Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  337 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Grundigi 650 to taka miniaturyzacjia  kolumn  do malych pomieszczeń tego co oferują Avantgarde te największe w wielkich pomieszczeniach.  Byliśmy zgodni z MLB i reart . Oczywiście wyrafinowane jest mniejsze ale bez pośredniego porówania nie odczuwa się tego. Czyli jak ktoś ma Avantgarde i chce przenieść ten klimat  na regale w  małym pomieszczeniu to 650prof z odpowiednim systemem  zapewniam uzyska to.

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu ‎2019‎-‎02‎-‎22 o 18:57, gregaudio napisał:

Miałem 6040 i wydawał się na sterydach musiałem go modyfikować żeby stał się bardziej naturalny. Fakt że był cichy zero szumów itp efektów to była jego zaleta , ale wpinałem r 7150 i pomimo szumów dżwięk był bardziej urokliwy.

Jak byś scharakteryzował 6050  ,7020 i 5020  do kenwooda  kt 6040   bas średnica wysokie scena szumy. barwa takie odczucia , wtedy będę wiedział co się spodziewać .   Z tego co wiem to najlepsze oceny miał 5020 .Z kenwoodami jest jeden problem ich displey wypala się i nie równo świeci  to typowa wada  przynajmniej w 6040.  Dlatego kenwoody omijałem .

Kupiłem tuner w okazyjnej cenie pasujacy wygladem do 3020  tak w ciemno bo okazja i świetne oceny odsłuchowe , jak przyjdzie to się pochwale co z tego wyszło

Na początku chciałby zaznaczyć, że w mojej ocenie kierowałem się jakością odbioru w bardzo trudnych warunkach (niecka, góry i daleko od stacji nadawczych), z dobrą anteną kierunkową (podstawa, inaczej są fale odbite i czasami są dziwne rzeczy). Faktycznie najlepsze były odbiorniki Kenwooda. Trochę za Kenwoodem są Sony i Onkyo.

Potwierdzam, że w Kenwoodach wypalają się wyświetlacze. Dzwięk Kenwooda jest też niestety na sterydach, mam podobne odczucia (ale jest:)).  KT 6050 był jednym z pierwszych na który trafiłem a 5020 i 7020 były nieco słabsze i od razu je sprzedałem (chociaż lepsze od inny firm). Niestety nie pamiętam już dokładnie jak grały.

W międzyczasie,  z ciekawości zakupiłem do testu także T 7150 i faktycznie bardzo ładnie gra. Udało mi się też porównać Grundiga z Onkyo T4790 i Sony st- s505 ES podłączonych do Sansui i Pioneera HPM. Niestety 2500 aprof i V7000 mam teraz spakowane. Mogę powiedzieć że dla mnie różnice pomiędzy dźwiękiem Grundiga i Sony są ledwo zauważalne. Nie jestem audiofilem i nie chcę się wypowiadać nad dokładnym porównaniem, bo nie czuję się na siłach. Niemniej mogę udostępnić do testów Sony st-s505ES i Onkyo T-4790.  Kierunek Sony może interesujący gdyż spadły ceny modeli z serii 5XX ES, można je pozyskać już w granicach 150-250zł, w zależności od modelu.

