Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  337 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To prawda, że mam zaległości i nie śledziłem tak wnikliwie tematu ... stąd zadałem to pytanie.

 

 

 

Odpowiedziałem na priwa żeby nie zaśmiecać :)

 

Tonsil kiedyś dla Grundiga produkował takie nie duże monitorki, bardzo dobre granie, szukam używek ale raczej już nie dostanę.

 

Znasz ich symbol lub masz zdjęcie ?

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Panowie, droga grundigowa starszyzno :-)

 

Od chyba kilku lat śledzę wątek obiecując sobie, że kupie sobie jakiś wzmak grundiga.

 

Ceny tych topowych modeli szybują w górę, chciałbym jednak spróbowac coś grundiga ale może trochę mniej zacnego.

 

Mam kilka ofert na oku.

Najpoważniejsze to R7150 , R25 i R500.

Chociaż R500 nie pojawiał się zbyt często w wątku więc ten jest na końcu listy.

 

Kolumny mam Grundig BOX 8000 i CT 300.

Teraz w zestawie mam siemensa RS444 (baaardzo go lubię) CD to Philips 604.

Pokój dosyć duży bo 40 m^2.

 

Możecie mnie odesłać do wyszukiwarki... możecie mi wierzyć lub nie ale temat czytam systematycznie a ostatnio zacząłem go przerabiać od początku :-) Po prostu do kupna grundiga zbieram się już chyba 3 lata i chyba czas coś wypróbować :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie. Pragnę dołączyć do grona klubowiczów. Kilka dni temu zakupiłem wzmacniacz grundig a-903. Do tej pory słuchałem swoich płyt wzmacniając sygnał z CeDeka wzmacniaczami Sansui au-x901 i JVC ax1100. Zmuszony byłem sprzedać 901-kę i w zamian zakupiłem a-903. Sansui był/jest fantastycznym wzmacniaczem. Pełnym kultury, neutralności itp.itd. AX1100 jest bardzo poprawny. Bardzo. Ale to co usłyszałem z grundigiem a-903...przeraziło mnie. Żyję już trochę czasu na naszej planecie a byłem ślepy. I głuchy. A-903 zagrał z kilkoma odtwarzaczami, które posiadam oraz z dwiema parami kolumienek(z każdą parą oddzielnie, oczywiście) BOSKO. Nie będę się rozpisywał na temat moich doznań fonicznych ale napiszę, że jestem pod ogromnym wrażeniem analogowości jego brzmienia. I to pomimo "strzelań" podczas wciskania przelączników, przerzucania utworów na płycie itp. Po podkręceniu potencjometru, bez odtwarzania płyty, słychać również spory szum, przydźwięk. Znajomy stwierdził, że nie ma jakiejś masy, może też prądy spoczynkowe są rozregulowane i przydałoby się wymienić kondensatory... . Sam nie jestem w stanie tego zrobić. Stąd też chciałem zwrócić się do klubowiczów, a w szczególności do Kolego gregaudio z prośbą o pomoc. Mieszkam w Gorzowie i zmuszony byłbym wysłać wzmacniacz pocztą ale, żeby w pełni cieszyć się niesamowitością brzmienia 903-ki wykonam potrzebne ruchy logistyczne. Z góry dziękuję za porady czy pomoc w podjęciu kroków w celu dokonania odświeżenia i wyregulowania mojego nabytku, który zachwycił mnie bardziej niż sześciokrotnie droższy sansui. Jestem w szoku. Nieustającym. Pozdrawiam i czekam z pokorą na pomoc. Z góry dziękuję.

PS Dodam, ze zamierzam zakupić odtwarzacz 8400mkII i 7550. Zakup tego pierwszego chyba sfinalizuję w poniedziałek. Chyba. A drugi miałem do odsłuchu ale przestał czytać płyty i muszę go oddać. Jeżeli okaże się, że to był drobiazg to go nabędę.

Jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję.

