Skocz do zawartości
IGNORED

Perfect 150


pete

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś robił tuning tych kolumn? Jeśli tak to prosze o porady co i jak zmienić. Wprawdzie wkrótce wymienię je na inne ale te i tak będą służyły (w sypialni ;))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś usiłowałem zrobić BR na lekko zmodyfikowanej zwrotnicy od Perfectów i głosniku GDN20/100.

Nie miałem zwrotnicy tylko sam jej schemat, wiec nie wiem jaka jest tam jakość elementów. Tuning generalnie polega na wymianie oryginalnych elementów biernych na takie lepszej jakości - to znaczy cewek rdzeniowych na duże cewki powietrzne (dardzo droga opcja i nie zawsze niezbedna) oraz stosowaniu cewek o mniejszej rezystancji (nawijanych grubszym drutem). I wymianie kondensatorów na pilipropylenowe. Z Perfectami mozesz tego spróbować - oczywiście w granicach rozsądku, żeby nie wkłaać w nie zbyt duzo pieniędzy. Jeśli przetworniki nie są uszkodzone, to mozliwe że usłyszysz efekt. Wymień też kable wewnętrzne, bo to zawsze była słaba strona dawnych Tonsili... - najlepiej na jakieś tanie 1,5 i 2,5mm^2 dla basów (polecam srebrzone Vivanco lub Oelbah - z Media Marktu). Myslę że więcej nie potrzeba kombinować. Mozna jeszcze sprawdzić czy cos da (pod wzgledem poprawy basu) przyklejenie odwrotnie spolaryzowanego pierścienia magnetycznego do nabiegunnika głosnika niskotonowego - i ewentualnie wykonanie jakiegoś wzmocnienia ścian, ale to juz wiekszy kłopot.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry - kondensatory polipropylenowe - oczywiście. Zwykle były stosowane MKT. Należy wymienic na MKP np. Q-4 - można kupić w www.qba.pl . Wymieniać należy kondensatory szeregowo łączone z głośnikiem (równoległe nie mają takiego wpływu na brzmienie). Również cewki łączone szeregowo z głośnikiem należy zastąpić takimi o mniejszej rezystancji. Czasami wymiana cewek szeregowych w torze średnio i wysokotonowym także poprawia brzmienie (nie zawsze, ale je zmienia, bo cewki o mnieszej rezystancji zmieniają charaktrystykę zwrotnicy - wymiana powoduje lekkie podniesienie charakterystyki częstotliwościowej dolnego skraju pasma głośnika).

Rezystory szeregowo z głośnikiem - jeżeli są ceramiczne - można zastąpić drutowymi, ale tu uwaga - niektóre Tonsile miały tak dobrane moce rezystorów żeby stanowiły zabezpieczenie głośników kopułkowych (jesli lubisz czadować to odradzam wymianę)

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam tego schematu w pliku. Ale starałem się go narysować poniżej. Mam nadzieję że bedzie widać o co chodzi :-)

 

+---------,----------------2,4mH------,----------------------------,

| | |

| 10uF | +

| | GDN 20/60/15-8om

| 2,2om | -

- | | |

,--------- |------------------------------‘---------------------------- ‘

| |

| ‘,---6,8uF----10om----0,47mH----,--------------------,-------------------,

| | | | |

| | | 4,7uF | +

| | 0,47mH | GDMK 11/60/3-8om

| | | 8,2om | -

| | | | |

‘,---------|----------------------------------------‘--------------------‘-------------------‘

| ‘--------1,5uF-------------------------,-----------------------------,

| | | -

| 0,5mH GDWK 8-13/120-8om

| | | +

‘----------------------------------------------- ---‘-----------------------------‘

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>PIOTREQ:

Opiszę Ci tę zwrotnicę po kolei - może to wystarczy

Opisuje połączenia każdego toru "idąc" od gniazda przyłączeniowego -dodatniego, do głośnika.

 

Tor niskotonowy:

elementy szeregowe na przewodzie plusowym -

szeregowo z głośnikiem Cewka=2,4mH

za cewką równolegle z głosnikiem układ RC (kondensator=10uf połączony szeregowo z rezystorem=2,2om)

głośnik niskotonowy=GDN 20/60/15 - 8om (plus głośnika połączony z plusem gniazda wejściowego poprzez przewód plusowy)

 

Tor średniotonowy:

elementy szeregowe na przewodzie plusowym -

szeregowo z głośnikiem kondensator=6,8uF za nim w szeregu rezystor=10om, za nim w szeregu cewka=0,4mH

za cewką równolegle z głosnikiem cewka=04mH, za nią równolegle z głośnikiem układ RC (kondensator=4,7uF połączony szeregowo z rezystorem=8,2om)

głośnik średniotonowy GDMK 11/60/3 - 8om (plus głośnika połączony z plusem gniazda wejściowego poprzez przewód plusowy)

 

Tor wysokotonowy:

elementy szeregowe na przewodzie minusowym -

szeregowo z głosnikiem kondensator=1,5uF

za kondensatorem równolegle z głośnikiem cewka=0,5mH

Głośnik wysokotonowy GDWK 8-13/120 - 8om (plus głośnika połaczony z minusem gniazda wejściowego poprzez przewód minusowy).

 

Mam nadzieje że wyjaśniłem dość czytelnie jak to może wyglądać. Dodam że miałem schematy, które po prostu przerysowałem odręcznie z kart informacyjnych (być może są dostępne w serwisach). Podobną zwrotnicę ale z innymi wartościami i na nieco innych głosnikach miał zestaw Cheops200 i Rondo200.

Producent podawał że częstotliwośc podziału pasma wynosi 2,5 oraz 6 kHz (impedancja ma szyt przy 900Hz oraz przy 5000Hz). Wykres częstotliwości wznosi się w całym pasmie. Przy 60Hz ma 84db przy 20kHz - 92db. Ale w węższych przedziałach róznice są mniejsze - dla 500Hz - 2000Hz nierównomierność +/- 2db, dla 2000Hz - 10000Hz, +/-2,5db.

 

pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>pete

Zamiast: "Czasami wymiana cewek szeregowych w torze średnio i wysokotonowym także..."

Powinno być: "czasami wymiana sewer równoległych z głośnikiem w torze średnio i wysokotonowym..." - te zmiany nie są wielkie i można je pominąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, już myślałem że nic nie będziecie i długo tu nie zaglądałem. Chcę coś poprawic ale nie dużymi nakładami bo i tak nic wielkiego nie da sie zrobic. Może zacznę od okablowania i kondensatorów. W każdymm razie wielkie dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.