 Radio jest dla mnie bardzo ważne, słucham prawie cały czas, bo muzyka jest żywa, chociaż przeszkadzają mi  reklamy i zmiana profilu niektórych stacji radiowych. Bardzo lubię też muzykę na żywo i koncerty wydane na płytach, zwłaszcza jak na nich byłem.  Bardzo rzadko słucham płyt studyjnych.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za te informacje w t 7150 trzeba dodać większe trafo napięcie 16 -17v  zmienne bierne   moc ze 70-100w trafo EI  . Poprawi się wypełnienie i barwa  . Tam jest malutkie trafo . Ale już nawet  fakt to ze taki prościutki tuner gra podobnie lub lepiej jak skomplikowane cyfrówki. .  To ciekawe 5020 ma wysokie noty w USA  ale na single trioda i  mini Jmlab . Myślę że tutaj jak zwykle ważny jest system. Często niepozorny nieznany tuner może zagrać lepiej od gwiazdy rankingowej. Oczywiście nie wykluczam ze cenione tunery nie zagrają . Kenwoody jakoś mi nie pasują sterydy i pewna nienaturalność co potwierdzasz.  . Poświeciłem teraz 4 dni na uzupełnienie wiedzy o tunerach z USA , Japonii i Europy. Analiza serwisówek stron tematycznych i forum . Kupiłem Gwiazdę może jutro będzie . Jestem bardzo ciekawy i powiem  podniecony  tym zakupem i odsłuchem na nad 3020 i 650prof . Czuję że może zagra jak cd 7550 i to by było piękne. to takie marzenie:) Dodam że katuje rpc 600 codziennie po 10 godzin . Powiem że gra coraz lepiej z dnia na dzień . Myślę ze te kloce jak się kupi to nikt od lat nie słuchał i są zastane elektrolity. U mnie stał z  rok . Teraz naprawdę nic mi nie brakuje , a   trochę temu nie  było tak fajnie. Trzeba z miesiąc rozegrać sprzęt a potem ocenić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz nawet przemknęła mi taka myśl ale nie. Nie mam zbyt dużo praktyki z tunerami i 4 dni siedziałem i analizowałem materiały z forum USA Japan , Europa. ściągnąłem z 30 serwisówek i analizowałem opinie ze schematami . W końcu  i tak przypadkowo  kupiłem  bo okazyjnie  cenowo topowy z dobrymi recenzjami. Sprawdziłem konstrukcje w servisie  manual super szokująco dobrze.. Kenwooda  omijam   miałem 6040 i L07mkII analogowy te sterydy w cyfrowych  i padający displey , analog za kilka tysiaków bezpłciowy.  Marantze czym droższy tym gorszy  2100 poziom grundiga 7150 a 2110 2130 okazuje się że to wygląd tylko i cena kolekcjonerska  . Najlepiej grały amplitunery podpięte jako tunery do v1700 czy ja 220. Powiem że te rankingi też trzeba z przymrużeniem oka patrzeć. Jak ktoś testuje 200 tunerów w tym samy systemie to wchodzi jeszcze opcja że jeden tuner lubi ten system a inny nie pomijając  jego bezwzględne walory jakościowe. Tak potraktowałem te listy najlepszych. wygrzewa się bo pewnie większość z nich to leżaki i wymagają uformowania elektrolitów. Jak dojdzie do siebie to coś napisze jakie wrażenia.

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia robione pierwszej generacji cyfrówką :) Wtedy to kosmos że bez kliszy . Kosztowała sporo a jakość cienka  ale dało się skopiować na kompa. Tak dokumentowałem  moje kupione cacka

112200 copy.JPG

IMG_0361 copy.JPG

IMG_0369 copy.JPG

IMG_0375 copy.JPG

IMG_0381 copy.JPG

IMG_0652 copy.JPG

IMG_0688 copy.JPG

IMG_0790 copy.JPG

IMG_0809 copy.JPG

dlown2 copy.JPG

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Może  ktoś miał inne tunery od 7500 7200 7150  które znamy  i  może się  podzielić odczuciami .

