Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  337 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102

Rekomendowane odpowiedzi

W 650 prof nie ma tej gumy w oryginale jak jest to wywal  . Kable gat tylko są do systemow strojonych w tym przypadku 650prof. Wyjadkowo wybredne dopasowanie kabli.  Oryginały się nie nadają i kolumny źle grają z wzmacniaczami grundiga. Są  bez asygnacji i napisów chyba że swoje naniose to OEM  . Nie sprzedaje ich luzem bo nie prowadzę sklepu z kablami. To jeden z elementów systemu gat  który kosztował sporo pracy i pieniędzy zanim go dobrałem.  To nowy kabel zastępujący  poprzedni który od dawna jest nie do kupienia. Ten jest nawet ciut lepszy od poprzedniego. Sprowadzam  testuje kable z różnych krajów bo u nas są ograniczenia i niektóre firmy wycofały się z rynku . Ile wyrzuciłem chłamu  to sam wiem to naprawdę spora praca znaleść odpowiedni. Oryginał sprawdza się tylko w 1500a prof i 2500aprof prof. W innych juź nie zabardzo grają. Ja bynajmniej ich nie stosuję tylko w wymienionych powyźej. Reszta to dobrane innych firm.. Do każdej kolumny i wzmacniacza właściwie jest inny kabel  albo innej firmy  innej długości lub innej grubości. To bardzo precyzyjna zabawa zajmująca dziesiątki godzin nieraz źygać się chce po takim maratonie. Jak 20 utworów ktore znasz na pamięć od 15  lat słuchasz 40 razy dziennie przez  kilka tygodni  w różnych konfiguracjach . Ale niestety tylko w taki sposób jest możliwość wyłapania niuansów.  To tylko jeden aspekt gat a reszta też musisz przesłuchać swoje cincz modyfikacje zmiany . Każda zmiana  nawet jednego kondensatora musi być odsłuchania kilkakrotnie w pewnym odstępie czasu. Odrazu i po tygodniu wygrzania. Jak nie pasuje to wypad i następny , Nie jest romantyczne takie  słuchanie dla zestrojenia systemu.  Zanim będzie przyjemnie trzeba się katować dziesiąt dni  źeby uzyskać założony cel. Dlatego na podsumowaniu tego zbyt długiego wywodu nie podaję jakie stosuje kable i co zmieniam w sytemach.  Myślę źe spodkam się ze zrozumieniem  i tak sporo podaje co z czym słuchać.  Sam najpierw dobieram najoptymalniej oryginały  to podaję  informacje  potem je poprawiam i juź tego nie podaje. Samo wstępne dobranie jest bardzo istotne . Ludzi blądzą kupują przypadkowo i nie zagra nawet w oryginale. ak mają szansę na minimum dopasowania.

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2019 o 20:14, 4m napisał:

Zgodzę się, że to może robić wrażenie, bo sam przerabiałem ten etap ;), ale teraz dwie sprawy . Posłuchaj brzmienia danego utworu na autorskim koncercie z nagłośnieniem prof. o mocy kilkadziesiąt lub kilkaset kW.

J.M.Jarre lub K.Schulze rzadko przyjeżdżają do Polski ,a jak już są to nie koncertują w filharmoniach, a w przypadkowych miejscach. Nikt mi nie powie,że nagłośnienie w Stoczni i warunki odsłuchu na koncercie J.M.Jare'a można uznać za referencyjne - -to nie instrumentalny , kameralny koncert w jakimś klubie.

  Nikt więc po takim koncercie tak naprawdę nie wie jak te dźwięki powinny brzmieć, ile dźwięków ci się zlało, które dźwięki to odbicia ,zniekształcenia itd. Natomiast, jak odpalisz płytę na różnych zestawach i w jednym słyszysz jakieś plumknięcie lub świst, a na drugim nie to znaczy ,że ten drugi zestaw jest po prostu nieoptymalny. Mocno ,jako słuchacz, siedzę w elektronice instrumentalnej - jest to mój ulubiony i najczęściej słuchany gatunek muzyki - i to już od wielu lat  ,więc też już "przerabiałem ten etap".

