Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  337 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jasne że nie musi być 100% liniowo żeby grało ciekawie i wciągająco.Coś o tym wiem.W domu mam kilka zestawów w różnych konfiguracjach w różnych pokojach.Jeden pokój bardzo "trudny akustycznie" tzw przejściowy ze starej części do domu do nowej drzwi na przeciwległych scianach wiecznie otwarte.Jakich kolumn bym tam nie postawił-zero basu.No nic tam chciało grac kompletnie.Dopiero wielkie łotewskie radiotehniki s-90 w połączeniu z grundigiem v7150 z wyłączona funkcją linear zagrały pięknym potężnym niskim basem.Nie jest audiofilsko-liniowo ale w nocy po cichutku Trójka brzmi eleganciuchno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchał ktoś może Grundig CD-9000 i może coś o nim powiedzieć?.

Ile jest wart ten odtwarzacz?.

 

Miałem. Szału nie ma. Naprawdę nic ponad przeciętność.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cd905 nic ciekawego. Marantz już jest lepiej ale nie tak dobrze ja 7550 mniej przejrzysty ale muzykalny z Marantz najlepiej cd 54 muzykalny i przejrzysty porównywalny z 7550 lub 94 MKII .Wszystko jest na polecanych jaki cd z jakim systemem najlepiej i odpuść sobie pytanie co chwile co gra z systemem grundiga . Szkoda pytać czy ten czy tamten cd bo nikt tego nie wie oprócz mnie bo wszystkie najlepsze cd miałem i mam wszystkie systemy grundiga. Sprawdzałem w systemach i podałem jakie polecam. Zawsze wybieram ten który w oryginale jest najbliżej bo łatwiej z niego zrobić GAT. To nie znaczy ze z nieco gorszych nie można zrobić , ale z większym nakładem pracy i kosztów . Ja jestem wrogiem przeinwestowania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze ustawienie i pierwsza wersja standów czyli pojedynczy blat 2,5 cm. Pierwsze wrażenia to mało basu i ostra góra, poprawiło się trochę jak dałem wyżej wygluszenie za głośnikami. Głośniki rozstawione na odległość 210 cm liczone od bocznych scianek. Wszelkie sugestie odnośnie ustawienia mile widziane.

 

Zestaw philips cd151 sanyo ja220 box 550 prof.

post-60342-0-74947700-1449244677_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sugestia załóż maskownice , druga wklej ją na tak zwaną nieschnącą niebieską masę plastyczną podobne właściwości to tej czarnej grundiga.. Trzecia obszar przed kolumnami mechaty dywan czym większy tym lepiej

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pod kolumnami masz jakieś wklejki filcowe , korkowe usuń je . Jak wkleisz maskownice na całej powierzchni kantów na masę nastąpi dalsze uspokojenie

 

Te ładne wstawki na niskotonowym i wypustka na wysokim to nie tylko ozdoba . To dyfuzory wzmocnienia głośnika . Na niskich tonach jak widać obręcz jest szczelna na obwodzie i zawężona zasłaniając resor to ograniczenie kierunku promieniowania niskich średnich , a okrągły krążek na trzech ramionach na środku głośnika to tłumik pozostałości wyższych średnich . Maskownica jest nieodłącznym elementem , tworzy przestrzeń miksującą średnich i wysokich mydełko akustyczne . Sposób jej drgania zmienia przejrzystość dźwięku. Wysokie mają tez kołnierz który ogranicza kierunek wysokich tak aby szły na maskownice a nie na kanty maskownicy .550prof są dość jasno zestrojone można je jeszcze osłabić stosują podobny dyfuzor jak w SL1000 lub sl100, kilka ramion z otworem na środku . Wielkością otworu można regulować poziom wzmocnienia wysokich , bez grzebania i dodawania rezystorów w zwrotnicy co jest bardziej szkodliwe na przejrzystość .

 

