Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  337 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Konradskala

4M

 

Dziękuje za odpowiedzi,

tylko mam wątpliwości czy w zwykłych 650 nie 650prof. bas nie wpada w nadmierną miękkość i się nie zlewa w niektórych fragmentach muzycznych... nie jest pogrubiony w stosunku do 650prof(ta sama obudowa - litraż)?

Mam 1500prof, 850prof i 650prof. i tam charakter jest podobny bez zmiękczenia mam też box 450 i ten bas mi się podoba jest konturowy i jak na swoje wymiary kontrabas gra naturalnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda odmiana 650 ma troszeczkę inne głośniki i zwrotnice. Też uważam, że bas w zwykłych 650 lub 650b jest lekko zmiękczony i wrażenie, że jest go więcej wcale nie jest mi obce.

Ogólnie 650 prof charakterem brzmienia nie odróżnia się od zwykłych wersji, tyle że zakres niskich tonów jest inaczej odfiltrowany, dolne pasmo nigdy nie "włazi" na zakres średniotonowy.

Podobnie sprawa ma się z 1500 prof i bliźniaczymi modelami na głośniku basowym 24 cm.

Natomiast nigdy nie udało mi się zmusić 850 prof żeby grały tak jak chciałem. W nich jest jakaś dziura w paśmie i pewnych dźwięków z zakresu basu nie odtwarzają. Myślałem, że mam uszkodzony komplet i specjalnie kupiłem drugi, a nawet później trzeci bo nie dawało mi to spokoju. Niestety we wszystkich możliwych wcześniejszych i późniejszych konfiguracjach efekt był ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie posiadam wzmacniacz Nordmende pa 1000 oczywiście polecany przez człowieka najlepiej znającego się na rzeczy do tego kolumny box 400 według mnie bardzo dobre połączenie np z box 650 Prof według mojego gustu zagrały gorzej z pewnością jest dużo uwarunkowań które o tym decydują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konradskala - dzięki za info

Poradź czy coś jeszcze mogę poprawić w basie.

 

Zakupiłem głośniki Minerva RB6050.

Mam też podobne wrażenia co do basu w moich Minerva RB6050(Czyli raczej zwykłe box 650).

Basu jest dużo i jest delikatnie zmiękczony(taki kontur na basie).

Brzmienie jest potężne w stosunku do 650 prof., mam wrażenie w niektórych momentach, że graja 1500prof.(wypełnienie basem).

 

Głośniki w moim systemie zagrały tak dobrze, że jedynie bas chciałbym utwardzić... i nic bym nie zmieniał :)

Wiem, że zwrotnice i obudowa są identyczne z 650prof(sprawdziłem).

Głośnik basowy to:

19064

-004.01

<35

 

Zszycie wysokich i średnich tonów oraz przestrzeń jest fenomenalne chyba najlepsze z wszystkich moich zestawów. :)

 

Jedynie bas bym utwardził czy wymiana kondensatorów w zwrotnicy na elektrolit MUNDORFA E-Cap 47uF lub MKP (mant, cross cap) coś zmieni?

Co do kondensatora MKP to czytałem, że w sekcji basowej raczej powinien pozostać elektrolit - oporność, rezystancja kondensatora i wpływ na przesuniecie fazowe).

Edytowane przez acid1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam te Minerwy. Z ciekawości kiedyś zmieniałem głośniki basowe na wersje 4ohm, 3,5ohm i 3ohm. Jakiś spektakularnych zmian nie zauważyłem.

Zwrotnice są inne i tu jest chyba cały szkopuł. Wątpię żeby wymiana pozostałych elementów coś nowego wniosła.

 

Oryginalne zwrotnice mają oznaczenia 19310-455B wszystkie cewki są do końca nawinięte drutem.

W "podrabianych" wersjach 650 czyli Minerwa RB6050 lub identycznych Dreiveg-Box RL60, a także w tych z katalogu marketu Quelle (symbolu nie pamiętam) są zwrotnice z innymi cewkami. Pomimo, że cała płytka jest identyczna to cewki mają drutu o połowę mniej.

 

Pisałem o tym wcześniej w tym wątku, post #374

http://www.audiostereo.pl/klub-milosnikow-starych-grundigow_47310.html/page__st__360?do=findComment&comment=2173722

 

Dla porównania zdjęcia zwrotnic:

Edit: nie mam w tej chwili jak sprawdzić tych wszystkich zwrotnic, ale pamiętam, że Minerva stosowała dwa typy zwrotnic. Akurat ty sprawdziłeś, że masz u siebie wersję powiedzmy oryginalną, ja natomiast mam uboższą.

post-14987-0-27694000-1499773894_thumb.jpg

post-14987-0-07531700-1499773900_thumb.jpg

Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konradskala

Masz rację mam tą pierwszą(czyli oryginał) z większą ilością drutu - 19310-455B.