Często na forum czytam wpisy , że jakiś zestaw stworzy synergię (Boże jak ja tego słowa nie cierpię), a nie czy nadaje się do prezentacji danego typu muzyki - a to jest ważniejsze.

Homo sapiens do myślenia potrzebuje całego mózgu, a nie tylko lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dźwięk live jest dźwiękiem referencyjnym, przy zapewnieniu dobrych warunków akustycznych i ewentualnie dobrej jakości nagłośnienia, co oczywiste. Nie znam koncertu JM Jarre'a, więc się nie wypowiem na jego temat, ale np. David Gilmour w gdańskiej stoczni jakoś nie miał żadnego kłopotu z osiągnięciem referencyjnego brzmienia, co można było usłyszeć na żywo i co udokumentowano na płycie cd/dvd. Patologii brzmieniowych nie będę komentował, zdarzają się. Brzmienie live znakomicie nadaje się do prezentacji każdego typu muzyki. Moim zdaniem dobra muzyka przy zapewnieniu dobrych warunków niemal zawsze lepiej brzmi na żywo :) W tym oczywiście elektroniczna.

Jeżeli jednak są ściśle i bardzo wąsko określone preferencje muzyczne, jak np. kameralna muzyka wokalna czy skrzypcowa to jak najbardziej może się w niej sprawdzić zestaw, który wyłoży sie na 90% innej muzyki. Tak jak system nadmuchujący przestrzeń i prezentujący na pierwszym planie dźwięki z tła, który imho jest systemem z nieprawidłowym brzmieniem. Nie trzeba zresztą w tym celu tworzyć nowego systemu, ponieważ tego typu charakter systemu audiofilskiego można osiągnąć w dowolnym systemie wpinając procesor dźwięku lub używając pluginów. Z pewnością nie jest to brzmienie Grundig, ani brzmienie GAT, i całe szczęście ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 4m napisał:

Tak jak system nadmuchujący przestrzeń i prezentujący na pierwszym planie dźwięki z tła, który imho jest systemem z nieprawidłowym brzmieniem

Ciekawa teza, myślę ,że z inżynierowie z Gryphona i Classe byli by zdumieni ?

Homo sapiens do myślenia potrzebuje całego mózgu, a nie tylko lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2019 o 10:17, 4m napisał:

David Gilmour w gdańskiej stoczni jakoś nie miał żadnego kłopotu z osiągnięciem referencyjnego brzmienia, co można było usłyszeć na żywo i co udokumentowano na płycie cd/dvd.

Niestety co do referencji to jeszcze wiele brakowało na tym koncercie. To co masz na płycie to dźwięk bezpośrednio z konsoli mikserskiej, obrobiony jeszcze potem w studiu. 

____________________________________________

.............nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by ciągle gonić go!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dostawę kabli kolumnowych do box  650,prof , 550 , 450 wreszcie w  odpowiedniej ilości.  Do wzmacniaczy v1700 ja 220, nad 3020.  V30, v7000  z otwarzaczami   CD 7550 dcd1100.  Są to nowe kable gat  zastępujące w 110% te czarne  ktore stosowałem od 12 lat. To samo granie  minimalnie lepsza przejrzystość.  Moge sobie pozwolić na odstąpienie kilku  kompletów . Potem tylko w systemie zestrojonym. Osobom którym obiecałem taki proszę nie zgłaszać dostaną je według  obietnicy.  Info  na private email. Proszę podać jaki system to istotna informacja ponieważ różnią się wykonaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Devon napisał:

Niestety co do referencji to jeszcze wiele brakowało na tym koncercie. To co masz na płycie to dźwięk bezpośrednio z konsoli mikserskiej, obrobiony jeszcze potem w studiu. 