Dodatkowy kontakt: 515180022

 

A 903 to "dość dobry" wzmacniacz Grundiga ale powalający ma tylko dizajn jak na moje oko ;-) Nie wiem na jakich kolumnach doznałeś swojego "objawienia" ale energia, dynamika to jego zalety. Kiedyś dla znajomej złożyłem taki zestaw i nawet nieźle się spisywał z Boxami 450 Grundiga ale tej finezji, barwy i wokalu, wybrzmień nie uzyskasz na A903 nigdy - jak mogłoby być na topowych modelach wzmacniaczy, które poleca Greg. Spróbuj sobie wyobrazić co się będzie działo jak zepniesz CD 7550 z polecanym wzmacniaczem i polecanymi kolumnami. To będzie kolejny szok.

Ale robiąc zakupy koniecznie kieruj się ZESTAWAMI (CD+wzmacniacz+kolumny) które podał Grzegorz. Wykonał za nas gigantyczną i wspaniałą robotę a na dodatek opublikował jej wyniki - tak aby uzyskać maksimum audiofilsko-muzycznej frajdy przy min strat na nietrafione zakupy !!!

Moim skromnym zdaniem to co w tej materii zrobił Greg przebiło osiągnięcia prekursora Massimo - poszedł znacznie dalej.

 

Słucham ostatnio sporo nowoczesnego sprzętu w salonach audio i baaaardzo ciężko znaleźć coś co zbliża się do poziomu dźwięku topowych grundigów ale to są pułapy cenowe kilkudziesięciu tysięcy zł i więcej. Znalazłem kilka ciekawych zestawów ale taki dźwięk dzisiaj kosztuje naprawdę spore pieniądze. 99% sprzętu do 50 k zł to wybaczcie ale pierdnięcie komara, które sprzedawcy nazywają tsunami ;-)

 

Reasumując - moim skromnym zdaniem ja osobiście tak wiele skorzystałem z porad Grega, że razem z kolegą ("zarażony" - ma sporą kolekcję Grundigów, w tym GAT ;-) wysłaliśmy mu po butelce szkockiej - i to jest tylko baardzo symboliczny rewanż ;-)

Korzystaj z opublikowanej wiedzy - szkoda wyważać otwarte szeroko przez Grega drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój dosyć duży bo 40 m^2.

 

Filozofia Grundig opiera się na zasadzie albo-albo: albo system albo nie zagra na miarę możliwości. Z własnego doświadczenia mogę doradzić, że lepiej wejść w najlepsze, sprawdzone rozwiązania, bo prędzej czy później i tak do nich dotrzesz, więc lepiej, żeby to było prędzej i nie trzeba było się zajmować odsprzedażą 'mniej zacnego sprzętu'. Zwłaszcza, że różnica w cenie nie jest duża. Mam podobnej wielkości pokój, może trochę większy, porównywałem w nim Aktiv Box40 i Aktiv Box30. Te drugie na tej powierzchni polecałbym osobom słuchającym muzyki o małych wymaganiach dynamicznych i niskotonowych, czyli raczej muzyki kameralnej, małe składy, szczególnie akustyczne. Wystarczą wtedy w zupełności. Patrząc na Twój awatar z okładką płyty kultowego zespołu Batlord, a więc muzyki mocnego uderzenia, wybór kolumn wydaje się jeden, a właściwie dwa, jeżeli rozpatrujemy system aktywny/system pasywny: Aktiv Box40 lub 2500a Prof. Do Aktiv Box40 przedwzmacniacz XV7500, a do 2500a Prof. wzmacniacz Grundig V7000 lub Dual (Denon). Źródło (i kable) tworzące system w zależności od przyjętego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

avatar to bathory :-)

 

Od ładnych kilku lat nie słucham już raczej jak ktoś szarpie struny dla szatanac- niestety...

 

Co do porad - dziękuję za wszystkie bardzo :-)

 

Może i racja że szkoda energii i pieniedzy na kupno czegoś co będę zmieniał :-)

Jak dobrze pamiętam z lektury wątku zarówno R25 i R7150 zbierały dobre opinie.

