Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  339 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zobacz rpc600tp gramofon podobny magnetofon lepszy wzmacniacz zdecydowanie lepszy i pilot potencjometry na silnikach śmigają . Lepszej konsoli grundig nie zrobił . 650 jest podobna ,ale ma elektroniczne potencjometry . Wolę na silnikach. Minimum To rpc 500 oczywiście z tym gramofonem s ramię taka podkładka lub z większym wkładem metalowym . Wkładka minimum dual dmg95 z oryginalna iglą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku dobrze dobranego systemu Grundig faza będzie praktycznie na każdej płycie o ile realizator nie wykastruje nagrania z barwy i ekspresji :) Przyznam, że nie pamiętam już kiedy ostatnio słuchałem źle odtworzonej płyty na Grundigu. Na Focalach trochę tego się trafiało, jedna na 10 czy 20, ale tam góra pasma jest wysunięta do granic. Ostatnio często u mnie gra i sobie słuchamy:

Benjamin Clementine - At Least for Now oraz I Tell a Fly

Susanne Sundfor - Music for People in Trouble

Flotation Toy Warning - Bluffer's Guide to the Flight Deck

Natalia Lafourcade - Musas

Rosalia - Los Angeles

Sufjan Stevens - Carrie & Lowell Live

Bruce Cockburn - The Charity of Night

Richard Dawson - Peasant

 

Takie tytuły, bo Moja ma fazę na taki lepszy pop, lżejszy rock. Niedawno poszła po ziemniaki do Biedronki, a wróciła z winylami Bjork, Blue Train Coltrane'a i Legend Boba Marleya. To do siebie wzięła na Grundig Studio 2020 z Box 300/500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie mam CD bo zacząłem od kolumn:) Pierw byly niedawno Grundigi 660b ale byly za male do pomieszczenia, malo basu i tylko hifi wiec udalo sie wyrwać 1500aprof Super hifi:) Wzmak tez od znajomego Sony ostatani przed serią ES i jakoś to dla mnie gra, mocy nie brakuje... Do tego koniecznie bluetooth koniecznie z Apt-X bo źródłem to kultowy smartfon LG G2 ( 24-bit/192kHz)

A slucham tylko Radio Vintage i Radio Del Mar tego samego wydawcy ze Sklepu Play, nawet niezła jakość dzwięku -sprawdźcie sami!!!

1500tki grają super, cykają jak trza, az boję sie pomyslec jak by graly z CD:)

Ale radia Vintage nie ma na CD;)

Adam 37lat z Raciborza, woj. Śląskie:)

 

 

Sorry 38lat:)

Oczywiscie bass na 0, treble na 0, tylko loundess i niczego nie brakuje.

 

 

Nawet telewizję słucham na Grundigach więc grundigowiec ze mnie pełną gębą;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znam podobne rozwiązania to same głośniki Grundig dają może z 10-15% efektu końcowego brzmienia Grundig, przy odrobinie szczęścia trochę więcej. Zanim zagrają tak jak potrafią jeszcze długa droga. Ostatnio pozmieniały mi się proporcje tutaj. Pół roku temu oceniałem system z urządzeń polecanych na 60%, dostrojony na 80% możliwości brzmieniowych, tak teraz system z urządzeń rekomendowanych określam na 40% możliwości, dostrojony na 60%. Dobre 30% jakości w systemie dostrojonym wnosi samo ustawienie, złapanie prawidłowych rozmiarów sceny stereo wszerz i wgłąb. Bez zmian akustyki ścian przy zmianie paru centymetrów w ustawieniu na scenie robi się bałagan, znika wymiar głębi, źródła pozorne na siebie zachodzą i wzajemnie tłumią, znikają wszystkie szczegóły, ginie gdzieś cała masa informacji. Nie można tego tłumaczyć np. osiągnięciem liniowości bliskiego/średniego pola, bo stratę informacji słychać nie tylko w miejscu odsłuchowym, sweet spocie, ale też z drugiego pokoju. A teoretycznie głośniki wypuszczają z siebie cały czas ten sam sygnał... Grundigi pod względem ustawienia potrafią być naprawdę wredne ;)

 

ps. proszę % brać w przybliżeniu jako szacowaną subiektywną poprawę brzmienia, z przymrużeniem oka, nie są to obliczenia matematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno problem w ustawieniu Grundiga stanowią standy i większe pomieszczenie. Zawsze w takim przypadku jest problem z akustyką . To jest wyzwanie z wytłumieniem i adaptacją pomieszczenia . Czym bardziej kwadratowe wymiary tym gorzej. Czym większe różnice w wymiarach szer, dług, wysokość tym lepiej . Najlepszym ustawieniem jest regał wysokość 54-58cm nie zależnie od głośników nawet tych większych 1500a prof tl800 itp Łatwiej można uzyskać dobre ustawienie w bliskim polu o ładnej przestrzeni i barwie. Przeważnie trzeba kupić dwa regały najdłuższe mają po 1,5m. Zagospodarowanie regału jest dużo łatwiejsze i daje bardzo dobre efekty akustyczne .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej można uzyskać dobre ustawienie w bliskim polu o ładnej przestrzeni i barwie.