Zależy komu, z mojego punktu widzenia nie brakowało ;) Na spędzie 50 000 osób nie można zapewnić każdemu dobrych warunków, to oczywiste. Podobnie jak w pokoju hotelowym audioszoła. Jednak przy okazji tej płyty polecam przeprowadzić bardzo ciekawy eksperyment: proszę porównać utwory z On an Island skrupulatnie zarejestrowane w idealnych warunkach studio z ich wersjami nagranymi w fatalnych stoczniowych warunkach (i jeszcze obrobionymi). Bardzo, bardzo polecam :))) Bo to właściwie zamyka temat referencji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem strojenie qed reference gra jak 7550 gat świetna barwa, scena ,mikro detale lepsze . Barhusa tez bardzo dobrze wyszlo. Tutaj jeszcze wygląd luxusowy chromowany front.  Mój zwykly podstawowy  gral juz wczesniej jak 7550 gat z teac transportem , ale kazdy ma nieco inne granie . Czym wyzszy model to bardziej przejrzystrzy i do kazdego trzeba bylo zastosowac inne rozwiazania. Kabel spoza tej trójki najlepszych które pokazałem  i wyjście oryginalne okazało się lepsze w tym układzie  Przeróbka uszczuplala barwę i bas . Wersja coaxa  linia besposrednio z rezystorem 75 Ohm do masy. Czasami się sprawdza ale nie w tym przypadku.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, gregaudio napisał:

Skończyłem strojenie qed reference gra jak 7550 gat świetna barwa, scena ,mikro detale lepsze . Barhusa tez bardzo dobrze wyszlo. Tutaj jeszcze wygląd luxusowy chromowany front.  Mój zwykly podstawowy  gral juz wczesniej jak 7550 gat z teac transportem , ale kazdy ma nieco inne granie . Czym wyzszy model to bardziej przejrzystrzy i do kazdego trzeba bylo zastosowac inne rozwiazania. Kabel spoza tej trójki najlepszych które pokazałem  i wyjście oryginalne okazało się lepsze w tym układzie  Przeróbka uszczuplala barwę i bas . Wersja coaxa  linia besposrednio z rezystorem 75 Ohm do masy. Czasami się sprawdza ale nie w tym przypadku.  

Dokładnie. Mój QED digit z zewnętrznym zasilaczem positron i kablami od Grega ma lepszą przejrzystość niż np. Denon DCD1700GAT przy zachowaniu barwy i emocji. Greg nie mówiłeś że wprowadzałeś jakieś korekty do tego DACa  czy to tylko dobrane okablowanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaźdy z tych daców trzeba traktować inaczej . W twojej konfiguracji tez je porównywałem . Tak jak pisałem czym wyższy model tym bardziej szczegołowy i neutralny. W konkretnym systemie trzeba go dopasować . Np reference nie grał w twoim systemie na 544.  . Było za sucho mniej muzykalne. Dodatkowo tutaj jest transport trzeba było go dobrać i kabel cyfrowy . Nie jest to bynajmniej słynny z poprawek dv 300 który też testowałem .  Sam wytypowałem według servisowek   kilka i zakupiłem  do testów  . Niestety koszty ale  inaczej się nie da . Nie ma wypożyczalni . Zwykły qed można zrobić ala reference . Dokup jednego positron  i masz reference . Trzeba oczywiście to połączyć.  Ale nie wiem czy jest sens . Mój nawet podstawy przy opowiednim potraktowaniu tez gra bardzo dobrze. U ciebie inny system i reference będzie grał gorzej  . Ten został zestrojonym do 3020 i 650 prof poprawki i inne     Wyszlo to z jakością lepsza od 7550 ale z taką samą barwą idealnie pasująca do systemow gat .  Sprawdane na 3020 ja 220 z 650  , v7000 z 850  Zostań przy swoim do 544 masz dobrze spasowany .     Mp3 grają jak cd  sam byłem zdiwiony ze to możliwe taka scena i barwa. Sprawdzałem go w tym układzie jak masz   z 544 i xv7500 nie grało fajnie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barthuss, potwierdzam, że jest tak jak Grzegorz napisał. Miałem możliwość posłuchania QED Reference w swoim systemie XV7500 i MFB544, transport i kabel cyfrowy. Reference nie zagrał najlepiej w bezpośrednim porównaniu z moim przetwornikiem. Za to jestem przekonany, że w swoim systemie QED zagra bardzo dobrze, a mój dac się tam wyłoży niemiłosiernie ;) To świadczy o precyzji zestrojenia danego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2019 o 19:36, gregaudio napisał:

Dostałem dostawę kabli kolumnowych do box  650,prof , 550 , 450 wreszcie w  odpowiedniej ilości.  Do wzmacniaczy v1700 ja 220, nad 3020.  V30, v7000  z otwarzaczami   CD 7550 dcd1100.  Są to nowe kable gat  zastępujące w 110% te czarne  ktore stosowałem od 12 lat. To samo granie  minimalnie lepsza przejrzystość.  Moge sobie pozwolić na odstąpienie kilku  kompletów . Potem tylko w systemie zestrojonym. Osobom którym obiecałem taki proszę nie zgłaszać dostaną je według  obietnicy.  Info  na private email. Proszę podać jaki system to istotna informacja ponieważ różnią się wykonaniem.

Nie znam e-maila do Pana Grzegorza (gregaudio)  a potrzebny jest mi kontakt ze względu na to iż nabyłem jednocześnie wzmacniacze Grundig V1700 jak i Sanyo Ja -220. Już wkrótce będą u mnie Grundig Box 650prof. Oczywiście mój post dotyczy przewodów.

Z poważaniem -  Mikołaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę odstąpić 2 komplety do systemow . 

cd7550 z v7000 I 850a prof.  cd7550 z r7200 i 850 aprof ,cd7550 z v30 i 850a pro

Również  ze dwa komplety kabel GAT do systemow 

dcd1000 z v30 z box 450 dcd1100 z v7000 box 450 dcd1100 z r 7200 z box 450

Kable  850 aprof są inne niż 450 , do 650 aprof jeszcze inne. Kable dedykowane tylko pod konkretna podaną konfigurację. Nie są uniwersalne co jest specyfiką strojenia GAT Odstąpię tylko  kilka   i zamykam temat z kablam do tych systemów  Potem nie pytajcie o nie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostanie zestroiłem dwa dac Sonego 601 i Qed reference  do systemow gat .Według mnie bardzo fajnie  wyszło i spokojnie  można się obejść bez 7550 .  Są dość transparętne i grają dobrze w wielu systemach GAT. Całkowitą nowością jest DVD GAT. O dawna miałem ochotę na  ruszenie tego tematu i zrobiłem. Zestroiłem  DVD GAT który zastępuje 7550 ale  aktualnie tylko  pod v7000  r7200, i v30,  i głośniki box  850aprof. Obsługuje wszystkie formaty audio Mp3 itp  ,  ma pilota oraz daje  równieź możliwość oglądania koncertów teledysków itp  z jakościa i barwą oferowaną przez.7550  a może nawet lepiej  to jescze do analizy szybko porównawczej.  Będzie wersja do innych  wybranych konfiguracji systemowych. Prace  trwają jak mam jakiś czas wolny to siedzę przy nim   Trwa nabywanie bazy wyjściowej  i nie pytajcie co to jest . Do projektu muszę  ich mieć kilkanaście  szt do testów i przeróbek. Trochę to potrwa bo to teź wysiłek finansowy.  Moźe na jesień będzie gotowy do  trzech systemów wybranych z listy polecanych do 650 , do 1500 i do 850 juz jest . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Witam Panów. Pytanko dla znawców tematu. Widziałem Grundigi Boxy 1500 w kilku odmianach z literką "a" i bez , również w róznych wykonaniach obudów mam wrażenie , że też z róznymi głośnikami. Panowie jak to jest z brzmieniem,  które z nich grają najlepiej? Poszukuję w sumie najlepszej wersji. Ceny przeróżne od 600zł do 950zł w tej chwili za parę. 

