Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  339 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W moim przypadku na regale stoją głośniki i przenoszą drgania po blacie. Drgania na dole są największe . Inny sprzęt robi za platformę pochłaniającą drgania z blatu. Jeżeli głośniki stoją poza regałem na oddzielnych podstawach to rzeczywiście dociążenie urządzenia może wytłumiać drgania ale w tym przypadku tylko dociska mocniej do powierzchni drgającej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałbym jeszcze położyć inny odtwarzacz na miękkich stopkach na tym "wrażliwym" odtwarzaczu na górze. Powinien przyjąć na siebie dawkę wibracji od góry, a izolacja od podłoża byłaby zachowana. Coś to powinno zmienić. Właściwie to oprócz wrażliwości urządzenia sporo zależy też z jaką mocą akustyczną się słucha. Ja akurat ostatnio tak się zasłuchuję, że te 120W Aktiv Box40 (150W muzycznej jak podają) to czasami dla mnie za mało. Nagrywają niektóre płyty cicho i potem jest problem z osiągnięciem realistycznych poziomów. Nie piszę o dużych składach, ale o tym, żeby fortepian solo miał forte. Jak na sali, nie jak armata. Poza tym pięknie jest, panie Grzegorzu :]

 

No i gratulacje dla przyszłego użytkownika systemu GAT :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc porządki trafiłem na zapomniany rozebrany przenośny philips cd10. Niestety jego laser był na końcu żywota i po miesiącu używania odmówił czytania. Kupienie transportu cdm2P graniczy z cudem zwłaszcza wersji na silniku halla który był stosowany tylko w tym odtwarzaczu i poszedł w odstawkę do szafy . Po analizie schematów znalazłem sposób na zaadaptowania zwykłego cd2/10.Wymaga zmian elektronicznych bo inaczej nie wystartuje. Zostanie jeszcze dopasowanie większej budowy z laserem cdm2 / 10 np z cd150 lub 350 i odpowiednie podpięcie elektroniki , oraz wkomponowanie przedniej ścianki w dużą obudowę bo sterowania nie da się tak łatwo przerobić. Odtwarzacz pracuje na dekoderze cx23035 oraz dac sony cx20133 no oversampling z rozbudowanym filtrem analogowym. Świetnie grał z grundigowskimi systemami i nie wymagał żadnych modyfikacji. Konstrukcja jest oparta na przenośnym Sonym cd50 ale Philips dał swój transport w polu oraz filtr analogowy co według wielu opinii przewyższył jakością grania pierwowzoru.

 

Tak wygląda płyta główna

post-2707-0-95547000-1503694449_thumb.jpg

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta seria Saby to trochę inny typ brzmienia. Mam kilka modeli - 600, 700, 1240 i to jest bardziej "akustyczne" granie. Bardziej wysunięta średnica i bardziej punktowy bas. Coś podobnego do Philipsów z tego okresu lub niektórych Heco. Podobnie jak Grundigi nie zagrają z pierwszym lepszym wzmacniaczem i źródłem.

Starsze modele Saby np. 60G są po tej cieplejszej stronie brzmienia, można słuchać godzinami, podobnie jak najlepsze serie Braun i Canton, ale wymagają mocnego wzmacniacza, bo przy słabo wydajnym piecyku bas jest trudny do utrzymania w ryzach.

 

Jak chcesz coś tańszego od box 650 prof to celuj w "zwykłe" 650b albo RL60, podobna barwa i brzmienie.

Model Gruding box 600, choć gabarytowo identyczny nie gra tak kolorowo i przejrzyście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź, cena nie jest problemem, budżet do 1000zl, tylko tak patrzę, że ze stojakami saby są za pół ceny grundigów, i maja większe przetworniki basowe, mam pokój 14m2, wzmacniacz bardzo wydajny prądowo zagra IV z DAC, będzie to podpięte przez konwerter do laptopa, czyli muzyka i filmy, chciałbym dokonac dobrego wyboru, biorę jeszcze pod uwagę kolumny beovox s80 i mc120, które będą najbardziej uniwersalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny uniwersalne... Każdy by tak chciał :)

Dla mnie kolumny do wszystkiego = kolumny do niczego.

Generalnie idziesz w dobrym kierunku, 14m2 do dobry pomysł do kolumn w obudowie zamkniętej.

Czego naprawdę oczekujesz od brzmienia, czego na co dzień słuchasz? Chcesz fajnej przestrzeni, dzwoneczków, zwiewności czy może rytmu, energii i niskiego basu?