 

Tak, przesuwałem kolumny, próbowałem, słuchałem i wyciągnąłem z tego ten sam wniosek. Co prawda traci się nieco w zejściu basu, ale w bliskim polu wszystkie pozostałe cechy brzmienia są znacznie, znacznie lepsze. Mała strata, a duży zysk. Dzięki tym próbom wiem już do czego te Aktiv Box są zdolne pod względem przestrzeni. Jeszcze muszę dopracować tylko głębokość sceny, bo na niektórych nagraniach w jazzowych trio czy kwartetach perkusja gra dobre 30 metrów za fortepianem, a to nagrania z klubów. Jest to bardzo efektowne (głębia sięga po linię horyzontu) na płytach Tangerine Dream, JM Jarre'a i dające czytelnie poukładane grupy instrumentów na nagraniach z dużymi składami orkiestrowymi, chórami, big band, ale w jazzowych klubach nie ma takich olbrzymich scen. Nie wiem jeszcze czy szukać złotego środka czy zostawić tę nieco podrasowaną głębię jak jest. Czas pokaże. Czystszy prąd, dodatkowo drobna zmiana w cd, mam wreszcie selekcjonowaną kostkę dac, i myślę, że też byłbyś zadowolony z tego jakim dźwiękiem ten system u mnie gra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czystszy prąd, dodatkowo drobna zmiana w cd, mam wreszcie selekcjonowaną kostkę dac,

 

A możesz coś więcej? :) I druga prośba w jakiej odległości masz kolumny przy bliskim odsłuchu (odległości od ścian i między nimi).

____________________________________________

.............nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by ciągle gonić go!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej 3xups z trafami separującymi. Niedługo dojdzie 4-ty i w systemie każdy kabel zasilający będzie miał własny ups z trafem.

http://www.audiostereo.pl/klub-milosnikow-starych-grundigow_47310.html/page__st__2610?do=findComment&comment=4133336

 

Aktiv Box 40 skręcone osiami na fotel/kanapę, oś kolumny od frontu do ucha odległość około 165-170 cm. Ściana za moimi plecami w odległości około 5m. Odległość między narożnikami wewn. przednimi kolumn: 200 cm. Stand wysokości 45 cm.

 

Lewa kolumna:

Narożnik prawy tył - ściana tył : 54 cm

Narożnik lewy tył - ściana tył : 78 cm

Narożnik lewy tył - ściana lewa : 120 cm

Prawa kolumna:

Narożnik lewy tył - ściana tył : 52 cm

Narożnik prawy tył - ściana tył : 76 cm

Narożnik prawy tył - ściana prawa : 310 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to rozsądnie czyli bliskie pole niezbyt szeroko kolumny skierowane na ucho i niesymetrycznie ustawione czyli nie centralnie w pokoju. W mniejszym pomieszczeniu za kanapą od razu ściana duże wytłumienie i kanapa bardzo mięsista i chłonna. Rysunek mojego ustawienia jest na forum. W dużych pomieszczeniach działamy podobnie ale właśnie za kanapa zostawiamy duża odległość a słuchamy blisko głośników tak jak u 4m. Kolumny korzystniej jest na dłuższej ścianie ustawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem u siebie wszystkiego co mi przyjdzie do głowy, ustawienia na róznych ścianach, ustawienia w narożnikach, ale bez porządnej adaptacji akustycznej takie ustawienie okazało się zdecydowanie najlepsze pod względem jakości dźwięku. Jak bardzo ważna jest kwestia znalezienia optymalnego ustawienia w przypadku Aktiv Box zrozumiałem dopiero, gdy się w nim znalazły. Naprawdę dobrze grają ustawione w dwóch konkretnych miejscach pokoju, plus minus parę cm. Na przykład szerokość bazy 205 cm i środek sceny gubi nasycenie, namacalność. Scena się poszerza, zyskuje powietrze, głosy zwiewność, ale na 210 cm są już bladymi cieniami bez wypełnienia, a jednolitość sceny zostaje zaburzona. Powstają jakby dwie sceny, prawa i lewa z pustym środkiem. A w nagraniach stereo w środku zazwyczaj najwięcej się przecież dzieje. Aktiv Box na 45 cm do ściany tył i nie ma głębi, powietrza, źródła na siebie zachodzą, tłumią nawzajem, część informacji zostaje zagłuszona. Aktiv Box na 60 cm do ściany tył i część źródeł pozornych jest za daleko i za cicho, część informacji zostaje utracona. Różnice milisekund w odbiciach są tutaj doskonale słyszalne. W optymalnym ustawieniu nagrania bardzo szumią, wyraźnie słychać kiedy na scenie pojawiają się nowe szumy zwiastujące nowe źródło pozorne. Kartkowanie nut w nagraniach klasycznej jakby ktoś przez cały czas wertował grubą książkę telefoniczną, szuranie nogami, gdy dana grupa instrumentów kończy partię, a muzycy odchylają się i skrzypienie, gdy korzystają z oparcia krzeseł. Szmery pocieranych ubrań przy ruchach, stuki smyczków składanych na instrumenty, wreszcie dyrygent, który niemal drepcze z nogi na nogę prowadząc muzyków raz z prawej, raz z lewej. Z wysiłkiem brane oddechy, stęki, pomruki, kaszlnięcia i kichnięcia z sali... Mikrofony są bardzo czułe i to wszystko zbierają, ale jeżeli system jest nawet zdolny do ich odtworzenia to źle ustawiony nie przekaże całej masy tych drobnych informacji. Zgadzam się, nie są one pierwszoplanowe, ale wzmacniają wrażenie realności słuchanego koncertu. Tym bardziej, że w Grundigu mamy w dobrej jakości to co dla odbioru muzyki najbardziej istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Mam na zbyciu, może komuś się przyda (cena dla klubowiczów zawsze niższa :) ):

 

- sprawne głośniki średniotonowe z Grundig Box 650Prof (pasują do 650 850a 1500a Prof) - komplecik ze śrubkami i podkładkami - symbol 19155-023.11,

- niesprawne głośniki wysokotonowe z Grundig Box 650Prof (symbol 19135-016.01) - również cały komplecik,

- oryginalne zwrotnice z Grundig Box 650Prof (śrubki i gumowe podstawki również) - czyli komplecik,

- cały zestaw Sanyo JA220 (deck, wzmacniacz i tuner),

- przedwzmacniacz Grundig MXV 100 plus końcówka mocy Grundig MA 100,

- odtwarzacz CD Philips CD 150,

- odtwarzacz Denon DCD 1000 (czyli to samo co DCD 1100 tylko bez pilota).

 

Jak ktoś zainteresowany to proszę o priv.

____________________________________________

.............nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by ciągle gonić go!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczyłem dzisiaj ustawienie kolumn 650Prof w bliskim polu. Najpierw położyłem je na bokach tweeterami do środka, kiepsko, potem basowymi do środka już lepiej tylko....rozjechał się całkowicie dźwięk. Nie znalazłem ani jednego miejsca gdzie mógłbym poprawnie usłyszeć utwór mono (czyli mieć go idealnie pośrodku). Albo leciało w prawo, albo w lewo (przy takim ułożeniu w jednej kolumnie mamy średniotonowy wyżej, w drugiej niżej i to samo z tweeterami). Postawiłem jak Bozia przykazała, pochyliłem w dół i jest idealny spot :) mono gra jak trzeba, a już myślałem, że mam coś z głośnikami/zwrotnicami.

 

Z polecanych przez Grega wzmacniaczy zawitał Nordmende PA 1340, ma w sobie coś. Z dobrym źródłem robi robotę, chociaż dolne rejestry nie są tym czym bym chciał.

 

post-27517-0-64210700-1517953311_thumb.jpg

____________________________________________

.............nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by ciągle gonić go!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś sklasyfikował tą końcówkę z przedwzmacniaczem w porównaniu do sanyo ja 220 lub tego Nordmende pa 1340

 

Sanyo JA 220 to taki wzorzec barwy dźwięku. Ma niedostatki w niższych rejestrach (co można wyciągnąć z zasilacza od domofonu? ;)) nie jest super rozdzielczy, ale......ma barwę. Nordmende podobnie, w moim przypadku lepszy bas, co do reszty mniej więcej podobnie. MA 100 z przedwzmacniaczem..hmmm...gra inaczej, nie czaruje, robi swoją robotę. Według Grundiga to Spitzenklasse czyli najwyższa klasa, neutralny przekaz.....czy taki lubimy? Jak widać na przykładzie JA220 chyba nie :) Wolimy trochę przekłamań, niedomówień barwnych opowieści o dźwięku nie do końca idealnym, ale za to jak wspaniałym. I to co zawsze powtarzam, każdy słyszy inaczej, każdy ma inne preferencje, warunki odsłuchowe itp. itd. Zapraszam na odsłuch :)

____________________________________________

.............nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by ciągle gonić go!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości połączyłem Box 650 pro z Telefunken RA200.

