Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  337 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

a za jaką kwote warto - koleś idzie na targowanie?

uwzględniając zakup takowych od Ciebie :)

 

IMHO góra 400 zł o ile reszta jest sprawna i oryginalna. Nie mam więcej wysokotonówek, zostały mi średnie.

____________________________________________

.............nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by ciągle gonić go!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami można upolować zepsute oryginały i dać je do naprawy (ostatnio nawet takie sprzedałem), ale to znowu koszty. Lepiej poczekać na okazję (ebay niemiecki, kleineanzeige lub nasze rodzime portale). Od czasu do czasy coś się pojawia.

Z moich doświadczeń wynika, że koszty to jedno, a drugie to kwestia, że rzadko kiedy naprawiany głośnik zagra jak przed naprawą. Znam przypadki kolegów, gdzie koszt nowego głośnika wynosił dobrze ponad tysiąc zł, więc zdecydowali się na naprawy, bo tylko lekko dzwoniły i były do uratowania (zalewana imprezka, inne to wygrzewanie głośników specjalną płytą audiofilską do wygrzewania głośników średnio głośno, ale przez całą noc). Po naprawie 'z polecenia' przyznali, że niestety kolumny grają inaczej, także w stosunku jedna do drugiej. Być może na tweeterach będzie to nieco mniej słyszalne ze względu na zakres poza największą czułością słuchu, ale to tylko przypuszczenie. W tych przypadkach można było kupić nowe u dystrybutora czy z innego źródła. W przypadku vintage najbezpieczniej i najtaniej jest mieć w zapasie drugą parę ulubionego modelu, co sam praktykuję i polecam. Przy głośnikach z ogłoszeń trzeba też uważać, żeby nie kupić egzemplarza już naprawianego. Czasami sprzedający nie wspomni o tym na aukcji pisząc "sprawny", ale po zadaniu wprost pytania odpowie, że był naprawiany. A czasami odpowie, że nie był naprawiany, a głośnik był - loteria :) Nie zdziwię się wcale, gdy uszkodzone głośniki, które sprzedałeś wkrótce wypłyną jako nówki odnalezione przypadkiem w szafie u dobrego wujka, miłośnika Grundigów ;)

 

O ile pamięć mnie nie myli we wcześniejszych wpisach tutaj kolega reart opisał jak zlecił naprawę głośnika Grundig i było to robione na dwa razy. Fachowiec musiał poprawić robotę innego fachowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamięć mnie nie myli we wcześniejszych wpisach tutaj kolega reart opisał jak zlecił naprawę głośnika Grundig i było to robione na dwa razy. Fachowiec musiał poprawić robotę innego fachowca.

 

tak, Artur wspominał o tym, ale też jeden z kolegów jaśko odświeżał gwizdki i średniotonowce u Arka z Sosnowca - nie wiem czy Arek jeszcze robi zajmuje się tym tematem, ale z tego co pisał jaśko to Arek miał nawet tą maź (ta lekko klejąca), którą jaśkowi ponownie nasmarował gwizdki etc. Podobno słyszalna poprawa. Paru kolegom i mnie Arek naprawiał głośniki -mogę polecić. Niestety nie trafiło na naprawę grundigowych głośników :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ten wpis:

 

http://www.audiostereo.pl/klub-milosnikow-starych-grundigow_47310.html/page__st__450#entry2277185

Napisano 17.09.2011 - 17:41

 

Lepka błyszcząca ciecz.. Czy wiecie co to? Posmarować pędzelkiem chyba każdy potrafi, więc tylko dowiedzieć się co to i zakupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Mam pytanie odnośnie monitorów Grundig fine arts bx1i bx2. Do rzeczy :) posiadam bx1 i powiem szczerze że naprawdę odpowiadają mi te kolumny choć jak każdego dręczy mnie czy model wyższe zagrają dużo lepiej. Mam możliwość kupienia bx2 i zastanawiam się jak graja. Nie ukrywam że bx1 są wg mnie na granicy grania bardzo jasnego i obawiam się że bx2 zagrają jeszcze jaśniej, a może się mylę. Czy jest tu ktoś kto słuchaj bx1 i bx2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Niestety okazało się że z moich kolumnach Aktiv Box 20 ktoś wsadził nieco inny głośnik niż w oryginale. Model tan sam, niestety wersja 8ohm (oryginał ma 8 ohm). Na ebayu chcą straszne pieniądze za taki głośnik, już chyba lepiej kupić całe uszkodzone kolumny. W związku z tym moze ktoś ma taki głośnik na zbyciu za rozsądniejsze pieniądze. Głośnik średniotonowy Grundig 19155 023.11 7ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepka błyszcząca ciecz.. Czy wiecie co to? Posmarować pędzelkiem chyba każdy potrafi, więc tylko dowiedzieć się co to i zakupić.

