Skocz do zawartości
IGNORED

Różne wersje coaxial - różnica


wulisu

Rekomendowane odpowiedzi

mlb, 12 Gru 2008, 15:52

>Edward, a może mógłbyś pomierzyć przykładowy kabel antenowy dla prostokąta 100kHz oraz dla 6MHz i

>wrzucić przebiegi?

 

Nie ma potrzeby. Oglądałem przebiegi na końcu 5-metrowego przewodu antenowego wykonanego z elementów zamieszczonych na zdjęciu i są one wręcz piękne. Żadnych znaczących odbić, a już w ogóle nie ma mowy o takich, które by mogly zakłócać transmisję w punkcie przełączania odbiornika. Oczywiście wszystko to przy prawidłowym terminowaniu 75 Ohm na końcu. Pewnym mankamentem może być tylko to, że złączki F (te od TV kablowej) gdy są slabej jakości, mogą przerywać połączenie masy. Trzeba je wtedy wymienić albo mocno dokręcić. I tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep "Świat Anten" w Wawie polecam. Są tam wyczynowe kable antenowe. Wyjątkowo grube i sztywne. Około 8 zł za metr. Piękna robota. Podwójne miedziane ekranowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy częstotliwościach obecnych w sygnale SPDIF (fakt - prostokąt to ma kilkanaście harmonicznych) i typowych długościach kabla zjawiska falowe nie występują - długość fali ZNACZNIE przekracza długość "falowodu". Zmiana impedancji kabla nie ma więc takiego znaczenia, skoro równie dobrze dziala zwykła skrętka, kabel antenowy, koncenmtryk 50 ohm i kabel sieciowy 18 AWG od lampki nocnej. Co innego gdyby to była linia długa - ale nie jest!

 

Dobieranie kabla do jakoś-tam zrobionego wyjścia w trasporcie czy innym urządzeniu do jakoś-tam zrobionego wejścia w DACu to czysta loteria i nie wiedomo co jak z czym się dopasuje najlepiej.

Jeśli gra inaczej to znaczy, że nie jest to do końca poprawnie wykonane i nie ma się co dziwić - ale tu powino się skupić uwagę na porządnie wykonanej sekcji wyjścia SPDIF a nie kabelkach za kilka stówek. Stąd taki digi-lampizator czy digi-FETishizator przynosi porawę.

Pętli mas zwykle NIE MA, bo wyjście, oraz często wejście, właśnie w celu dopasowania IMPEDANCJI i poziomu napięcia oraz separacji GALWANICZNEJ są na transformatorku z wysokoczęstotliwościowym rdzeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mad_z:

>Panie Grzegorz7 optyczny izoluje pętle masy, koncentryczny też - jeśli producentowi >chciało się ruszyć dupę i wstawić transformator separujący na we/wyj.

 

Acha. Taki transformator umieszczony jest w klocku odbierającym sygnał. A ekran kabla podłączony jest pewnie do powietrza? Pewnie kolega Mad_z widział takie układy z „pływającym” uzwojeniem? Podpiętym bezpośrednio do zacisków wejściowych, te również odizolowane od masy. Utopia.

A tak na marginesie transformatory mają pojemności pomiędzy uzwojeniami. Tamtędy też płyną szkodliwe prądy zakłócające, zamykając np. pętle mas.

Podałem toslink jako przykład idealnej izolacji galwanicznej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, 12 Gru 2008, 21:27

 

Transformatory z obu stron (nadajnik i odbiornik). Izolacja galwaniczna. Ekran podpięty.

Po raz kolejny - to nie tak, że ja na siłę komuś każę uwierzyć. Każdy techniczny z oscyloskopem 100-200Mhz może zrobić sobie TDR i pomierzyć i układy i kable i różne końcówki. Każdy kto nie chce sobie tym zaprzątać głowy może kupić co uważa za stosowne i słuchać. To co mnie poniekąd dziwi to ilość powierzchownej wiedzy na forum, wszyscy coś gdzieś wyczytali nie zatrzymają się na moment by to sprawdzić. A w sieci jest już dużo pomiarów....wystarczy poszukać. Głupio że potem czytamy kwiatki o braku różnic w typie terminacji, impedancji, itp itd. Gdyby ich nie było to nikt na świecie nie produkowałby różnych rodzajów przewodów - bo po co, ekonomicznie to nie ma sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molibden:

Zgoda co do długości fal i falowodów.