Rezystor tłumi wysokie ale również przejrzystość . Dyfuzor tłumi tylko wysokie i średnie a przejrzystość zostaje .Sztuka jest dobranie tych wszystkich elementów w zwrotnicy nie stosować rezystora szeregowego z wysokimi. Dlatego tez uważam że każde głośniki z regulacjami rezystorowymi zawsze będą mniej przejrzyste . Teraz idzie się na łatwiznę bo programem komputerowym robią zwrotnice i korekcje mocy na rezystorach . Grundig to zupełnie inny poziom wiedzy. Robił to w sposób mechaniczny projektując głośniki pasujące do siebie efektywnością oraz korygował mechanicznymi dyfuzorami i mydełkiem akustycznym jeżeli zachodziła taka potrzeba . Bez maskownic stosował dyfuzory mocy na wysokich i średnich jak w sl1000. W innych maskownice mniej lub bardziej mechate z większymi lub mniejszymi otworami oraz dyfuzory mocy i kierunku .Stąd ich taka niewiarygodna jakość i przejrzystość .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchałem kilka godzin, trzeba się było przyzwyczaić po zmianie głośników. Poszły w ruch stare płyty które znam na pamięć i pojawiły się kolejne nowe szczegóły, dżwięki, wszystko brzmi trochę inaczej. Nie wazne czy jest cicho czy głośno każdy instrument brzmi tak samo, scena jest świetna, na jednym z utworów miałem nawet wrażenie 3d czyli jakbym słyszał pewne instrumenty w głębi a inne bliżej. Nie wiem czy to autosugestia czy ten typ tak ma ale mi się podoba ;) Do rocka brakuje trochę powera ale zdaje sobię sprawę, że do mojego pokoju i takiej muzyki głośniki są za małe. Natomiast zadziwiające jest to, że każdy kolejny element układanki systemu tak dużo wnosi to efektu końcowego.

 

Grzegorzu dziękuję za uwagi natomiast mam pytanie

wklej ją na tak zwaną nieschnącą niebieską masę plastyczną podobne właściwości to tej czarnej grundiga.

 

gdzie to kupić? szukam po necie i tylko ciastolina dla dzieci mi wychodzi ;)

 

Przy okazji czy ktoś mógłby wytłumaczyć laikowi co oznacza jasne zestrojenie głosników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasno ze ma ma mocniej uwypuklone wysokie i średnice w stosunku do basów i przy braku zgrania jest za dużo szczegółów dosadnych na wysokich w stosunku do reszty pasma .

 

Masa plastyczna nazywa się BLU TACK jest na znanym portalu .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masę mają wszystkie 250,300,350,400,450,500,550 600,850 większe maja już na kołeczki

 

BOX450prof i 550prof i 650prof bez masy i większe mają kołeczki .

 

Najpierw zrób w 550prof tylko w czterech punktach na bocznych krawędziach tylko może wystarczy jak nie, można spróbować więcej . Okaże się czy to pomożę zależy od systemu i pomieszczenia

 

W 650 prof nie na leży tego robić przygasi nieco średnicy , przejrzystości i jest gorzej .

 

W zwykłych 650 można spróbować usunąć masę bez niej mogą nieco przejrzeć na średnicy.

 

To kilka tylko małych zmian , jest więcej ale na razie wystarczy

 

Jak ktoś kupi wybrakowane bez masy lub z ubytkami można spokojnie uzupełnić tą co podałem .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarły w końcu do mnie kolumny 850 Professional, które kupiłem na niemieckim ebayu i niestety zonk - jeden wysokotonowy nie gra. Sprzedawca oczywiście zwala winę na transport, bo u niego rok grały. Ech. Czy mogę jakoś sprawdzić czy to głośnik czy jakiś element zwrotnicy? I jak się do nich dobrać, bo nie widać jakoś żadnych śrób mocowania głośnika.

Dla przypomnienia to taki model: http://i29.servimg.com/u/f29/12/99/66/59/grundi12.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach eksperymentów oraz po lekturze działu akustyka idac za radami kolegów z tamtego działu i przeanalizowaniu schematu z pokoju Pana Grzegorza przesunąłem kanapę metr do przodu teraz mam głośniki na szerokość 2,2 a odległość do słuchacza 2,6. Żona jakoś to przeżyła a ja osiągnąłem chyba punkt idealny dla pokoju, bez dodatkowej adaptacji ciężko już chyba będzie więcej wcisnąć z tego co mam. Scena jeszcze lepsza a dźwięk bardziej przejrzysty. Jak uda się pociągnąć jeszcze trochę bas to będzie idealnie.

Edytowane przez kanar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tymi plastikami są śruby trzeba je zdjąć nie uszkadzając . Omomierzem sprawdź czy jest z 3,5 ohma a przy dotykaniu czy głośnik cyka .Jak nie to na pewno nie transport mu zaszkodził lecz nieuczciwy sprzedawca,

Tak dla pewności:

1. Tzn pomierzyć od strony wewnętrznej, jak już zdejmę, tak ?

Edytowane przez krzyh70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,8 to mało sprawdź w drugiej kolumnie jaka wartość , sprawdzaj na zakresie 100ochm nie na testerze diod . Odlutuj jeden kabelek i jeszcze raz zmierz bo równolegle jest cewka . jak będzie ok sprawdź kondensator na zwrotnicy może się odlutował i nie dochodzi sygnał

 

d

 

Do sprawdzenia 4,7 uf jak głośnik sprawny

post-2707-0-23568300-1449517633_thumb.jpg

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.