W kolumnach, a właściwie w całym vintage nie chodzi o moc i waty. Chodzi o barwę.

Napisz coś więcej, co chcesz osiągnąć, gdzie to postawisz bo np. wymienione wyżej Beovoxy to paczki 2x większe od grundigowych 650-tek.

 

PS. Wszystkie Beovoxy jakie miałem grały bardzo, bardzo jasno. Tych co wymieniłeś (jeszcze) nie miałem, ale na pewno sobie sprawię. Tylko zrobię trochę miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham różnej muzyki, najwięcej klasycznej, chciałbym uzyskać szeroką i głęboką scenę i jak najbardziej naturalny dźwięk, kolumny będą stały albo na szafce rtv albo na standach, na dłuższej ścianie czyli trochę więcej niż 2 m ode mnie, obecnie mam 2 potencjalne wybory 650pro za 800zł, albo 850a pro za 600zł do których będę musiał dokupić standy za 250zł, bo czytałem tu że 850 źle grają na blacie, co radzicie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja czytałem, że ustawienie 850a prof. to podstawki 36 cm z regulowanym odchyleniem lub wysokość 55 cm na blacie regału prostopadle do podłogi, więc na regale też zagrają OK. Fabrycznie 650 prof. jest bardziej przejrzyste, ale można dostroić do podobnego poziomu przejrzystości system z 850a prof. Tyle, że tu już jest warunek specjalnego doboru elektroniki. Kwestia więc jak bardzo jesteś pewny jakości elementów swojego systemu. Będąc na Twoim miejscu wziąłbym 650 prof., bo:

1) łatwiej będzie je sprzedać za wyłożoną kwotę, jeżeli się nie sprawdzą z Twoją elektroniką, a nie będziesz chciał jej zmieniać

2) dowiesz się więcej o systemie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko, kupiłem okazyjnie 850a i mam problem :) Przetworniki są w porządku, natomiast jedna kolumna gra prawidłowo, a druga jakby za kocykiem. Rozkręciłem obie, sprawdziłem już zwrotnice na ósmą stronę i za cholerę nie wiem co jest grane. Macie jakiś patent na sprawdzenie zwrotki? Elementy są wymienione na Monacor, zmienione jest okablowanie, w obu zwrotkach to samo w miarę porządnie zrobione. Pytanie gdzie się zaczepić? :) Ktoś pomoże?

 

Zdjęcia zwrotki poniżej.

 

post-27517-0-54029000-1504273004_thumb.jpg post-27517-0-23360000-1504273016_thumb.jpg post-27517-0-34451200-1504272995_thumb.jpg

____________________________________________

.............nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by ciągle gonić go!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę udało się poprawić, ale dalej mam złudzenie, że jedna kolumna gra jaśniej, druga troszkę ciemniej (chyba, że mój słuch szwankuje, albo 850Prof rzeczywiście grają bardziej ciemniej od 650 Prof - gdzieś w wątku o tym było). W każdym razie, pewnie będę się ich pozbywał. Jak ktoś chętny to proszę na priv, wyślę więcej zdjęć. Mogę dorzucić oryginalne zwrotnice od 650 Prof. wydaje mi się, że są takie same.

____________________________________________

.............nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by ciągle gonić go!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham różnej muzyki, najwięcej klasycznej, chciałbym uzyskać szeroką i głęboką scenę i jak najbardziej naturalny dźwięk, kolumny będą stały albo na szafce rtv albo na standach, na dłuższej ścianie czyli trochę więcej niż 2 m ode mnie, obecnie mam 2 potencjalne wybory 650pro za 800zł, albo 850a pro za 600zł do których będę musiał dokupić standy za 250zł, bo czytałem tu że 850 źle grają na blacie, co radzicie??

I jedne i drugie mogą grać na blacie i w 14 m2 spokojnie dadzą sobie radę.

650 wymagają "niestandardowych" podstawek, żeby zagrały pełnią swoich możliwości - niewysokich, z większym obrysem blatu podstawy. Wcześniej był dość dokładny opis ich wymiarów w tym wątku.

Do klasyki, czemu nie - to selektywne i przejrzyste kolumny, naprawdę dużo na nich słychać i za te dwie cechy najbardziej je doceniam. Przy swoich wymiarach śmiem stwierdzić, że są wręcz wybitne. Jak masz w miarę znośną akustykę, zdrowy wzmacniacz to gwarantuję Ci banana na twarzy.