Zgoda też co do tego, że najzwyczajniej trzeba dobrze zaprojektować stopnie sterujące taka „niedługą” linią ale mającą pojemność. Aby impulsy w takim kablu np. 100pF/m były prostokątne (dobra stromość na poziomie 1% szerokości impulsu) to prądy „przeładowujące” taki kabel muszą być na poziomie ponad 10 mA albo i lepiej. To cały sekret problemów. Rozmywające się zbocza to mimo kompensujących PLL źródło jitter-a.

Niemniej takie podejście do tych dopasowań falowych kabli jest synonimem pewnej jakości toru przesyłowego, w tym odpowiedniej jakości nadajnik-odbiornik/

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mad_z:

Zgoda. Tyle tylko, że jak sam wskazałeś taka izolacja, zaznaczmy dobrym transformatorkiem impulsowym to będzie, jak się zachce producentowi. I raczej inne topologie niż koncentryk, np. skrętka (owczem, czasami kilkukrotnie ekranowana). Budowałem niegdyś takie układy pomiarowe z izolacją galwaniczną. Nie musisz mnie przekonywać.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molibden, 12 Gru 2008, 18:28

 

>Przy częstotliwościach obecnych w sygnale SPDIF (fakt - prostokąt to ma kilkanaście harmonicznych)

>i typowych długościach kabla zjawiska falowe nie występują - długość fali ZNACZNIE przekracza

>długość "falowodu".

 

... przy ponad 10 Megahertzach zjawiska falowe nie zachodzą ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10MHz - fala o długości 30m, długość kabla 0,5-1,5m czyli 20-60x mniejsza więc jeszcze sporo brakuje, ale problemy z przesyłem z powodu pojemności i indukcyjności kabla mogą wystąpić (co czasem widać jeśli próbuje się połączyć zwykłym IC m.cz.). Odpowiednie dopasowanie elektryczne - impendancyjne jest potrzebne, chociaż dla prawidłowej transmisji nie jest to jeszcze aż tak krytyczne, ze względu np. na bardzo niskie tłumienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mad_z, 12 Gru 2008, 15:00

 

>Pewnie będę szarlatanem na tym forum, ale powiem że w przypadku transmisji cyfrowej kable

>koncentryczne są kierunkowe. I nie chodzi tu o strukturę kryształów miedzi lub miejsce podpięcia

>dodatkowego ekranu.

 

Czy mógłbyś coś więcej na ten temat napisać? Ja akurat słyszę kierunkowość intekrkonektów więc nie jest to żadna szarlataneria ale szczerze mówiąc za bardzo nie wiem skąd te różnice wnikają - z nierównomiernego rozkładu indukcyjności i pojemności wzdłuż kabla?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molibden, 13 Gru 2008, 01:55

 

No właśnie z tymi odbiciami to chodzi o czas narastania sygnału. Dla SPDIF w standardzie jest to 25ns.

 

Tu cytat z popularnej prasy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

If the rise-time is 25 nanoseconds and the cable length is 3 feet, then the propagation time is about 6 nanoseconds. Once the transition has arrived at the receiver, the reflection propagates back to the driver (6 nanoseconds) and then the driver reflects this back to the receiver (6 nanoseconds) = 12 nanoseconds. So, as seen at the receiver, 12 nanoseconds after the 25 nanosecond transition started, we have a reflection superimposing on the transition. This is right about the time that the receiver will try to sample the transition, right around 0 volts DC. Not good. Now if the cable had been 1.5 meters, the reflection would have arrived 18 nanoseconds after the 25 nanosecond transition started at the receiver. This is much better because the receiver has likely already sampled the transition by this time.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mlb, 13 Gru 2008, 09:52

 

Lokalne różnice w geometrii coaxa. Jest o tym na anglojęzycznym forum. Dlatego warto poszukać przewodu o lepszej tolerancji niż standardowe +/-3ohm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki.