Korci mnie ten R7150 ze względu na przyzwoity stan.

 

kurczątko - miałem otwartą listę wzmaków polecanych przez Grega ale... mam ją w pracy (jak mnie ktoś w pracy wkurzy to sobie czytam:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TL 800 jest bardzo dobre nawet ciut lepsze od box2500aprof .Pasywne łatwiej dobrać w system bo mamy możliwość zmian wzmacniacza i kabli głośnikowych. Box 40 mogą być lepsze od pasywnych , ale jest większy kłopot ze zrobieniem tego bo wzmacniacz mamy na stałe i trzeba go okiełznać. Okablowanie i przedwzmacniacz niewielki wybór. Osobom nie mającym doświadczenia raczej polecam pasywne.

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R25 jest ciut lepszy od R35 a trochę więcej od R7150.

 

Tak to wygląda przy odpowiednich kolumnach i kablach do danego amplitunera których jak widzę nie masz , jak zamieszamy innymi głośnikami i kablami możemy odwrócić kolejność. System zdecyduje który zagra najlepiej .

Samo urządzenie jest tak dobre z siebie jak dobrany system do niego

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki greg :-)

 

Tak z lektury wywnioskowalem ze dobierasz caly system u mnie na poczatek bedzie musial zagrac z tym co mam, ale powaznie mysle o tym R25.

 

Cale zycie uwazalem ze kable nie graja :-)

Przynajmniej duzo wieksza poprawe w brzmieniu dawalo u mnie zawsze podmienienie jakiegos klocka. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zacząłbym od głośników bo je dobiera się do pomieszczenia i ustawienia , a potem dopiero wzmacniacz kable i cd do dopasowania systemu . W Twoim przypadku masz inne głośniki z gorszych serii . Naprawdę nie wiadomo jak zadziałają te amplitunery mzawek ma polecane i jego pinia i moja jest prawdziwa tylko w takim przypadku polecanych głośników.

 

Wielu ludzi nie rozumie zjawiska kabla , ale słyszą że różnicę są . Kolega Barthuss próbował bawić się kablami w systemie GAT oparty na philipsach 544 i Denon DCD 1700. Niestety każda zamiana zabierała te coś i było gorzej . Mało tego nie mógł nawet zamienić łączówki cincz , cincz bo kabel do aktywnych jest łączony i przedłużany . Zamiana na lepsze luksusowe drogie inne łączówki zawsze kończyła się pogorszeniem .

Tutaj dopiero zabiło mu ćwieka bo w kable wierzył od dawna , ale takie nic jak łączówka.

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się . Nie ma co łączyć jakiś przypadkowych kolumn do tych r25 ( nie słuchałem tego ampli) i r35. Jest doskonała seria box prof grundiga i wszystko w temacie. Te kolumny są niesamowicie przeźroczyste czyli są doskonałe i w stosunku do cen obecnych są za darmo.Trzeba tylko dać sobie czasu i sie z nimi osłuchać. Można pewnie spróbować ( nawet trzeba) także tych polecanych przez grega serii 300 , 400 500. W nowoczesnych kolumnach na super przetwornikach wszystko wydaje się lepiej brzmieć . Wysokie ,średnie i basy ale grundig box sa lepsze.

Z nie nielubianych przez grega kolumn proponuję box 450 prof połączyć z r1750. Energetyczne i fajne granie.Tylko oczywiście do mniejszego pomieszczenia.

Edytowane przez mzawek

Grundig High Fidelity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z łączówkami nie miałem żadnych eksperymentów. Czym od strony fizycznej wytłumaczyć wpływ?