 

Trochę udało się poprawić, ale dalej mam złudzenie, że jedna kolumna gra jaśniej, druga troszkę ciemniej (chyba, że mój słuch szwankuje, albo 850Prof rzeczywiście grają bardziej ciemniej od 650 Prof - gdzieś w wątku o tym było). W każdym razie, pewnie będę się ich pozbywał. Jak ktoś chętny to proszę na priv, wyślę więcej zdjęć. Mogę dorzucić oryginalne zwrotnice od 650 Prof. wydaje mi się, że są takie same.

A próbowałeś zamienić zwrotnice pomiędzy kolumnami?

Największą robotę robi głośnik średniotonowy, może jest już na ukończeniu i gra po prostu ciszej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zamień zwrotnice a jak nadal będzie ciszej na tej samej to trzeba pomierzyć rezystancje głośnika , Trzeba miernik do pomiaru niskich rezystancji .Jeżeli będzie niższa od tego głośniejszego to znaczy ze zwarło kilka uzwojeń przy przeciążeniu ma mniejszą efektywność i gra ciszej.

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem wysokotonowe i po zmianie ten co grał ciszej gra ok, a ten co grał normalnie gra ciszej. Średnich jeszcze nie zmieniałem. Podejrzewam, że jedna zwrotka coś obcina, ale za cholerę nie mogę znaleźć tego elementu.

____________________________________________

.............nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by ciągle gonić go!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny uniwersalne... Każdy by tak chciał :)

Dla mnie kolumny do wszystkiego = kolumny do niczego.

 

Dla mnie kolumny do wszystkiego to naprawdę dobre kolumny :) Nie ma kolumn idealnych, oczywista oczywistość, lecz dobre pełnozakresowe kolumny w odpowiedniej wielkości pomieszczeniu powinny grać wszystko, bo tu już nie ma wytłumaczenia ograniczeniami wynikającymi z założeń konstrukcyjnych. Słabe realizacje pozostają na takich kolumnach słabymi realizacjami, ale takie kolumny muszą radzić sobie z każdym gatunkiem.

 

Kubamzk, myślę, że trafiłeś do odpowiedniego klubu, jeżeli cenisz sobie naturalność. Szeroką i głęboką scenę z Grundigów również można uzyskać, lecz nie będzie rysunku źródeł pozornych o brzegach ostrych jak skalpel. Oby tylko dopisał sprzęt towarzyszący, a będzie pięknie. Wczoraj pozwoliłem sobie na prawie cały dzień z systemem, od rana do późnej nocy. Kolega marcin88 poprosił mnie kiedyś, żebym napisał co mi dobrze brzmi na Grundigach. Problem w tym, że właściwie wszystko ;) Dla przykładu podam parę wczorajszych tytułów, może przyda się komuś - słuchałem między innymi:

 

https://www.amazon.com/Tchaikovsky-Symphony-Pathetique-Return-Russia/dp/B00000DSDQ

Nagranie orkiestrowe, Wielki Slava, 1990 rok.

 

https://www.audiostream.com/content/classic-recordings-sonatas-violin-piano-brahms-debussy-bart%C3%B3k

Skrzypce i fortepian, nagranie 1987 rok.

 

https://www.amazon.com/Trumpet-Evolution-Arturo-Sandoval/dp/B0012GMV8K

Wspaniały kubański trębacz - kompilacja (historia trąbki) od big bandu, przez nagrania z orkiestrą, be-bop po rzeczy bardziej współczesne. Tę lekkość swingującego big bandu trzeba usłyszeć na własne uszy.

 

https://www.amazon.com/Cowgirls-Prayer-Emmylou-Harris/dp/B001ESBQ7I/

https://www.amazon.com/Wrecking-Ball-1DVD-Emmylou-Harris/dp/B00IGGAEW4

Country, bardzo jasny głos, legenda amerykańskiej muzyki. Nagrania rok 1993 i 1995.

 

https://www.amazon.com/Etta-Baker-Taj-Mahal/dp/B0006419LO

Babcia skarb wygrywająca akustyczne bluesy (Piedmont) prosto z serducha. Nagrania z lat 1956-1998.

 

https://www.amazon.com/Seed-At-Zero-Robin-Williamson/dp/B00004VXEY/

https://www.amazon.com/Skirting-River-Road-Robin-Williamson/dp/B00006L3GB/

Muzyk Incredible String Band, poezja śpiewana. 2001 i 2003 rok.