Było ich sporo.   lista to:

t20

t30

t35

t 7150

t7000- st 1000 slime obudowa  

t7200- st 1500 slime obudowa

t7500-  st 6500 slime  obudowa

st 2000   slime obudowa

st 6000 slim

t 1000

t3000

t5000  

produkcja Portugal projekty czysto Grundiga

T1700 itp to już sanyo 

powyżej to już produkcja  projekt philipsa czyli t9000 , 903 itp  philips w ładnej obudowie

wcześniejsze tunery  też mile widziane.

miałem t 20 i tak sobie nie urywało d..py , ale to może też kwestia wzmacniacza v20 bo nie słuchałem go w innej konfiguracji .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuner po ruźnych kombinacjach dopasowany podłączyć bezpośrednio brakowało mu ubarwienia takiego jak cd 7550 , ale scena 3 D  i czystość na jawyźszym poziomie jakie słyszałem w tunerze . Kombinacje różnymi kablami niewiele pomogły .Myślałem  źe trzeba grzebać w nim wymienić oampa  jakieś kondy itp triki, ale przypomniałem sobie o swoim lampowym buforze od arcama. Wziąłem go z kablem kabel talk professional 2 0,5m  , i sprawdzonym w bojach chinczykiem 2m.  Pierwsze słowa jakie powiedziałem WOW! Piękne soczyste brzmienie pięknie ubarwienie głębokie  głosy prowadzących audycje trudno opisać jak lampa z super 3d emocjonalnym mocnym basem o odpowiedniej okrągłogłąści .Ta stereofania WOW.  Nawet jak w mono się słucha jest ok tak wciąga ten czaruś.   W stosunku do rpc 600 dźwięk bardziej angażując o tym ubarwienia , więcej emocji i Energi na basie a zarazem ten spokój i nie agresywanosć na średnicy i wysokich. Większa scena i lepiej uporządkowana . Lubie słuchać rpc 600 tym bardziej teraz to radio z nad 3020 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuner plus mój bufor z Arcama  spełnił  moje oczekiwania wow ale sam tuner nie był optymalny w systemie  nad 3020 gat box 650prof cd 7550.Tuner bardzo niepozorny slim 4 cm  przednia ścianka  minimum bajerów tylko niezbędne funkcje  . W zamian  odlewana magnezowo aluminiowa obudowa 5,9kg  , dwa transformatory zero miejsca środku napchany do pełna. Można dokupić oddzielnie  drugi  moduł programatora stacji  4,5kg odlew i trzeci skrzyneczka  sterowanie obrotową anteną połączenie pomiędzy urządzeniami taśmą z mikroprocesorem w tunerze. . Pełny system profesjonalny  ma otwory na mocowanie typu rack .Jak będę miał czas posprawdzam w innych systemach jak pasuje bo co system to inne wymagania.  W tym udało się bezinwazyjnie dopasować. Potencjał jeszcze został w zmianach w tunerze bo operacyjny wzmacniacz był dobry na tamte czasy teraz jest wybór w elementach. Teraz jednak  muszę coś innego dłubać :)

IMG_3122 copy.JPG

IMG_0109 copy.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiajac sprzęt na inny popiołem tuner z grundig v1700 gat i 650prof . Niestety tak jak  podejrzewałem to nie ta bajka w takim stanie nie pasuje zgranie . Nie będę wnikał w szczegóły ale nie sprawiło mi to przyjmności.Dwie opcje albo mocne grzebanie w tunerze , albo inny tuner co pewnie będzie tańszą opcją i lepszą .Bo przeróbka odstroi go  od nad  3020 a tego nie chce. Tak wychodzi moje motto źe system gra nie pojedyncze klocki. Jak ktoś chce coś napisać o swoich tunerach , niech poda jaki system to bardzo istotne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, gregaudio napisał:

Tuner plus mój bufor z Arcama  spełnił  moje oczekiwania wow ale sam tuner nie był optymalny w systemie  nad 3020 gat box 650prof cd 7550.Tuner bardzo niepozorny slim 4 cm  przednia ścianka  minimum bajerów tylko niezbędne funkcje  . W zamian  odlewana magnezowo aluminiowa obudowa 5,9kg  , dwa transformatory zero miejsca środku napchany do pełna. Można dokupić oddzielnie  drugi  moduł programatora stacji  4,5kg odlew i trzeci skrzyneczka  sterowanie obrotową anteną połączenie pomiędzy urządzeniami taśmą z mikroprocesorem w tunerze. . Pełny system profesjonalny  ma otwory na mocowanie typu rack .Jak będę miał czas posprawdzam w innych systemach jak pasuje bo co system to inne wymagania.  W tym udało się bezinwazyjnie dopasować. Potencjał jeszcze został w zmianach w tunerze bo operacyjny wzmacniacz był dobry na tamte czasy teraz jest wybór w elementach. Teraz jednak  muszę coś innego dłubać :)

