji kilka zdjęć wersji roboczej.

 

IMG_7374.jpgIMG_7375.jpgIMG_7376.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem płytek do LM3886 nie ma co robić bo są tanie do kupienia w AVT - nawet dwa rodzaje .

Płytka na dwa kanały kosztuje 8 pln ( kit AVT2180) a płytki oddzielne dla każdego kanału ( kit AVT1922 ) po 6 za sztukę . . Wykonanie przyzwoite , z pewnością lepsze niż trawienie z termotransferu . Do tego preamp SRPP na lampie 6111WA ( też od AVT ) bo jak zauważyłem dynamika i barwa nieco lepsza gdy jest przedwzmacniacz . LM3875 jest trochę mniej żywiołowy niż LM3886 .

PS

Nie mam prowizji od AVT :-D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturp, masz rację z płytkami a preampy już czekają 3 do wyboru. ECC88, 6N6P i tranzystory. Tylko koncowka musi zagrać.

Buzzer, gdzie widać tą stałą ? Nie z przekąsem, tylko dopiero zaczynam posługiwać się oscyloskopem i jestem zielony. Gdzie to widać bo ja zwróciłem uwagę tylko na sygnał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę mówił "acha, no tak, oczywiście, składowa stała" . Ni diabła nic nie widzę. Żółte to sygnal out, niebieski in. Wykresy są tam gdzie są bo sobie je tak ustawiłem. Gałką. Żeby wygodnie widzieć oba przebiegi. Jak napisałem wcześniej, fąktycznie mam 150mV nawyj. Tylko gdzie to widać ?

Swoją drogą jeżeli ktoś może mi polecić jmiejsce gdzie jakiś dobry, cierpliwy człowiek wytłumaczył podstawy pracy z oscyloskopem, byłbym wdzięczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, te 150 mV na wyj zmierzyłem przy wiszącym wejściu( 2x 5.2 mV). Przy wej. zwartym do masy mam 7,8 i 11,4 mV na wyj. czyli jest chyba OK. Jest ?

 

Buzzer, chyba załapałem. Chodzi o te dwa znaczniki po lewej z których "wychodzi" sygnał. Powinny być symetrycznie po środku ? Tylko, że to by wskazywalo na uszkodzony lub rozregulowany generator. Chyba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez timer44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wlasnie chodzi o te dwa znaczki po bokach. Powinny byc na srodku sinusa chyba ze masz skladowa stala co byc nie powinno. Generator mogl miec ustawienie DC offset na inne niz 0.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie zerkam i chyba wszystko jest ok

1. masz zasilanie +/-30V w dokumentacji układu jest wykres który pokazuje że przy takim zasilaniu na wyjściu mamy ok 25Vpp (strona 14 rys 36 out swing)

2. na zdjęciu oscyloskopu w dolnym prawym roku w żółtym polu mamy ilość V/na działkę oznacza to że zółty wykres ma amplitudę ok 25V

3. jeśli masz wzmocnienie ok 30 to wyjście osiąga 25V przy wejściu 25/30=0,83Vpp

4. przebieg 2 (błękitny) ma 1V/ działkę a to oznacza że tak na oko gdy sygnał jest ok 0,8 przebieg jest poprawny. (foto 1)

5. na zdjęciu 3 masz na wejściu ok 2V to przy wzmocnieniu 30 powodowało by pojawienie się na wyjściu 60V a tyle ten układ nie potrafi (na podstawie wspomnianej dokumentacji)

Sprawdź jaki masz max poziom wyjściowy ze źródła. Podziel 25V (max napięcie wyjściowe przy +/-30V zasilania) przez max napięcie ze źródła i to ci wyznaczy wzmocnienie przy jakim możesz bezpiecznie pracować.

Przy tym zasilaniu i kolumnach 8 ohm wyciśniesz co najwyżej 40W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.