Trochę dziwne, że zwrotnica taka jak w Professional... ale może w konfiguracji z tym konkretnym głośnikiem i zestrojeniem obudowy gra troszkę inaczej.

Wątek przeczytam jeszcze raz:) bo kiedyś już go czytałem...

No nic na próbę kupie za jakiś czas na bas mundorfy i sprawdzę czy coś się zmieni... koszt niewielki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Zabawne jest to, że po 3 lub 4 latach obecności w klubie, przesłuchaniu kilkunastu 'klubowych' kolumn, paru cd, paru wzmacniaczy, dopiero teraz zrozumiałem, usłyszałem, czym jest owa wyjątkowa jakość, o której tyle pisano. Towarzysząca słuchaniu muzyki gęsia skórka i włos jeżący się na głowie to prawidłowe reakcje na jakość Grundig :) Kwestia ustawienia, że 2 cm do przodu lub do tyłu psują dużo. Sprawa, że pliki na dobrym konwerterze usb/i2s wpuszczane na kostkę DAC potrafią przeskoczyć jakość z płyty cd, pod warunkiem głębokiego skonfigurowania komputera pod kątem audio i użycia odpowiedniego oprogramowania. Kabel transmisji danych USB musi być jedynym kablem podłączonym do takiego komputera.

 

Zaprosiłem niedawno kolegę z Accuphase DP500, bo wydawało mi się, że mój CD960 nieco niedomaga. Niestety, przepaści nie było. Może brakuje mu w niektórych nagraniach wypełnienia ciepłem średnicy i miękkości DP500, ale ogólnie da się żyć. Tylko, że wiem, że można tu trochę lepiej. Kolega był pod wrażeniem jak jego Accu zagrał z Grundigami, bardzo mu się podobało. Stwierdził, że skala w jakiej Aktiv Box40 oddają spiętrzenia dynamiczne jest spektakularna, estradowa. I dobrze :)

Edytowane przez 4m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem cd960 będzie najsłabszym punktem systemu. Ponieważ był modyfikowany wcześniej przez kogoś innego , ja nie ruszam w takich przypadkach urządzeń więc tyle co można wyciągnąć jest z tego cd bez mojej ingerencji . Jest całkiem dobrze , ale jeszcze nie tak jak muzykalnie i płynnie jak w arcam alfa 5+ GAT ,Marantz cd94GAT, cd94MKII, cd7, grundig cd9009 GAT Naim cd2 , Wszystkie na tym samym dac tda 1541a.

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po co mi było słuchać tego Accu w systemie - mam teraz za swoje ;) Posłucham jak CD960 zagra po zmianach u kolegi. Plan jest taki, żeby lekko cofnąć mu skraje pasma i ocenić jak zmieni się całość. W sumie jakąś namiastkę powinno mi już dać ustawienie tego na przedwzmacniaczu xv7500. Sprawdzę w wolnym czasie. Dużo rzeźbienia w CD960 nie będzie, raczej lekkie dopasowanie dźwięku, małe poprawki paru rzeczy przy okazji. Jestem dobrej myśli.

 

W najgorszym wypadku z możliwych czeka mnie zmiana źródła. Dzięki za porady, Greg, zastosuję :)

Edytowane przez 4m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie udało mi się dostać pilota do rpc 600 tp jestem szczęśliwy że trafił się i teraz mogę sterować z daleka. Działa lepiej niż niektóre diodowe w każdym kierunku łapie sensor dżwiękowy .. Świetny zestaw do 850aprof oraz dopasowuję do Telefunken tl800 bo czuję potencjał . Będzie obsługiwał płyty analogowe , ale i cd . Wkładka oryginalna jest ok to shure 75B w wersji na śrubki do 1020 itp do mocowania w dualu inne mocowanie czyli dn95 to samo inne oznaczenia ale wkładka taka sama. , Miałem wszystkie ale ja osobiście wolę wkładkę philipsa z tych samych lat z oryginalną igłą pełniejsza w barwie jak dla mnie i taka siedzi w moim rpc 600tp.

post-2707-0-54620700-1501686740_thumb.jpg

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny kawał sprzętu, kto widział ten wie o co chodzi - zazdroszczę trochę, że na chodzie. Mój 600tp niestety ciągle stoi w graciarni, do zrobienia w przyszłości, raczej dalekiej ze względu na inne projekty audio. Przy okazji napiszę, że najlepszym 'tuningiem' jaki zrobiłem sprzętowi był tygodniowy wyjazd. Po powrocie włączyłem muzykę i zastanawiam się o co właściwie mi chodziło, bo przecież gra dobrze, nic nie denerwuje, niczego nie brakuje :)

 

Pewnie do czasu, gdy wpadnie kolega z lepszym źródłem. Z drugiej strony, używając ulubionej analogii audiofilskiej, mając dobry samochód, który 'robi setkę' w 5 sekund to czy warto płacić 2x, 3x albo i 5x tyle, aby mieć taki, który robi setkę w 4,6 lub 4,2 czy 3,9 sekundy? Wg niektórych warto, jeżeli płacą. Imho całkiem dobry i mocny jest też samochód z 5 sek do 100 km/h. Kwestia jeszcze do przemyślenia.

