Skocz do zawartości
IGNORED

BNC, dlaczego właśnie BNC?


Gość rochu

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chodzi przypadkiem o parametry elektryczne, które są spełniane przez złącza BNC, niekoniecznie zaś przez RCA?

 

O szczegóły pytaj już osoby z większą wiedzą, bo mi musiałbyś najpierw wytłumaczyć, co to jest ta impedancja falowa... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się kiedyś ze stwiedzeniem, że BNC jest jedynym złączem, które gwarantuje 75 ohm przy połączeniu niezbalansowanym.

Ostatnio WBT zarzeka się, że ich wtyki RCA z serii Nextgen to także prawdziwe 75 ohm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rochu, już na ten temat rozmawialiśmy.

Jeśli przerabiać to z sensem. Aby zachować impedancję łącza należy przerobić i wejście i wyjście, dostosować je np. do impedancji 75R (elektronika), a na koniec zastosować złącza BNC i po zawodach. Kłopot polega na tym że tak dostosowany kabel do transmisji można sklecić na przyzwoitym byle czym, więc i na audiofilskie bzdety miejsca nie będzie. No a tak czynić przecież nie można! :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Spotkałem się kiedyś ze stwiedzeniem, że BNC jest jedynym złączem, które gwarantuje 75 ohm przy

>połączeniu niezbalansowanym.

i to jest prawda, z zastrzezeniem ze istnieja tez zlacza BNC 50ohm wiec trzeba uwazac co sie kupuje

 

 

>Ostatnio WBT zarzeka się, że ich wtyki RCA z serii Nextgen to także prawdziwe 75 ohm.

i jak to zwykle u WBT kosztuja majatek. Co kto lubi.

 

 

BNC to standard uzywany w sprzecie pomiarowym. Zlacza (oczywiscie dobrej jakosci) sa skonstruowane tak aby mialy 75ohm impedancji falowej i faktycznie tyle maja. Jakby nie mialy to z wielu pomiarow (w technice w.cz w szczegolnosci) wyszlaby lipa. I nie jest to kwestia wiary lub nie w (audiofilskie czy inne) voodoo tylko rzetelna wiedza inzynierska.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś te złącza były stosowane w technice sieciowej (komputerowej). Tu także precyzja była potrzebna. Miałem w pracy trochę takich wtyków i gniazd. Ale one też miały różne oznaczenia - i nie koniecznie były 75 ohm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złącza BNC używam praktycznie codziennie, polecam zwłaszcza kompresyjne:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rochu, 14 Gru 2008, 10:14

>Mam w DAC-u 2 wejścia BNC.

>Teraz zastanawiam się czy w Squeezeboxie nie przerobić wyjścia cyfrowego RCA właśnie na BNC.

>Może to coś dać, czy też nie zawracać sobie tym głowy?

 

Nie zawracaj sobie tym głowy. Dla przesyłu SPDIF to nie ma znaczenia. Co innego przy pomiarach wysokich częstotliwości. Gdyby utrzymanie impedancji było tak krytyczne, to producenci sprzętu audio stosowaliby tylko złącza BNC a nie RCA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>profee

Nazwa kompresyjne wzięła się od sposobu zaciskania złącza na kablu, chodzi tu o kompresję wzdłużną. Wtyk wykonany tą metodą jest doskonale połączony z kablem, praktycznie nie można już go z niego zdjąć. Wtyki BNC świetnie sprawdzają się tam gdzie zachodzi konieczność częstego rozłączania wtyków od urządzeń bez utraty jakości połączenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy częstotliwościach SPDIF i długości kabla < 1m można dać wtyczki i kable od żelazka i też będzie chodzić ;)

 

ja mam inne pytanie - jaki jest wasz rekord długości połączenia SPDIF (elektrycznego)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

josef, 14 Gru 2008, 13:55

 

>przy częstotliwościach SPDIF i długości kabla < 1m można dać wtyczki i kable od żelazka i też

>będzie chodzić ;)

>

>ja mam inne pytanie - jaki jest wasz rekord długości połączenia SPDIF (elektrycznego)?

 

Połączyłem kiedyś jednemu dziadkowi przez SPDIF DVD z amplitunerem kablem antenowym koncentrycznym o długości chyba z 12 metrów. Funkcjonowało prawidłowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BNC pomiarowe to przeważnie 50 om. 75 omowe są równie popularne. Impedancja falowa jest związana z ich geometrią. Można to zauważyć po kołnierzu wciskanym pod ekran przewodu. Oznacza to też tyle, ze przewody muszą mieć odpowiednie średnice, stałe dielektryczne izolacji, grubość żyły środkowej, itp.

Jak napisali koledzy w sygnałach do S/PDIF włącznie impedancja falowe jest mało istotna, ale jest ona synonimem jakości tego co nadaje do takiego kabla i co odbiera ten sygnał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.