IMG_3122 copy.JPG

IMG_0109 copy.JPG

 Chyba kompletnie nie mam słuchu, gdyż wcześniej testowałem tego Technics'a :(.  Nie wiem może też to kwestia zestawu? A może mistrz jest taki dobry.

Gratulacje z osiągnięcia celu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
 

Dzięki za te informacje w t 7150 trzeba dodać większe trafo napięcie 16 -17v  zmienne bierne   moc ze 70-100w trafo EI  . Poprawi się wypełnienie i barwa  . Tam jest malutkie trafo . Ale już nawet  fakt to ze taki prościutki tuner gra podobnie lub lepiej jak skomplikowane cyfrówki. .  To ciekawe 5020 ma wysokie noty w USA  ale na single trioda i  mini Jmlab . Myślę że tutaj jak zwykle ważny jest system. Często niepozorny nieznany tuner może zagrać lepiej od gwiazdy rankingowej. Oczywiście nie wykluczam ze cenione tunery nie zagrają . Kenwoody jakoś mi nie pasują sterydy i pewna nienaturalność co potwierdzasz.  . Poświeciłem teraz 4 dni na uzupełnienie wiedzy o tunerach z USA , Japonii i Europy. Analiza serwisówek stron tematycznych i forum . Kupiłem Gwiazdę może jutro będzie . Jestem bardzo ciekawy i powiem  podniecony  tym zakupem i odsłuchem na nad 3020 i 650prof . Czuję że może zagra jak cd 7550 i to by było piękne. to takie marzenie:) Dodam że katuje rpc 600 codziennie po 10 godzin . Powiem że gra coraz lepiej z dnia na dzień . Myślę ze te kloce jak się kupi to nikt od lat nie słuchał i są zastane elektrolity. U mnie stał z  rok . Teraz naprawdę nic mi nie brakuje , a   trochę temu nie  było tak fajnie. Trzeba z miesiąc rozegrać sprzęt a potem ocenić .

 

Dziękuję za info, pewnie się zgłoszę o pomoc z T 7150, ale to już w innym trybie (prywatnym).

Jeszcze co do Kenwooda, z tego co pamiętam z przed co najmniej 3 lat,  to 5020 był ostatnim sprzedawanym w USA i stąd może tyle komentarzy. Podobną konstrukcję miały 3300D, 5020, 7020, 990D i 6050. Rozwinięciem 5020 były 7020 (wyższy model) i 6050 i one już do USA nie trafiły. Chronologicznie, po 5020 i 7020 był 6040, ostatni był 6050. Konstrukcja 6040 była inna, została zmieniona i gra inaczej. Chyba poszło coś nie tak i w modelu 6050 oparto się o wcześniej sprawdzone konstrukcje. 6050 posiada już RDS i pilota. Dla mnie 6050 jest najlepszy z tej serii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  To kwestia dobrania systemu  i zawsze o tym pisalem  dlatego nie robie gat pojedynczych klockow. Podałem na jakim  sytemie  gra i tylko z moimi lampami bo bez tez nie szału.  podałem jakie kable same konkrety .Podałem również inny system na tych samych kolumnach I tez na lampach i te same kable   i  porażka  nie gra  .  Dodatkowo sprawdziłem źe lepiej  gra na ustawieniu 220 v a gorzej na 240. V . Sprawdziłem w sieci mam 235v :). Wszystko ma znaczenie ci którzy mnie znają osobiście i byli umie  wiedzą jak małe szczeguły mają znaczenie i skrupulatnie do tego podchodzę

Edytowane przez gregaudio
Zmiana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, filuterek napisał:

Dziękuję za info, pewnie się zgłoszę o pomoc z T 7150, ale to już w innym trybie (prywatnym).