Nikt nie wie? To podpowiem, że można się tego dowiedzieć po 2 minutowym szukaniu w google ;) I wcale nie trzeba tego sprowadzać z Ameryki czy innej Japonii. Nie wiem czy to jest producent, którego używa pan Arek, ale buteleczka na około 10 par wysokotonowców kosztuje od 17,20 zł, więc nie wypada nie sprawdzić. Tyle, że takich mazi jest więcej na rynku i bądź tu mądry którą wybrać... Pożyjemy, zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nie nadają się za bardzo. Grają jasno, ostro, a do tego kick nie będzie miał kopa.
Dziękuję, o taką odpowiedź mi chodziło. Edytowane przez DjTechnics

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Nie nadają się za bardzo. Grają jasno, ostro, a do tego kick nie będzie miał kopa.

No właśnie nie do końca się z tym zgodzę.

Nie wiem co prawda z jakim sprzętem słuchałeś.

Owszem mają lekko wycofaną średnicę w stos do 650 pro, ale bas całkiem przyzwoity, oczywiście nadają się raczej do mniejszych pomieszczeń.

Nie mają też takiej klarowności i analityczności jak 650pro, ale z sanyo ja-224 GAT grały całkiem przyzwoicie i właśnie muzyka elektroniczna wypadała nieźle, gorzej trochę było z muzyką poważną.

Grundigi są bardzo czułe na okablowanie i tym można sporo ukształtować dźwięk.

 

edit. literówka

Edytowane przez boomaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabylem box 400, kable sa w nich "na stałe". W moim przypadku jest okolo 10 cm kabla oryginalnego a dalej przylutowany przewod blizej nieokreslony.

Mam zamiar zaaplikowac jakis przyzwoity kabelek, w zwiazku z tym prosba o sugestie i podpowiedzi jaki kabel zastosowac. Zakladana dlugosc to 2,5m, przekroj to 1,5mm2. Glosniki beda najczesciej wspolpracowac z ja220 oraz ja224.

Jednoczesnie pozdrawiam wszystkich zyczac Zdrowych i Wesolych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka, swojego czasu zaaplikowalem do box 450 i ja220 kabel posiadajacy status kabla roku chyba 1998 Reson, cena okolo 50 zł/m i dupa.

Brzmienie zrobilo sie dojrzale poukladane ale gora wyostrzyla sie nie do przyjecia i bas stal sie zbyt lekki. Porownanie mialo miesce w odniesieniu do jakiegos Prolinka 1,5mm2 z dodatkowym rdzeniem basowym, po ponownym wpieciu Prolinka zrobilo sie neutralniej i dynamiczniej. A Reson jest przeciez tak wychwalanym kablem i jak to wytlumaczyc.

Mam takie typy: Melodika BWC, Melodika Purple Rain, Bridge Elit, wspomniany przez kolegę Prolink oraz Bandridge. Wszystkie typy dotyczą przekroju 1,5mm2.

I bądź tu mądry.

Zastanawiam sie czy lepiej podpiac sie do zwrotnic czy dolutowac do 10 cm kabli oryginalnych cyną Siltech'a z domieszką srebra. Boje sie dostawac do zwrotnic aby nie ingerowac w szczelnosc kolumn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie zgodze sie, sama jakosc polaczenia jest inna, jest to opinia zawodowych lutownikow. Sam menisk, ktory tworzy sie przy zalewaniu zwyklej cyny i cyny Siltecha ze srebrem jest wprost przeciwny co swiadczy o szlachetnosci spoiny, kolor spoiny jest zupelnie inny. Takze prosze nie zabierac stanowiska nie majac zielonego pojecia o jakosci polaczen lutowniczych w odniesieniu do rodzajow cyny.