Edytowane przez 4m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że udało Ci się dostać pilota - łatwiej kupić razem z RPC niż osobno .Mam u siebie RPC 500 z gramofonem Dual 1228 .Wprawdzie nie jest to polecany zestaw ale gramofon gra na tyle dobrze że podłączenie

CD jest bardzo interesującą alternatywą. Czy masz już przetestowane jakieś konkretne modele ( mnie interesuje

Grundig cd 7550) ? Czy w przypadku mojego RPC 500 mogę spodziewać się istotnych różnic w jakości dźwięku

po podłączeniu cd w stosunku do RPC 600tp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt pochodzi z giełdy. Musiał bym spędzić nad nim trochę czasu, bo jest zapuszczony. W środku nawet ciekawie, bo CDM2/10 i 2 x zabytkowe TDA1540P (nigdy nie słyszałem). Z ciekawości dziś odkurzyłem wnętrze, umyłem soczewkę, popsikałem wielowtyki i odblokowałem kompletnie zastany silnik otwierania tacki. Ożył- nawet przeczytał mi jakąś płytę. Jest prawidłowy dźwięk na wyjściu. Coś tam być może z niego będzie, choć ten CDM to obecnie bardzo niepewnie się zachowuje.

Wiesz coś więcej na jego temat?

No wiem, ale co to znaczy , że CDM niepoprawnie czy też niepewnie się zachowuje?Jakie są objawy? Ważne , że czyta. To duży krok.

Edytowane przez betar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku mojego RPC 500 mogę spodziewać się istotnych różnic w jakości dźwięku

po podłączeniu cd w stosunku do RPC 600tp ?

 

Pozwolę sobie przywołać klubowe wpisy Grzegorza, bo zadałem sobie ten trud i je zarchiwizowałem w pliku txt. Wpisy tutaj na forum tak szybko odchodzą - szkodą byłoby, gdyby te informacje przepadły bezpowrotnie.

 

###

Napisano przez gregaudio w 19.12.2015 - 22:13 w Kluby

Użytkownik mzawek dnia 19.12.2015 - 11:37 napisał

Szkoda że greg nie zajmuje sie już amplitunerami.

 

Niestety te urządzenia trudno dostrajać ze względu na ich złożoną konstrukcję oraz stan techniczny . Za każdym razem rozbierać i skręcać tę plątanine kabli i płytek doprowadza do nerwicy. Jak można zauważyć w tym okresie 77-79 Grundig nie produkował wzmacniacza tylko amplitunery , konsole i aktywne zestawy. Wszystko integrowane w jednej obudowie. Grają całkiem dobrze jak ich stan techniczny jest dobry ale nie na poziomie z 1984 roku wyprodukowanych kilka najlepszych oddzielnych urządzeń i zarazem łatwiejszych do strojenia. R20,25,30,35,40,45,50, oraz konsole RPC 200,300,350,400,450, są na podobnym poziomie dźwiękowym i opartym na tych samych końcówkach . RPC500 był lepszy a zwłaszcza RPC 600TP jest na najwyższym poziomie. W całej serii były ich odmiany zwykłe , a i b jedne lepsze drugie gorsze jedynie rpc600TP przez cały okres produkcji był taki sam . Jeszcze na koniec produkcji w 1979 roku wszedł RPC650 tp ale dodali elektroniczne potencjometry i nie wiem czy to niekorzystnie wpłynęło na jakość .Jeszcze go nie słuchałem

 

 

Napisano przez gregaudio w 20.12.2015 - 12:59 w Kluby

Do listy polecanych wzmacniaczy w tym przypadku amplitunerów i gramofonów dopisuje bardzo wybitne rpc600TP i bardzo dobre rpc500a Reszta amplitunerów serii R i konsoli RPC jest niezła ale po za zasięgiem tych najlepszych .

###

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do listy polecanych wzmacniaczy w tym przypadku amplitunerów i gramofonów dopisuje bardzo wybitne rpc600TP i bardzo dobre rpc500a Reszta amplitunerów serii R i konsoli RPC jest niezła ale po za zasięgiem tych najlepszych .