 

https://www.amazon.com/South-Heaven-Slayer/dp/B000062YB3/

Nieco cięższy rock'n'roll. Niebo w uszach, wyśmienite bębny Lombardo. 1988 rok.

 

https://www.amazon.com/Slowdive/dp/B06XWNBCXG

Dreampop, shoegaze. Tegoroczna płyta, powrót po 22 latach. Dużo cyfrowych efektów, pogłosów, plam dźwiękowych.

 

Nagrania w większości stare, 30 letnie. Do każdej płyty zasiadałem w fotelu z podobnym uczuciem i podekscytowaniem jakie towarzyszy zasiadaniu w sali koncertowej. Wszystko grało na Grundigach bardzo dobrze lub świetnie. Bynajmniej do niczego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.amazon.com/South-Heaven-Slayer/dp/B000062YB3/

Nieco cięższy rock'n'roll. Niebo w uszach, wyśmienite bębny Lombardo. 1988 rok.

 

Na zestawie grundig cd35-v7000-850prof świetnie brzmi perkusja z plyty all justice for all -metallica. Płyta krytykowana za wycięcie ścieżki gitary basowej ale bębny nagrali prawie live.Nie udzielam sie na forum ale oświadczam że w klubie pozostaję z całą stertą gratów grundig w domu.

Grundig High Fidelity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, miałem 550 prof i 850 prof. 550 były świetne ale za małe do mojego pomiesczenia, grają teraz u brata. 850 miały lepszy bas ale sporo ciemniejsze. Teraz mam magnat all ribbon 10p. Baz jest ok, średnie ok, idealne na mój metraż ale o detalach i scenie z boxow mogę pomarzyć. Chcę coś większego z grundiga, 1500, aktiv boxy, mogę liczyc na jakieś opinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mnóstwo informacji jest we wcześniejszych wpisach. Jeżeli zadasz konkretne pytanie postaramy się pomóc.

 

Mój mały ranking softu do plików:

1. Daphile, Hysolid - zdecydowanie najlepsze.

2. Jplay, Stealth Audio Player.

3. Foobar skonfigurowany, o włos ustępuje dźwiękowo playerom poziomu 2, za to większa wygoda obsługi.

 

Innych nie testowałem, bo z pierwszej dwójki można uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Nieco nawet lepsze niż z płyty cd, choć płyta cd to bardzo dobry punkt odniesienia ze względu na małą ilość zmiennych i w miarę stały poziom jakościowy. Czekam na prawdziwy system/soft transportowy, dedykowaną nakładkę na hardware, który prędzej czy później ktoś w końcu od podstaw stworzy.

 

A jak Wy odtwarzacie pliki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Kanar zwróć się do Grega. Ma największe doświadczenie w dobieraniu elektroniki pod te kolumny.

Wg mnie 850 odstają sporo od 650 pro, nie tylko barwą ale przede wszystkim analitycznością. 550 pro mają też spore niedostatki w stos. do 650. 1500 pro niestety nie słuchałem.

 

Jaki masz metraż, w którym grasz?

Edytowane przez boomaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1500a prof mają większy bas przez co w źle dobranej elektronice mogą wydawać się mniej przejrzyste i mniejszą kontrolę basów . Dobrym wzmacniaczem do nich jest v7000 i oryginalne kable. Każde głośniki kupione od osób tylko sprzedających trzeba rozegrać bo mogły stać latami nieużywane Ja to nazywam zastały się i nie mają pełnego dźwięku. Resor basowy oraz elektrolity wymagają ułożenia. V7000 też może mieć problemy pomimo ze wygląda ok i gra, to nie zawsze ma typowy dźwięk dobrego egzemplarza .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

To raczej boxy 650 pro powinny Ci starczyć na styk. Warunek, muszą stać na półce i to dość szerokiej (u mnie 300cm x 60cm x 4cm grubości).

 

Postawiłem na półce wg wytycznych Grega :) żeby nie było :)

Edytowane przez boomaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greg zestaw mam cały czas taki sam czyli JA200 którrego zdjęcia kiedyś oglądałeś i wyraziłeś się pozytywnie i cd philips cd 151.

 

Boomaga mam takie standy które kiedyś robiłem pod 550 prof, dół stal z piachem a na górze blat 50/50 o grubości 5 cm z twardego mdf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja200 który jest podobny do ja20 mniejsza moc od ja220 i mniej przejrzysty raczej celowałbym w 650prof lub zwykłe box550 ze wskazaniem na te pierwsze.

 

Kable oryginalne raczej ograniczą pełnię basu w tym układzie ,raczej trzeba szukać coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.