Nie przesadzajcie z tą kierunkowością.

Taka miałaby znaczenie, gdyby wprowadzano w takie IC dodatkowe elementy bierne.

Widziałem i dotykałem taki kabel za kilkaset US dolarów. Ta sama firma (jakaś z kanady z tego co pamiętam) produkowała takie na zamówienie za o rząd większe pieniądze. Ten nie był dedykowany do konkretnego sprzętu. Były jednak pewne wskazówki, którym końcem do źródła a którym do odbiornika.

Podłączaliśmy to i tak i tak. Wszyscy grali głupa kiedy brzmi lepiej. Różnicę może i dało się słyszeć, ale która różnica była lepsza? Raz było ocieplenie sceny, innym razem góra z pazurem. Takie tam audiofilskie pitolenie moich serdecznych przyjaciół.

Zamysłem konstruktora było zbudowanie połączenia pomiędzy dwoma klockami. Znając ich (klocków) ograniczenia zastosował jakiś asymetryczny filtr (zapewne pojemności i indukcyjności mieściły się w wyraźnym zgrubieniu z jednego końca). Właściciela oblał pot jak zaproponowałem aby to rozbebeszyć i zobaczyć co jest w środku : b.

Jeśliby producenci stosowali przyzwoite stopnie napędzające połączenia i odpowiednie odbiorniki nie trzeba by było kombinować i uprawiać tu takiej metafizyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaniem na pytanie: A z tej strony z której nie ma podłączonego ekranu, względem jakiego punktu (odniesienia) podawany (odbierany) jest sygnał elektryczny?

O jakie kable pytasz? Jakie standardy przesyłu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam o regułę. Czyli z tego co piszesz w zależności od standardu przesyłu kabel wpina się różnie, tak? Raz ekran od strony transportu a raz od dac'a.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Tu autor watku. Dziekuje za obszerne informacje techniczne i powiem otwarcie nie bede nawet udawal ze to rozumiem jakies szczatki do mnie dochodza. Wiec jesli mozecie doradzic do nastepujacego zestawienia :

Jest Transport w tym przypadku Caspian MKII ktory ma coaxiala BNC podobno dobrej jakosci, i jest sobie Theta GEN III Pro w ktorej niestety jest RCA. Jakie rozwiazanie da najlepszy efekt :

-kupic jakis cyforwy kabel RCA i z jednej strony zmienic wtyk na BNC ?

-albo BNC i z drugiej strony przelozyc wtyk na RCA

-zmienic gniazdo w DAC-u z RCA na BNC

-czy dlugosc kabla ma znaczenie ?

-jakie gotowe kable mozecie polecic podajcie konkretne nazwy gotowych kabli-linki

-albo jaki kabel kupic i samemu przylutowac wtyki

Nie wdawajmy sie w techniczne wywody na chwile obecna nie skorzystam z nich, moja wiedza ograniczy sie do zamocowania wtkow, wymiany gniazda.

Pozdrawiam wszystkich

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawcio:

Pytanie jest podchwytliwe. Sygnał elektryczny wyprowadzany jest zawsze dwoma punktami (w końcu to różnica potencjałów). Tak samo jest wprowadzany.

Kabel z któregoś końca mający tylko jeden podłączony do wtyczki punkt (domyślam się, że chodzi tu o ekran) jest wadliwy! Drugi punkt musi wówczas zamknąć się przez ekrany innych kabli (jeżeli wiele klocków jest połączonych pomiędzy sobą) albo, jeszcze gorzej przez kable zasilające. Cudów tu nie ma!

W technice pomiarowej bywają konfiguracje pozornie bez powrotnej masy. Otóż nie. Masa zawsze gdzieś tam jest, ba bywają kable wieloekranowe. Te ekrany w przeciwieństwie do tych gadżetów audiofilskich są łączone do różnych punktów (różnych „mas”). Nawet układy symetryczne powinny w jakiś sposób być połączone „masami”.

Wulisu:

- Kup przejściówkę BNC/RCA. Są takie. Jak lubisz i potrafisz to zakończ kabel RCA z drugiej strony wtyczką BNC. Uwaga na średnice kabla i wejścia do wtyczki BNC (różne średnice dla 50 i 75 om).

