Skocz do zawartości
IGNORED

TESLA AKR-303 - reanimacja....


nookie736

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu namyslach i kilku nieprzespanych nocach, postanowilem sie przemoc i kupic wystawiony na allegro zestaw Tesli ARO 942 wraz z osprzetem. Zainteresowani zapewne wiedza o ktora aukcje mi chodzi..Poczatkowo myslalem o uzyciu jednej pary jako basowcow do odgrod i reszte odstapic zainteresowanym . Jako ze sa to glosniki 30 omowe, ciezko je zaadoptowac. W komplecie dostalem orginalne zwrotnice wraz z transformatorem. Plusem zestawu (poza zwrotnica) jest to, ze uzywajac 2 na strone mamy 15 om (logiczne). Do tego jest zestaw 6 gwizdkow....interesujace...postanowilem dokonac malego sledztwa i poszperac troche na ich temat w necie...oto co sie okazalo..

Konstrukcja z ktorej orginalnie pochodza te glosniki, nazywa sie TESLA AKR-303. Sa to profesjonalne glosniki kinowe produkowane przez Tesle w latach 60tych, wersja o ktorej mowie, to wieksza – 30 watowa alternatywa. Dodam ze sa to bardzo malo znane konstrukcje, aczkolwiek troche informacji na ich temat znalazlem. Rozmawialem dzis z pewnym starszym panem,naszym rodakiem z Berlina ktory jakis czas temu je sprzedawal. Ma jeszcze 3 pary ktore bedzie w najblizszym czasie spieniezal. Powiedzial mi ze graja lepiej od Klangfilmow Bionor. Podobno sprzedaja sie niezle do Chin i Korei. Problem w tym ze naglasnialy sale kinowe na 1000 osob i zdaniem tego pana, do normalnych pomieszczen mieszkalnych sa zbyt duze.. Nie wiem czy w to wierzyc bo widywalem A7, Klangfilmy i inne monstra w normalnych domach, wiec narazie sie tym nie martwie.

Troche techniki: na basie siedza 2 Tesle ARO 942 (Alnico) uwazane przez niektorych za jedne z najlepszych basowcow, 6 ovalnych szerokopasmowcow ARE 667, i 3 horny ARE 481. Do kompletu brakuje mi szerokopasmowcow (ogolem 12 sztuk).

Basowce siedza w pierdzibasie, i sadzac po zwrotnicy (na zdjeciu) graja do jakis 1200Hz, podzial 1go rzedu. BR ma jakies 500 litrow sadzac po wymiarach (80cm szer, 41,5cm glebokie, +/- 150cm wysokie). Dalej wchodza szerokopasmowce w panelach z podlaczonymi na pionowo gwizdkami....i tu moje pytanie...Czym zastapic szerokopasmowce??Mam pare 20cm Greencone w pieknym stanie, myslalem tez o kupnie orginalnych Tesli ale nie wiem kiedy sie taki zestaw pojawi, musialbym zapewne kupowac na raty. Podejrzewam ze zastosowanie 6 szerokkopasmowcow na strone wynika z wysokiej efektywnosci reszty pasma, kazdy ARE 667 ma 93 dB efektywnosci. Nie wiem ile to daje na koniec??

Chce przywrocic ten system do zycia w nieco zmienionej formie. Nie chce pakowac tego w odgrode (mam na mysli bas). Chcialbym zbudowac BR (albo Onkena), wymiary (+/-) 60x80x120 (500 Litrow!!!! ), i panel na szerokie pasmo jak w orginale wraz z sekcja wysokotonowa (czyli jednak odgroda), wysokie jak na zdjeciu....byc moze sekcja srednio-wysokotonowa w osobnej odgroszie???

Co o tym sadzicie?

Chcialbym tez zrobic upgrade zwrotnicy, mam na stanie spore ilosci NOS kondensatorow papierowo olejowych wiec moge experymentowac z wartosciami, czestotliwosciami podzialu etc. Nie wiem z jakiego materialu to zrobic, mysle ze z sklejki 19mm, brak mi informacji na temat orginalu.