Jeszcze co do Kenwooda, z tego co pamiętam z przed co najmniej 3 lat,  to 5020 był ostatnim sprzedawanym w USA i stąd może tyle komentarzy. Podobną konstrukcję miały 3300D, 5020, 7020, 990D i 6050. Rozwinięciem 5020 były 7020 (wyższy model) i 6050 i one już do USA nie trafiły. Chronologicznie, po 5020 i 7020 był 6040, ostatni był 6050. Konstrukcja 6040 była inna, została zmieniona i gra inaczej. Chyba poszło coś nie tak i w modelu 6050 oparto się o wcześniej sprawdzone konstrukcje. 6050 posiada już RDS i pilota. Dla mnie 6050 jest najlepszy z tej serii.

To jest  konkretna informacja miałem dwa  Kenwoody  i trochę innych. Potem przestałem  z osiem lat słuchać radia w domu i nie inetresował mnie ten temat. Teraz wracam  ale tylko dla siebie. Nie będę robił ani lamp ani stroił tunerów. Każdy musi sobie dopasować do własnego  ucha , Ja tylko napisze swoje doświadczenia co mi pasuje jak komuś się przyda to dobrze  .Inni też mogą się podzielić co im zagrało z Grundigiem lub Sanyo lub co im nie zagrało. To też dobra informacja.

Cd-dków miałem kilkadziesiąt i tutaj ma bardzo dobre rozeznanie .Tunerów lub ampli z dziesięć i nie zamierzam dalej brnąć w zakupy  no chyba że jakaś okazja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Branża  handlowa  czuwa  jak wcześniej nic ciekawego nie było w tunerach i kupiłem pierwszą okazję jaka była  , to dwa dni po wpisaniu modeli kenwooda   co są powyźej wartych posłuchania pojawilo się dwa 990sd i jeden 720 . PRZYPADEK? :) Wiem źe handlowcy mocno sprawdzają fora dyskusyjne  źeby uzasadnić  wygórowane  ceny na sprzęt dobrze oceniany.  300 zł to moźe jest rozsądna cena, ale więcej ? Zastanowił bym się mocno zwłaszcza za tuner .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.03.2019 o 18:27, gregaudio napisał:

  To kwestia dobrania systemu  i zawsze o tym pisalem  dlatego nie robie gat pojedynczych klockow. Podałem na jakim  sytemie  gra i tylko z moimi lampami bo bez tez nie szału.  podałem jakie kable same konkrety .Podałem również inny system na tych samych kolumnach I tez na lampach i te same kable   i  porażka  nie gra  .  Dodatkowo sprawdziłem źe lepiej  gra na ustawieniu 220 v a gorzej na 240. V . Sprawdziłem w sieci mam 235v :). Wszystko ma znaczenie ci którzy mnie znają osobiście i byli umie  wiedzą jak małe szczeguły mają znaczenie i skrupulatnie do tego podchodzę

Nigdy nie zapomnę jak kolega wchodząc do pokoju Pana Grzegorza pierwsze co zrobił to złapał w łapy 650a ustawioną skrupulatnie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Oryginalne grundiga mają wysokość 38zm .Według moich doświadczeń  to regał 55cm każde kolumny  bliskie pole  odsłuchu  to optymalne ustawienie..  Duże pomieszczenia już problem z akustyką . 1500 a prof jakieś 49 cm  2500 aprof to 45cm 850 aprof 55cm podstawki.