- Być może łatwiej będzie zamienić gniazdo. Najlepiej, jeżeli są lutowane do płytki drukowanej wywiercić otwór i zamontować nowe gniazdo i podlutować równolegle.

- Długość kabla ma pewne znaczenie. Teoretycznie do pewnego momentu zalety transmisji cyfrowej utrzymują niezmienny poziom jakości. Potem jednak zaczynają się przekłamania. Nie jest to żadna modyfikacja brzmienia tylko trzaski i przerwy w transmisji.

- Nie wpadaj w paranoję nazw kabli. Kup przyzwoite 20-100 zł/mb.

Wspominałeś o optycznych wyjściach. Jeżeli są w obu urządzeniach, połącz nim i będzie po sprawie.

Nie dawaj się bajerować na tym forum. Ostatnio jestem na bieżąco, bo zestawiam swoje nowe klocki. Cyfrowy RCA od BNC od TOSLINKa (optyczny) dla standardu S/PDIF nie różnią się niczym (przy zachowaniu przyzwoitych długości). Różnicę przynosi standard HDMI.

Oczywiście zaraz odezwą się forumowicze zarzucający mi głuchotę :).

Podłącz najtańszym kosztem. Jak się z tym oswoisz to eksperymentuj z kablami jak będziesz miał taką potrzebę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, ale ja mówię o kablu, w którym jeden przewodnik podłączam do "+" drugi do "-" a ekran ma być ekranem i jest podłączony na jednym końcu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wulisu,

 

wejdź na Allegro i wpisz "BNC 75" i masz kabel BNC-BNC za 6,50 zł. Potem wpisz "BNC RCA" i masz redukcję za 1,50 zł.

Nic więcej Ci do szczęścia nie potrzeba. Resztę kasy wydaj na płyty :-)

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawcio: Zasadą w technice pomiarowej było łączenie punktu odniesienia masy najbliżej najczulszego źródła sygnału. Tak by było gdybyś uziemił źródło; dobre wzmacniacze mają przy najczulszych wejściach (z reguły PHONO) specjalny zacisk do połączenia z potencjałem odniesienia (tam też jest połączone chassis). Powinien być tam podpięty kawał przewodu z drugim końcem zakopanym w ziemi ; ). Aż dziwne, że audiofile na to nie wpadli ; D.

Pewnie nie spełniasz założeń jak wyżej; ekran podłączyłbym wówczas od strony odbiornika. Wyłapywane przez niego zakłócenia nie będą dodawały się do sygnału (przewód ”-”). Ale reguły nie ma.

Wszyscy: Właśnie moje boje o zbudowanie nowej infrastruktury klocków dały mi do myślenia. Znalazłem uszkodzony kabel HDMI. I to z takich za ponad 100 PLN. Nie żebym był maniakiem kabli, tańszego nie było ;(. Jakieś VIVANCO 1080p 1.3b. Szajs nie kontaktuje. Zastąpiłem jakimś badziewiem i działa :).

Przy okazji jak powiedziałem nie ma różnicy pomiędzy S/PDIF coaxialnym i optycznym. Z płyty DVD nie ma różnicy przesyłając sygnał do TV po SCART (dobrym z RGB) lub HDMI. TV jest full HD. I co wy na to. Jak dotrze do niego PAL to przeskalowuje na full HD tak samo jak robi to lepszy odtwarzacz na 1080p i pcha po HDMI.

Niemożliwe aby wszyscy się mylili przez ostatnie dni. Jedynie ja widziałem na początku różnicę (typowa autosugestia), bo ktoś musi przełączać źródła.

Niedowiarkom polecam płytę DVD: MAKROKOSMOS (Jacques Perrin). Odjazd!

Dopiero BD daje poprawę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Pewnie nie spełniasz założeń jak wyżej; ekran podłączyłbym wówczas od strony odbiornika. Wyłapywane >przez niego zakłócenia nie będą dodawały się do sygnału (przewód "-"). Ale reguły nie ma.

 

o takie zdanie mi właśnie chodziło ;)

dzięki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.