Jesli ktos poczul sie urazony, to trudno. Moj brat od 30 lat zawodowo trudni sie lutowaniem wiazek w aparaturze medycznej i przeprowadzil szereg testow i doswiadczen w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie do końca się z tym zgodzę.

Nie wiem co prawda z jakim sprzętem słuchałeś.

Przerabiałem ten temat, to bez znaczenia z jakim sprzętem. Box 550 prof. to malutka kolumna z malutkim głośniczkiem, a na dodatek zamknięta, bez użycia bas-refleksu. Osoby zajmujące się el-muzyką mają nieco inaczej ukształtowane postrzeganie dźwięku poprzez kontakty z nagłośnieniem po parę kW na stronę w klubach lub kilkadziesiąt przy open-air. Nie bez znaczenia jest też sam charakter muzyki elektronicznej, w której akcent położony jest na inne aspekty brzmienia. Mam kolegów DJ z pełnym bookingiem, którzy dłubią również swoje rzeczy w Cubase'ach, Tracktionach, Reaperach, grają live'y z żywymi instrumentami (tak się poznaliśmy). U siebie chłopaki grają na Adamach, KRK i Genelecach, więc pojęcie o brzmieniu mają. Nie są to chłopaki od Altusów ;) Słuchaliśmy u mnie paru ich rzeczy na Grundigach i zaraz chcieli ten dźwięk do siebie do studio, ale mniejsze paczki, bo miejsca mało. Posłuchaliśmy więc tego co miałem. Mniejsze od Aktiv Box 30 określili jako dźwięk anemiczny, bez energii, z kickiem, jak to określili, jakby pukaniem patykiem w mały pusty karton. Małe Box nie grały też nut basów (generowanych softem), które po prostu leżały poza ich słyszalnym pasmem przenoszenia. Dyskwalifikacja była bardzo szybka.

 

Takich rzeczy kablem nie skorygujesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Mam kolegów DJ...

No to chyba mamy inne pojęcie co do dobrze podanej muzyki ;)

Wybacz żaden DJ nigdy nie będzie melomanem, choćby nie wiem jakiego sprzętu używał.

Muzyka elektroniczna też jest bardzo zróżnicowana i nie każdy lubi dubstep czy techno.

 

Ale gusta nie podlegają dyskusji.

 

Teraz rozumiem przez jaki pryzmat patrzysz na sprzęt i nasz postrzeganie tutaj znacznie się różni.

Każdemu wg potrzeb i upodobań.

 

Weź tylko pod uwagę, że piszesz ze swojego punktu "słyszenia" a to nie zawsze pokrywa się ze "słyszeniem" innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie: szukam zestawu do salonu około 30m2 i myślałem nad GAT. Zastanawia mnie tylko jakie realnie pieniądze należałoby wyłożyć, bo rozrzut jest duży.

Zależy mi przede wszystkim na estetyce, więc najprędzej chciałbym 1500a proffessional, albo Aktiv Box 30.

Tylko czy to nie jest za drogo:

https://www.olx.pl/oferta/grundig-super-hifi-active-box-30-CID99-IDrtz09.html#f25eae4232

?

Myślę również nad źródłem, które by z tym zagrało, bo nie ukrywam że streaming/granie z peceta miałoby również znaczenie. Zastanawiam się, czy FIIO D03 Taishan na Tomanku fajnie się z tym zgra, bo ten maluch mi tak analogowo brzmi, trochę wintydżowo.

Jakieś sugestie gdzie i w jakich pieniądzach szukać?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

nic o mnie nie wiesz...

To na pewno ;)

4m nie odbieraj tego jako ataku na siebie.

Cieszę się, że jest taka różnorodność i muzyczna, i upodobań. Każdy może coś znaleźć dla siebie i o to chodzi.

Chciałem tylko zaznaczyć, że to co jednemu jest ambrozją, drugiemu nie smakuje wcale (delikatnie mówiąc).

Pozdrawiam i pozytywnych wrażeń muzycznych życzę, bo w końcu tak naprawdę chodzi o muzykę, prawda? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.