Dodam jeszcze ze w lutym lub marcu sie przeprowadzam, a nastepne mieszkanie bedzie szukane pod katem 30 metrowego duzego pokoju ktory je pomiesci. Projekt VOTT A7 o ktorym pisalem, raczej nie dojdzie do skutku, w zwiazku z tym Tesla zajmie jego miejsce.

Mysle ze pomysl jest dosyc ambitny, najbardziej rajcuje mnie fakt ze sa tak unikatowe. W zalaczniku pare fotek..czekam na komantarze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4563-100008963 1229547316_thumb.jpg

post-4563-100008964 1229547316_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4563-100008959 1229547689_thumb.jpg

post-4563-100008960 1229547689_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nookie, no szacuneczek, jak zwykle czymś zaskoczysz! Jeśli chodzi o basową Teslę ARO 942 to ArtPaw zapewne poleci Ci swoją sprawdzoną konstrukcje., myślę, że najlepiej będzie pójść jego sprawdzoną ścieżką. Walczył z tym długo. Czyli duża decha na bas i sabcie na wąskiej desce.

 

Jestem właścicielem 1 1/2 Tesli ARO takich, jak Twoje. Te 1/2 to uwalenie zawieszenia jednego głośnika - ciężkie bydle wymsknęło mi się rozerwało na 1/3 obwodu, teoretycznie można coś z tym zrobić ale na razie kurzy się. Ale na temat. Robiłem testy, o których w wątku o VOT A7 dokładnie dzisiaj pisałem. Ożenienie Tesli na basie z Univerkiem 315-c - odgroda. Moim zdaniem basowca ARO trzeba ciąć nisko i te 1200 Hz to zdecydowanie za dużo. Średnica z nich nie powala (a przynajmniej można lepsze spotkać ;-)). Sprawdź oryginalne brzmienie, czy odpowiada Ci, może to kwestia i implementacji zwrotki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)) dzieki za slowa uznania...

 

co do zwrotki to nie wiem czy bede kombinowal z trafem bo mam orginalne zwrotnice wiec polowa problemu z glowy. Chcialem je ciac nizej, tak na 300-400Hz, reszta w odgrode....w sumei nic orginalnego. Co mnie zastanawia to to jaki rodzaj obudowy do basu...onken, br, czy moze folded baffle otwarta z tylu jak w projektach lampizatora...

Przed chwila znalazlem odpowiednik eliptycznych szerokopasmowcow (przynajmniej tak mi sie zdaje), dane techniczne prawie takie same:

 

Orginal:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

zamiennik:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

jakos mi sie ten orginal podoba, wyglada jak radar :))))) mam ten komplet w toruniu, mam nadzieje ze uda sie go w weekend przetransportowac za Odre..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BR masz i to z otworem-potworem, najwyżej sobie poeksperymentuj ze strojeniem obecnej skrzynki.

Onken - czy ktokolwiek słyszał, jak to gra?

Decha - ArtPaw - najprostsze i gra, ja bym się nie zastanawiał. Jak chciałeś A7 mieć w pokoju, to dechy z ARO pod ścianami beda... dyskretne ;-) Wracaj synu marnotrawny do starego wątku o szerokopasmowcach w OB, nie opuszczaj sierot ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany, Nookie736 szacunek! To jest prawdziwe kino domowe:))) Tego systemu Tesli nie znam, tym bardziej będę z ciekawością śledzić temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

215 cm wysokości, to nie żarty - szukaj wysokiego mieszkania z 3,5 metra (: jeszcze do tego jakiś lampiak z odzysku i gra muzyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nookie, pewnie widziałeś, ale napiszę. Parę miesięcy temu na allegro był jeden cały moduł średniotonowy z 6 szerokopasmowcami. Licytacja zaczynała sie od 200zł. Sam chciałem to wciągnąć i przeznaczyć głośniki na OB. Ale jak zwykle, nieznane głośniki = niewiadoma. Teraz widzę ze maglem zaryzykować. Nie wiem jak aukcja sie skończyła.