 

To wyjaśnia sprawę.Jednak kupienie RPC 600tp w odpowiedniej wersji i w dobrym stanie nie jest takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada uważajcie na czym stawiacie system. Generalnie jest grzechem stawianie systemu na sobie i to prawda. .Również grzechem jest stawianie systemu oddzielnie ale bezpośrednio na regale na który stoją głośniki . Oczywiście tylko urządzeń czułych na wibracje niektóre są odporne jak v1700 ja 220 cd 7550 . Chodzi o system na 650prof typowo regałowe . Jeżeli jest obudowa czuła na wibracje nie będzie dobrze . Skuteczna metoda to stawianie urządzeń w dwóch obok siebie kolumnach cd i wzmak oddzielnie , na przynajmniej trzech urządzeniach pod spodem a nawet czterech . Urządzenia mogą być różne cd wzmaki i tunery o różnych typach obudowy drewno, metal . Na najwyższym poziomie stoi urządzenie grające po niżej to tylko pochłaniacze wibracji. Doświadczyłem j tego jak dopracowałem aktualnie nowy system który gra perfekcyjnie z 650prof . Nazbierało się trochę tego na regale przy doświadczeniach . Te słabe zostawały pod spodem. Po zestrojeniu systemu postanowiłem zrobić porządek po utworzyły się wysokie dwie wysokie kolumny urządzeń. Niestety po usunięciu zbędnych urządzeń pod systemem grających dźwięk zdegradował się - szok . Po odbudowaniu bałaganu pod grającymi urządzeniami czyli kilka nieużywanych klocków 3 szt pod spód systemu wrócił czar grania . Czyli bas głębszy i niższy ,bardziej ekspresyjny barwny wokal lepiej lokalizowany , dużo lepsza głębia sceny i muzykalność . System który spasowałem z 650prof nie jest Grundiga. Okazał się bardzo czuły na wibracje i odkryłem to w ostatniej fazie testów. Problem rozwiązał się samoistnie na szczęście . Nie trzeba stawiać na podłodze wzmaka wszystko sto na i urządzeniach pochłaniaczach i hula jak trzeba . Ta uwaga nie musi być aktualna do wszystkich urządzeń , są takie którym wszystko jedno na czym stoją ;) ale nie wszystkie grają jak ten

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba żartujesz cena od razu poleci o 100% a może o 400% . Sanyo ja 220 kupowałem od 80zł do 150 max , a teraz zobacz jakie ceny . Kolumny 650 prof najdrożej kupiłem za 250zł z oryginalnymi kablami , Teraz ciężko kupić bez kabli poniżej 800zł. Same kable oryginalne do kolumn to minimum 300zł. Proszę nie nie zadawać pytań jaki to system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem kiedyś takie ustawienie, ale odwrotne, czyli najcześciej używane źródło dałem na sam dół. Można sprawdzić dłonią, że sprzęt na górze wibruje, a im niżej położone urządzenie, im większy nacisk, tym wibracje są bardzo wyraźnie wygaszane. Na najniższym poziomie wibracje obudowy były już niewyczuwalne dłonią. Tyle, że wtedy nie zauważyłem różnic pomiędzy umieszczeniem tego odtwarzacza na samej górze, a na samym dole. Ten model raczej nie był wrażliwy na wibracje. Pamiętam, że gdy po jego zakupie przełożyłem 1cm blachę stalową z góry innego odtwarzacz to zdziwiło mnie, że nie było żadnych zmian w dźwięku. A we wcześniej używanym odtwarzaczu taka ciężka blacha mocno zmieniała brzmienie odtwarzanej muzyki. No, ale też trzeba wziąć pod uwagę zupełnie inną konstrukcję tych urządzeń, co przekładało się na wagę - jeden odtwarzacz ważył dobrze ponad 10kg, a drugi trochę ponad 4 kg. Co urządzenie, element systemu, to reaguje inaczej i inne rzeczy mu służą. Z Twoich doświadczeń Greg wynika, że jest grupa urządzeń, która lepiej reaguje na ustawienie miękkie i luźno wibrujące niż twarde i usztywnione.

 

Takie kolumny sprzętu, umieszczone w odpowiednich miejscach, dają pozytywny efekt rozpraszający, zmieniają rozkład odbić w pomieszczeniu. Ich wpływ był u mnie większy niż zmiana położenia odtwarzacza. Prawdopodobnie najlepiej jest, gdy sprzęt stoi w innym pomieszczeniu niż kolumny, odizolowany od wibracji akustycznych. No, ale to już wersja dla ekstremistów, osobiście nie sprawdzałem ;) Chociaż słuchawkowcy nieraz rozpisywali się o dużym wpływie kolców, podkładek antywibracyjnych na dac czy wzmacniacze słuchawkowe, a tam przy słuchawkach przecież zbytnio nie ma co wibrować czy drgać poza transformatorami wewnątrz urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.