Pierwszą myślą jest przepływ prądów wcz przedostających się przez pojemności trafa pierwszego urządzenia i płynące po IC żeby dostać się do najmniejszej impedancji 2 urządzenia - kolumn aktywnych i stamtąd też przez trafo do sieci. Te prądy płynące m.in. przez IC mieszają się z użytecznym sygnałem audio. Jakość kabla ma więc duże znaczenie - im mniejsza impedancja tym mniejszy opór na którym może się wydzielić zakłócające napięcie. Jest to zjawisko z serii "voodoo". Chyba trzeba tu celowo pominąć na razie problem wibracji przewodu podczas przesyłu sygnału audio. Może ktoś też skusi się na rozwinięcie tematu ?

Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy zestaw jest na allegro ale czy dobrze zagra z kolumnami grundig? http://allegro.pl/nordmende-pa1050-tu100-zestaw-piekne-brzmienie-i5887622744.html.

Jestem też ciekawy czy bezpieczne jest łączenie wzmacniaczy 8ohm z kolumnami 4ohm.

Chodzi o sanyo z kolumnami grundiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sanyo 220 i grundig v1700 radzą sobie z 4 ohmy ja nigdy jeszcze nie spaliłem , a lubię głośne słuchanie .Ważne żeby wzmacniacz był po przeglądzie. Ne wiadomo co się kupiło i wtedy można go przegrzać . Trzeba uważać z głośnością box300,350 one lubią spadać poniżej 3 ohma .

Z nordmende podałem jakie , wymagają modyfikacji i dostrojenia.żeby uzyskać barwę .

 

Najlepsze wzmacniacze w oryginale to v1700,ja 220,ja224,v7000, sansui a 90x oraz konsole RPC500,600TP,650TP,studio 2220,2240Qadro

 

Te pierwsze można poprawić na wyższy poziom dostrojenia wyłączając jeden model 220 i sansui a90x które są fabrycznie dobre i wzmacniacz x nie publikowany który nie wymaga dotykania , konsole też w pewnym stopniu można dostroić na lepszy poziom .

 

Potem jest reszta wzmacniaczy które wcześniej wymieniałem grundiga i innych firm plus do tej grupy konsole RPC300,350,400,450 i amplitunery recevier 20,25,30,35,40. Cała ta grupa w oryginale jest gorsza w różnym stopniu od tych najlepszych . One wymagają poprawek mniejszych lub większych żeby jedne modele zbliżyły się do najlepszych , a inne żeby zagrały nawet lepiej od nich . Oczywiście w każdym przypadku były brane pod uwagę optymalne głośniki do danego modelu.. Bez tego kryterium rozjedzie się wszystko. Co jest dobre na jednym głośniku na innym jest takie sobie.

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable głośnikowe i rca też muszą być grundiga czy można zastosować coś innego?.

 

mozna a nawet trzeba - skąd wziąć te oryginały grundigowe? ;-) głosnikowe czasami tak ale o interkonekty z epoki znacznie gorzej (o głośnikowe do serii Prof chyba też niełatwo o oryginał).

 

Massimo podał swoje kable jakie się sprawdziły - sekcja Letters na jego stronie a nasz Greg oczywiście także przekopał się przez kilometry różnych kabli i spasował "gatunki" tak aby dostroić swoje systemy do końcowego oczekiwanego rezultatu sonicznego ;-)

ponieważ stety albo niestety kable grają ;-) a 80 bicia piany na forum to wzajemne udowadnianie sobie że kable grają albo nie...

Kable oczywiście grają ... poważną rolę w efekcie końcowym jak zagra SYSTEM więc jeżeli dążysz do ideału to bez dopasowania kabli się nie obędzie choć oczywiście nie cena czy logo albo konfekcja ma znaczenie tylko odpowiednio dopasowany do systemu kabel. Zależy to indywidualnie od klocków jakie zamierzasz złożyć - CD+wzmacniacz+kolumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana tranzystorow w ja220 nie wniosła u mnie zauwazlanych zmian. Spalilem Sankeny i wstawiłem inne w miare podobne. Być może Greg coś by usłyszał, dla mnie wzmacniacz cały czas grał znakomicie.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.