 

A mając 6 owali mógłbyś zbudować połowę trzysta trójki ( AKR-151.5 :) 3 szerokopasmowce na stronę, po jednym basowcu i po jednym, albo po dwa horny na wysokie. - tak na próbę, zresztą mogło by sie lepiej zmieścić w małym pomieszczeniu :)

 

A te nowe elipsy tesli z allegro, które wskazałeś wyżej mają niemalże identyczny kosz jak te stare! Może to kopia tych owalów z przed lat?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Zdzislav

 

mysle ze to ten sam model bo nie tylko kosz ale i dane techniczne sa niemal identyczne. Aukcje o ktorej mowiles niestety nie widzialem ale kto wie,moze sie kiedys trafi.Zastanowie sie nad budowa mniejszej wersji bo czuje ze AKR-303 bedzie zbyt wielka

 

 

>Tymek no wlasnie mam taki zamiar :) na ogol mailem wysokie budownictwo, z wyjatkiem obecnego, ale to juz tylko pare dni. Nie bede ich chyba robil az tak wysokich, najprawdopodobniej basy skoncza itak w osobnej odgrodzie, jezeli je wstawie w pudlo to napewno nizsze ale glebsze.

 

> gagacek bede na bierzaco informowal o postepach ;) jak sie sprawdza to dokupie jeszcze jedna na center i 2 pary na surrowud ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi jeszcze jedno...producent podaje efektywnosc systemu 115dB, ARO98 maja 98 a sredniawki 93. Z czego wynika tak duza efektywsnosc calosci??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

przenosze temat do tego watku: mam zestaw gotowych "mniejszych" Tesli o nazwie AKR153. Graja super , wkoncu mam bas :) z tym ze srednica nie jest taka czarodziejska jak w odgrodach. Dzwiek bardziej wywazony, rzadne pasmo sie nie wychyla. Ogolnie mniej powietrza i mniejsza scena niz w odgrodach do ktorych jestem przyzwyczajony. BR ma 280 litrow, gorna obudowa to tzw. u-frame z trzema elipsami na kanal. Basowy ciety jest przy 1200Hz. Chcialbym dlubnac zwrotnice, szczegolnie szpule, ktore w orginale maja 0.7 i 1.5 mh. Pozatym sprobuje zmienic charakterystyke podzialu i bas obciac przy jakis 250Hz, gora bedzie bardziej full range, glosniki jakie w niej graja, przenosza pasmo od 60Hz. Zastanawiam sie jaki efekt daloby zastapienie sredniotonowek np. Sabami Greencone. W sumie nic nie stoi na przeszkodzie sprobowac :) co sadzicie??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4563-100000520 1237150318_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tesla Akr-303 to fajne kolumny grałem na nich jakiś czas potrzebują dużo mocy podana moc i dynamika to czeska ściema jak by miały 115db to wysterował by je 300b lub 2a3 a tak nie jest najlepszy efekt był na starej lampie 4xkt88 na stronę ok 60-70wat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

mam je w domu do poniedzialku, potem jada do Niemiec do klienta z Korei. Powiem tylko ze ich ogrom przerosl moje oczekiwania. Absolutnie nie nadaja sie do normalnych pomieszczen. Sprzedajacy uprzedzil mnie ze minimalny dystans odsluchowy to jakies 6-7 metrow. U mnie w pomieszczeniu o normalnej wysokosci, dzwiek dobiegal z sufitu. WOgole nie zagraly. Mniejszy model akr153 sprawdzil sie bardzo dobrze jako kolumna powiedzmy HIFI. Te monstra to totalny przerost formy. Mam nadzieje ze nowy wlasciciel ma wieksze lokum niz moje skromne 25m :))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4563-100000089 1281213410_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 27

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.