 

Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszę temat amplitunerów typu r20 r25  r30  r35  r40, r45, r 48, x55  i pochodnych.  Akurat robilem dwa x 55 i zmierzyłem się z problemem .  . Jeżeli któryś z nich był rozkręceny  w nie autoryzowanym  serwisie   z tamtych lat ma na 90 % uszkodzone to co fabryka zrobiła.  Nie wiem jak oni to robili wydaje nierealne , ale jednak. Musiałem wymyśleć swój  patent żeby to zrobić jak fabryka.  Teraz zasiałem niepokój u niektorych czy mój jest ok.  Na priwa podam każdemu zainteresowane  jak sprawdzić czy jest ok . Sami nic nie ruszajcie i nie wykrecajcie  źadnych śrubek śpieprzenie gwarantowane. Jak jest ok to znaczy że  nikt nie grzebał. Jeżeli  wyjdzie źle to da się zrobić . 

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2 tygodni gram na wspomnianych wyżej nowych kablach gośnikowych w systemie z CD7550, NAD 3020 i Box 650 prof. Nasłuchawszy się ich dobrze podłączyłem w weekend dla porównania 2 wolno leżące kable głośnikowe: wiązka miedź OFC kupione kiedyś na allegro (ok 5-6zł/m) oraz przewód solid core elektryczny podtynkowy (3-4 zł/m?), z którego można się śmiać, ale już parę razy wykosił 20-30x droższe audiofilskie wykwinte okablowanie kolegów :))) Krótko pisząc moje kable nie siedziały brzmieniem tak fajnie jak ten nowy wynalazek. Dramatu nie było, ale barwa średnicy i czystość góry pasma były niestety nieco słabsze. W sumie to dobrze, bo byłoby gorzej, gdyby było odwrotnie ;) Wczoraj przyjechały drugie nowe kable Grzegorza (dzięki!), tym razem do systemu V1700-Box 650. Właśnie się wygrzewają na akustycznych bluesach Erica Bibba w tym systemie, po paru godzinach brzmią ok, ale najwcześniej za jakieś 2-3 tygodnie podejdę do porównania między tymi kablami w systemie na NAD 3020 i w systemie na V1700. Również na innych przejrzystych głośnikach - jak wykoszą mi w Focalach stare audioquesty z dbs 72v to się mocno zdenerwuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy na siłę  nie wciskam swoch kabli . Zawsze proszę o przysłanie w swoich najlepszych , jak pasują to potwierdzam i zostawiam . Fakt żadko to się zdarza ale są wyjątki.    Nie testuje tych kto wysyła i sam nie sprawdzał ,   tylko wyslał żebym ja odwalił czarną robotę  za niego o ktoś  nawet nie spróbował.   Czeka że  sprawdze czy się nadają i gotowe,  zero wysiłku ze swojej strony. Nie będę testował kilkanaście kabli komuś kto  sam nie sprawdził czy mu pasują . Jak ktoś wyślę najlepszy jaki ma i będzie tak dobry jak mój to na pewno nie będę proponował mu swojego . Jak ktoś wysyła szpulkę  i nie słuchał bo się nie chciało  pyta czy jest ok to niech spyta w sklepie jak kupuje tam na pewno dostanie  informacje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, raptusx napisał:

Narazie czekam aż się moje wygrzeją... ? zrobie porównianie z vivnaco hpfl... no i musze podrzucić NAD do poprawienia.

Moje do systemu na V1700 grały 5 godzin w poniedziałek, 14 godzin wczoraj i 2 godziny dzisiaj. Już są chyba praktycznie wygrzane, bo słyszę, że dobrze uzupełniają dźwięk, a na początku a to bas był lekko wycofany i konturowy, a to potem znów dobrze się ustawił, ale przymulił, teraz się unormował. Na początku średnica/góra była szklista, z lekkim pogłosem, zimna, a teraz są kolory i gra cieplej, bardziej swobodnym dźwiękiem, z większym życiem :) Jeżeli tak już zostanie to będzie dobrze, a jeżeli zajdą jeszcze jakieś mniejsze zmiany na plus to super :) W każdym razie przestaję już je słyszeć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.