Jeżeli są poniżej  i ne ma pochylenia do góry to scena wokalistów  jest zbyt nisko. Nie chcę pochylać zbyt głośników bo po wibracji mogą spaść z podstaw . Można do woli sobie ustawić wysokość podstawek . Kupujemy pręt gwintowany 10mm 1 metr i nakrętki . Kupujemy rurki podstawki 30mm pod stół w marketach rurki długość  40cm jakieś 17-20zł szt . Docinamy rurki do odpowiedniego rozmiaru , potem wkręcamy  dopasujemy pręt z gwintem  i ustalamy długość . Docinamy.  Tak możemy mieć dowolna wysokość pod dane głośniki . Wysokość 45  cm do box 2500aprof ,49 cm do 1500aprof . 55cm do 850a 0prof . Jeżeli mamy podstawki niższe to trzeba pochylać kolumny do góry pod odpowiednim kątem .Ja wolę mieć na wprost zwłaszcza ja akustyka słaba pomieszczenia którą mam w dużym pokoju. Myślę że przydadzą się takie informacje.

 

IMG_3135 copy.JPG

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co sadzicie o kolumnach glosnikowych isophone?

Szukam czegos do V1700, mialem wczesniej podlaczone grundigi ls740 ale niestety musialem je zwrocic, graly bardzo ladnie, powiedzialbym miesiscie, szukam czegos w ten desen, chcialem 650 prof ale ceny i problem z dostaniem ich spowodowaly, ze zaczalem szuakc dalej.

LS 740 byl na isophonach i zaczalem celowac w ten przdzial - ktos probowal BS 35 lub 30/8?

Bede wdzieczny za slowko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Barthuss napisał:

Właśnie o to mi chodziło i takie kiedyś miałem do Box 30-ażurowe na 4 nogach metalowe i było OK.

Dobry efekt daje wytłumienie, odcięcie ich od podłogi, w wersji minimum np. kawałek wełny czy poduszka na dole między nogami ażurowych standów. Podobna zasada co przy wytłumieniu tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko w ustawieniu  1500 a prof jest dobrą podstawą 850a prof i zamiennie jak leży się na kanapie . To szybkie ustawienie  jak mamy dwa zestawy głośnikowe .  Na siedząco trzeba dodać z 12cm -15cm jakiś granit itp . Oczywiście standy będą lepsze , ale na bezrybiu i rak ryba przy szybkim sprawdzeniu.

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem długo w ten sposób w pozycji leżącej Box500, gdzie za standy były Box300. Teraz przerzuciłem do innego pokoju Box500 na komodę 2m szerokości, 40cm głębokosci i odezwały się tak wypełnionym i kontrolowanym basem, że takiego w Box500 jeszcze nie słyszałem. Wrażenie jakby komoda dodawała sporo watów wzmacniaczowi ;) Komoda jest solidna, bardzo ciężka, drewniana, więc albo tak posłużyła Box500 stabilna, niewzruszona podstawa albo budowa wewn. komody.

Dobry prognostyk, bo prawdopodobnie trafią wkrótce na tę komodę Box 650 prof. z systemem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Box 300, 400, 500, 650  prof  philips 544 to głośniki regalowe nie na standy jeżeli już to typu stoliczek z marginesem. Box 450 czy 550 zagra na regalle ale i na standzie. W  moim pomeiszczenia na regale zagrają i 850a prof I 1500aprof a nawet wielkie tl800 telefunken to kwestia pomieszczenia i wytłumienia. Ci co byli i słyszeli to wiedzą  że to możliwe i mają często problem z własnym pomieszczeniem źeby uzyskać podobny dźwięk. Nie raz w internecie  u grundigowców widzę puste pokoje z ustawionym system na krótszej  ścianie . Tam nic nie zagra nawet katarynka z 17 wieku.:).

Dostałem od zaprzyjaźnionego DJ  z 400 płyt cd oryginalnych za darmo bo przeszedł na komputer  .  Myślę źe  może  30  mi będzie pasowało reszta do młyna na przemiał.

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.