Bardzo przyjemny wzmacniacz, chłodzony cieczą :)

Ciekawe zestawienie, dobra barwa i całkiem spora moc (trzeba uważać z gałką).

Cena śmieszna ale dźwięk jak najbardziej poważny. Mi się spodobało.

Podobne doświadczenia mam z Dual CV1460.

Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj http://www.audiostereo.pl/klub-milosnikow-starych-grundigow_47310.html/page__view__findpost__p__2138508 Greg wymienił listę ciekawych kolumn z stajni Grundiga... miałem sporo kolumn z tej listy i tak przy odpowiednio dobranej elektronice, pokoju one grają spektakularnie, bez wstydu. W klubie jest sporo informacji co z czym zagra, część kolegów modyfikuje zwrotnice, podłącza inna elektronikę i też chwali.

Przede wszystkim słuchaj i nie sugeruj się opiniami. Twoje kolumny też mają potencjał.

 

Prawda

 

ELO WSZYSTKIM

ŚWIĄTECZNY KRÓLICZEK ZAPYTUJE CO NOWEGO W ŚWIECIE GRUNDIGA?

DAWNO NIE BYŁ MNIE NA FORUM......PORA ODŚWIEŻYĆ SIĘ TROSZKI...

CZEGO SŁUCHACIE NA GRUNDIGACH ,A CZEGO NIE?

JAKIE PŁYTY POLECACIE?

KOMU W POLSCE NAJLEPIEJ BRZMI ZESTAW GRUNDIGA I JAKI ? :):)

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ELO P.27 :)

 

W świecie Grundiga nowe są przeważnie płyty z muzyką, przynajmniej u mnie ;) Z innych ciekawostek to przeanalizowałem sobie dokładnie dźwięk Philips CD960 i Philips CD304. O tym jednak napiszę może później, a teraz podam przykład jak dziwny jest ten swiat. W poniedziałek system grał mi jakby słabiej, ale zwaliłem to na karb poweekendowego zmęczenia i przejścia do szarej rzeczywistości tygodnia. Uznałem, że może trafiła się słabiej nagrana płyta. We wtorek nie dało mi to już spokoju, bo wyraźnie czułem, że czegoś w brzmieniu brakuje. Coś się przymuliło, dynamika spłaszczyła, uciekło trochę życia i swobody z muzyki. Myślałem, że może źle wcisnąłem przyciski albo gdzieś źle podłączyłem kabelki przy okazji porównań odtwarzaczy Philipsa. Nie ma wyjścia - trzeba sprawdzić, ale wszystko z tyłu urządzeń było podpięte prawidłowo. Stwierdziłem, że jak już sprawdzam to wezmę próbnik i sprawdzę jeszcze kable zasilające pod katem polaryzacji systemu. Bingo - to było właśnie to :) Prawdopodobnie podczas sprzątania "wypięły się" wtyczki odtwarzacza oraz przewzmacniacza z ups i zostały włożone odwrotnie. Po wpięciu wtyczek zgodnie z oznaczeniem faza/neutralny wszystko wróciło do normy i znów zagrało tak jak jestem przyzwyczajony. Polaryzacja całego systemu to niby drobiazg, ale jednak okazało się, że to bardzo istotna rzecz dla dobrej jakości dźwięku.

 

Bardzo ciekawe jest też to, że im dłużej gram na tym systemie tym gra mi on lepiej, a więc zupełnie odwrotnie niż działo się do tej pory. Przeważnie wraz z osłuchaniem, przyzwyczajeniem się do brzmienia pojawiały się pierwsze uwagi, zastrzeżenia, wady. A przy zestrojonym Grundigu uczę się możliwości systemu i parę razy zostałem zaskoczony tym, że może on zagrać lepiej niż myślałem. Wraz z czasem z nim spędzonym doceniam go bardziej. To taka dodatkowa satysfakcja oprócz płynącej tej z tego jakim brzmieniem system gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.